Balsavimas

Ar pritariate mokytojų reikalavimams ir streikams?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Auklės vaidmens imasi nevyriausybininkai

Auklės vaidmens imasi nevyriausybininkai (0)

2018-02-28

Kristina Vančienė sako, kad Jurbarko samariečiai priims dar daugiau vaikų, nes pasiruošta įkurti dar keturis dienos centrus. J. Stanaitienės nuotr.

Praėjusią savaitę paskelbti ES statistikos tarnybos (Eurostato) duomenys apie formalias vaiko priežiūros paslaugas, pavyzdžiui, dienos centruose, rodo, kad Lietuvoje gauti tokias paslaugas galimybių žymiai mažiau nei kitose Europos Sąjungos šalyse. Jurbarko rajone to imasi nevyriausybinės organizacijos, įsteigusios jau 6 vaikų dienos centrus.

Formalios vaiko priežiūros paslaugos – tai visiškai arba iš dalies mokama ir nemokama pagalba tėvams ar globėjams, pavyzdžiui, dienos centrai ar kitos vietos, kur tėvai gali palikti vaikus, kad jie būtų prižiūrėti tam tikrą laiką.

Lietuvoje 2016 metais formalias vaiko priežiūros paslaugas gavo 5,5 proc. vaikų, ne vyresnių kaip 12 metų amžiaus. Vidutiniškai ES – net 39 procentai.

Ministerijos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra per 290 įvairaus pavaldumo vaikų dienos centrų, finansuojamų per projektus, ir jų daugėja. Nuo 2017 m. liepos dienos centrus gali lankyti visų – nebūtinai nepasiturinčių ar socialinės rizikos – šeimų vaikai. Pernai dienos centrus lankė beveik 9 tūkst. vaikų.

Pradėjo samariečiai

Mūsų rajono savivaldybėje vaikų dienos centrus steigia nevyriausybinės organizacijos. Pradėjo Lietuvos samariečių Jurbarko krašto bendrija ir šiuo metu yra įsteigusi penkis – Jurbarke, Vadž- giryje, Girdžiuose, Šimkaičiuose ir Raudonėje, centrus lanko 120 vaikų.

Jurbarko vaikų dienos užimtumo centre vasarą būna apie 50 lankytojų, per mokslo metus mažiau, apie 30, nes po pamokų vaikai eina į būrelius, treniruotes.

Įvairiausių užsiėmimų būna ir dienos centruose, taip pat vaikai čia pamaitinami. Pasak samariečių Jurbarko krašto bendrijos pirmininkės Kristinos Vančienės, vaikų dienos centrus finansuoja pagal projektus SADM, apie 10 proc. reikalingų lėšų skiria savivaldybė, prireikia ir rėmėjų.

Jurbarko samariečiai planuoja vaikų dienos centrus atidaryti Juodaičiuose, Seredžiuje, Eržvilke ir Veliuonoje.

Skirsnemunėje veikia evangelikų liuteronų diakonijos „Jurbarko sandora“ vaikų dienos centras, jo steigimas pradėtas ir Smalininkuose.

Pirmadienį ir Klausučiuose startuos vaikų dienos centras. Jo steigėja – asociacija Klausučių Stasio Santvaro pagrindinės mokyklos Vaikų dienos centras. Nesunku suprasti, kad iniciatyvos ėmėsi mokykla, o centras ir veiks mokykloje, jam vadovaus socialinė pedagogė Eglė Dovidaitytė.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Danutė Kazakauskienė patikino, kad vaikų dienos centro poreikis Klausučiuose yra: „Planavome 15-20 vaikų, bet norinčių yra daugiau.“

Kol kas klausutiškiai dirbs savanorystės pagrindu – lėšų dienos centras neturi, vaikai nebus maitinami, bet bus prižiūrimi ir užimti. Dėl finansavimo bus teikiamas projektas SADM, tikimasi ir savivaldybės paramos.

Mokėti negali

Tačiau tikrai ne visi vaikai, ypač Jurbarke, patenka į dienos centrus. Kas po pamokų prižiūri kitus? „Dalis būna ir vieni. Kai kuriuos pasiima seneliai, kai kurie eina į būrelius, ateina į namų darbų ruošos grupę – tokia, nemokama, yra mūsų mokykloje“, – sakė Jurbarko Vytauto Didžiojo pagrindinės mokyklos direktorius Viljamas Bakšys.

Šioje mokykloje prieš keletą metų mokytojų iniciatyva veikė pradinukų pailgintos dienos grupė. Tėvai mokėjo, o dirbo pedagogai, nusipirkę verslo liudijimą. Tačiau, pasak direktoriaus, be paramos iš biudžeto tokia veikla neįmanoma, nes tėvų mokamos sumos užteko maitinimui, veiklai organizuoti ir užmokėti už verslo liudijimą. Pedagogų atlyginimams praktiškai nieko nelikdavo.

„Kasmet pirmokų tėvų klausiame, ar pageidautų tokios grupės. Įspėjame, kad būtų mokama. Norinčių būna nedaug“, – sakė V. Bakšys.

Nepopuliari ir nemokama

Mokėti už vaikų priežiūrą tėvai negali. Gal ir nenori. Bet ir nemokamai paslaugai didžiulio poreikio kol kas nėra.

Šiuo metu Jurbarko švietimo centras įgyvendina projektą „Kompleksinės paslaugos šeimai Jurbarko rajono savivaldybėje“, kurio viena paslaugų – nemokama vaikų priežiūra. Pirmadienį-penktadienį nustatytomis valandomis tėvai gali palikti Švietimo centre (Dariaus ir Girėno g. 120A) prižiūrėti 3–7 metų vaikus, bet ne ilgiau kaip 4 val. per dieną.

Jurbarko švietimo centro direktorė Aušra Baliukynaitė sakė, kad paslauga pirmiausia skirta kitas projekto veiklas, pavyzdžiui, pozityvios tėvystės kursus, pasirinkusioms šeimoms.

„Bet gali atvesti ir projekte nedalyvaujančios šeimos. Ta paslauga skirta dirbantiems tėvams. Yra norinčių, bet tai ne masinė paslauga“, – sakė A. Baliukynaitė ir tvirtino, kad esant didesniam poreikiui paslaugą galėtų plėsti.

Danutė Karopčikienė« Atgal

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook