Balsavimas

Ar Jurbarkui reikia baseino, kuriame vaikai būtų mokomi plaukti?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Dūmų detektorių reikalaus ir baudomis

Dūmų detektorių reikalaus ir baudomis (0)

2018-05-06

Jurbarko priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Tomas Statkus kviečia įsirengti dūmų detektorius ir tikisi, kad baudų skirti nereikės. L. Pilecko nuotr

Nuo gegužės 1-osios, įsigaliojus Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių pakeitimams, visuose būstuose privalomi autonominiai dūmų detektoriai. Tiems, kas šios pareigos neatliko, gali tekti pakratyti pinigines – žadama, kad tikrintojai lankys gyventojų namus ir skirs baudas.

Lietuvoje kasmet per gaisrus žūva apie 100 žmonių. Anksčiau gerokai daugiau žmonių ugnis pražudydavo kaimo vietovėse, dabar žūčių skaičius panašus ir miestuose. Pernai namuose naktį žuvo 54 žmonės. Manoma, kad dūmų detektoriai būtų išgelbėję jų gyvybes.

Praėjusiais metais miestuose žuvo 52 gyventojai, miesteliuose ir kaimo vietovėse – 51. Daugiausia žmonių žuvo Kauno (20 gyventojų) ir Šiaulių (20), mažiausiai – Tauragės (2) ir Telšių (2) apskrityse.

38 gyventojai žuvo dėl neatsargus rūkymo, 19 – dėl neatsargaus elgesio su ugnimi, 14 – dėl pašalinio ugnies šaltinio, 13 – dėl elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimų, 12 – dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei gedimų, po du – dėl elektros įrangos įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimų, dujų, žibalinių, benzininių įrenginių, prietaisų eksploatavimo pažeidimų bei gedimų, po vieną – dėl sprogimo bei žaibo iškrovos.

Jurbarko priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Tomas Statkus tvirtina, kad žmonės patys turi suprasti, jog detektoriai – vienas efektyviausių būdų laiku pastebėti gaisrą ir išvengti didelės žalos ar net tragedijos. Todėl iki šiol daugiausiai aiškinimu apie saugumą per akciją „Gyvenkime saugiai“ užsiėmę ugniagesiai po truputį priemones griežtins.

„Labai tikiuosi, kad visi paklausys ir nereikės griebtis kraštutinių priemonių, skirti baudų. Šiemet mūsų pareigūnai lanko ir aplankys visas rajono sodybas, jų yra apie 1200. Užsukę pas gyventojus kalbame ne tik apie dūmų detektorius, bet ir kitus dalykus, kurie gali sukelti nelaimę – tai krosnys, šildymo įranga, kaminai. Taip pat – elektros instaliacija. Kitaip tariant, dažniausios gaisrų priežastys“, – sakė T. Statkus.

Vėliau dėmesys bus skiriamas ir Jurbarko bei mažesnių rajono miestelių gyventojams.

Pasak ugniagesio, detektoriai skirstomi į tris rūšis – dūmų, smalkių ir temperatūrinius. Renkantis įrangą reikėtų atsižvelgti į aplinkybes, kuriose detektorius dirbs.

„Savo bute aš esu sumontavęs dūmų detektorius. Smalkių detektoriai labiau aktualūs tiems, kurie gyvena kaime, šildosi namus kietu kuru, degina malkas krosnyse ir panašiai. Temperatūrinių detektorių gyvenamosiose patalpose greičiausiai nereikia. Kol jie ims signalizuoti apie pakilusią temperatūrą, gaisras jau bus įsiplieskęs“, – sakė T. Statkus.

Ugniagesiai dažnai sulaukia klausimų, kur ir kiek detektorių reikia montuoti. Gyvenamajame būste bent vienas autonominis dūmų signalizatorius turi būti įrengtas kiekviename aukšte. Tai yra minimalus reikalavimas, tačiau dūmų plitimą riboja įvairios pastato konstrukcijos. Todėl siekiant jautresnio dūmų aptikimo, rekomenduojama šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega, ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius. Nerekomenduojama autonominių dūmų signalizatorių įrengti virtuvėje ar tose vietose kur gali išsiskirti garai.

„Namuose detektorius įrengiau visose patalpose. Taip tikrai yra saugiau. Kiekvienas turėtų paklausti savęs, kiek gali investuoti į savo saugumą. Praktika rodo, kad turtas ir gyvybė dažniausiai išgelbėjami tuomet, kai gaisrai pastebimi laiku“, – sakė T. Statkus.

Labai svarbu ne tik pakabinti detektorius, bet tai padaryti tinkamai. Kadangi karšti dūmai kyla į viršų, rekomenduojama įtaisus kabinti prie lubų. Jei to neįmanoma padaryti, tuomet kuo aukščiau ant sienos. Taip pat svarbu, kad detektoriai būtų pasiekiamoje vietoje, nes nuo jų privaloma valyti dulkes. Įranga su užterštais jutikliais praranda jautrumą ir suveikia vėliau.

Dėl tos pačios priežasties viršininkas ragina žmones rinktis tik kokybiškus detektorius. Sertifikuoti įtaisai turi žymėjimą – raides CE.

„Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį, su kokia baterija veikia detektorius. Įranga su keičiamais elementais yra pigesnė, tačiau pačius elementus reikia keisti dažniau. Šiek tiek brangesni detektoriai su integruotais akumuliatoriais, bet jie tarnauja apie dešimt metų ir nieko keisti nereikia“, – sakė T. Statkus.

Lukas PILECKAS« Atgal

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook