Balsavimas

Klausimas jaunimui nuo 14-os iki 23-ejų: ar vasaros laikotarpiu planuojate ieškotis sezoninio darbo Jurbarko savivaldybėje?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Gyventojai sukilo: po langais automobilių nenori

Gyventojai sukilo: po langais automobilių nenori (6)

2018-10-17

Prasidėję darbai Nemuno gatvėje Jurbarke turėjo nudžiuginti aplinkinių namų gyventojus, tačiau žmonės parengtą projektą sutiko priešiškai – planuojamų naujų mašinų aikštelių po langais jie nenori ir su tokiais sprendiniais kategoriškai nesutinka. 

Pirmieji subruzdo Kauno g. 38 namo gyventojai. Žmonės teigia, kad jų namas ir taip apsuptas automobilių aikštelėmis, ypač šeštadieniais, pagrindinę turgaus dieną, čia nei praeisi, nei pravažiuosi. O pradėjus tvarkyti Nemuno gatvę, gyventojų įsitikinimu, dar ketinama sumažinti po jų daugiabučio langais esančią žalią veją ir įrengti stovėjimo vietas automobiliams. Namo gyventojai suskubo rinkti parašus, o jų protesto raštas netruko pasiekti savivaldybę. Gyventojai prašė taisyti projektą ir atsisakyti palei jų namą numatytų vietų automobiliams. Jie pageidavo čia tiesti tik šaligatvį ar palikti vien žalią veją.

Gyventojų prašymas sutrikdė jau pradėtus darbus, tačiau žmonės nusiteikę ginti savo interesus ir yra įsitikinę, kad savivaldybė su jais projektą turėjo aptarti kur kas anksčiau, net jei to ir nenumato tvarka, reglamentuojanti gatvės kapitalinio remonto eigą.

„Buvau ir pas rajono merą, ir pas savivaldybės administracijos direktorę. Meras tvirtino, kad atsižvelgs į gyventojų pageidavimus, tačiau paprašė gyventojų parašų. Parašus žmonės susirinko ir pristatėme į savivaldybę. Dabar tereikia apsispręsti kas svarbiau – ar gyventojų interesas, ar valdininkų užsispyrimas“, – sakė Kauno g. 38 namo gyventojams atstovaujanti rajono tarybos narė Zita Sorokienė.

Sukvietė susirinkimą

Nors parašus žmonės surinko, laiptinėse netrukus atsirado pranešimai apie spalio 10 d. rengiamą gyventojų susirinkimą miesto seniūnijos salėje. Į šį susitikimą su savivaldybės atstovais ir projekto rangovais buvo pakviesti ne vien Kauno g. 38, bet ir aplinkinių namų gyventojai.

Nors žmonės sakė, kad patogiau būtų susirinkimus daryti prie namo, nes ne visi pajėgia ateiti iki seniūnijos, o ir valanda parinkta taip, kad iškart po darbo nesuspėsi, į salę susirinko pakankamai daug gyventojų. Susitikti su jais atėjo savivaldybės Infrastruktūros ir turto skyriaus vedėjo pavaduotoja, vyr. architektė Gražina Gadliauskienė, UAB „Jurmelsta“ statybų direktorius Antanas Endriukaitis ir pavėlavusi atskubėjo savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė.

Kauno g. 38 namo gyventojai nuomonės nekeitė ir kategoriškai reikalavo taisyti projektą taip, kad ties jų namu vietos šešiems automobiliams numatytai įlankai neliktų. Panašių reikalavimų išsakė ir kitų namų gyventojai, ypač – Kauno g. 30 namo. Visi stengėsi apginti savo teisę į ramesnį ir saugesnį gyvenimą sutvarkant gatvę, kad ji pirmiausia tiktų čia gyvenantiems jurbarkiečiams.

Gynė projektą

Savivaldybės architektė G. Gadliauskienė gynė projektą ir gyrė ne tik jo autorių, bet ir rangovus. Pasak G. Gadliauskienės, reikia tik džiaugtis, kad po konkurso Nemuno gatvės rekonstrukcijos projektas buvo patikėtas jurbarkiečiui architektui Irmantui Gudavičiui, kiekvieną darbą darančiam su didele meile. G. Gadliauskienė pasidžiaugė ir vietiniais rangovais UAB „Jurmelsta“, su kuriais visada galima pasitarti, jei pasitaiko klaidų – ištaisyti, o toks bendradarbiavimas yra labai svarbu.

Savivaldybės vyr. architektė patikino, kad pareigos pristatyti šį projektą visuomenei savivaldybė neturėjo, nes tai nėra nauja gatvė, o tik jos kapitalinio remonto projektas. Tačiau, jei žmonės domisi, o juo labiau kyla nesutarimų, tuomet kalbėtis būtina. Pasak G. Gadliauskienės, ji tikrai garantuoja, kad įgyvendinus projektą, ši miesto vieta bus labai graži.

Darbai pradėti

Tvarkyti Nemuno gatvę pradėta dar 2016 m. Prieš dvejus metus gatvė buvo rekonstruota iki Kauno g. 38 namo. Įvykus viešiesiems pirkimams, rangos sutartis pasirašyta su UAB „Jurmelsta“. Bendrovė gatvę tvarkys iki pat tilto – 325 metrus. Šis projektas – tai ne vien naujas gatvės asfaltas. Pasikeis visa teritorija: turėtų padidėti ūkininkų turgelis, bus tiesiami šaligatviai, atsiras saugesnės perėjos, įrengiamas apšvietimas, tvarkomi želdiniai.

Šiemet numatoma atlikti darbų beveik už 208 tūkst. eurų, bendra viso projekto vertė siekia 839 tūkst. Eur. Nors sutartis pasirašyta trejiems metams, UAB „Jurmelsta“ statybos direktorius A. Endriukaitis tvirtino, kad darbų pabaigos tiek ilgai laukti nereikės. Pasak A. Endriukaičio, būtų labai gerai, jei šiemet pasisektų pakloti lietaus nuotekynę ir daugumą takų.

 Bendrovės atstovas bandė įtikinti gyventojus, kad numatytos įlankos automobiliams žalios vejos nesumažins. Tokios aikštelės suplanuotos gatvės sąskaita. Dabar gatvės plotis siekia nuo 9,8 iki 10,8 metro. Palikus dvi juostas po 4,15 m, vietos lieka ir pakraštyje įrengti įlankas automobiliams.

Ir rangovo atstovas, ir savivaldybės vyr. architektė G. Gadliauskienė tvirtino, kad šios vietos automobiliams tik padidintų saugumą. „Projektą tikrino dvi ekspertizės, eismo auditas taip pat. Viską stengėmės padaryti, kad būtų patogiau gyventojams“, – sakė G. Gadliauskienė.

Nusileisti neketina

Nei architektė, nei rangovo atstovas skaičiavimais gyventojų neįtikino. Vienas už kitą garsiau žmonės gynė savo namą. „Judėjimas didelis, ką mes kvėpuojam? Jūs tik gailėkitės mūsų arba proto turėkit tokius sprendimus priimdami“, – sakė Kauno g. 38 name gyvenanti Birutė Jurkšaitienė.

„Kad bus sutvarkyta teritorija – džiaugiamės, tačiau 41 gyventojas pasirašė prašydami taisyti projektą, kad nebūtų aikštelių. Ir direktorei, ir architektei noriu pasakyti, kad žmonės turi lūkesčių ir tikisi, kad į juos bus atsižvelgta. Projektą galima pataisyti ir tai daug nekainuotų, o už atlikusius pinigus galima padaryti kitus darbus“, – susirinkime kalbėjo Z. Sorokienė.

Rangovams projekto taisymas reikštų užsitęsusius darbus, tačiau jų reikalas – vykdyti užsakovo, Jurbarko r. savivaldybės suformuluotą užduotį. Panašu, kad savivaldybės administracijos direktorė V. Rekešienė nuo projekto pirminės idėjos nutolti neketina. Jos nuomone, mieste, o ypač prie turgaus, trūksta automobilių stovėjimo aikštelių. Direktorė teigė, kad kalbėti reikia apie viso miesto interesą ir projekto pakeitimas turėtų būti ne vieno žmogaus, o daugumos sprendimas. „Šita gatvė – ir jūsų, ir mano. Jei miestui pristatytume, gal gyventojų nuomonė būtų kita“, – sakė V. Rekešienė.

Valdžios ir gyventojų susitikimo pabaigą skubino į repeticiją seniūnijos salėje susirinkusios choristės, bet panašu, kad pokalbį dėl projekto pakeitimų dar teks pratęsti. „Parašus surinkom ir pasakėm, kad po langais automobilių nenorim. Šiandien supratau, kad beveik viso namo gyventojų parašų neužtenka, kad valdžia mus išgirstų“, – sakė tarybos narė Z. Sorokienė.

Paskelbė apklausą

Ketvirtadienį savivaldybės interneto tinklalapyje pasirodė pranešimas, kad skelbiama e-apklausa „Gyventojų nuomonė lems sprendimus“. Iki spalio 24 d. ne tik jurbarkiečiai, bet ir visi rajono gyventojai kviečiami pareikšti nuomonę, atsakant į klausimą: „Ar pritariate, kad lengvųjų automobilių stovėjimo vietos nebūrų rengiamos šalia Nemuno gatvės lygiagrečiai su Kauno g. 38 namu?“

Šio namo interesus ginanti tarybos narė Z. Sorokienė neslėpė, kad valdininkų sumanyta apklausa ne tik papiktino gyventojus, bet ir parodė vadovų dviveidiškumą. „Kam tada prašė rinkti parašus? Kam tyčiotis iš žmonių? Ar 42 gyventojų nuomonė, kai po jų langais ketinama įrengti automobilių stovėjimo aikštelę, nieko nereiškia?“, – klausė Z. Sorokienė.

Jos įsitikinimu, tokią apklausą pasiūliusi savivaldybės administracijos direktorė V. Rekešienė pirmiausia turėjo įvertinti, ar projektas palankus čia gyvenantiems žmonėms. „Juk Lauko ar Kęstučio gatvės gyventojams visai tas pats, kad čia po langais bus daugiau triukšmo ir didesnė tarša. Kodėl ponia Rekešienė nerengė apklausos, kai po jos pačios namo langais buvo suplanuotas asfaltas ne tik su šaligatviais, bet ir visomis komunikacijomis? Gal jurbarkiečiai šias lėšas būtų norėję panaudoti kitur? Ir kodėl aplink direktorės namus viskas tvarkoma kapitaliai, kai kitose miesto gatvėse klojamas kone permatomas asfalto sluoksnis? Supratome, kiek svarbi žmonių nuomonė, namo gyventojams tas parodyta labai akivaizdžiai“, – sakė Z. Sorokienė.

Jolita Pileckienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook