Keliautojams – istorija ir išmaniosios naujovės

Keliautojams – istorija ir išmaniosios naujovės (0)

2019-06-11

Pasak Joanos Reinolcaitės, lankytini objektai turistams pristatomi šiuolaikiškai ir išmaniai, o bendruomenės kuria vis daugiau paslaugų. J. Stanaitienės nuotr.

Birželio 7-8 d. Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centras (TVIC) žiniasklaidos atstovams surengė infoturą po Jurbarko kraštą: pristatė ne tik malonumus ir pramogas, kurias šį sezoną turistai gali čia rasti, bet ir naujus išmanius turizmo rinkos produktus.

Programa žiniasklaidai

Per dvi dienas svečiams buvo parodyta TVIC siūlomo turizmo paketo „Rojaus keliu“ dalis su gidų pasakojimais ir edukacinėmis programomis. Žurnalistai aplankė Panemunių regioninio parko lankytojų centrą, kuriame parko rekreacijos rinkodaros specialistė Greta Šulcaitė pristatė ekspoziciją „Nemunas ir gyvenimas prie jo“. Ekspozicija įdomi tiek vaikams, tiek suaugusiesiems: joje interaktyviai pasakojama apie patį parką, jo gamtą, pristatoma prie Nemuno vyravusius amatus, verslus, gyvenimo būdą.

„Turime parengę ne vieną edukaciją: mokome senųjų amatų, keliaujame pažintiniu gamtiniu taku, išgirstas žinias galima pasitikrinti išmanioje viktorinoje, pasigaminti paveikslėlį su parko objektais, siūloma ir žiobrių kepimo edukacija“, – paslaugas, kurias galima gauti Panemunių regioninio parko direkcijoje, vardijo G. Šulcaitė.

Kelionė tęsėsi Raudonėje. Buvusi mokytoja, o dabar gido paslaugas teikianti Elena Elzbergienė miestelio ir pilies lankytojams siūlo dalyvauti edukacinėje programoje „Siesta po liepomis“ ir išgirsti gražiausias Raudonės pilyje nutikusias meilės istorijas ir legendas, lankytojai kviečiami išgerti puodelį arbatos po pilies kieme šlamančiomis liepomis.

Veliuonoje žiniasklaidos atstovus pasitiko gidas Ričardas Vainikonis, palydėjęs svečius po Veliuonos miestelį bei Seredžiaus Palemono kalną. Vakare infoturo dalyviams buvo surengtos medaus degustacija ir žiobrių kepimo edukacija kempinge „Medaus slėnis“. Prieš nakvynę Panemunės pilyje įsikūrusiame viešbutyje žurnalistams joje pasiūlyta teatralizuota ekskursija.

Šeštadienis prasidėjo ant vandens – surengtas pasiplaukiojimas Kęstučio Kaučiko laivu. Jurbarkietis siūlo kelionių laivu ir švenčių ant vandens paslaugas. Smalininkuose buvo pristatyta miestelio istorija, surengta Mažosios Lietuvos pasienio edukacija, aplankytas Senovinės technikos muziejus, o Viešvilėje apie miestelį ir jo gamtinius turtus pasakojo gidė Irena Petrošienė.

Išmanios kelionės

Šiemet keliautojai jau gali naudotis dviem naujais produktais – programomis „Nemuno kelias“ ir „Karšuvos žiedas“.

Rinkodarinį projektą „Nemuno kelias“ drauge įgyvendina Kauno r., Kauno miesto, Šakių ir Jurbarko savivaldybės.

Šiame projekte sukurta internetinė svetainė ir aplikacija mobiliesiems telefonams. Į Jurbarko rajoną atvykstančiųjų Seredžiuje, degalinėje, ir Viešvilėje, šalia Lurdo, laukia WiFi zonos, kuriose bus galima parsisiųsti programėlę, padėsiančią keliauti Jurbarko r. Programoje – 10 lankytinų objektų – nuo Seredžiaus piliakalnio ir Jurbarko dvaro parko iki Smalininkų ir Viešvilės miestelių. Kiekviename objekte veikia audiogidas. Pasak G. Mačiulaitienės, šis projektas išsiskiria ir tuo, kad pasakojami ne sausi istoriniai faktai, o objekto reikšmė perteikiama teatralizuotu ir žaismingu pokalbiu.

Projektą „Karšuvos žiedas“ įgyvendina Jurbarkas, Šilalė, Tauragė ir Pagėgiai. „Naujoje svetainėje galima rasti parengtas trasas dviračiams, pėstiesiems ir automobiliams. Yra detalūs jų aprašymai, sudėtingumo lygis, žemėlapiai. Jau visai netrukus atsiras trasas žymintys stulpeliai, kurie neleis pasiklysti. Dabar keliauti trasomis galima turint žemėlapius ir mobilius prietaisus, gaudančius GPS signalą“, – sako G. Mačiulaitienė. Viena įspūdingiausių trasų, vedančių per mūsų rajoną – „Pragaras rojuje“, einanti per Karšuvos girios kopas ir miškus nuo Jurbarko iki Mociškių, Pagėgių savivaldybėje.

Pagal projektą bus įrengta ir 19 rodyklių į lankytinas vietas, dauguma jų atsiras Jurbarko mieste. „Kai bus pastatytos rodyklės ir stulpeliai miškuose, turėsime puikų trasų ženklinimą“, – sako G. Mačiulaitienė.

Turistai – lietuvaičiai

Pasak TVIC vadybininkės turizmui Joanos Reinolcaitės, nauji produktai pirmiausia turėtų sudominti jaunus žmones – jiems patinka naujovės. Jurbarką dažniausiai aplanko patys lietuviai. „Tendencija stiprėja – keliauja lietuvaičiai. Tokių turistų – bene 90 proc., keliauja ir grupės, bet daugėja keliaujančių šeimų su vaikais, draugų kompanijų. Vien tai, kad mūsų įstaigos internetinėje svetainėje ieškodami informacijos pernai apsilankė 92 tūkst. unikalių lankytojų, kalba apie didelį susidomėjimą“, – sako J. Reinolcaitė.

Turistų paslaugoms – vykdant projektą „Karšuvos žiedas“ Jurbarko kultūros centre įrengtas infoterminalas, kuriame pristatomos siūlomos trasos. Netrukus centrinėje gatvėje atsiras nuoroda į šį terminalą.

Nemažai turistų užsuka ir į patį TVIC-ą. „Mūsų įstaiga – nėra lankytinas objektas. Mes visą darbą atliekame iki turistas atvažiuoja į mūsų rajoną. O pas mus jis užsuka tik ieškodamas papildomos informacijos arba neplanuotos kelionės metu“, – sako vadybininkė turizmui. Centre turistui pasiūloma įvairių lankstinukų, žemėlapių, suteikiama informacija apie nakvynę, maitinimą. „Dabar visą informaciją galima rasti internete. Tuo keliautojai daugiausiai ir naudojasi. Mes padedame jiems suplanuoti keliones iš anksto“, – sako J. Reinolcaitė. Pasak jos, jei būsima viešnagė nereikalauja nakvynės, edukacinių programų, gidų paslaugų, ją galima sudėlioti per savaitę, tačiau, jei norima gauti daugiau paslaugų, kelionę reikėtų planuoti prieš 2-3 savaites.

„Klientui paskambinus, pirmiausia išsiaiškiname jo poreikius, pomėgius, kiek žmonių keliaus, kokių paslaugų norės, tada dėliojame maršrutą. Grupėms visada siūlome naudotis gido paslaugomis, nes taip geriausiai galima pažinti kraštą“, – sako J. Reinolcaitė. Jurbarko r. aktyviai dirba gidai Ričardas Vainikonis, Nijolė Paulikienė, gidų grupes po rajoną veda ir Panemunių regioninio parko darbuotoja Vaida Mozūraitienė, padeda vietiniai gidai: Raudonėje – E. Elzbergienė, Veliuonoje – Gediminas Klangauskas, Viešvilėje – I. Petrošienė.

Paslaugas kuria bendruomenės

„Kitaip nei daugelis įsitikinę, mes nei šokame, nei dainuojame – paslaugų nekuriame, bet apie jas informuojame, reklamuojame ir viešiname, padedame paslaugų teikėjams rasti klientus“, – sako J. Reinolcaitė. Daugiausia paslaugų siūlo aktyvios, miesteliuose ir kaimuose veikiančios bendruomenės. „Tai niša jiems užsidirbti. Dažnai bendruomenių siūlomose edukacinėse programose dalyvauja daug jos narių, todėl norint jose sudalyvauti, reikia rezervuoti vietą ir laiką iš anksto.

Bendruomenių arba privačia iniciatyva siūloma ne viena pramoga ir paslauga: klasteris „Panemunių turai“ siūlo žiobrių kepimo ar „Sūrio kelio“ edukacijas, labai lanksčiai dirba Smalininkų gaspadinės, siūlančios maitinimo paslaugas ir kulinarinio paveldo degustacijas surengti bet kurioje rajono vietoje, kaimo turizmo sodybos „Vila Bisena“ savininkai ėmę teikti maitinimo paslaugą specialiame automobilyje „Kipšiukas“ prie Pilies kaimo esančioje aikštelėje prie Nemuno bei įvairiose šventėse. Arūnas Rukšnaitis prie Raudonės ir Panemunės pilių siūlo jodinėjimo žirgais paslaugas, rengia viduramžių pramogas.

Keliaujančiam per mūsų rajoną turistui gali nepakakti vienos dienos visiems objektams apžiūrėti: Seredžiuje ypatingų paslaugų nesiūloma, tačiau kvapą užgniauš nuo vaizdo užlipus ant Palemono kalno, Veliuonoje – daug mažų lankytinų objektų – bažnyčia, dvaras, piliakalniai, paminklai, muziejus – kuriuos turizmo sektoriaus darbuotojai visada rekomenduoja atrasti pasinaudojus gido paslaugomis. Veliuonos bendruomenė įrengė „Amatų kiemelį“, kuriame savaitgaliais dirba kalvis, floristas, gaminamas ir parduodamas muilas, liejamos žvakės. Viso to gali pasimokyti užsukę turistai. „Gaila, kad bendruomenė neišlaikė mūsų centro pradėtos edukacijos „Žynio pranašystė“, kuriai buvo nupirktos visos priemonės. Smalininkuose taip pat mūsų iniciatyva pradėta pasienio enukcinė programa sėkmingai gyvuoja ir labai išsiplėtė. Visas galimybes užsidirbti bendruomenės turi savo rankose“, – įsitikinusi TVIC vadybininkė turizmui.

Labai aktyviai paslaugas siūlo Raudonės bendruomenė. Ji prižiūri Radonės pilį, sudaro galimybę turistams patekti į bokštą, kasdien šalia pilies ir pačioje pilyje vyksta prekyba suvenyrais, užkandžiais, gėrimais, po parką kursuoja vietinio gyventojo sumeistrautas traukinukas. „Dirbame pagal poreikį – kasdien iki 18 val., savaitgaliais ir iki 20 val. Mugėje siūlau įsigyti mano pačios rankdarbių, vietinio meistro medinių suvenyrų, Sabaliauskų medaus, vaistininkės Jūratės Stasiūnienės sudarytų arbatos mišinių, Ingrido ir Vilijos Šaulių keramikos dirbinių“, – pasakoja raudoniškė Jolanta Knezevičienė.

Ir vietiniam įdomu

Kokybiškas ir profesionalias paslaugas turistams siūlo Vilniaus dailės akademijos valdoma Panemunės pilis. Čia veikia restoranas ir viešbutis, kviečia dailės parodos, rengiamos ekskursijos, edukacinė programa „Lobio ieškojimas“, savaitgaliais kieme laukia senovinė mugė.

Vykdami link pajūrio turistai gali apsistoti kempinge „Medaus slėnis“, kuriame galės sužinoti medaus ir bitininkystės paslaptis, ne vieną valandą galima praleisti Panemunių regioninio parko direkcijos Lankytojų centre ir gamtoje, užkopti į Kartupėnų piliakalnį.

Jurbarke J. Reinolcaitė ragina užsukti į muziejus – Jurbarko krašto ir Vinco Grybo memorialinį. Mieste galima pasinaudoti dviračių nuomos paslauga, kurią teikia gidas R. Vainikonis ir Jurbrako kūno kultūros ir sporto centras, bei apvažiuoti gražiausias miesto vietas: Bišpilį, bažnyčią, parką, Kauno gatvę, galbūt netgi pasiekti Bišpiliukus.

Smalininkuose keliautojų laukia aktyvi bendruomenė, siūlanti išskirtines edukacijas, daug atras architektūros mylėtojai, istorijos gerbėjus sužavės antra pagal senumą Europoje Vandens lygio matavimo stotis, mielai turistus priima Senovinės technikos muziejaus savininkas Justinas Stonys, pramogauti siūlo kartodromas.

Iš rajono svetingai išlydės Viešvilė su gamtos lobiais – žuvitakiu, pėsčiųjų trasomis rezervato pakraščiu bei gardžia bendruomenės verdama žuviene.

TVIC darbuotojai atskuba į pagalbą ir paslaugų teikėjams – jau surengė marketingo socialiniuose tinkluose mokymus, o rudenį vyks kursai, kuriuose turizmo paslaugų teikėjai bus mokomi pateikti ir parduoti savo kuriamą produktą. „Taip norime išjudinti gamybą, prekybą, o drauge ir visą turizmo rinką“, – sako J. Reinolcaitė.

Jūratė Stanaitienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook