Balsavimas

Ar Jurbarkui reikia baseino, kuriame vaikai būtų mokomi plaukti?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Pakartotiniai tyrimai parodė: šimkaitiškių vanduo – labai nuod...

Pakartotiniai tyrimai parodė: šimkaitiškių vanduo – labai nuodingas (1)

2018-11-08

Spalio 29-ąją Šimkaičiuose kilo panika – paaiškėjo, kad maždaug metus laiko gyventojai galėjo gerti arsenu užterštą vandenį. Kokie arseno kiekiai buvo žmonėms tiekiamame vandentiekio vandenyje – niekas nežino. Aišku tik tai, kad situacija nuo spalio 29-osios pablogėjo. Antrajame mėginyje buvo rasta jau pusketvirto karto normą viršijanti tarša. Tai – rimtai sveikatai galintis pakenkti kiekis.

Spalio 29-ąją gautuose vandens tyrimo rezultatuose buvo matyti, kad arseno kieki viršija higienos normą, tačiau staigių sveikatos negalavimų sukelti neturėtų. Vietoje galimos dešimties mikrogramų litre dozės buvo rasta penkiolika mikrogramų. Situacija buvo pakankamai rimta, kad Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nurodytų uždrausti gerti vandenį.

UAB „Jurbarko vandenys“ tokiam nurodymui pakluso ir į Šimkaičius pradėjo vežti geriamą vandenį statinėmis. Gyventojus apie draudimą informavo seniūnė ir „Jurbarko vandenų“ darbuotojai. Tačiau savivaldybė apie problemą skelbti ir viešai informuoti žmonių neskubėjo. Apie tai, kad vanduo pavojingas sveikatai pirmiausia paskelbė vietos ir nacionalinė žiniasklaida. Savivaldybės tinklalapyje informacija atsirado tik spalio 31-ąją.

Kaip „Šviesa“ jau rašė publikacijoje „Šimkaitiškiai gėrė arsenu apnuodytą vandenį“, klausimų kol kas daugiau nei atsakymų. Pasak UAB „Jurbarko vandenys“ direktoriaus Dariaus Dragūnavičiaus, tai pirmas toks atvejis per visą įmonės istoriją, todėl tenka remtis rajonų, kurie jau susidūrė su arseno problema, patirtimi.

„Sunku kol kas pasakyti, per kiek laiko pavyks išspręsti problemą. Raseiniai sprendė daugiau kaip metus. Tas pats buvo ir Marijampolėje. Šiuo metu tiekiame vandenį automobiliais, galvojame, kaip dar palengvinti situaciją žmonėms“, – spalio 29 –ąją sakė D. Dragūnavičius.

Spalio 30-ąją. UAB „Jurbarko vandenys“ specialistai Šimkaičių miestelio vandenvietėje pakeitė giluminio gręžinio siurblį ir 100 m ilgio geriamo vandens padavimo vamzdį. Po trijų valandų naujo siurblio darbo, nuleidus išpumpuojamą vandenį į nuotekas, paimti pakartotiniai šio gręžinio vandens mėginiai. Jie buvo atiduoti ištirti į dvi skirtingas akredituotas ir tokius tyrimus atliekančias laboratorijas.

Tačiau gauti rezultatai parodė, kad situacija tik blogėja. Vietoje buvusių 15 mikrogramų litre, rasti 36 mikrogramai. Tai dozė, kai ja užteršto vandens gėrimas gali iškart sukelti rimtų sveikatos problemų.

Tikino, kad gerti galima

Patikrinti arseno kiekį Šimkaičiuose nusprendė VMVT, nes kaimyniniame Raseinių rajone kilo problemų dėl užterštumo. Jei ne centrinės VMVT būstinės nurodymas atlikti tyrimus, neaišku, kiek dar laiko šimkaitiškiai būtų gėrę arsenu užterštą vandenį.

„Jurbarko vandenys“ artimiausiu metu tokių tyrimų atlikti nebuvo planavę. Maža to, šimkaitiškiai neperseniausiai kėlė klausimų dėl jiems tiekiamo vandens kokybės. Tuomet savivaldybė jiems oficialiai atsakė, kad vanduo gerti tinkamas. „Jurbarko vandenys“ atsižvelgdami į gyventojų priekaištus atliko tiekiamo vandens tyrimus, tačiau ne tyrimą dėl sunkiųjų metalų.

Paskutinį kartą dėl taršos sunkiuoju metalu vanduo buvo tirtas praėjusių metų rudenį. Tuomet arseno nebuvo rasta.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai perspėja, kad net labai nedidelis arseno kiekis yra toksiškas. Ši kancerogeninė medžiaga gali būti mažakraujystės, neuritų, odos uždegimų, nuplikimo, galvos skausmų, skrandžio ir žarnyno, kvėpavimo takų, neuropatijos, anemijos, regėjimo, klausos, hemodinamikos sutrikimų bei kitų neigiamų pasekmių priežastis.

Reikalauja išspręsti problemą

Aplinkos ministerija lapkričio 1-ąją kreipėsi į šalies savivaldybes, kad jos užtikrintų geriamojo vandens kokybę, ir atkreipė jų dėmesį į vis dar nustatomus atvejus, kai viešai tiekiamame geriamajame vandenyje viršijamos leistinos sunkiojo metalo, pavyzdžiui, arseno, koncentracijos. Jurbarko rajone patikrinus geriamąjį vandenį paaiškėjo, kad Šimkaičių kaime naudojamame gręžinyje rastas didelis arseno kiekis. Šiuo ir panašiais atvejais didžiausia atsakomybė tenka viešajam vandens tiekėjui, kurį prižiūri vietos savivalda.

„Tai, kad faktai apie viršijamas arseno, pavojingo cheminio elemento, koncentracijas geriamajame vandenyje kartojasi, yra labai rimtas signalas. Neturime teisės rizikuoti žmonių sveikata ir negalime delsti nė minutės, todėl prašau šalies savivaldybes ir visas atsakingas institucijas imtis neatidėliotinų veiksmų, kad būtų ištirta geriamojo vandens kokybė, – sako aplinkos ministras Kęstutis Navickas, – nors įstatymai ir nenumato tokios prievolės, kai vanduo tiekiamas mažiau negu penkiasdešimčiai gyventojų. Mums svarbi kiekvieno žmogaus sveikata.“ 

Papildysime.

„ŠVIESOS“ ir savivaldybės inform.« Atgal

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook