Panikos nereikia, bet žinoti apie koronavirusą būtina

Panikos nereikia, bet žinoti apie koronavirusą būtina (0)

2020-02-07

Jurbarko r. PSPC vyriausioji slaugos administratorė Rasa Dilienė teigia, kad padėtis sekama ir vykdomi Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymai, tačiau baimės dėl koronoviruso nei įstaigoje, nei tarp pacientų nepastebi.

Žmoniją kausto koronaviruso baimė. Prieš gerą mėnesį, pačioje praėjusiųjų metų pabaigoje, Uhano mieste Kinijoje kilo naujojo koronaviruso sukeltos ligos protrūkis ir laboratoriškai patvirtinta daugiau kaip 17 tūkst. ligos atvejų. Naujoji liga plinta už Kinijos ribų, jau pasiekė ir Europą. Infekcijos plitimas neprognozuojamas, todėl galimos ekstremalios situacijos valdymo planai kuriami ir Lietuvos savivaldybėse.

Kodėl korona?

Karūnos (lotyniškai – corona) vardu pavadinti virusai specialistams žinomi jau keletą dešimtmečių. Žiūrint per mikroskopą jie primena karūną – vidutinio dydžio, apvalūs, apsupti membranos su iškyšuliukais. Tai labai didelė virusų grupė.

Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (2019-nCoV) yra naujos struktūros virusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Nors pagal savo genomą jis 70 proc. panašus į sunkaus ūmaus respiracinio sindromo virusą, tačiau 2019-nCoV koronaviruso infekcijos plitimo greitis žymiai didesnis, kaip ir užsikrėtusiųjų juo mirtingumo lygis.

Virusas plinta kontaktiniu, oro lašeliniu ir fekaliniu-oraliniu būdu. Koronavirusas gali prasiskverbti į kvėpavimo ir virškinimo trakto epitelį, taip pat į nervinės sistemos, širdies, akių ląsteles. Dažniausiai pasireiškia kaip rinofaringitas, būna virškinimo trakto sutrikimų, o pavojingiausias koronaviruso pasireiškimas – sunkus ūmus kvėpavimo takų sindromas.

PSO paskelbė, kad pirminis koronaviruso infekcijos šaltinis veikiausiai yra gyvūnai ir kad artimo kontakto atvejais infekcija kartais perduodama žmogaus žmogui.

Ne tik Kinijoje

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras pranešė, kad nuo 2019 m. gruodžio 31 d. iki šių metų vasario 3-osios laboratoriškai patvirtinti 17383 naujojo koronaviruso sukeltos ligos atvejai. Užkratas jau išplito 25 šalyse, nors daugelis vyriausybių taiko precedento neturinčius draudimus įsileisti iš Kinijos atvykstančius žmones.

Šios savaitės pradžioje žiniasklaida praneša jau apie daugiau nei 360 mirčių. Filipinuose sekmadienį buvo užfiksuotas pirmasis mirties nuo koronaviruso atvejis už Kinijos ribų.

Nors Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pateikto rizikos vertinimo duomenimis, naujojo koronaviruso įvežimo į Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės šalis rizika yra vidutinė, vasario 3 d. paskelbta apie registruotus 10 atvejų Vokietijoje, 6 Prancūzijoje, po du Italijoje ir Jungtinėje Karalystėje, po vieną Suomijoje, Ispanijoje ir Švedijoje. Tačiau laikomasi nuostatos, kad taikant griežtas prevencijos ir kontrolės priemones, infekcijos plitimo tikimybė nedidelė.

Stengsis suvaldyti

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sausio 30 d. paskelbė Tarptautinės svarbos ekstremalią situaciją dėl koronaviruso infekcijos plitimo. Sausio 31 d. LR Sveikatos apsaugos ministerija nusprendė rekomenduoti savivaldybėms aptarti susidariusią situaciją ir įvertinti institucijų pasirengimą galimoms koronaviruso plitimo grėsmėms.

Vasario 5 d. vyks Jurbarko r. savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo komisijos posėdis.

Taip pat nutarta kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigas, kad jos peržiūrėtų savo ekstremalių situacijų valdymo planus.

Kaip galimai ekstremaliai padėčiai rengiasi Jurbarko r. pirminės sveikatos priežiūros centras, klausėme vyriausiąją slaugos administratorę Rasą Dilienę. „Padėtį sekame ir vykdome Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymus. Dokumentai eina kasdien ir iš ministerijos, ir iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro – kaip ir į visas gydymo įstaigas. Gavome nurodymą, kokias apsisaugojimo priemones privalo naudoti greitosios pagalbos darbuotojai, ir sąrašą gydymo įstaigų, kur turėtume vežti pacientą įtarus koronaviruso infekciją. Mums artimiausia yra Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų klinika“, – sakė vyr. slaugos administratorė.

Nors koronaviruso sukeltos ligos simptomai panašūs į peršalimo ligų ir gripo, pasak R. Dilienės, jie būna sunkesni. Kriterijai įtarti koronavirusinę infekciją yra ypač sunki kvėpavimo takų infekcija ir buvojimas Kinijos Hubėjaus provincijoje arba kontaktai su žmonėmis iš Kinijos.

„Jei pacientas pasijuto blogai 14 dienų laikotarpiu (toks yra ligos inkubacinis periodas) po kelionės į Kiniją ar po kontakto, jis bus vežamas į infekcinę ligoninę, kur bus imami mėginiai ir vežami ištirti į Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją. Nors baimės akys didelės, tačiau tyrimas yra nepigus ir negreitas, todėl eilinio peršalimo atveju jis nebus atliekamas“, – sakė R. Dilienė.

Iki pirmadienio Lietuvoje jau trys žmonės buvo laboratoriškai tikrinti dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu, tačiau ligos nenustatyta.

Jurbarko r. PSPC atstovė pasakojo, kad įstaigai jau kyla keblumų apsirūpinant apsaugos priemonėmis. „Mes nuolat užsakome apsaugos priemones, bet jų nekaupiame. O dabar didesnis poreikis ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, o tiekėjai negali pasakyti, kada gaus. Stresiukas visur jaučiasi, gal ir žmonės apsidraudžia, nors dabar jau pasigirsta kalbų, kiek paprasta veido kaukė suveiktų“, – sakė pašnekovė.

R. Dilienė teigė, kad sveikatos priežiūros centre baimės dėl koronaviruso nėra: „Žiūrime ramiai. Yra buvę ir anksčiau infekcijų su dideliu mirtingumu. Sekame padėtį, stengiamės būti pasiruošę. Gal atšals oras – minusinėje temperatūroje virusai mažiau dauginasi. Nors dėl peršalimo ligų ir gripo ir dabar nėra labai daug besikreipiančių.“

Įtarus – skambinti telefonu

Savivaldybės gydytoja Gražina Sutkuvienė sakė, kad vykdoma viskas, ką nurodo Sveikatos apsaugos ministerija, o daryti ką nors atskirai Jurbarke neplanuojama. Savivaldybės internetiniame puslapyje paskelbta informacija apie koronavirusą – gyventojų aiškumui.

Koronavirusui būdingi į gripą panašūs simptomai: karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112.

„Gyventojai turi žinoti, kad esant šioms aplinkybėms, reikia skambinti telefonu, o tada bus siunčiama greitoji pagalba“, – sakė G. Sutkuvienė.

Savivaldybės gydytoja mano, kad panikos kelti nereikia, nes nesame arti Kinijos, bet būtina padaryti viską, kas priklauso.

Gyventojams siekiant apsisaugoti nuo koronavirusinių infekcijų rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas šiltu vandeniu ir su muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo taisyklių (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su kosėjančiais ir čiaudinčiais žmonėmis.

Sustabdyti plitimą

Pirmasis žmogus, miręs nuo viruso užsienyje, yra 44 metų vyras iš Uhano, išvykęs į Filipinus, pirmadienį pranešė PSO.

Užsikrėtimo atvejų patvirtinta visose Didžiojo septyneto šalyse – Kanadoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Japonijoje, Jungtinėje Karalystėje ir JAV. Šios šalys tariasi dėl bendrų infekcijos stabdymo priemonių.

JAV, Australija, Naujoji Zelandija ir Izraelis uždraudė lankytis savo teritorijoje užsienio piliečiams, jeigu jie neseniai viešėjo Kinijoje, taip pat įspėjo savo piliečius ten nevykti. Mongolija, Rusija ir Nepalas uždarė savo sausumos sienas su Kinija.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija irgi rekomenduoja nevykti į Kiniją, o ten esantiems Lietuvos piliečiams patariama stebėti situaciją ir, padėčiai blogėjant, nelikti šalyje.

Ir Kinijos valdžia ėmėsi griežtų priemonių, todėl apribojo išvykimą iš šalies. Daugelyje miestų stabdomas viešasis transportas, įstaigų darbas, sutrikęs tarpmiestinis susisiekimas.

Norėdamas užtikrinti maksimalią prevenciją koronaviruso plitimui, Kinijos paštas dezinfekuoja visas per Uhano miestą keliaujančias siuntas, nors nėra įrodymų, kad galima šiuo virusu apsikrėsti liečiant daiktus.

Lietuvos paštas teigia, kad jeigu paaiškėtų galimos užsikrėtimo virusu per daiktus rizikos, bendrovė imtųsi visų būtinų darbuotojų ir klientų saugos priemonių.

Siuntos iš Kinijos į Lietuvą atkeliauja per porą ir daugiau savaičių, o viruso aktyvumo periodas yra trumpesnis, todėl teigiama, kad siuntos negalėtų kelti rizikos, net jei jas pakavo užsikrėtęs žmogus.

Danutė Karopčikienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook