Balsavimas

Ar pritartumėte, kad Dainių pelkėje būtų kasamos durpės?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Pensijų išnešiotojai „įkalino“ kaimų senjorus

Pensijų išnešiotojai „įkalino“ kaimų senjorus (3)

2019-02-24

Pensijas išnešiojantys UAB „Bastaras“ darbuotojai mieste sukasi greitai. Problemų dar liko kaimuose – tikslinami adresai, derinami mokėjimo grafikai ir aptarnavimo maršrutai. J. Pileckienės nuotr.

Nuo metų pradžios pasikeitusi pensijų į namus pristatymo tvarka senjorams vis dar kelia rūpesčių. Ypač kaimuose, kur senyvo amžiaus žmonės kartais jaučiasi lyg įkalinti – nei pensijos sulaukia, nei žinios, kada pinigai bus atnešti. Pensijas išnešiojančios UAB „Bastaras“ darbuotojai atsako, kad reikia pakentėti – viskas susitvarkys naujiems darbuotojams perpratus šio darbo specifiką.

„Sodros“ skelbtą konkursą pensijoms į namus išnešioti laimėjusi UAB „Bastaras“ pakeitė iki šiol šį darbą atlikusius pašto laiškininkus, tačiau kol kas perėmė patį darbą, bet ne ilgametę paštininkų patirtį. Sausio mėnesį kilusį triukšmą dėl laiku nepristatytų pensijų tildė paaiškinimai, kad pasikeitė paslaugos teikėjas, darbuotojai, ypač kaimuose, nežino adresų, o ir šie daug kur pasikeitę. Be to, kaimo kelius ir keliukus sniegu užvertė žiema, taip tik dar labiau viską apsunkindama.

Nors pensijos vėlavo, o įprasti jų pristatymo grafikai „pabiro“, žmonės buvo gana kantrūs ir vylėsi, kad sumaišties bus pilnas tik pirmas permainų mėnuo. Tačiau ir vasarį išnešiotojai su pensijomis laiku spėjo ne visur. Vosbutų (Seredžiaus sen.) senjorai jų laukė net dešimt dienų. Žmonės juokavo, kad pensijų pristatytojai juos įkalino namie.

„Pagal senąjį grafiką pensijos laukėme vasario 10 d., tačiau nei tą, nei kitą dieną niekas neatėjo“, – pasakojo Vosbutų gyventoja. Pasak moters, pensiją atnešė tik vasario 20 d., tad dešimt dienų ji turėjo būti namuose. „Niekur negalėjau išeiti. Ne dėl pinigų blogai, bet reikėjo pas gydytoją vaistų, seni ir ligoti esam“, – kalbėjo moteris.

Vosbutiškiai svarstė, kad galbūt pensijas nešiojantys darbuotojai galėjo pranešti, kada atvyks, o dabar senjorai sako, kad bijojo išeiti iš namų, jog neprasilenktų. Be to, jiems neaišku ir ką daryti, kur kreiptis, jei pensijos išnešiotojas neras namuose.

Žmonės teigia bandę ką nors išsiaiškinti savo jėgomis, skambino į „Sodrą“ ir UAB „Bastaras“ administracijai, tačiau pirmieji patarė kreiptis į išnešiotojus, o priskambinti į bendrovės būstinę Tauragėje esą visai nepavyko – niekas neatsiliepė.

Ramina senjorus

UAB „Bastaras“ Jurbarko padalinio vadovė Gina Meškauskienė sako, kad apie atvejį Vosbutuose žino ir neneigia, kad ne tik ten, bet ir Veliuonoje, pensijos šį mėnesį pristatytos vėliau. Tačiau ji pasitiki darbuotojais, vertina visų pastangas ir yra tikra, kad nesusipratimų neliks. Pasak jos, jei su darbu susitvarkė sausio mėnesį, kai iš tiesų buvo daug trikdžių, dabar dirbti yra kur kas lengviau, o ilgainiui ir darbuotojai perpras darbo ypatumus, ir senjorai apsipras su nauja tvarka.

Ir sausį, ir šį mėnesį pensijas rajone išnešioja trylika UAB „Bastaras“ Jurbarko padalinio darbuotojų. Padaliniui vadovaujanti G. Meškauskienė teigia, kad vėliau išnešiotojų skaičius greičiausiai mažės, o jų aptarnaujamos teritorijos bus stambinamos. Tačiau dabar, kol derinami maršrutai, sprendžiama daug organizacinių klausimų, mažiau darbuotojų reikštų lėtesnį tempą.

Perėmus iš pašto pensijų išnešiojimo paslaugą, daugiausia problemų kilo dėl netikslių, pasikeitusių gyventojų adresų. „Kai kurie registruoti vienur, gyvena kitur, todėl išsiaiškinti tikslius adresus buvo tikras iššūkis. Dalis senjorų žiemą išvykę pas vaikus, jų taip pat teko ieškoti, kai kurie turėjo susitvarkyti įgaliojimus. Mieste reikėjo įveikti kodines spynas. Buvo, kad darbuotojai stovėjo ir ilgai laukė, kol kas nors iš gyventojų pareis namo ir atidarys laiptinės duris“, – sako G. Meškauskienė.

Naujo darbo pradžiai ypač nepalankus buvo sausis. Darbuotojai ir užpustytais arimais ėjo iki sodybų, ir automobiliai klimpo, teko stumti.  Pasak G. Meškauskienės, darbuotojai suprato, ir patys pajautė, kokie rajono keliai yra žiemą.

Apsunkino darbą

Darbą gerokai apsunkino ir Vilniuje bei Kaune dėl stipriai vėlavusių pensijų kilusios problemos. Paaiškėjus, kad konkursą laimėjusi bendrovė „Bastaras“ nepajėgia didžiuosiuose miestuose laiku išnešioti pensijų, „Sodra“ buvo priversta nutraukti sutartį. Nors „Bastaras“ jau turėjo šio darbo patirties Klaipėdoje, Alytuje, tačiau didelis darbo krūvis sostinėje ir Kaune bendrovę parklupdė. Kaip teigė „Sodros“ laikinasis vadovas Ježis Miskis, bendrovei patikint pensijų nešiojimą nekilo įtarimų, kad įmonė, kuri veiklą vykdo jau keliolika metų, nepajėgs atlikti įprastinio darbo.

Nors kalbėta tik apie didžiuosius miestus ir pagrindo nutraukti sutartis rajonuose nebuvo, Jurbarko padalinyje skambučiai netilo. Pasak bendrovės Jurbarko padalinio vadovės G. Meškauskienės, žmones ši informacija klaidino ir be reikalo kėlė įtampą.

Ne tik atneša pensijas

Nors dirba dar tik antrą mėnesį, G. Meškauskienė sako supratusi, kad pensijų išnešiotojo darbą drąsiai galima sieti su socialinio darbuotojo pareigomis. Vieni žmonės laukia ir deklamuoja eiles, kitur reikia susikalbėti su neblaiviais asmenimis. Pasitaikė, kad slėpdama pinigus nuo dukters, močiutė kvitukus skubiai sudegino – parašų teko vykti iš naujo. Pasak G. Meškauskienės, reikia kantrybės, gebėjimo išklausyti, pasikalbėti.

Šis darbas, G. Meškauskienės nuomone, įpareigojantis. Reikia pelnyti pasitikėjimą ir atsakingai tvarkyti dokumentus, tai ypač svarbu dirbant su vyresnio amžiaus žmonėmis.

Lanko ir paštininkai

G. Meškauskienė atkreipė dėmesį, kad UAB „Bastaras“ darbuotojai išnešioja tik senatvės, našlių pensijas. Kitas išmokas kaip ir anksčiau pristato pašto darbuotojai. Po pertvarkos dalis Jurbarke gyvenančių senjorų pasirinko pensijas atsiimti pašte. Norint pasikeisti pensijos pristatymo būdą reikia pateikti prašymą „Sodrai“ arba jį pateikti pašto skyriuje.

Pašto naujovės senjorams palankios. Parašius prašymą, kad pageidauja pensiją atsiimti pašte, tą gali padaryti ne tik ten, kur gyvena, o bet kuriame šalies pašto skyriuje.

Jolita Pileckienė« Back

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook