Balsavimas

Ar pritartumėte, kad Dainių pelkėje būtų kasamos durpės?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Prie bažnyčios atnaujinimo prisidės ir veliuoniškiai

Prie bažnyčios atnaujinimo prisidės ir veliuoniškiai (0)

2018-11-14

Rugsėjį Veliuonos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje prasidėję vidaus tvarkybos darbai įsibėgėjo – didžiąją jų dalį planuojama užbaigti iki Kalėdų. Šalia valstybės finansuojamo projekto savo lėšomis įrengti bažnyčios apsaugos sistemas ryžosi patys veliuoniškiai, nes tam pinigų negauta. 

Ilgas kelias

Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios fasado restauravimo ir vidaus tvarkybos projektas parengtas dar 2000 m. Jį rengė valstybinė įmonė „Lietuvos paminklai“. Po septynerių metų Kauno arkivyskupija, kuriai priklauso Veliuonos parapija, užsakė parengti techninį planą ir sąmatą.

Finansavimo dar ilgai nesulaukta, paraiška Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos pateikta tik 2013 m. Tada bažnyčios būklė jau buvo kritinė.

„Buvo retro bažnyčia“, – juokaudamas prisimena Veliuonos parapijos klebonas Šarūnas Leskauskas, čia tarnauti pradėjęs prieš devynerius metus. Bažnyčioje kaupėsi drėgmė, reikėjo izoliuoti pamatus, sutvarkyti cokolius, uždėti sanuojamą tinką, įrengti drėgmės surinkimo bei lietaus nuotekų sistemas. Darbų nebuvo galima pradėti ir be archeologinių tyrimų, kurie kainuoja labai daug.

2014 m. Veliuoną pasiekė ilgai lauktos lėšos iš Kultūros paveldo departamento. Tais metais pradėti Vytautine vadinamos bažnyčios pamatų ir fasado atnaujinimo darbai baigti 2016 m. rudenį. „Labai džiaugėmės atliktais darbais, tačiau supratome, kad pinigų skyrus tik jiems vėl gauti finansavimą vidaus tvarkybai bus labai sudėtinga. Kai remontai daromi etapais, viskas labai nusitęsia“, – sako kunigas Š. Leskauskas.

Į bažnyčią veliuoniškiai kviesdavo visus įtakingus į miestelį užsukusius svečius – 2016 m. pavasarį apie būtinybę pratęsti finansavimą Veliuonos bažnyčios tvarkybos darbams sužinojo čia viešėjęs tuometis Premjeras Algirdas Butkevičius, 2017 m. bažnyčia aprodyta kultūros ministrei Lijanai Ruokytei-Jonnson. Tą pačią vasarą Veliuonos parapija pateikė paraišką Kultūros paveldo departamento kuruojamai programai, kuri finansuoja nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių išsaugojimo darbus pagal Lietuvos Respublikos ir Šventojo sosto bendradarbiavimo sutartį.

Praėjusių metų spalio 30 d. kultūros ministrės įsakymu Veliuonos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios pagrindinės salės (navos), prienavio ir priebažnyčio su antro aukšto patalpomis tvarkybos darbų projektui įgyvendinti skiria beveik 82 tūkst. Eur, Jurbarko r. savivaldybė prisideda dar 28 tūkst. Eur.

Pasirengė projektą

Dar 2016 m. parengtas beveik 80 tūkst. Eur vertės „Veliuonos bažnyčios apsaugos techninių priemonių įrengimo projektas“, kuriam finansavimas nebuvo gautas. „Bažnyčioje būtina įrengti apsauginę ir priešgaisrinę sistemas, atnaujinti elektros instaliaciją. Tai būtina padaryti iki kol neįsibėgėjo vidaus tvarkybos projektas, nes sistemoms reikalingus kabelius reikia tiesti per sienas, jie turi būti po tinku“, – situaciją aiškina Š. Leskauskas.

Pasak kunigo, įgyvendinti šį projektą pasiryžo Veliuonos bendruomenė. Buvo parengtas naujas projektas, pagal kurį apsaugos sistemoms ir elektros instaliacijai įrengti užtektų ir apie 24 tūkst. Eur. Padėti veliuoniškiams sutiko bendrovė Žilinskis ir ko UAB, darbais ir finansais parėmusi ne vieną projektą Jurbarko rajone. Bendrovė nemokamai darbų atliks už 4 tūkst. Eur, o veliuoniškiams reikia rasti dar 20 tūkst. Eur. Tikėdami, kad Veliuonos bendruomenė įsipareigojimus įvykdys, bendrovės darbuotojai bažnyčioje dirba drauge su vidaus darbus atliekančiais UAB „Telšių meistras“ darbininkais.

Šiuo metu kabeliai jau beveik išvedžioti. Bus pakeista visa elektros instaliacija bažnyčioje. „Tai buvo būtina padaryti dėl saugumo. Signalizacijos taip pat labai reikalingos. Tam, kad išsaugotume didžiulį istorinį ir kultūrinį paveldą turintį objektą – bažnyčią“, – tikina Veliuonos parapijos kunigas, besidairydamas į nušvitusias navos sienas. Projekto rangovai geranoriškai sutiko be papildomo atlygio sutvarkyti išpjautas sienas, paslėpti išvedžiotus kabelius.

Bendruomenė susivienijo

Š. Leskauskas į parapijos tikinčiuosius kreipėsi jau prieš metus, prašydamas paaukoti bažnyčios apsaugos sistemos įrengimui. Žmonės aukojo, tačiau surinkti 20 tūkst. eurų – sunki užduotis. Pagalbos klebonas kreipėsi į Veliuonos seniūną Egidijų Mikštą. Šis spalio pabaigoje į susirinkimą sukvietė seniūnijos bendruomenę – pasitarti, kaip galima padėti bažnyčiai.

Susirinkime dalyvavę seniūnijos darbuotojai, seniūnaičiai, Veliuonos krašto bendruomenės, Carito, Lietuvai pagražinti draugijos Veliuonos skyriaus nariai sutarė rinkti aukas ir taip prisidėti prie bažnyčios išsaugojimo ateinančioms kartoms. Jau nuo spalio 30 d. savanoriai keliauja per Veliuonos parapijos gyventojų namus, aukos bus renkamos iki lapkričio 18 d., nes artėja terminas, kada teks atsiskaityti su rangovais.

„Tai labai svarbu Veliuonos parapijos bendruomenei, visiems, kas neabejingas krašto senajai istorijai“, – mano Veliuonos krašto bendruomenės pirmininkė Daiva Jurevičienė, prašymą aukoti išplatinusi ir socialiniuose tinkluose. Pradinių klasių mokytoja Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijoje dirbanti veliuoniškė tikina, kad aukų rinkimo patirties bendruomenė jau turi. Veliuoniškiai rinko lėšas prieš septynerius metus norėdami įsirengti šarvojimo salę.

Renka savanoriai

Jau lapkričio 1 d. aštuoni savanoriai Veliuonos kapinėse pasistatė palapines ir visą dieną pasikeisdami rinko lėšas iš į kapines atvykstančių veliuoniškių. „Daugiau aukojo vietiniai, bet ir seniai čia negyvenantys, tik atvažiuojantys aplankyti artimųjų kapų, aukojo. Neapsisprendusiems, ar norėtų paaukoti, dalijome lankstinukus su sąskaitos numeriu, jei sugalvotų prisidėti“, – sako D. Jurevičienė.

Aukų rinkėjai pasiskirstė teritorijas ir lankosi namuose. „Visi priima geranoriškai. Nebijau nei pas vieną užeiti į namus.

Aukoja tiek, kiek gali – ir 10, ir 100 eurų“, – tikina D. Jurevičienė.

Dosniausiai aukoja vidutinio amžiaus, darbingi žmonės, vyresniesiems labai rūpi bažnyčia, tačiau jiems sunku rasti atliekamų pinigų. Mažiausiai bažnyčios reikalai rūpi jaunimui – pagarba tikėjimui, kultūrinėms vertybėms, tradicijų svarba į žmogaus gyvenimą dažnai ateina vėliau.

Pasak D. Jurevičienės, didelį darbą atlieka seniūnas E. Mikšta. „Kai seniūnui rūpi ir skauda, kuo gyvena jo seniūnijos žmonės, svarbu, kad miestelis būtų patrauklus, tai ir bendruomenė suaktyvinama, noriai prisideda prie iniciatyvų. Visos nevyriausybinės organizacijos, paprasti veliuoniškiai nuoširdžiai stengiasi, kad pavyktų surinkti kuo daugiau pinigų. Ūkininkė Vilma Kučinskienė organizavo aukų rinkimą Tamošiuose, o Virginija Bakanienė visus namus savo kaime apėjo dar iki paskelbianti aukų rinkimo akciją. Dirbame ranka rankon. Juk bažnyčia mūsų bendruomenės. Kunigai perkeliami į kitą vietą, o mes liekame čia“, – sako aktyvi veliuoniškė.

Bažnyčiai aukoja ir tie veliuoniškiai, kurie joje apsilanko tik per vestuves, krikštynas ar laidotuves. Pasak kunigo Š. Leskausko, Veliuonos parapijoje yra apie 2 tūkst. parapijiečių, tačiau kiek pavyks surinkti pinigų, neaišku. Ir klebonas, ir D. Jurevičienė įsitikinę, jog veliuoniškiai turi parodyti, kad jiems patiems bažnyčia rūpi ir prisidėti prie jos remonto finansiškai.

„Prie kiekvieno projekto prisideda savivaldybė, todėl turime kažką daryti ir patys. Aukų vargu ar užteks, todėl ir patys jausimės geriau, kai vėl reikės kreiptis į ją paramos“, – tikina Š. Leskauskas.

Pasak D. Jurevičienės, bus bandoma ieškoti paramos ir pas iš Veliuonos kilusius verslininkus – kad kuo mažiau reikėtų prašyti savivaldybės.

Aukotojai bus įamžinti

Visi, paaukoję pinigų, surašomi į sąrašus. Juose – ir aukotojo, ir jo sutuoktinio vardai, pavardės, adresai, metai, parašai. Visi sąrašai atsidurs bažnyčios archyvuose. „Dokumentai bus užantspauduoti bažnyčios antspaudu. Tai taps savotiškomis bažnytinėmis knygomis, kuriose informacija išlieka labai ilgai“, – sako D. Jurevičienė.

Į sąrašus bus įrašyti ir anksčiau kunigo prašymu bažnyčioje aukoję veliuoniškiai – duomenys apie juos taip pat žinomi. „Eidami rinkti aukų žinojome, kurie žmonės jau aukojo. Užeidavome padėkoti. Buvo tokių, kurie aukojo ir antrą kartą“, – kaimynų dosnumu stebisi D. Jurevičienė. Pasak jos, veliuoniškiai, kaip tikri lietuviai – kasdienybėje gali ir pasibarti, tačiau, kai yra reikalas, jie tampa vieningi kaip kumštis.

Darbai bus tęsiami

Kol bažnyčioje šeimininkauja statybininkai, kunigas Š. Leskauskas mišias laiko jaukioje klebonijos salėje. Jis tikisi, kad Šv. Kalėdas parapijiečiai, surengę talką ir nuvalę po remonto likusius dulkių sluoksnius, galės švęsti jau savo bažnyčioje.

Ar tikrai taip bus, projekto užsakovo VĮ „Lietuvos paminklai“ vyresnioji architektė, projekto vykdymo priežiūros vadovė Daina Vanagaitė-Garbanovienė pažadėti negali. „Kiek žinau, darbai vyksta pagal planą. Rangovas dirbs tol, kol leis gamtinės sąlygos. Atšalus, kai kurių darbų atlikti jau nebus galima“, – sako architektė. Pasak jos, pavasariui greičiausiai liks restauravimo darbai, kuriems reikia atitinkamos temperatūros, taip pat skliautų ir lipdinių atnaujinimo darbai.

Š. Leskauskas bažnyčioje rodo uždengtas vietas – tai restauratoriams palikti sienų fragmentai, kurie turės būti ištyrinėti ir restauruoti. „Manoma, kad tai konsekracijos kryžiai. Bažnyčioje jų turi būti dvylika. Restauratorių Lietuvoje nėra daug, jie dabar užsiėmę, į Veliuoną atvyks pavasarį ir čia dirbs su šitomis sienomis, ieškos spalvų, ornamentų ir bandys atkurti elementus“, – sako klebonas.

Pasak projekto vykdymo priežiūros vadovės D.Vanagaitės-Garbanovienės, finansavimas kitų metų darbams taip pat yra pažadėtas, todėl darbai nenutrūks. Bus atlikta kas suprojektuota. Tačiau į šį projektą neįtraukti apsidės, grindų, altorių tvarkymo darbai, baldų restauracija. Jiems reikės naujo projekto.

D.Vanagaitė-Garbanovienė sako, kad apie veliuoniškių parengtą projektą girdėjo ir juo labai džiaugiasi. „Projekto rengėjai su manimi konsultavosi, derinome, kad darbai būtų atlikti nepažeidžiant paveldo, į planus buvo sudėti saugikliai, kad nebūtų atidengti tapybos elementai ant sienų“, – tikina architektė.

Veliuonos bažnyčios vidaus tvarkybos projektas gali tapti puikiu pavyzdžiu, kaip bendruomenė prisideda prie jiems svarbių objektų išlaikymo ir prisiima atsakomybę.

Jūratė STANAITIENĖ

KVIEČIA AUKOTI

Buvę veliuoniškiai ir visi norintieji prisidėti prie kultūros ir istorinio paveldo – Veliuonos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios išsaugojimo prašomi pervesti auką į parapijos sąskaitą LT775013500014000146 Klausučių kredito unijoje (50135).« Back

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook