Smalininkai kvietė į kafijos dieną

Smalininkai kvietė į kafijos dieną (0)

2019-06-26

Prisėsti kafijos puodeliui Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centras ir aktyvūs smalininkiečiai birželio 26-ąją kvietė neatsitiktinai. Kafijos dienos ženklą tądien buvo galima pamatyti visame Mažosios Lietuvos regione ir pasimėgauti šiuo tradiciniu lietuvininkų krašto gėrimu.

Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro direktorius Arvydas Griškus paaiškino, kad Kafijos diena pažymėtas vėtrungių gimtadienis. Jau šeštus metus Kuršių marių burvalčių vėtrungių gimtadienio proga vyksta kultūrinio turizmo žaidimas „Vėtrungių kelias“, kviečiantis keliauti ir  pažinti unikalią Mažąją Lietuvą, šio regiono paveldą, gyvenimo prie vandens ypatumus. Žaidimo kelias driekiasi nuo Smalininkų per Rambyną, Bitėnus, Šilutę tolyn pamariu iki pat Juodkrantės ir Neringos.

Vėtrungių gimtadienio data neatsitiktinė. Istorija primena vyriausiąjį visų  Kuršių marių inspektorių Ernstą Vilhelmą Berbomą, gyvenusį netoli Ventės rago buvusiame Muižės dvare. Žvejybos tvarkai Kuršių mariose palaikyti inspektorius E. V. Berbomas kiekvienam žvejų kaimui patvirtino skirtingų spalvų ženklus.  Įsakymas įsigaliojo 1844 m. birželio 26 d.

Jurbarko rajone įsijungusieji į žaidimą suks į Lidijos Meškaitytės memorialinę sodybą, Smalininkų apylinkėse ieškos senųjų kaimų ir Ąžuolų alėjos, Viešvilės siauruko tilte turės surasti plytą su Viešvilės bažnyčios atvaizdu... Kelionė įdomi ir pilna netikėtų atradimų.

Ne tik keliaujančius per Smalininkus, bet ir pačius smalininkiečius sumanyta pakviesti į Kafijos dieną, pasivaišinti kafija ir galbūt pabandyti ją išsivirti. A. Griškus primena, kad kafijos receptų yra labai daug, ją galima virti iš cikorijos, ąžuolo gilių, miežių, kviečių, rugių ar kavos pupelių. Kiekvienos gaspadinės kafija vis kitokia. Kafiją lietuvininkai perėmė iš greta gyvenusių vokiečių, o pastaruoju metu šiame regione ji vis populiaresnė.

Šį trečiadienį prie Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro Smalininkuose  buvo vaišinamasi Zitos Sakavičienės kafija. O kad buvo smagu pasisėdėti, gurkšnojant kafiją smagiai pasišnekėti, smalininkiečiai nusiteikę Kafijos dieną rengti kasmet. Kultūros centro vadovas A. Griškus mano, kad šią tradiciją ne tik verta puoselėti, bet  Mažosios Lietuvos krašte ji pagal svarbą stotų greta Užgavėnių. Geriems sumanymas – gero vėjo linkėjo visi prisėdę prie jaukumu traukusių stalelių, tądien išrikiuotų palei pagrindinę miesto gatvę.

„Šviesos“ inform.« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook