Balsavimas

Ar Jurbarkui reikia baseino, kuriame vaikai būtų mokomi plaukti?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Teisininkų konsultacijos jurbarkiečių nesugundė

Teisininkų konsultacijos jurbarkiečių nesugundė (0)

2018-11-07

Pasak teisėjo padėjėjos Virginijos Bankauskienės, bendras bylų kiekis teismuose mažėja. J.Stanaitienės nuotr

Spalio 25-ąją, Konstitucijos ir Europos teisės dieną, Lietuvos teismuose Nacionalinės teismų administracijos iniciatyva trečią kartą surengtas nemokamų teisinių konsultacijų renginys „Jūs klausiate – mes atsakome“. Jame dalyvavo ir Marijampolės apylinkės teismo Jurbarko rūmai, tačiau šiemet gyventojų susidomėjimo ir klausimų sulaukta nedaug.

Laukė visą dieną

Marijampolės apylinkės teismo Jurbarko rūmuose ketvirtadienį gyventojų laukė keturi konsultantai: advokatai Donatas Ramanauskas ir Osvaldas Radimonas, Jurbarko r. savivaldybės juristė Roberta Raškevičienė ir advokato padėjėja Neringa Žilaitienė.

Pasak Marijampolės apylinkės teismo Jurbarko rūmų teisėjo padėjėjos Virginijos Bankauskienės, visi konsultantai geranoriškai sutiko skirti savo laiką nemokamoms konsultacijoms.

„Trečius metus jungiamės prie šios akcijos ir sulaukiame pagalbininkų iš teisininkų bendruomenės. Gyventojai gauna pusvalandžio trukmės konsultaciją“, – sako V. Bankauskienė.

Pirmaisiais akcijos metais Jurbarke į teisininkus kreipėsi septyni gyventojai, pernai jų buvo jau keturiolika. Šiemet neišspręstų teisinių reikalų, dėl kurių norėtų pasitarti, turėjo vos šeši jurbarkiečiai, į teismo rūmus sugužėję iš pat ryto.

Pasak V. Bankauskienės, gyventojai turi įvairių klausimų: dėl skyrybų, vaikų išlaikymo, paveldėjimo, žemių grąžinimo.

Teismo atstovė priminė, kad nemokamą teisinę pagalbą gyventojai gali gauti ne tik per akcijas. „Mažesnes pajamas gaunantys gyventojai pirminę teisinę konsultaciją gali gauti savivaldybėje. Jei reikalinga ir tolimesnė teisinė pagalba, dėl jos skyrimo sprendžia Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba. Žmogui, turinčiam atitinkamo dydžio, kuris nurodytas įstatymuose, pajamas gali būti suteikiama ir antrinio lygio pagalba. Pagal gaunamas pajamas tokia pagalba kompensuojama 50 arba 100 proc.“, – primena V. Bankauskienė.

Antrinę teisinę pagalbą Jurbarke teikia keli advokatai, pasirašę sutartis su Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba. Jie konsultuoja mažas pajamas gaunančius gyventojus, atstovauja jiems teismuose.

Provincijoje – sunkiau

„Teisėjo padėjėja pasiūlė dalyvauti renginyje. Mielai sutikau, nes noriu įsilieti į teisininkų bendruomenę“, – sakė advokato padėjėja N. Žilaitienė. Jai draugiją palaikė ir advokatas Aleksandras Uščiauskas, pas kurį jaunoji teisininkė atlieka praktiką.

N. Žilaitienė buvo pasirengusi konsultuoti civilinės teisės klausimais, tačiau tądien klientų taip ir nesulaukė. „Žinoma, gaila. Labai norėjau žmonėms pagelbėti“, – sakė teisininkė. Kaip advokato padėjėja ji vykdo visus advokato pavedimus, atstovauja klientams bylose. „Advokato padėjėjas negali klientui atstovauti tik apeliacinėse institucijose“, – skirtumus nuo tikro advokato aiškina N. Žilaitienė.

Advokatas A. Uščiauskas prisimena, kaip pats kažkada rinkosi specialybę. „Žiūrėjau, kur lengviau įstoti ir kad darbas nebūtų sunkus“, – juokiasi advokatas, dabar savo darbo lengvu jau nebevadinantis. Pasak jo, provincijoje dirbantys advokatai privalo žinoti labai daug, nes bylos jiems tenka pačios įvairiausios. „Didmiesčiuose advokatai gali specializuotis. Jie dirba vienoje srityje, todėl suprantama, kad joje išmano daug daugiau“, – sako A. Uščiauskas.

Pasak N. Žilaitienės, advokatams darbo niekada nepritrūksta, žmonės įprato teisminėtis. „Savo kontoroje sulaukiame nemažai klientų ir iš kitų rajonų, dažnai kreipiasi šakiečiai“, – sako advokato padėjėja.

Advokato padėjėjai pagal įstatymus negali teikti nemokamos antrinės teisinės pagalbos. Advokatas A. Uščiauskas tai daro ir tikina, kad už darbą nemokančių klientų yra tikrai daug. „Už juos sumoka valstybė. Todėl jie ir gali teisminėtis“, – mano A. Uščiauskas.

Bylos kinta

28 metus advokato praktika besiverčiantis O. Radimonas teismų akcijoje dalyvauja ir nemokamai klientus konsultuoja jau ne pirmus metus.

Pasak jo, konsultuotis žmonės užsuka tais pačiais klausimais, kaip ir kitomis dienomis: dėl skyrybų subtilybių, santykių, susijusių su turtu, vaikais.

„Žmonėms kyla neaiškumų dėl nuosavybės teisės įgijimo, kai nuosavybė būna perleista tik pasirašius „naminę“ sutartį tarp pusių, be notaro. Taip pat paveldėtojai dažnai praleidžia nustatytus paveldėjimo priėmimo terminus ir dėl to jau reikia kreiptis į teismą. Matyt atsimena, kad anksčiau dėl paveldėjimo buvo galima kreiptis per 6 mėnesius. Dabar šis terminas – tik 3 mėnesiai“, – populiariausius klausimus vardija O. Radimonas.

Advokatas prisimena, kad jam vos pradėjus dirbti 1990 m. populiariausios buvo nuosavybės į žemę atkūrimo bylos. „Žmonės ieškojo teisių į sovietų nusavintas žemes, turtą. Tokių bylų buvo šimtai. Jos buvo labai populiarios iki 2000 metų“, – prisimena teisininkas.

Dabar advokatui dažnai tenka dirbti sukčiavimo bylose – kai įkalinimo įstaigose esantys asmenys, apsimesdami gydytojais, pareigūnais telefonu vilioja iš žmonių pinigus. Taip pat labai daug bylų, kai pasinaudojant socialiai pažeidžiamo žmogaus asmens dokumentais sudaromos lizingo sutartys – sukčiai pasiima daiktus, o skolos už juos lieka dokumento savininkui.

„Taip pat labai daug smurto šeimose bylų. Mes, advokatai, pasikeisdami budime savaitgaliais ir policijai užfiksavus smurto atvejus šeimoje ar kitus nusikaltimus privalome suteikti paslaugas“, – sako O. Radimonas. Advokatui tenka vykti į areštinę ir dalyvauti sulaikymo procedūroje.

Advokatas O. Radimonas taip pat teikia nemokamą antrinę teisinę pagalbą. „Kol pykstasi giminės, kaimynai, darbo advokatams nestigs. Be to, gyventojai drąsiai naudojasi ir nemokamos teisinės pagalbos privalumais. Jie gali netgi patys pasirinkti norimą advokatą. O mes, gavę nurodymą iš Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos, privalome byloje dalyvauti. Netgi jei matome, kad jos laimėti vis tiek nepavyks“, – teisinės sistemos niuansus atskleidžia advokatas.

Jūratė Stanaitienė« Atgal

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook