Balsavimas

Ar pritartumėte, kad Dainių pelkėje būtų kasamos durpės?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Už sunkių ligonių priežiūrą teks mokėti brangiau

Už sunkių ligonių priežiūrą teks mokėti brangiau (9)

2018-07-05

Jurbarko ligoninės vadovė Rūta Lukšienė ir buhalterė Laimutė Puišienė tarybos narius įtikino, kad įkainius kelti būtina. J. Stanaitienės nuotr.

Birželio 28 d. Jurbarko r. savivaldybės taryba Jurbarko ligoninės prašymu priėmė sprendimą pakeisti mokamų paslaugų įkainius. Nuo liepos 1 d. ligoninėje mokamas globos paslaugas gaunantiems ligoniams už kiekvieną Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje praleistą parą teks mokėti 6 Eur daugiau. 

Įvertino savikainą

Tarybai pristatytas klausimas jau buvo sulaukęs Jurbarko rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigų stebėtojų tarybos pritarimo, į tarybos narių klausimus komitetuose atsakė Jurbarko ligoninės vyriausioji gydytoja Rūta Lukšienė ir įstaigos buhalterė Laimutė Puišienė.

Ligoninės administracija prašydama pakelti kainas remiasi balandžio 19 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kuriuo nuo gegužės 1 d. palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų įkainiai padidinti 12 proc. Teritorinės ligonių kasos (TLK) vienam lovadieniui taiko 30,58 Eur, jei ligonis pats neapsitarnauja – 32,6 Eur įkainį.

Ligoninės administracija prašė nuo 22,54 iki 25,24 Eur pakelti ilgalaikės socialinės globos paslaugos vieno lovadienio kainą asmeniui. Ši paslauga teikiama sunkiems ligoniams, kurie neturi jokių galimybių už slaugą ir priežiūrą ligoninėje susimokėti patys. Jiems paslaugos apmokamos iš savivaldybės biudžeto. Pasak ligoninės vadovės, tokių ligonių būna labai mažai: pernai – vos vienas, 2016 – du, 2015 m. nebuvo nė vieno.

„Atsižvelgus į tai, kad TLK apmokamų palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų įkainiai padidinti 12 proc., tiek pat pakelti įkainį ir mes“, – sakė R. Lukšienė.

Daugiau diskusijų ir svarstymų sulaukė kitas prašymas – nuo 17 iki 23,3 Eur pakelti įkainį už lovadienį teikiant mokamos globos paslaugas. Šių paslaugų prireikia sunkiausiems ligoniams, kuriems neužtenka 4 mėnesių ligonių kasų apmokamų paslaugų. Pasibaigus šiam laikotarpiui už globos paslaugą moka pats pacientas arba jo artimieji.

Pasak R. Lukšienės, buvo apskaičiuota vieno slaugos lovadienio savikaina, įtrauktos patiriamos išlaidos. „Tačiau į savikainą netraukėme administracinių, buhalterinių išlaidų. Gautą savikainos sumą taip pat prašome pakelti 12 proc.“, – aiškino ligoninės vyriausioji gydytoja.

2016 m. vieno slaugos lovadienio savikaina buvo 22,54 Eur, tačiau pernai mokama globos paslauga nuo 15 Eur buvo pakelta tik iki 17 Eur. „Pridėjome tik išlaidas sauskelnėms ir faktiškai dirbome nuostolingai“, – teigė R. Lukšienė. Todėl šiemet 12 proc. prašoma didinti ne buvusį įkainį, o 2017 m. savikainą – 20,80 Eur. Mokamas paslaugas gaunantiems pacientams, o tiksliau – jų artimiesiems už parą ligoninėje teks mokėti ne 17, o 23,3 Eur.

Įkainis – vienas mažiausių

„Suprantu, kad žmonėms tai skausminga, tačiau negalime dirbti nuostolingai. Nuo gegužės 1 d. mes privalėjome medicinos darbuotojams kelti atlyginimus, todėl turime ieškoti kaip pagerinti finansinę įstaigos situaciją“, – sakė R. Lukšienė. Ji tikino, kad pasirinktas optimalus variantas, kuris nebūtų našta ligoninei ir būtų įkandamas pacientams.

Svarstydami, kokio įkainio mokamos globos paslaugai reikėtų, jurbarkiečiai apklausė kaimyninių rajonų medicinos įstaigas. Raseiniuose, Vilkaviškyje, Kelmėje už šias paslaugas iš pacientų prašoma tiek, kiek moka ligonių kasos – 30,58 Eur už lovadienį. Šakiuose patikino, kad tokį ligonį nelabai priima, o jei priimtų, tai kainuotų 32,6 Eur už parą. Tauragėje mokamos globos paslaugų taip pat nesiūlo, o Skaudvilėje įvardijo 26,32 Eur įkainį – toks galiojo 2016 m. TLK. „Mes taip pat galim nepriimti tų ligonių, tačiau mums reikia pajamų, ir pacientams reikia paslaugos“, – tikino Jurbarko ligoninės vadovė.

Pasak R. Lukšienės, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus pacientai gauna vienodas paslaugas – ir tie, kurių buvimą ligoninėje apmoka TLK, ir tie, kurie už paslaugą moka patys. „Mokamą globą gaunantys ligoniai yra nuolat stebimi gydytojų, prireikus jiems atliekami visi tyrimai, už kuriuos papildomai mokėti nereikia, teikiamos specialistų konsultacijos, prireikus jie guldomi į kitus ligoninės skyrius. Pacientų artimieji gali apsispręsti, ar rinktis mokamas paslaugas mūsų ligoninėje, ar pacientui ieškoti vietos globos namuose, rūpintis patiems ar samdyti slaugę namuose“, – mano vyriausioji gydytoja.

Galima dar didinti?

Išgirdęs apie įkainius kituose rajonuose savivaldybės tarybos narys Stasys Makūnas įstaigos direktorės teiravosi, ar jie nenorėtų taip pat taikyti įkainio, kaip ligonių kasos – 30,58 Eur už lovadienį. „Kodėl prašote tiek mažai? Ar jums nereikia pinigų“? – Finansų, biudžeto ir rajono plėtros komiteto posėdyje klausė tarybos narys, tačiau tokio siūlymo pateikti nesiryžo. Jis taip pat siūlė skaičiuojant įkainį atsižvelgti ir į tai, kiek tokios paslaugos kainuotų samdant slaugę į namus ar kitose globos įstaigose.

R. Lukšienė sakė apie tokį variantą dabar nesvarsčiusi, nes taip stipriai pakilusi kaina atbaidytų daugelį pacientų. „Tiek mokėti žmonėms tikrai būtų per brangu. Didesnių įkainių svarstymą paliekame ateičiai“, – sakė įstaigos vadovė. Pasak jos, dabar beveik absoliuti dauguma mokamas globos paslaugas gaunančių pacientų gauna ne tik senatvės pensiją, bet ir slaugos išmoką, todėl viską sudėjus primokėti lieka ne tiek ir daug.

Iki šiol už mokamų globos paslaugų mėnesį, priklausomai 30 ar 31 jame yra diena, pacientas mokėjo 510 arba 527 Eur. Pakėlus įkainį ši suma didėja iki 690 ar net 722 Eur, tai yra mėnesinis mokestis pakils beveik 200 Eur.

Artimieji sunerimę

Jei tarybos nariui atrodo, kad įkainius galima kelti dar, tai visai priešingai galvoja pacientų artimieji.

Jurbarkietė, kurios beveik devyniasdešimtmetė giminaitė jau dvejus metus praleido Jurbarko ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje, tikina, kad mokesčio padidėjimas – tikrai labai nelaukiamas ir teks patirti daugiau išlaidų, nes kitų variantų nei slauga ligoninėje šeima taip pat negali rinktis. „Ligonė nevaikšto 7 metus. Pati ją slaugiau 5 metus namuose. Tai be galo sunku ir fiziškai, ir morališkai. Ligoninėje gauname visas paslaugas – 4 mėn. jas apmoka ligonių kasos, po to – mokame patys. Žinoma, tenka dar nemažai išleisti maistui, higienos priemonėms“, – pasakoja moteris. Tačiau pačia ligonio priežiūra ji nesiskundžia – personalas atidus, paslaugus, ir šviesų protą turintis pacientas priekaištų jam neturi.

Moters prižiūrima senolė gauna pensiją ir 280 Eur slaugos pašalpą, tad per mėnesį susidaro 580 Eur suma. „Dabar teks primokėti, bet mes susitaupome močiutės pensiją, kai keturis mėnesius už jos slaugą moka ligonių kasos, tad ta suma padidės mažiau nei 200 Eur per mėnesį“, – optimistiškai nusiteikusi jurbarkietė. Moteris tik apgailestauja, kad padidėjęs mokestis niekaip neatsilieps ligoninės teikiamoms paslaugoms – nei gydytojai pajaunės, nei personalo daugiau atsiras, kurį dabar prisišaukti galima tik šaukštu beldžiant į stalą, nes palatose nėra iškvietimo mygtukų.

Moteris svarsto, kad kainos padidėjimas skaudžiausiai atsilieps žmonėms, kurie negauna slaugos pašalpos ar gauna labai mažas pensijas. „Va šitiems paslauga taps neprieinama“, – mano jurbarkietė. Pasak jos, apie tai, kokios bus kainos, ligoninės personalas iš anksto neinformavo, priešingai nei teigia ligoninės vadovė R. Lukšienė. „Socialinė darbuotoja minėjo, kad kainas žada kelti, o kada tai įvyks ir kiek kainuos globa, tiksliai nežinojome. Dabar paskaičiuosime, kaip reikės verstis toliau“, – sakė moteris.

Kita į redakciją paskambinusi ligoninės paciento artimoji taip pat prašė paaiškinti, kas keisis pakėlus įkainį. „Gal slaugės padės ligoniui apsirengti? Gal spintelių stalčius dažniau išvalys? Gal naktį daugiau personalo dirbs ir jį bus lengviau pasikviesti? Slaugės paprasčiausiai nespėja susitvarkyti su sunkiais ligoniais. Nieko prieš ligoninės vadovę neturiu, bet jei kelia kainas, lai pagerėja sąlygos pacientams ir personalui“, – savo nuomonę išsakė Jurbarko rajono gyventoja.

Laukia verdikto

„Nuo liepos 1 d. skyriuje tikrai niekas nepasikeis. Galbūt ateityje ką nors galvosime. Pacientai paslaugas gauna kokybiškas, o priimti daugiau personalo dabar nėra galimybių, nes tenka kelti atlyginimus dabar dirbantiems“, – tikina R. Lukšienė.

Pasak ligoninės vadovės, administracija imasi įvairių priemonių įstaigos finansinei būklei gerinti – peržiūri pirkimus, taupo, teko atleisti personalo.

Vadovė nelinkusi konkretizuoti, kokių pertvarkų bus imtasi ligoninės skyriuose – visi sprendimai atidedami rudeniui. „Labai nenorėtume perkelti ar jungti Vaikų ligų skyriaus. O kitus planus paliekame rudeniui. Tada galbūt didinsime ir slaugos lovų skaičių“, – sakė R. Lukšienė.

Šiuo metu Jurbarko ligoninėje palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas gauna 55 pacientai, 16 iš jų už globą moka patys.

Ligoninės vadovę galima suprasti – ką gali planuoti, jei vis garsiau sklinda gandai, kad ši įstaiga bus panaikinta. Seimas šeštadienį priėmė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teiktas Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis esą siekiama didinti gydymo paslaugų kokybę ir jų prieinamumą, pertvarkant šių įstaigų tinklą. Numatoma uždaryti tris dešimtis regionuose sunkiai besiverčiančių gydymo įstaigų.

Ministras A. Veryga Jurbarke viešės liepos 10 d. „Ministro laukiame liūdnomis nuotaikomis. Tuos gandus girdime ir mes, tačiau jokių atsakymų ir aiškumo neturime. Galbūt iš ministro išgirsime ką nors konkretaus, ne tik grasinimus“, – sakė R. Lukšienė.

Jūratė STANAITIENĖ« Back

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook