Balsavimas

Ar pritartumėte, kad Dainių pelkėje būtų kasamos durpės?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Vėjo jėgainių kaimynystės gyventojai nenori

Vėjo jėgainių kaimynystės gyventojai nenori (1)

2018-12-03

Rotulių apylinkių gyventojai sunerimę. Bendžių, Dainių II, Kuturių ir Rotulių II kaimuose gyvenantys žmonės kreipėsi į savivaldybę prašydami užtikrinti, kad jų kaimynystėje planuojamas vėjo jėgainių parkas netaps nuolatiniu triukšmo šaltiniu.

Vėjo jėgaines šalia šių kaimų gyventojų namų planuoja statyti UAB „EKO srautas“. Bendrovės užsakymu šių metų spalį UAB „Ekosistema“ parengė poveikio aplinkai vertinimą, kurį pateikė savivaldybei. Tai sužinoję šešiolika minėtų kaimų gyventojų kreipėsi į savivaldybę, o ši žmonių prašymą perdavė Aplinkos apsaugos agentūrai, tikėdamasi, kad planuojamos vėjo jėgainių vietos bus patikslintos kiek galima atitraukiant jas nuo gyvenamųjų namų

Su panašiu prašymu savivaldybė kreipėsi ir į vėjo jėgaines statyti planuojančią įmonę „EKO srautas“.

Kuturių kaime gyvenantis Edmundas redakciją tikino, kad tiek jį, tiek kaimynus nerimauti verčia netoliese jau esančios vėjo jėgainės, kurias dar 2016-aisiais paleido „Lietuvos energija“. Pasak vyro, nors elektrinės stovi ganėtinai toli, kai vėjas pučia kaimo link, nuolat girdisi erzinantis ūžesys.

„Mes tiesiog nenorime triukšmo, norime gyventi ramiai, be ūžesio, be vibracijų“, – tikino pašnekovas.

Pasak Jurbarko r. savivaldybės Infrastruktūros ir turto skyriaus vedėjo pavaduotojos, vyriausiosios architektės Gražinos Gadliauskienės, kol kas situacija su vėjo jėgainėmis nėra aiški.

„Ten daug niuansų. Pažiūrėjau žemėlapius ir viename radau pažymėtus atstumus nuo gyvenamo namo iki planuojamos jėgainės. Tiksliai nepasakysiu, bet mažiausias atstumas buvo ar 380, ar 390 metrų. Mano akimis, tai tikrai yra per mažai. Pagal skaičiavimus, tai paskaičiuotų, kad ta sanitarinė apsaugos zona, normos, greičiausiai tilptų ir leistinų neviršytų. Bet žmonės gyvena ir tikrai jų tokia artima vėjo jėgainių kaimynystė nedžiugintų“, – sakė G. Gadliauskienė.

Todėl atsižvelgdama į tai, kad aplink plyti laukai ir vietos tikrai yra, savivaldybė kartu su gyventojais įmonei „EKO srautas“ išsiuntė prašymą peržiūrėti situaciją ir dar kartą įvertinti atstumus nuo būsimų jėgainių iki gyventojų namų.

„Dar kol kas yra tik preliminarus įmonės planas. Kol kas nežinome, ar jie jau su kažkuo sudarė nuomos sutartis. Tačiau mūsų pozicija tokia, kad mes prašome jėgaines tolinti nuo gyventojų namų. Žmonės tikrai nepatenkinti. Jie dėl to ir parašė raštą, nes baiminasi triukšmo“, – sakė G. Gadliauskienė.

Architektė taip pat prisiminė pirmojo jėgainių parko statybą prie Rotulių. Tuomet verslininkai tiesiog sumokėjo gerą kainą ir nupirko keleto arčiausiai gyvenusių žmonių namus. „Tačiau daug kam tai yra tėviškės, tai nėra taip paprasta keliauti kitur ir išsikelti. Nebent tik žmonėms, kurie neprisirišę prie namų. Todėl ir bandome padaryti taip, kad žmonėms padėtis nepablogėtų“, – tikino specialistė.

Pasak G. Gadliauskienės, savivaldybė sulaukė atsakymo iš „EKO srauto“ atstovų, kurie tikino, kad tikrai įvertins pasiūlymus ir ieškos galimybių, kad poveikis gyventojams būtų kuo mažesnis.

UAB „EKO srautas“ vadovas Darius Velička tikina, kad įmonė gavo skundą, tačiau, jo manymu, raštas nebuvo pagrįstas.

„Buvo nurodyti ne tokie atstumai, kaip bus iš tikrųjų. Šiuo atveju mes, turėdami didelę jėgainių parkų vystymo patirtį, jas statyti planuojame žymiai didesniais atstumais nuo namų, nei anksčiau buvo planuota. Pagal visus normatyvus mes išlaikome dvigubai geresnes sąlygas, nei reikėtų. Vėjo jėgainės negali kelti didesnio triukšmo, nei 45 decibelai artimiausioje gyvenvietėje. Tai yra šiek tiek garsiau, nei veikiantis šaldytuvas. Mūsų atstumas yra bent du kartus didesnis už šį reikalavimą. Todėl garsas bus ženkliai mažesnis“, – tikino D. Velička.

Kaip pavyzdį D. Velička pateikia šaldytuvus, kurie stovėdami namuose skleidžia 35-38 decibelų garsą. Šis prietaisas namuose esą kelia kur kas daugiau triukšmo, nei jėgainės.

„Niekas dėl šaldytuvo garso nesiskundžia. Galbūt čia daugiau nerimo iš nežinojimo. Mes turime patirties su nusiskundimais, kur tikrai jautrios teritorijos. Tiesiog nestatomos elektrinės kur jautru. Kadangi Jurbarko savivaldybė turi pasitvirtinusi plėtros planą, vietas, kur gali būti vėjo jėgainės, mes toje teritorijoje, atsitraukę dvigubai didesniu atstumu, nei minimaliai reikalaujama, planuojame jas statyti“, – tikino D. Velička.

Lukas PILECKAS« Back

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook