Balsavimas

Ar STT įtarimų sulaukę ir nuo pareigų nušalinti savivaldybės administracijos vadovai turėtų atsistatydinti?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Gulago partizanai – lagerius sugriovę herojai

Gulago partizanai – lagerius sugriovę herojai (1)

2019-02-03

Penktadienį Jurbarke pristatytas filmas ir knyga „Gulago partizanai“. Unikalias sovietinius lagerius savo protestais griovusių lietuvių ir ukrainiečių istorijas į vieną projektą sudėjo Paulius Saudargas ir Goda Karazijaitė. Autorių duetą imtis sudėtingo darbo paskatino jaunimas.

„Važiuodavome per mokyklas pasakodami apie trėmimus. Moksleiviai stebėjosi – kodėl viskas taip niūriai? Iš pradžių nesupratome – kaip gali būti ne niūriai, jei tai – tautos tragedija. Tačiau tuomet supratome, kad jaunimui reikia herojų ir ėmėme jų ieškoti. Radome gulagų pasipriešinimo judėjimuose, kurių pirmosiose gretose stovėjo lietuviai ir ukrainiečiai“, - per knygos pristatymą sakė P. Saudargas.

Didžiausi lagerių sukilimai prasideda 1953 m. vasarą Norilske ir Vorkutoje, vėliau vyksta Kengyre 1954 m. ir vėl Vorkutoje 1955 m. Po politinių kalinių derybų su Gulago valdžia sukilimai paskandinami kraujyje. Žūsta šimtai žmonių. Tačiau kraujas praliejamas ne veltui - prasideda Gulago griūtis.

1956 m. dauguma politinių kalinių išleidžiami į laisvę. Ši knyga apie niekada nepasibaigusią Laisvės kovą, apie sukilimus Gulage, kur pirmose gretose stovėjo lietuviai ir ukrainiečiai.

 Skirtingose knygos dalyse atspindėti įvykiai trijuose ypatinguosiuose lageriuose: Norilske, Vorkutoje ir Kengyre. Kiekviena dalis prasideda įvadu apie sąlygas lageriuose ir sukilimų eigą. Toliau pateikiami autentiški liudininkų pasakojimai, surinkti ir užrašyti 2017-2018 metais Lietuvoje bei Ukrainoje.

Dauguma šių prisiminimų anksčiau nebuvo publikuoti Lietuvoje ir skaitytojų auditorijai bus nauji.

Daugiau skaitykite laikraštyje.

„Šviesos“ inform.« Atgal

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook