Balsavimas

Ar tenkina požeminių šiukšlių aikštelių įrengimo kokybė?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Prie institucijų vertinimo prisidėjo ir įvykiai regione bei in...

Prie institucijų vertinimo prisidėjo ir įvykiai regione bei informacinis karas (0)

2014-04-19

Gyventojai tradiciškai labiausia pasitiki ugniagesiais.

Patikimiausios šalies institucijos, šalies gyventojų požiūriu, kovą nesikeitė - lietuviai tradiciškai labiausiai pasikliovė ugniagesiais, Bažnyčia ir Prezidento institucija, antipatijas reiškė Seimui, komerciniams bankams ir teismams. Per mėnesį daugiausiai augo pasitikėjimas policija. Ekspertai teigia, kad nemažai įtakos tokioms visuomenės nuotaikoms turėjo įvykiai Ukrainoje bei informacinis karas. 

Naujienų agentūros ELTA užsakymu kovo 24-31 dienomis rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės "Baltijos tyrimai" atlikta apklausa parodė, kad Priešgaisrine gelbėjimo tarnyba pasitiki 89 proc., Bažnyčia - 71 proc., Prezidento institucija - 61 proc. respondentų. 
Krašto apsauga pasitiki 61 proc., policija - 59 proc., "Sodra", Valstybės sienos apsaugos tarnyba - po 53 proc., Lietuvos žiniasklaida - 52 proc. respondentų. Kiekviena iš šių institucijų pasitiki daugiau nei pusė suaugusių šalies gyventojų. Dar 3 institucijomis gyventojai daugiau pasitiki nei nepasitiki - tai Konstitucinis Teismas, Lietuvos bankas ir Valstybės saugumo departamentas. 
Labiausiai šalies gyventojai nepasitikėjo tautos išrinktaisiais - Seimu nepasitiki trys iš keturių - 76 proc. respondentų. Komerciniais bankais nepasitiki 67 proc., teismais - 63 proc., prokuratūra, Vyriausybe - po 58 proc., muitinėmis - 56 proc. gyventojų. 
Lyginant su vasario mėnesio apklausa, net 8 procentiniais punktais sumažėjo gyventojų, pasitikinčių prokuratūra. Per paskutinį mėnesį 6 procentiniais punktais sumažėjo gyventojų pasitikėjimas krašto apsauga ir Lietuvos žiniasklaida, 5 procentiniais punktais mažiau gyventojų pasitiki teismais, o 4 procentiniais punktais sumažėjo pasitikinčių Valstybės saugumo departamentu, profsąjungomis bei komerciniais bankais. 
Per pastarąjį mėnesį 4 procentiniais punktais padaugėjo gyventojų, pasitikinčių policija. 
Kitų institucijų vertinimas pakito nežymiai ar liko toks pat. 
Pasak Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojo, nevyriausybinės organizacijos "Freedom House" vadovo Lietuvoje Vyčio Jurkonio, visuomenės nuomonės pokyčius ir tendencijas reikėtų vertinti ilgesnėje perspektyvoje, todėl kategoriškų išvadų dėl šių duomenų daryti negalima. 
"Visgi reikia pripažinti, kad vasario-kovo mėnesiai buvo gana dinamiški ir tai, matyt, lėmė bent dalį visuomenės nuomonės svyravimų. Pavyzdžiui, neabejotina, jog dalis gyventojų reaguoja į įvykius regione", - sakė V. Jurkonis. 
Jis atkreipė dėmesį į tai, kad visų pirma nerimą kelia Rusijos Federacijos agresija Ukrainoje. Viešojoje erdvėje netrūko svarstymų, ar Lietuva pajėgi apsiginti, buvo gana prieštaringų vertinimų, į Lietuvą atvyko tarptautinių partnerių pastiprinimas ir pan. 
"Antra, Lietuva, kaip ir visas regionas, yra intensyvaus informacinio karo lauke - uždaryti keli rusiški kanalai dėl juose kurstomos nesantaikos, skatinamų karininių veiksmų, bet išlieka dar dešimtys kitų kanalų, internetas, socialiniai tinklai, o šiame milžiniškame sraute atsirinkti informaciją eiliniam piliečiui yra sudėtinga", - teigė politologas. 
Be to, "Freedom House" vadovas ragina nepamiršti, jog atgarsio susilaukė ir kovo mėnesį paskelbta VSD ataskaita, kuri iškėlė nemažai jautrių klausimų ir sulaukė nevienareikšmių reakcijų. 
"Visa tai, suprantama, veikia piliečių nuomonę, bet ar tai tėra tik momentinis pokytis, ar nuosekli tendencija, bus galima vertinti tik ilgalaikėje perspektyvoje", - sakė V. Jurkonis. 
Apklausa vyko 2014 m. kovo 24-31 dienomis. Apklausti 1106 Lietuvos gyventojai nuo 15 metų ir vyresni, apklausa vyko 132 atrankos taškuose. Apklaustųjų sudėtis atitinka 15 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų sudėtį pagal lytį, amžių, išsimokslinimą, tautybę, gyvenvietės tipą. Apklaustų žmonių nuomonė rodo 15 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų nuomonę. Tyrimų rezultatų paklaida iki 3 procentų. 
Pasakykite, ar jūs pasitikite ar nepasitikite kiekvienu iš šių institutų?

  Pasitiki
(%) 
Nepasitiki
(%) 
Neturi
nuomonės
(%) 
1. Priešgaisrine gelbėjimo tarnyba  89  10 
2. Bažnyčia  71  22 
3. Prezidento institucija  61  32 
4. Krašto apsauga  61  33 
5. Policija  59  37 
6. Sodra  53  39 
7. Valstybės sienos apsaugos 
tarnyba 
53  34  13 
8. Lietuvos žiniasklaida  52  43 
9. Konstituciniu Teismu  49  44 
10. Lietuvos banku  48  47 
11. Savivaldybėmis  46  47 
12. Valstybės saugumo 
departamentu 
44  42  14 
13. Valstybės kontrole  42  44  14 
14. Specialiųjų tyrimų tarnyba  40  45  15 
15. Profsąjungomis  38  41  21 
16. Lietuvos Vyriausybe  38  58 
17. Muitinėmis  35  56 
18. Prokuratūra  31  58  11 
19. Teismais  28  63 
20. Komerciniais bankais  28  67 
21. Lietuvos Seimu  21  76 

ELTA ir "Šviesos" inf.« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook