Rankų higienos dieną - skatinimas negailėti muilo

Rankų higienos dieną - skatinimas negailėti muilo (0)

2017-05-05

Kasmet gegužės 5 d. Pasaulio sveikatos organizacija mini Pasaulinę rankų higienos dieną. Penkto mėnesio 5-oji diena simbolizuoja penkis kiekvienos rankos pirštus bei kviečia prisiminti apie rankų plovimo svarbą sveikatai.

2017 m. PSO paskelbė šūkį „Mikrobų atsparumas antibiotikams - tavo rankose“ (Fight antibiotic resistance - it's in your hands) ir primygtinai kviečia atkreipti dėmesį į šiuo metu itin aktualią infekcijų sukėlėjų atsparumo antibiotikams mažinimo strategiją. Vienas iš pagrindinių hospitalinių infekcijų rizikos veiksnių yra neteisingas antibiotikų vartojimas, skatinantis atsparių antibiotikams bakterijų plitimą – ypač per nešvarias rankas.

Ant rankų – nematoma grėsmė

Jeigu mikrobai ant mūsų rankų atrodytų kaip baisus voragyviai ir būtų matomi, tai tikriausiai rankų higiena būtų 100 procentinis reikalas visiems žmonėms. Deja, tai, kas mums nematoma plika akimi, verčia mus prarasti budrumą ir atsipalaiduoti.

Per nešvarias rankas plinta net 80 proc. infekcinių ligų: bakterinės žarnyno infekcijos (vidurių šiltinė, parazifai, salmoneliozės, šigeliozė, ešerichiozė) virusinės žarnyno infekcijos (hepatitas A, rotavirusinis enteritas, norovirusinė infekcija) virusiniai viršutinių kvėpavimo takų susirgimai ir gripas, parazitinės ligos  (askaridozė, enterobiozė, toksokariazė, toksoplazmozė, echinokokozė), pirmuonys (amebiazė) ir kitos.

Nuo žarnyno infekcinių ligų kasmet pasaulyje miršta apie 2,5 mln. žmonių. Besivystančiose šalyse kasmet dėl diarėjos (viduriavimo) ir kvėpavimo organų ligų miršta 3,5 mln. vaikų.

Visos dienos metu liečiame įvairiausius paviršius, daiktus ir kitus žmones, ant mūsų rankų kaupiasi įvairiausi mikrobai. Tokiomis rankomis palietė akis, nosį, burną, galime lengvai infekuoti save bei užkrėsti aplinkinius.

Antibakterinis muilas – meškos paslauga sau

Jums reikės labai paprastų dalykų: tekančio vandens, muilo ir rankšluosčio. Būtinai naudokite muilą – paprastą, geriausiai skystą. Antibakterinių muilų naudojimas kasdien buityje, nėra pats geriausias sprendimas kovoje su bakterijomis. Bakterijos dauginasi labai greitai, per vieną valandą gali pasigaminti keli milijonai naujų kartų. Jos gali labai lengvai pakeisti savo struktūrą taip, kad taptų atsparesnės nepalankioms išorės sąlygoms, tai yra, antibakterinėms priemonėms. To rezultatas – vonios kambaryje sukuriame „super“ bakterijas, kurios yra kur kas atsparesnės ir pavojingesnės žmogui.

Net plaunant rankas su muilu jos nebus pakankamai švarios, jei neskirsite tam pakankamai laiko. Norėdami, kad rankos būtų tikrai švarios, plaukite jas bent 20 sekundžių. Susirgus kelios sutaupytos sekundės jums kainuos daugiau. Po plovimo nusausinkite rankas, viešosiose vietose darykite tai su popieriniu rankšluosčiu. Panaudokite jį išjungiant vandenį ir atidarant tualeto duris.

Rūpinkitės rankų oda. Mūsų oda yra pirmas barjeras su kuriuo susiduria “kenksmingi” mikrobai. Pagrindiniai odos komponentai išlaiko idealų pH – 5.5. Ji sulaiko mikroorganizmus, kurie dauguma nemėgsta rūgštinės terpės.

Mokykime vaikus plauti rankas

Vaikai išliks sveikesni, jeigu skatinsime juos tinkamai ir dažnai plauti rankas. Plaudami rankas kartu su savo vaiku parodykite jam ar jai, kaip tai daroma. Kad rankų plovimas nebūtų skubotas ir nuobodus, sudainuokite mėgstamą dainelę.

Spiritiniu pagrindu dezinfekcinės priemonės tinkama alternatyva  ne tik suaugusiems, bet ir vaikams, jeigu muilo ir  tekančio  vandens nėra po ranka. Tačiau būkite budrūs ir prižiūrėkite vaikus, kai jie naudoja tokias priemones. Įsitikinkite, kad dezinfekuojantys skystis visiškai išdžiūvo.

Rankų higiena yra ypač svarbi vaikų priežiūros įstaigose. Maži vaikai kolektyvuose per nešvarias rankas turi didesnę rizika užsikrėsti kvėpavimo, virškinamojo trakto ligomis, kurios gali lengvai plisti tarp šeimos narių. Pasidomėkite, ar darželyje ir mokykloje vaikams sudarytos sąlygos dažnai plautis rankas, ar skatinama tai daryti, ypač prieš valgį, pasinaudojus tualetu, po žaidimų lauke ar kūno kultūros pamokų.

"ŠVIESOS" inform.« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook