Ženkliai pagerėjo pagalbos tarnybų galimybės nustatyti skambin...

Ženkliai pagerėjo pagalbos tarnybų galimybės nustatyti skambinančiojo vietą (0)

2017-02-12

Bendrajam pagalbos centrui (BPC) įsidiegus naujas technologijas ženkliai nuo šių metų pradžios pagerėjo galimybės nustatyti skambinančiojo skubios pagalbos telefonu 112 buvimo vietą. Jeigu anksčiau paieškos spindulys siekė net 35-40 kilometrų, tai šiuo metu, idealiu atveju, išmaniųjų telefonų su "Android" programine įranga informacija GPS pagalba pateikiama 2 metrų atstumu. 

"Žmonės galvoja, kad šiais technologijų laikas visi viską mato, visi viską seka, tačiau paskambinus 112, pirmiausiai mes sulaukiame skambinančiojo asmens - atkeliauja pas mus balsas, vietos nustatymo duomenys atkeliauja iš paskos ir jie priklauso nuo to, ką pateikia mobilaus ryšio tinklas, ir ką pateikia pats išmanusis telefonas. Ne visi išmanieji telefonai yra dar tokie išmanūs, kad jie galėtų greitai viską susekti ir patys viską nustatyti, todėl, kad net patys gamintojai kai kuriais atvejais neturi atsakymų", - sakė BPC viršininkas Audrius Čiuplys. 
BPC viršininkas su apgailestavimu pareiškė, kad 100 procentų patikimumas ir tikslumas, deja, dar niekur neegzistuoja, todėl svarbi informacija, kurią pateikia pats skambinantysis.
"Ta informacija, kurią mes gauname apie vietos nustatymą, yra mums pagalbinė tuo atveju, kai žmogus tikrai nežino, kur jis yra. Būna tokių atvejų, kai žmonės praneša apie įvykius, kurie yra už dešimčių kilometrų nuo jų, pavyzdžiui, apie dingusį vaiką, kažkam būtiną greitosios medicinos pagalbą, todėl mes niekada vietos nustatymo duomenimis nepasikliaujame pirmiausiai, mes pasikliaujame tuo, ką mums pasako žmogus", - sakė A. Čiuplys.
Iki šiol ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje kitų šalių naudojamas vietos nustatymo metodas skambinančiojo buvimo vietą pateikdavo kaip mobiliojo ryšio bazinės stoties antenos aprėpties plotą. Miestuose šio ploto spindulys svyruoja nuo 100 iki 700 metrų, priemiesčiuose - keletas kilometrų, o užmiesčiuose ar kaimo vietovėse - iki 30-40 kilometrų.
Siekiant užtikrinti didesnį tikslumą, 2016 m. mobiliojo ryšio operatorių tinkluose buvo įdiegti pakeitimai, leidžiantys nustatyti skambinančiojo vietą pagal radijo ryšio signalo sklidimo nuo bazinės stoties siųstuvo iki mobiliojo telefono ir signalo sugrįžimo atgal į siųstuvą laiką. Taip skambinančiojo buvimo zona nuo apskritimo iki vadinamosios arkos sumažėja keliolika kartų.
Dar tikslesnę informaciją pagalbos tarnybos gali gauti iš išmaniųjų telefonų su "Android" operacine sistema. Tokiu atveju telefonas automatiškai 20 sekudžių aktyvina GPS ir Wi-Fi imtuvus arba mobiliojo ryšio GSM/3G siųstuvų radijo signalus, nusistato vietą ir jos koordinates koduota SMS žinute automatiškai nusiunčia numeriu 112. 
Tokia sistema leidžia nustatyti skambinančiojo vietą iki 4 tūkst. kartų tiksliau nei anksčiau naudotos technologijos. BPC specialistų teigimu, tiksliausi duomenys perduodami GPS signalų, o Wi-Fi turi didžiausią paklaidą.
Ši funkcija "Android" naudotojams yra nemokama ir veikia bet kuriame išmaniajame telefone, jeigu operacinė sistema yra ne žemesnė nei "Android Jelly Bean 4.0" ir jei telefone įdiegta ne žemesnė nei 9 "Google Play" paslaugų versija, o pats telefonas prijungtas prie "Google" paskyros.
Telefonai su iOS ir "Windows Phone" operacinėmis sistemomis vietos funkcijos kol kas neturi. 
"Jeigu kitų operacinių sistemų gamintojai padarytų, kad būtų išsiunčiama tokio paties formato žinutė, mums absoliučiai nieko nereikėtų keisti", - sakė BPC viršininko pavaduotojas Tadas Maroščikas. 
BPC per metus atsiliepia iki 3 mln. skambučių, virš 200 tūkst. per mėnesį, per dieną - nuo 6 iki 8 tūkst., registruoja po 2-3 tūkst. pagalbos prašymų. 
ELTA ir "Šviesos" infom.« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook