Balsavimas

Ar STT įtarimų sulaukę ir nuo pareigų nušalinti savivaldybės administracijos vadovai turėtų atsistatydinti?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Garsiai trenkę durimis konservatoriai jų neuždarė

Garsiai trenkę durimis konservatoriai jų neuždarė (7)

2018-09-08

Konservatorių frakcijos vadovas Daivaras Rybakovas ir nariai Audronė Kurienė bei Egidijus Giedraitis teigia pasitraukę iš valdančiosios daugumos, tačiau nei patys užimamų postų neatsisakė, nei atšaukė kitų partijos narių. J. Pileckienės nuotr.

Nors rugpjūčio 10 d. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos Jurbarko skyriaus pirmininkas Daivaras Rybakovas išplatino pranešimą, kad konservatoriai traukiasi iš savivaldybės tarybos valdančiosios daugumos, rugpjūčio 30-ąją vykusiame tarybos posėdyje apie valdančiosios koalicijos griūtį neužsiminta nė žodeliu. Apie valdančiuosius krečiantį nesantaikos drebulį pratylėjo ir meras, ir patys konservatoriai.

Nepasitiki koalicijos partneriais

Rugpjūčio 10-osios konservatorių pranešimas spaudai neatsirado per vieną dieną. Jo tekstas liudija, kad dėl galimai į laisvus postus įtaisomų socialdemokratų politikai jau anksčiau buvo sukryžiavę ietis. Konservatorių partijos Jurbarko skyriaus pirmininkas D. Rybakovas pranešime spaudai teigė, kad jų „frakcija savivaldybės taryboje iš valdančiosios koalicijos traukiasi reaguodama į Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) narių vykdomą savų protegavimo politiką ir galimai neskaidrius konkursus į savivaldybės įmonių vadovų postus“.

Paskutinis lašas, perpildęs kantrybės taurę, buvo galimai socialdemokratų įtakotas konkursas į UAB „Jurbarko vandenys“ direktoriaus vietą, kurį laimėjo partijos bičiuliu tapęs Darius Dragūnavičius. Jo tėvas Romansas Dragūnavičius, palikęs Darbo partiją, taip pat įstojo į socialdemokratų gretas.

Tokias pačias nuostatas TS-LKD Jurbarko skyriaus pirmininkas ir frakcijos rajono taryboje vadovas D. Rybakovas išdėstė ir rugpjūčio 13 d. savivaldybės merui Skirmantui Mockevičiui įteiktame pareiškime dėl pasitraukimo iš valdančiosios koalicijos. Pareiškime rašoma, kad „frakcijos narių nuomone, liepos 8 d. vykęs konkursas į UAB „Jurbarko vandenys“ direktoriaus postą peržengė visas ribas. Šį konkursą laimėjo LSDP narys Darius Dragūnavičius, o laimėtoją išrinkusiai komisijai vadovavo Jurbarko rajono savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė, kuri taip pat yra LSDP partijos narė“.

Konservatorių pareiškime teigiama, kad „tai ne pirmas kartas, kuomet konkursuose, kuriuos organizuoja socialdemokratai, didžiausia sėkmė šypsosi kitiems socialdemokratams. Apmaudu, kad renkant savivaldybei svarbių įmonių vadovus, visiškai neatsižvelgiama į rajono žmonių interesus. Įmonių vadovai pirmiausia turėtų būti renkami ne pagal partinę priklausomybę, o pagal kompetenciją. Apie tai ne kartą buvo kalbėta su rajono vadovais, tačiau į nuogąstavimus nebuvo atsižvelgta ir paskutinis konkursas buvo organizuotas taip, kaip reikia LSDP“.

Konservatorių teigimu, tai ir yra tos svarios priežastys, dėl kurių jie buvo priversti pasitraukti iš valdančiosios koalicijos. „Nepritariame tokiems veiksmams, todėl nematome galimybės dirbti koalicijoje, kurioje į partnerių siekį organizuoti skaidrius konkursus į vadovų postus yra neatsižvelgiama“, – rašoma merui įteiktame pareiškime.

Sukėlė sąmyšį

Konservatorių frakcijos pareiškimas sukėlė tikrą sumaištį. Jau anksčiau valdančiąją daugumą palikus dviems visuomeninio rinkimų komiteto „Jaunoji karta“ nariams koalicijoje liko trylika politikų. Pasitraukus konservatoriams daugumos rajono taryboje iš viso nebelieka. Iki rajono tarybos posėdžio vyko ne vienas koalicijai priklausančių partijų skyrių vadovų susitikimas. Aiškinantis, kas teisus, o kas perlenkė lazdą, pasitelkti ir socialiniai tinklai, laikraščio internetinis tinklalapis. Komentaruose bandyta suskaičiuoti, kiek kokių konkursų laimėjo socialdemokratai, o kas teko konservatoriams, kas ką įdarbino ir ką užsimojo atleisti.

Nors konservatoriai viešai neprasitarė, tačiau įtampos netrūko ir pačiame partijos skyriuje. Esą skyriaus pirmininkas galėjo viršyti įgaliojimus ir sprendimą pasitraukti iš koalicijos priėmė be didesnio partijos palaikymo. Pats D. Rybakovas su tokiais kaltinimais nesutinka ir teigia, kad penki iš septynių skyriaus valdybos narių šiam žingsniui pritarė. Tačiau esmė greičiausiai vėl slypi postuose.

Po rinkimų sudarius valdančiąją koaliciją konservatoriams teko savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo postas, į kurį buvo deleguotas Viktoras Ganusauskas. Šiam pasitraukus, konservatoriai buvo pareiškę, kad kandidatūros į šią vietą nesiūlys, tačiau netrukus apsigalvojo. Atsisakęs Girdžių seniūno pareigų pernai gruodį administracijos direktorės pavaduotoju pradėjo dirbti aktyvus partietis Darius Juodaitis. Būtent jo darbinė karjera ir pakibo ant plauko konservatoriams pasitraukus iš valdančiosios daugumos.

Baigti politikos mokslų čia nereikia – jei tarybos nariai konservatoriai traukiasi iš daugumos, jie turėtų atšaukti ir savo deleguotus politinio pasitikėjimo pareigūnus. Tačiau D. Juodaičio postas liko nepajudintas ir bent kol kas jis dirba toliau. Konservatoriai neatšaukė ir tarybos Ūkio, verslo, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto pirmininko pareigas užimančio tarybos nario Egidijaus Giedraičio, neatsistatydino ir Socialinių reikalų komiteto pirmininko pavaduotoja Audronė Kurienė.

Prisiminė liberalus

Kad valdančioji dauguma, o su ja kartu ir tvirtas politinis pagrindas slysta iš po kojų, suprato ir rajono vadovai. Savivaldybės meras S. Mockevičius pokalbiui apie bendrą darbą kvietėsi liberalus, kurie vieninteliai taryboje yra pasiskelbę oficialia opozicija. Meras susitiko ir su Liberalų sąjūdžio partijos Jurbarko skyriaus pirmininku Gvidu Byčiumi, ir su jo pavaduotoja, tarybos nare Liudmila Norkaitiene.

Kalbintas G. Byčius stebėjosi susiklosčiusia situacija rajono taryboje ir konservatorių frakcijos priimtais sprendimais. Jo nuomone, pasitraukus iš valdančiosios daugumos, konservatoriai turėtų atšaukti iš postų į juos deleguotus savo partiečius. „Nustebau, kai komitetui pirmininkavo Egidijus Giedraitis“, – sakė G. Byčius.

Dėl Liberalų sąjūdžio rajono taryboje frakcijos narių nuostatos G. Byčius yra tikras – į valdančiąją daugumą jie neis. Šios tarybos kadencija suka į pabaigą, todėl liberalai neketina prisiimti nei svetimų darbų, nei juo labiau neįvykdytų įsipareigojimų rinkėjams.

Pasak G. Byčiaus, meras pereiti iš opozicijos į daugumą nekvietė, tik prašė palaikyti svarbiais klausimais.

Lyg yra, lyg – ne

Pats rajono vadovas, paprašytas paaiškinti, ar turi valdančiąją daugumą, ar ji jau subyrėjo, aiškiai neatsakė. S. Mockevičius pripažino, kad konservatorių frakcijos vadovo pasirašytą pareiškimą dėl pasitraukimo iš valdančiosios daugumos jis gavo. Tarybos ir mero sekretoriatas jį išplatino tarybos nariams.

S. Mockevičius sako neradęs apibrėžimo, kas yra koalicija, tad sunku apibrėžti ir ką reiškia pasitraukimas iš jos. Nors pareiškimo konservatoriai neatsiėmė, pasak mero, „tas pareiškimas yra viena, o veiksmai yra kita“.

Kalbėdamas apie veiksmus, meras galvoje turėjo savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoją D. Juodaitį. „Kol yra Darius Juodaitis, manau, kad jie savo atstovus deleguoja tuos tikslus įgyvendinti ir prisiima atsakomybę. Manau, kad pritaria mūsų veiksmams. Juo labiau, tai yra tarybos sprendimai, direktorės pavedimai, kuriuos pavaduotojas įgyvendina ir jai paklūsta“, – kalbėjo S. Mockevičius.

Pastaruosiuose įvykiuose meras buvo linkęs įžvelgti artėjančius rinkimus, tačiau pats mano, kad laikotarpis yra įtemptas, rajono tarybai reikės priimti nemažai svarbių sprendimų, todėl imtis kažkokių rinkiminių žaidimų dabar ne laikas.

S. Mockevičius kalbėjo ir apie atsakomybę prieš rinkėjus, ir apie tai, kad tikisi, jog konservatoriai tarybos posėdžiuose balsuos deramai. Meras teigė vis labiau įsitikinantis, kad balsavimas nepriklauso nuo to, ar politikai priklauso daugumai, ar opozicijai. Svarstydamas, kas yra ta koalicija, ką reiškia įsipareigojimas joje dirbti, meras taip ir nesiryžo tiesiai atsakyti, ar šiandien rajono taryba turi valdančiąją daugumą, ar ne, išėjo konservatoriai iš daugumos, ar turi tam tikrų įsipareigojimų.

„Jie (konservatoriai) sako, kad nepriklauso koalicijai. Tai aš manau, kad koalicija yra tam tikras žmonių susitarimas veikti ir priimti tam tikrus sprendimus“, – sakė S. Mockevičius. Meras viliasi, kad konservatoriai ir nepriklausydami koalicijai tęs savo įsipareigojimus, kuriuos kartu prisiėmė prieš rinkėjus.

Galima ieškoti įvairių apibrėžimų, dangstytis įsipareigojimais rinkėjams, tačiau būtų kur kas sąžiningiau tiesiai šviesiai pasakyti, kas čia nutiko. O nutiko paprastas dalykas – išlindo akis badanti tiesa, kad šios kadencijos tarybos valdančiosios daugumos politikai neapsikentė vieni kitų godumo postams. Vieni viešai apie tai prabilo, kiti bandė neigti ir išsaugoti ne tik partijos, bet ir subyrėjusios daugumos garbę. Ar pavyko, paaiškės netrukus – iki naujų rinkimų liko ne tiek jau daug.

Jolita Pileckienė« Atgal

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook