Balsavimas

Ar pritartumėte, kad Dainių pelkėje būtų kasamos durpės?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Griūvantį baseiną užmiršo beveik dešimtmetį

Griūvantį baseiną užmiršo beveik dešimtmetį (5)

2019-03-01

Kažkada buvęs modernus baseinas vietoje čiuožyklos virto griuvėsiais, kuriuose net vaikščioti pavojinga. L. Pilecko nuotr.

Idėją Smalininkų baseine surengti Juozo Miltinio dramos teatro spektaklį į gimtinę parsivežė aktorius Arnas Ašmonas. Tačiau menininkų planai užsuko tikrą detektyvą. Paaiškėjo, kad beveik dešimtmetį pastatas kabo tarsi ore – be tikro šeimininko.

Šeimininko paieškos – be rezultato

Pagal panaudos sutartį Smalininkų baseinas buvo patikėtas „Vulkano“ klubui, ketinusiam čia įrengti ledo areną. Tačiau sumanymas realiais darbais nevirto, o savivaldybė, kuriai šis pastatas priklauso nuosavybės teise, jo atgal neperėmė.

Smalininkų baseino likimas sprendėsi 2010-aisiais. Tuomet jurbarkiečio Gedimino Eizos vadovaujamas sporto klubas „Vulkanas“ puoselėjo patrauklų ledo arenos sumanymą pasinaudojant Europos Sąjungos paramos fondais. Projekto sėkmei reikėjo ne tik lėšų, bet ir vietos bendruomenės pritarimo. Pastaroji nusprendė kitaip – pasirinko miestelyje esančios mokyklos sporto infrastruktūros atnaujinimą.

Daugiau nei trijų tūkstančių kvadratinių metrų ploto pastatą „Vulkanui“ panaudos pagrindais savivaldybė perleido 2010-ųjų birželį. Tuomet savivaldybės administracijai vadovavo Jonas Bučinskas. Šiam planui ir sutarties sąlygoms pritarė tuometinė savivaldybės taryba.

„Vulkano“ planams pasipriešinus Smalininkų bendruomenei, nebenaudojamo baseino durys liko užvertos – jokie darbai neprasidėjo. Pats pastatas netrukus virto vaiduokliu išdaužytas langais, prakiurusiu stogu ir vis labiau skeldėjančiomis sienomis.

Pasak Jurbarko r. savivaldybės administracijos direktorės Vidos Rekešienės, dviprasmiška pastato istorija paaiškėjo, kai juo susidomėję menininkai ėmė teirautis, kas pastato savininkas. Tos informacijos reikėjo norint suderinti leidimą vaidinimams.

„Sutartis sudaryta 2010-aisiais ir galioja iki 2025-ųjų. Ankstesnis mano pavaduotojas pusantrų metų vaikščiojo, bet niekas neįvyko. Dabar kitas pavaduotojas gal tą darbą užbaigs, kad ta sutartis būtų nutraukta. Mes norime, kad ir tas žmogus (G. Eiza, – red. pastaba) žinotų, kad sutartis nutraukta. Mes informavome, kad nutraukiame, pakvietėme atvažiuoti apžiūrėti. Kad nekiltų vienašališki sutarties nutraukimai“, – sakė V. Rekešienė.

Pasak savivaldybės administracijos direktorės, visas procesas pajudėjo tuomet, kai pas Smalininkų seniūną apsilankė teatralai ir pareiškė norą baseino pastate rengti spektaklius.

„Kaip mes galime jiems leisti nuomotis, jei dar panaudos sutartis galiojanti. Tačiau, jei ir teatralai naudosis tuo pastatu, prieš tai jį turės įvertinti specialistai, kad neatsitiktų nieko blogo dėl pastato būklės“, – sakė V. Rekešienė.

Priekaištai nustebino

2010 m. pagal panaudos sutartį baseino pastatą gavusio „Vulkano“ sporto klubo prezidentas G. Eiza, dabar girdėdamas tokias savivaldybės valdininkų kalbas, trauko pečiais.

Pasak jo, dėl tuometinio Smalininkų bendruomenės nepritarimo projektui, „Vulkanas“ reikiamo finansavimo negavo ir veiklos nevykdė. Todėl pagal sutarties sąlygas po pusės metų pastatas automatiškai grįžo savivaldybei.

„Į mane kreipėsi savivaldybės atstovai, pranešė, kad turiu grąžinti pastatą. Nesuprantu, ką reikia grąžinti, jei jis jiems jau beveik dešimt metų grįžęs. Taip yra pagal sutartį, tegul jie ją skaito. Be to, sutartį pasirašė klubas „Vulkanas“, kurio veikla jau seniai sustabdyta, kuo aš čia dėtas“, – stebėjosi G. Eiza.

Pasak jo, sunku suprasti, kodėl savivaldybė perimti pastatą susigriebė tik praėjus beveik dešimtmečiui nuo istorijos pradžios. G. Eiza įsitikinęs, kad pastato, kuris, jo manymu, seniausiai grįžo į savivaldybės rankas, jie perduoti negali. Ypač dabar, kai statinys tiek laiko stovėjo apleistas ir neprižiūrimas.

„Jie man sako – reikia pasirašyti priėmimo ir perdavimo aktą. Tačiau norėjo, kad būtų smulkiai surašytas perduodamas turtas. Kaip aš galiu kažką perduoti, kai tiek laiko praėjo ir sutartis seniausiai nutrūkusi? Galiu nebent pasirašyti tokį patį aktą, kaip 2010-aisiais pasirašė „Vulkanas“. Kitaip tariant, kad perduodame patalpas, kurių būklė patenkinama ir pretenzijų dėl jo būklės nėra“, – sakė G. Eiza.

Buvęs „Vulkano“ prezidentas, nuo tada, kai sutartis nutrūko, pastatu nesidomėjo. Tiesa, užklausos apie baseiną jis buvo sulaukęs iš policijos. Tuomet iš pastato dingo metalo, bet vagys buvo pagauti.

„Manęs klausė, koks nuostolis buvo padarytas. Iš kur man žinoti? Juk pastatas tai savivaldybės tada jau buvo. Dėkui Dievui, kad tuos vagis pagavo, o tai dar būtų mus apkaltinę“, – sakė G. Eiza.

Trūksta dokumento

Jurbarko r. savivaldybės teritorijoje esančių statinių naudojimo priežiūros komisijos pirmininkas ir savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Darius Juodaitis laikosi kiek kitokios nuomonės. Nors sutartis ir nutrūko automatiškai, vis tik, kad reikalai būtų užbaigti, reikia iki galo sutvarkyti dokumentus.

„Realiai juridinio išsilavinimo neturintis žmogus yra teisus, kad per šešis mėnesius sutartis nutrūko. Tačiau juridinį išsilavinimą turtintis žmogus pasakytų, kad vis tiek jei yra vienas aktas sudarytas panaudai, kitu turi būti nutraukta panaudos sutartis ir perduotas turtas“, – sakė D. Juodaitis.

D. Juodaitį stebina ir tai, kokiomis sąlygomis savivaldybė 2010 m. perleido turtą sporto klubui „Vulkanas“. Koją kiša perdavimo aktas, kuriame tiesiog įvardijama, kad perduodamo pastato būklė yra patenkinama. Todėl neaišku, nei kokio, nei kiek turto buvo pastate jį perdavus panaudos gavėjui.

„Keistas tuometinio administracijos direktoriaus sprendimas dėl perdavimo akto, kuriame nurodyta tik patalpų būklė. Ką tai reiškia? Yra radiatoriai, nėra radiatorių? Yra langai, nėra langų? Turėjo būti kažkokia foto fiksacija. Paskui kreipėsi ir policija dėl vagysčių, prašė patikslinti vagių padarytus nuostolius. Bėda ta, kad kai pati pradžia bloga, tai ir toliau blogai“, – sakė D. Juodaitis.

Pavaduotojas taip pat pripažįsta, kad tuometinė savivaldybės administracija neatliko savo darbo – praėjus pusmečiui ir „Vulkanui“ nevykdant veiklos, reikėjo sutartį nutraukti ir galvoti, ką su pastatu daryti toliau.

„Paaiškėjus situacijai pernai ėmėmės veiksmų, kad būtų nustatytas pastato statusas ir sutartis, kuri praktiškai nelabai turi juridinę galią, buvo nutraukta ir užbaigta. Kvietėme panaudos gavėją apžiūrai, bet jis neatvyko. Sprendimų reikia greitai, nes dar metai kiti ir pastatas taps labai nesaugus“, – tikino D. Juodaitis.

Vizijos neturi

Smalininkų bendruomenės centro pirmininkė Vanda Stonienė, paklausta apie baseiną, puikiai prisimena 2010-ųjų istoriją. Tuomet bendruomenė paprieštaravo planams įrengti čiuožyklą ir pasirinko paramą mokyklos sporto salės renovacijai.

„Kas dabar galėtų būti su tuo pastatu – net nežinau. Galbūt kažkaip būtų galima panaudoti tą baseino lovį, jis tikrai geras yra. Tačiau patį statinį virš jo reikėtų pakeisti. Nežinau, neturime vizijos. Bet kokiu atveju, manau, kad sprendimai yra pavėluoti maždaug dešimtmečiu“, – sakė moteris.

Pastatas nemažu galvos skausmu yra tapęs ir Smalininkų seniūnui Ramūnui Alminui. Nors statinys seniūnijai nepriklauso, ji vis tiek lopo pastate atsirandančias skyles. Taip stengiamasi, kad per išdaužtus langus į vidų nepatektų vaikai ir nesusižalotų.

„Smalininkai siekia kurortinės teritorijos statuso. Todėl anksčiau ar vėliau kažkokių sprendimų dėl infrastruktūros, kartu ir dėl šio pastato, reikės. Galbūt jį nugriaus, galbūt suras investuotoją. Parodys laikas“, – sakė R. Alminas.

Lukas PILECKAS« Back

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook