Balsavimas

Klausimas jaunimui nuo 14-os iki 23-ejų: ar vasaros laikotarpiu planuojate ieškotis sezoninio darbo Jurbarko savivaldybėje?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Kam panaudoti pinigus, sprendė ir bendruomenės

Kam panaudoti pinigus, sprendė ir bendruomenės (2)

2019-05-22

Jurbarkų kaime, Ryto gatvėje, tiesiamas šaligatvis gyventojams garantuos didesnį saugumą. Darbus atlieka konkursą laimėjusi bendrovė „Jurmelsta“. J. Stanaitienės nuotr.

Jurbarkų seniūnijoje verda darbai – pačioje miestelio širdyje klojamas šaligatvis, darbininkai triūsia ir Dainių kaimo bendruomenės reikmėms skirtame sklype. Netrukus darbai kelsis ir į kitas seniūnijos vietas. Čia vykdomas projektas ,,Gatvių, šaligatvių ir pėsčiųjų takų įrengimas Jurbarkų ir Šimkaičių seniūnijų kaimuose“, kuriam darbus planavo ir seniūnijos bendruomenės.

Suplanuota seniai

Jurbarkų seniūnijos seniūnas Audronis Kačiušis rodo segtuvą su užrašu „Nauji milijonai“. Jame dabartinio ir ateinančio finansavimo periodo darbų ir projektų dokumentai. „Ankstesniu finansavimo periodu į seniūniją „atėjo“ keli milijonai. Tas segtuvas jau pilnas ir užbaigtas. Dabar dirbame pagal kitus dokumentus“, – juokiasi A. Kačiušis.

Pasak seniūno, seniūnijai reikalingi darbai su planavimu prasidėjo dar 2016 m. „Buvo siūloma projekto darbus sukoncentruoti į vieną vietą ir taip padaryti daugiau, bet aš maniau, kad ne tik Jurbarkų gyventojams reikia pagerinti gyvenimo sąlygas ir įtikinau, kad visiems seniūnijos kampeliams reikia duoti pinigų po truputį“, – prisimena A. Kačiušis.

Taip projekte ,,Gatvių, šaligatvių ir pėsčiųjų takų įrengimas Jurbarkų ir Šimkaičių seniūnijų kaimuose“ buvo įrašyti net penki smulkesni objektai Jurbarkų ir vienas Šimkaičių seniūnijoje – ten suplanuota išasfaltuoti dalį Dvaro gatvės Vadžgiryje.

Jurbarkų seniūnijoje įvairius darbus numatyta atlikti Jurbarkų, Dainių, Vertimų ir Žindaičių kaimuose. Viso projekto vertė – beveik 186 tūkst. Eur. Jis finansuojamas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemones. Savivaldybės indėlis – 20 proc. projekto vertės.

Saugumo priemonės

Įgyvendinamam infrastruktūros gerinimo projektui keliamas tikslas, kad kaimų gyventojams būtų sukurtos geresnės judėjimo sąlygos, užtikrinamas patogus ir saugus susisiekimas, todėl dauguma lėšų skiriama šaligatviams, pėsčiųjų takams, gatvėms asfaltuoti, apšvietimui įrengti. Pinigų – nedaug, todėl suplanuoti didelių projektų nebuvo įmanoma.

Jurbarkų seniūnijoje darbai pradėti Ryto gatvėje, kur nuo „Aibės“ parduotuvės iki Mituvos g., per visą kaimą bus nutiestas apie 600 metrų šaligatvis. „Šita gatve vaikšto daug žmonių, veda vaikus į darželį, šalia – Lietuvos 100-mečio aikštė, kur vyksta renginiai, o šaligatvio nebuvo. Jį įrengus, bus daug saugiau vaikščioti“, – sako A. Kačiušis. Pasak jo, šaligatvis suplanuotas vienoje kelio pusėje, taip taupant lėšas ir privalo būti įrengtas ten, kur jau yra apšvietimas.

Jurbarkų kaime dar bus asfaltuojamas nedidelis gabalėlis, apie 175 m, Vyturio gatvės – nuo Jurbarkų darželio-mokyklos iki krepšinio aikštelės. Padalijus projekto pinigus, šiam objektui tiek teliko.

Pasirinko patys

„Kai buvo planuojami objektai, bendruomenės pačios svarstė, ko joms reikia. Jie ten vietiniai, žino, ko nori, nelabai aš kišuosi į jų norus. Pasakėm, kiek pinigų yra ir jie planavosi“, – aiškina seniūnas A. Kačiušis.

Žindaičių kaime nuspręsta trinkelėmis iškloti apie 270 m pėsčiųjų taką Vilties gatvėje. Ten esančiame savivaldybės administracijos valdomame pastate įsikūrusios kelios įstaigos – felčerinė, paštas, kultūros centro skyrius, biblioteka ir Žindaičių bendruomenės patalpos. Bendruomenės pirmininkė Andžela Petraitienė sako, kad gyventojai nusprendė, jog naujų šaligatvių kloti neverta – geriau pakeisti nuo sovietmečio likusį, išsiklaipiusį šaligatvį šalia pastato. „Šalia yra krepšinio, vaikų žaidimo aikštelės. Vaikams bus patogiau ir saugiau pasiekti šias vietas“, – mano A. Petraitienė.

Vertimuose taip pat planuojama trinkeles kloti prie bendruomenės namų. „Bus pakloti takeliai, padaryti įvažiavimai, nutiesti takai link pavėsinės, sporto aikštyno – ten būna labai sunku prieiti, šlapia“, – sako Vertimų bendruomenės pirmininkė Vaida Saročkienė. Moteris tikina, kad bendruomenė labai norėjo pakeisti pastato stogą, tačiau tam pinigų niekas neskyrė, tad nuspręsta kloti takus.

Sprendimą sutvarkyti bendruomenės poilsio zoną priėmė Dainių kaimo bendruomenė. Užtvankos gatvėje prieš kelerius metus bendruomenė įsirengė sau erdvę. „Mes neturime jokių patalpų. Sužinojome, kad tas žemės sklypas – valstybės, paprašėme ir gavome jį savo reikmėms. Tada savo jėgomis įsirengėme“, – pasakoja Dainių kaimo bendruomenės, įkurtos dar 2003 m., pirmininkas Artūras Davidavičius.

Dainių kaimo bendruomenė pati savo lėšomis pastatė Šv. Roko skulptūrą, kurią išdrožė tautodailininkas Juozas Videika, vėliau surentė pavėsinę. „Patys viską darėme, iš nario mokesčio, dar ir susirinkome pinigų. Šiek tiek bendruomenei skiria ir savivaldybė. O Šv. Roką pasirinkome, kad saugotų bendruomenę nuo visokių blogų nutikimų“, – sako A. Davidavičius.

Žmonės rūpinosi, kad ši vieta būtų tvarkinga – įsigijo traktoriuką, trimerį, vyrai pagal grafiką pievą nušienauja, sutvarko. „Kai pasakė, kad bus pinigų, galvojome, kur juos panaudoti. Žinoma, mums labai reikia šaligatvio, bet tokiems darbams pinigų neužteko, todėl pasitarėme ir nusprendėme, kad reikia iki galo sutvarkyti poilsio erdvę“, – tikina bendruomenės pirmininkas. Aplink skulptūrą atsiras trinkelės, nuties taką iki pavėsinės, joje paklos dangą. „Dabar daugiausiai susirenkam per talkas. Kai bus visai sutvarkyta poilsio zona, bendruomenė galės čia rinktis“, – sako A. Davidavičius.

Vienybės – nėra

Pasak Jurbarkų seniūno A. Kačiušio, bendruomenės tariasi, tačiau visiems neįtiksi – visada atsiranda nepatenkintų sprendimais. „Dainių bendruomenė nusprendė daryti tą ratą aplink skulptūrą. Jau girdžiu, kad kai kam nepatinka. Sako, kam to reikia. Bet jūs – bendruomenė. Jūs ir susitarkit“, – mano A. Kačiušis.

Buvo nepatenkintų ir sprendimu kloti šaligatvį per Jurbarkų kaimą. „Kai kurie gyventojai nuolat reikalauja, kad būtų išasfaltuotas Pašilio gatvės vingis. Kiti to nenori. Visą segtuvą su tuo reikalu susijusių dokumentų turiu. Man atrodo, saugiau pereiti visą kaimą šaligatviu svarbiau nei gatvės vingis, dėl kurio nesusitaria net patys gyventojai“, – A. Kačiušis neslepia, kad konfliktų tvarkant gatves niekaip negali išvengti.

Pasak seniūno, ir bendruomenės dabar gerokai silpnesnės. „Prieš dešimtmetį jos buvo stiprios, aktyvios, įgyvendino ne vieną projektą. Dabar – visi išsiblaškę, mažai energingų, dirbančių žmonių“, – sako A. Kačiušis.

Seniūno minčiai pritartų ir Dainių kaimo bendruomenės pirmininkas A. Davidavičius. „Bendruomenėje yra daug narių, bet aktyvių – vos keletas. Ir veją pjauname gal aštuoniese pasikeisdami, ir darbus dirbame. Išvažinėjo žmonės, į susirinkimus neateina, tapo pasyvesni“, – tikina bendruomenės pirmininkas.

Pinigai kaimams

Kaimuose panaudojant Europos Sąjungas lėšas jau daug padaryta – sukurta gera infrastruktūra, nutiestos gatvės, įrengtas apšvietimas, vandens gerinimo įrenginiai. Galbūt dėl to ir nuslūgo bendruomenių entuziazmas. Bet darbų dar tikrai yra ir pinigai į kaimą vis dar investuojami.

2016 m. Jurbarko r. savivaldybės administracija Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonėms pateikė septynis projektus. Pasak Investicijų ir planavimo skyriaus vedėjo Ernesto Sinkaus, visiems projektams buvo gautas finansavimas. „Beveik visi projektai jau gavo pinigus, vyksta darbai. Dar vienam projektui paraišką teiksime artimiausiu metu“, – sako E. Sinkus. Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programą Jurbarko r. įgyvendinamų projektų vertė – per 1 mln. Eur.

Į pirmąją finansavimo bangą nepateko projektas „Šaligatvių ir apšvietimo inžinerinių tinklų įrengimas Girdžių, Lybiškių ir Rotulių kaimuose“. Pasak seniūno A. Kačiušio, darbai Rotuliuose buvo suplanuoti taip pat kaip ir kituose kaimuose – 2016 m. Rotuliuose buvo numatyta apšviesti šaligatvį nuo plento Jurbarkas–Kaunas, kur yra autobusų sustojimo aikštelė, iki mokyklos. „Nors mokyklos jau neliko, planuojama tą pastatą, kai iš jo išsikels laikinai prisiglaudęs darželis, perduoti bendruomenei. Ten įsikūrusi ir biblioteka, o rūsyje yra katilinė, kuri šildo ir darželį“, – aiškina A. Kačiušis. Pastatas, pasak jo, išliks gyvybingas, šalia yra įrengta krepšinio aikštelė, į kurią renkasi jaunimas, todėl kaimo centrą reikia sutvarkyti.

Buvo numatyta nutiesti dar apie 200 m asfalto kaimo centre, bet jis, pasak A. Kačiušio, projektą rengiant „kažkur prapuolė“. „Bandysim tą galiuką išasfaltuoti iš sutaupytų lėšų“, – sako seniūnas. Jis pasidžiaugė, kad pagaliau pajudėjo ir gatvių asfaltavimas pagal savivaldybės planus. „Viskas buvo užstrigę, bet dabar žadama išasfaltuoti Vakaro ir Vėjūnės gatves. Ne visada gatvės asfaltuojamos pagal mūsų norus ir būtinybę, kartais komisija nusprendžia kitaip. Dabar vėl iš naujo reikės peržiūrėti prioritetus ir pateikti pageidavimus tolimesniam gatvių tvarkymui“, – sako A. Kačiušis.

Jūratė Stanaitienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook