Kelio į Jurgio Baltrušaičio gimtąją sodybą nerado

Kelio į Jurgio Baltrušaičio gimtąją sodybą nerado (2)

2019-07-16

Jei į Jurgio Baltrušaičio gimtinę Paantvardžio kaime važiuosite pagal nuorodą kelyje Jurbarkas-Kaunas, atsidursite čia: tiesiai – sunkiai išvažiuojamas kelias, kairėje – nežinia kur vedantis keliukas, dešinėje – tik vėžės per lauką. J. Pileckienės nuotr

Jei nevertiname praeities ir į mūsų šiandieną kelius tiesusių žmonių, ar sąžininga girtis savo darbais „žmonių labui“ ir piešti ateities vizijas? Tokie klausimai kyla po telefono skambučio: pro Jurbarką važiavę vilniečiai norėjo rasti iš mūsų krašto kilusio poeto, diplomato Jurgio Baltrušaičio gimtosios sodybos vietą. Jiems nepavyko.

Gėda dėl to turėtų būti Jurbarko r. savivaldybės valdininkams, atsakingiems už kultūrą, kultūros paveldo apsaugą, rajono žinomumą. Tik vargu ar kas iš jų paraustų, nes į Švietimo skyrių įtarpuotas buvęs savivaldybės Kultūros skyrius pamažu nunyko – šiuo metu apskritai nėra už kultūrą atsakingo specialisto.

Šiandieninių kultūros darbuotojų pirmtakų pastangomis Skirsnemunės seniūnijos Paantvardžio kaime įamžinta žymaus kraštiečio J. Baltrušaičio gimtoji sodyba – pastatytas kryžius ir paminklinis akmuo. Ši sodybos vieta priskiriama kultūros paveldo objektams, todėl su jos apsauga sietini reikalavimai tvarkingai įforminti Kultūros paveldo objekto individualiame apsaugos reglamente.

Tačiau norintiesiems pajausti J. Baltrušaičio gimtinės dvasią, paveldosaugininkų dokumentai rūpi mažiausiai. Žmonės tiesiog norėtų rasti į šią vietą vedantį kelią. Pabandykite – nepavyks. Nebent gyvenate Paantvardžio ar aplinkiniuose kaimuose. Dar galėtų pasisekti, jei ką sutiktumėte iš vietinių žmonių.

Važiuojant iš Jurbarko Kauno link, vos pravažiavus Rotulius, kairėje kelio pusėje yra lankytinus objektus žymintis ženklas su užrašu „Jurgio Baltrušaičio gimtinė“. Nurodyta, kad tikslą pasieksite už šešių kilometrų. Sodybvietės ieškoję žmonės taip ir padarė, bet nubildėję žvyrkeliu beveik 6 km atsimušė į „sankryžą“: tiesiai gal pravažiuotų tvirtas traktorius, dešiniau nuvingiuoja lauko keliukas, kairėje – kitas neaiškus kelias, panašu vedantis į tolėliau prigludusią sodybą. Juo per sausrą gali važiuoti drąsiai, o gerai palijus reikėtų pasvarstyti.

Už kultūros paveldą atsakingas Jurbarko r. savivaldybės Infrastruktūros ir turto skyriaus vyr. specialistas Viktoras Klepikovas sako, kad reikėjo sukti „ties fermom“. Tačiau keliavę vilniečiai to nežinojo, nes ties fermomis jokios rodyklės ar kitos informacijos nėra. Rajono svečių maršrutą patikrinę jokių ženklų neradome, tuščiame kelyje nebuvo ir kieno pasiklausti – prašuoliavo tik zuikis, kuriam atmintinų rajono vietų saugojimas ar ženklinimas vargu ar suvokiamas.

Nors didelį pagreitį dabar yra įgavęs savivaldybės vykdomas lankytinų vietų ženklinimo projektas, ženklai į J. Baltrušaičio gimtosios sodybos vietą jame nenumatyti. Projektą administruojančio Turizmo ir verslo centro direktorė Gaiva Mačiulaitienė teigia, kad sodybos vieta žymima ženklu prie pagrindinio kelio, o kitas ženklas numatytas jau buvusios sodybos vietoje, – kad keliaujantysis suprastų, jog atvyko ten, kur reikia. Pasak G. Mačiulaitienės, pagal lankytinų vietų ženklinimo projektą Turizmo ir verslo informacijos centras rūpinosi tik ženklų gamyba, o šie užsakyti tokie, kokie buvo pasiūlyti. „Vadinasi, yra problema, jei žmonės neranda, ir ją reikia spręsti“, – mano TVIC vadovė.

Kad J. Baltrušaičio gimtosios sodybos vietą rasti sudėtinga, sako ir Skirsnemunės Jurgio Baltrušaičio pagrindinės mokyklos direktorė Dainora Saulėnienė. Direktorė teigia, kad garbingą vardą turinti mokykla čia rengia ne vieną renginį. Pasak direktorės, iki J. Baltrušaičio gimtosios sodybos vietos visada vyksta iš Skirsnemunės pusės, pro bažnyčią ir keliu per laukus. „Mes žinome tą vietą, bet atrasti sodybą ne vietiniams – sunku“, – mano D. Saulėnienė.

Jurbarko r. savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė patikino, kad už kultūrą šiuo metu yra atsakinga Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Jolita Jablonskienė. Paskambinus jai ir pasakius, kad norime kalbėtis apie Baltrušaitį, vedėja klausė: kokį? Pasiaiškinus, žinojo daugiau – ir rodyklė į gimtosios sodybos vietą kelyje Jurbarkas – Kaunas buvo matyta, ir buvo aišku, kad domimės tuo pačiu Jurgiu Baltrušaičiu, kurio vardu pavadinta Skirsnemunės pagrindinė mokykla.

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja buvo gana kategoriška: rūpestis, kaip pasiekti sodybos vietą – ne jų skyriaus reikalas. „Kiekvienas turi savo kompetenciją“, – sakė J. Jablonskienė, priežiūros funkcijas linkusi deleguoti seniūnijai ir Turizmo ir verslo informacijos centrui.

J. Jablonskienė žadėjo be dėmesio nepalikti šio klausimo ir pasiaiškinti, ką būtų galima padaryti, kad kelias į J. Baltrušaičio gimtosios sodybos vietą būtų tiesesnis.

Panašu, kad Jurbarko valdininkai pakankamai neįvertina ryškų pėdsaką kultūros erdvėje ir diplomatinėje veikloje palikusio Jurgio Baltrušaičio. Poetas, eseistas, vertėjas ir diplomatas Jurgis Baltrušaitis gimė 1873 m. gegužės 2 d. Jurbarko valsčiaus Paantvardžio kaime. Baigęs Kauno gimnaziją išvyko į Maskvą, mokėsi Maskvos universiteto Gamtos skyriuje, studijavo literatūrą, mokėsi kalbų.

1899 m. su bendramoksliu įkūrė leidyklą „Skorpion“, po 1917 m. trumpai vadovavo Maskvos rašytojų organizacijai. 1920-1922 m. buvo Lietuvos specialiosios misijos vadovas, vėliau – Lietuvos nepaprastasis pasiuntinys ir įgaliotasis ministras, nuo 1939 m. buvo Lietuvos pasiuntinybės Prancūzijoje patarėjas.

J. Baltrušaitis buvo vienas žymiausių rusų ir lietuvių simbolistų, rašė rusų ir lietuvių kalbomis. Jo poezija išversta į anglų, italų, lenkų ir kitas kalbas.

Keli biografijos faktai – tik didelio gyvenimo nuotrupos, prasmingo kelio posūkiai, pradėto visai čia pat, Paantvardžio kaime. Kelias iki J. Baltrušaičio gimtinės vietą žyminčio akmens ir kryžiaus turėtų būti toks pat tvirtas ir aiškus, kokiu jis pats ėjo garsindamas Lietuvą ir mūsų kraštą.

Jolita Pileckienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook