Balsavimas

Ar patiko miesto šventė?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Kultūros centro renovacijos ėmėsi valstybės kontrolė

Kultūros centro renovacijos ėmėsi valstybės kontrolė (5)

2017-05-10

Jurbarko kultūros centro direktorė Aida Bliundžiuvaitienė teigia, kad negali prisiimti projekto vadovo pareigų, nes nėra statybininkė, todėl ji ir nepakluso savivaldybės administracijos direktorės Vidos Rekešienės įsakymui, nors ši savo sprendimo neatšaukė iki šiol. J. Pileckienės nuotr.

Pernai sulaukus žinios, kad Jurbarko kultūros centrą pasieks pastato modernizacijai skirtos lėšos, ir centro darbuotojai, ir Jurbarko r. savivaldybės administracija puoselėjo mintis apie geras permainas. Tačiau pradėta renovacija kultūros darbuotojus nuvylė – jie teigia, kad naujoji ventiliacijos sistema kol kas žada daugiau bėdos, nei naudos, o Seimo narys Ričardas Juška kreipėsi į valstybės kontrolę, kad ši išsiaiškintų, ar įgyvendinant projektą nėra grobstomos valstybės lėšos. 

Strigo nuo pat pradžios

Nors Jurbarko kultūros centras seniai nematęs rimto remonto, paaiškėjo, kad gavus pinigų iš ES regioninės plėtros fondo ir valstybės biudžeto, konkretūs darbai nebuvo numatyti. Pasak savivaldybės administracijos direktorės Vidos Rekešienės, kultūros centras neleistinai ilgai galvojo, ką už gautas lėšas daryti, neapsisprendė, todėl darbai gerokai nusitęsė. Vos neatsimušus į rudenį, buvo paskelbtas rangos darbų konkursas pastato ventiliacijos sistemai modernizuoti. Rangos sutartį savivaldybės administracija su konkursą laimėjusia UAB „Konsolė“ pasirašė rugpjūtį, tačiau ir dabar nelabai aišku, kas savivaldybėje buvo atsakingas už šią projekto dalį. Iš darbo išėjus Švietimo, kultūros ir sporto vedėjo pavaduotojai Godai Vilkelienei, kitas projekto vadovas oficialiai nebuvo paskirtas. Beje, negerų įtarimų dėl darbų aktavimo jau buvo kilę ir G. Vilkelienei, todėl ji atsisakė pasirašyti po aktais ir netruko pajusti tokio sprendimo pasekmes. Nors buvo atsakinga už kultūros įstaigų veiklą, į pasitarimus dėl Jurbarko kultūros centro renovacijos jos ėmė nebekviesti.

Lapkričio 16 d. savivaldybės administracijos direktorė V. Rekešienė pasirašė įsakymą, kuriuo projekto vadove, atsakinga už jo vykdymą ir įgyvendinimą, paskyrė kultūros centro direktorę Aidą Bliundžiuvaitienę. Šį įsakymą kultūros centras gavo tik gruodžio 6 d., o apie naujas pareigas sužinojusi A. Bliundžiuvaitienė suskubo jų atsisakyti. Kultūros centro direktorė teigia, kad vadovauti projektui buvo paskirta jai nežinant. „Tikrai neatsisakau rūpintis kultūros centru, bet nesu statybininkė, neturiu tokios patirties, kompetencijos. Man sako – pasikviesk vyrą, bet jis nėra ventiliacijos sistemų specialistas“, – sakė A. Bliundžiuvaitienė ir nieko nelaukdama raštu kreipėsi į rajono merą ir administracijos direktorę, prašydama skirti kitą projekto vadovą. Raštą savivaldybės vadovai gavo, tačiau savo įsakymo administracijos direktorė V. Rekešienė neatšaukė. 
Kol valdininkai gaišo laiką aiškindamiesi, kas turėtų rūpintis vykstančiais darbais, pamažu aiškėjo naujosios ventiliacijos sistemos kontūrai. O kai jie pasimatė galutinai, už galvų čiuposi ne vienas. Pirmiausia kultūros darbuotojai, supratę, kad ventiliacijos vamzdžiai ne tik gadins estetinį vaizdą, tačiau trukdys darbą, nes įvairių kolektyvų repeticijoms skirtos patalpos gerokai pažemėja. Be to, vis garsiau kalbama, kad ventiliacijos sistemos įrengimui skirtų 148 tūkst. eurų gali neužtekti ir tada greičiausiai teks lįsti į rajono biudžeto kišenę. Savivaldybės administracijos direktorė V. Rekešienė prasitarė, kad papildomai gali prireikti apie 40 tūkst. eurų. Ji pripažino ir faktą, kad po darbų atlikimo aktais pasirašinėjo jos pavaduotojas Viktoras Ganusauskas, o sąskaitas pasirašė ji pati.
Sukėlė abejonių
Jurbarko kultūros centro pastato modernizavimo darbų eiga ir lėšų panaudojimu susidomėjęs Seimo narys R. Juška kitos išeities nematė – kreipėsi į valstybės kontrolę. Šių metų kovo 3 d. datuotame rašte valstybės kontrolieriui Arūnui Dulkiui Seimo narys išdėstė abejones dėl galimai nusikalstamos veiklos renovuojant Jurbarko kultūros centrą. Pasak R. Juškos, atliekami darbai bado akis, nieko nepavyko sužinoti nei apie projektavimą, nei apie projekto ekspertizę ar techninę priežiūrą. Panašu, kad patalpų aukščiai neleistinai sumažinti ir neatitiks reikalavimų, o tuomet veikla taip pat negalės būti vykdoma. Išvedžiota ventiliacijos sistema kai kur yra žemiau langų viršaus, o dar net neuždėtos pakabinamos lubos. Seimo narys mano, kad jį pasiekusi informacija perša išvadą, jog darbai neatitinka investicinio ir techninio projekto, atliekami (arba bent jau pradėti) be darbo projekto, o techninė priežiūra nupirkta jau atlikus dalį darbų. „Lankiausi centre, pasidariau nuotraukas, klaiku žiūrėti, nes tai, kas ten padaryt, visiškai neatitinka viešosios paskirties objektams keliamų reikalavimų“, – sakė R. Juška. 
Nors pažeidimų, pasak Seimo nario, galima įžvelgti daug, techninio projekto neatitinkantys darbai sėkmingai aktuojami laiminant savivaldybės administracijai. R. Juška atkreipė valstybės kontrolės dėmesį, kad savivaldybė netinkamai organizuoja darbą ir kontrolę, projekto vadovais skirdama kvalifikacijos neturinčius darbuotojus. „Peršasi nuomonė, kad galimam valstybės lėšų grobstymui specialiai projekto vadovu skiriamas darbuotojas, kuris nesupranta statybinių darbų, bet reikalingas, kad pasirašytų ant darbų atlikimo (neatlikimo) aktų“, – valstybės kontrolieriui rašė Seimo narys ir prašė imtis neatidėliotinų priemonių, kad nebūtų švaistomos lėšos. Jis taip pat tikisi, kad atitinkamos institucijos išieškos žalą, jei tokia būtų nustatyta, o kalti asmenys atsakytų už galimai nusikalstamą veiką. 
Sujudo ir kontrolieriai, ir ministerijos
Po valstybės kontrolieriui Seimo nario išsakytų įtarimų sujudo su projektu siejamos institucijos. Jurbarko r. savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba buvo įpareigota atlikti patikrinimą, raštas persiųstas Finansų ir Kultūros ministerijoms. 
Kultūros ministerijos kancleris Laimonas Urbavičius patikslino, kad pagal apmokėjimo dokumentus ir sutartis ministerija savivaldybei pervedė 148 tūkst. Eur. Ataskaitą apie ventiliacijai įrengti skirtų lėšų panaudojimą savivaldybė pateikė kovo 1 d., o atliekant dokumentų patikrinimą pažeidimų nebuvo nustatyta. Tačiau ministerija žadėjo įvertinti darbus vietoje, o išvadas ar siūlymus pateikti gavus savivaldybės kontrolieriaus atlikto tyrimo ir Statybų inspekcijos patikrinimo rezultatus. Bene svarbiausias žodis čia tektų pastarajai, tačiau kovo 29 d. į Jurbarko kultūros centrą atvykęs Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus patarėjas Gintautas Sabeckas nieko konkretaus nepatarė, nes negavo rangovams privalomo statybos darbų žurnalo. 
Tikisi sulaukti
Statybos inspekcija tikisi patikrinti statybos rangovo UAB „Konsolė“ ir techninio prižiūrėtojo UAB „Dividio“ veiklą, tačiau vis dar laukia statybos žurnalo. Vienas svarbiausių dokumentų dingo, kaip įtaria rangovai, pas darbus atlikusius subrangovus UAB „SD ranga“. Per statybos inspekcijos skirtą terminą UAB „Konsolė“ statybos žurnalo nepateikė, todėl greičiausiai jau gavo administracinę nuobaudą. 
Ventiliacijos sistemą įrengę statybininkai susikirto dėl pinigų, rangovas UAB „Konsolė“ dėl galimai per didelių sąskaitų nutraukė sutartį su subrangovu, o UAB „SD ranga“ šiuos apskundė Klaipėdos miesto apylinkės teismui. Teismas aiškinsis, ar teisėtai nutraukta sutartis, o UAB „Konsolė“ greičiausiai bandys įrodyti, kad subrangovai užaukštino kainas ir galbūt pateikė sąskaitas už didesnį kiekį darbų, nei padaryta. Nors atlikti darbai įplieskė teisminį ginčą tarp pačių statybininkų, savivaldybės administracijai neužkliuvo niekas – jie ir po darbų atlikimo aktais, ir po pateiktomis sąskaitomis pasirašė. Kol rangovai ir subrangovai bylinėjasi, darbai Jurbarko kultūros centre stovi. Pasak savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojo V. Ganusausko, dabar jau oficialiai paskirto projekto vadovu, UAB „Konsolė“ geranoriškai įsiklausė į kultūros centro darbuotojų pretenzijas ir pažadėjo ventiliacijos sistemą pataisyti. Jokio gerus ketinimus patvirtinančio dokumento nėra, tačiau V. Ganusauskas linkęs pasitikėti. 
Jo žiniomis, UAB „Konsolė“ statybininkai į kultūros centrą turėtų sugrįžti nuo gegužės vidurio. Panašiai tokiu pat metu žada prasidėti ir kiti kapitalinio remonto darbai – be minėtos ventiliacijos sistemos, projektas apima visą kultūros centro šiaurės vakarų korpusą. Tik čia jau dirbs kiti rangovai. V. Ganusauskas mano, kad statybininkai vieni kitiems netrukdys. Tik kol kas ir trukdyti nėra kam. Nors, V. Ganusausko žiniomis, dabar kaip tik gaminami nauji netikusios ventiliacijos lankstiniai, kultūros centre tvyro nežinia ir didelis čia dirbančių žmonių nusivylimas.
Jolita Pileckienė« Atgal

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook