Balsavimas

Ar pritartumėte, kad Dainių pelkėje būtų kasamos durpės?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Projekte žydų bendruomenei atminti dedami taškai

Projekte žydų bendruomenei atminti dedami taškai (1)

2019-03-04

Trečius metus skaičiuojantis Sinagogų aikštės memorialo projektas išeina į finišo tiesiąją – vasario 28 d. savivaldybės taryba pritarė projekto „Sinagogų aikštės memorialas“ bendradarbiavimo sutarčiai, pagal kurią bus baigiami darbai. Memorialas Jurbarke bus atidarytas liepos 19 d. 

Įteisino partnerius

Tarybos sprendimo prireikė įteisinant visų projekte dirbančių šalių dalyvavimą. Iki šiol memorialo statymo projekte buvo dvi pusės – Jurbarko rajono savivaldybė ir „New Artist Collegium“ (CAN), atstovaujama memorialo autoriaus Dovydo Zundelovičiaus.

Pradedant memorialo pastatymo darbus Jurbarke į sutartį įtraukti dar du partneriai – lėšas projektui renkanti asociacija „Kuriame Jurbarkui“, atstovaujama vadovės Ramutės Mockevičienės, ir darbus atliksianti UAB „Jurmelsta“.

„Savivaldybė yra sklypo, kuriame bus statomas memorialas savininkė, ir rūpinasi leidimais statybai, tačiau biudžeto lėšų šiam projektui neskiriama. Norint susieti visas finansavimo ir darbų atlikimo šalis, reikia tai įteisinti, todėl prireikė patikslinti sutartį“, – sako Jurbarko r. savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius.

Sutartyje numatyta, kad savivaldybė prie projekto prisidės konsultuodama partnerius su projekto vykdymu susijusiais klausimais, ruoš ir derins dokumentus, surengs Sinagogų aikštės memorialo atidarymo šventę, įgyvendinus projektą užtikrins tinkamą memorialo priežiūrą ir saugumą.

Memorialo skulptūrinę dalį rengia ir montavimo darbus koordinuos Zundelovičių šeimos atstovaujama meno kolegija. Asociacija „Kuriame Jurbarkui“ prisiima atsakomybę už finansinius klausimus, o UAB „Jurmelsta“ sutvarkys Sinagogų aikštę ir įrengs pagrindus memorialui.

Ruoš vietą

Memorialo skulptūrinės dalies kūryba, gamyba, finansavimu rūpinasi memorialo autorius D. Zundelovičius su šeima. Jurbarkiečiai yra įsipareigoję parengti vietą memorialui statyti. Šiam darbui buvo parinkta vietinė bendrovė „Jurmelsta“.

„Darbams konkurso skelbti nereikėjo. Paklausinėjome, kokios tokių darbų kainos galėtų būti, bet rinkomės ne pagal mažiausią kainą, nes tai yra meno projektas. Pasirinkome „Jurmelstą“, nes ji jau turi tokių darbų patirties. Panašiai trinkeles klojo Dvaro parke. Tai – tikrai sudėtingi darbai“, – tikina S. Mockevičius. Jurbarkiečių bendrovė Kauno g. esančioje Sinagogų aikštėje turės išardyti grindinį, paruošti pamatus memorialui ir pakloti 100 kv. m skaldyto bazalto akmens trinkelių.

Kokio sudėtingumo tai bus darbas, paaiškės, kai bus nuardytas grindinys – bus aišku, koks gruntas po juo yra ir ar bus labai sudėtinga įrengti pamatus. Šiuo metu bazaltas užsakomas Ukrainoje. Visi parengiamieji darbai privalo būti atlikti iki birželio vidurio.

Paklojus bazalto trinkeles ant jų bus tvirtinamos plokštės, kuriose smėliu bus išpurškiamos raidės. Šiuos darbus koordinuos projekto autoriaus D. Zundelovičiaus komanda, nes ant reljefinio paviršiaus juos atlikti sudėtinga.

Rudenį memorialo autoriai kreipėsi į jurbarkiečius, prašydami pranešti, jei dar yra žinoma žydų gelbėtojų pavardžių. Jas planuojama iškalti memoriale. Tuo metu jau buvo surinktos 42 Jurbarko rajono gyventojų, padėjusių žydams, pavardės. Pasak S. Mockevičiaus, pavyko sužinoti dar kelias. „Visų gelbėtojų pavardės bus iškaltos memoriale. Taip pat šių žmonių profesijos bei šeimos narių vardai“, – sako meras.

Baigus paruošimo darbus, Širvintų rajone įsikūrusi bendrovė „Baltoji Savingė“, kurioje atliekami memorialo kūrimo darbai, jį atgabens į Jurbarką ir sumontuos ant paruoštų pamatų.

Laukia šventė

Anksčiau buvo paskelbta, kad memorialo atidarymo iškilmės numatytos liepos 12 d., tačiau susizgribta, kad šią dieną turėtų vykti Lietuvos Respublikos Prezidento inauguracija, todėl renginys nukeltas į 19 dieną. „Atidarymo šventėje dalyvaus daug aukštų asmenų. Neabejoju, kad norės dalyvauti ir naujai išrinktas Prezidentas“, – įsitikinęs Jurbarko r. savivaldybės meras.

Pasak S. Mockevičiaus, jau dabar žinoma, kad atvyks daug svečių iš Izraelio, Vokietijos, Amerikos, aukšti Lietuvos Respublikos asmenys. „Apie galimybę atvykti teiraujasi ir aukšti asmenys iš Japonijos, o iš Izraelio svečiai atvyks šeimomis, nes nori vaikams parodyti vietas, kuriose gyveno artimieji“, – sako meras.

Į šventę ruošiasi atvykti ir memorialo statybas remiantis Jurbarko krašto Garbės pilietis baronas Wolfgangas von Stettenas. Praėjusį savaitgalį Vokietijos mieste-partneryje, Krailsheime, vykusioje miestų-parterių šventėje taip pat buvo didelis susidomėjimas numatoma švente – į ją ruošiasi nemažai svečių iš Vokietijos.

„Galimi šventės scenarijai buvo apžvelgti ir vasario 7 d. Jurbarke viešint „New Artist Collegium“ atstovui Grigorijui Zundelovičiui. Kadangi Sinagogų aikštėje vietos yra nedaug, čia įvyktų oficialus atidarymas dalyvaujant garbingiems svečiams, o visa šventė persikeltų į kitas miesto erdves. „Zundelovičiai savo ryšiais taip pat prisidės sudarant šventės programą, kviečiant žymius atlikėjus, galbūt bus surengti džiazo atlikėjų koncertai“, – planais dalijasi meras S. Mockevičius.

Sulaukė aukų

Viso projekto vertė – apie 180 tūkst. Eur. Pats paminklo autorius D. Zundelovičius bei jo šeima projektą parengė ir dirba nemokamai. Zundelovičiai Izraelyje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose rado partnerių, kurie rūpinasi lėšų rinkimu, taip pat surengė keletą projekto pristatymų Tel Avive. Pagrindinis lėšų surinkimo memorialui rūpestis gula ant jo autorių pečių.

 „Buvo toks susitarimas, kad mes turime rasti lėšų memorialo pastatymo vietai įrengti. Tam buvo įsteigta asociacija ir visi pakviesti aukoti pinigų“, – sako S. Mockevičius. Praėjusių metų pavasarį Jurbarke įkurtai asociacijai „Kuriame Jurbarkui“ vadovauja mero žmona R. Mockevičienė.

Pasak S. Mockevičiaus, asociacijai pinigų aukojo įvairūs žmonės: didžioji dalis aukotojų užsieniečiai – iš Izraelio, Amerikos, Vokietijos, aukojo buvę ir esami jurbarkiečiai, nemažai žmonių skyrė 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio. „Tikrai nesitikėjau, kad žmonės bus tokie geranoriški. Dosniai aukojo žymūs išeiviai iš Jurbarko. Gaila, kad jie nenori būti paviešinti. Aukojo ir paprasti jurbarkiečiai. Vien iš 2 proc. GPM surinkome apie 750 Eur“, – sakė meras.

Šiuo metu asociacijos sąskaitoje apie 16 tūkst. Eur. Taip pat asociacija „Kuriame Jurbarkui“ pateikė paraišką viešajai įstaigai „Geros valios kompensacijos už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą disponavimo fondas” ir gavo dalinį finansavimą projektui įgyvendinti. „Fondas skirs 20 tūkst. Eur paramą. Jis apmokės jau už atliktus darbus pateikus sąskaitas“, – sako S. Mockevičius.

Pasak jo, turimo finansavimo darbams atlikti turėtų užtekti. Skaičiuojama, kad jie galėtų kainuoti 25 tūkst. Eur. „Dirbant gali atsirasti kokių nors nesklandumų, netikėtų išlaidų, tačiau manau, kad pinigų turėtų užtekti. Bet kokiu atveju, projektą pabaigsime“, – užtikrina meras.

Doloresa Paulauskaitė« Back

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook