Balsavimas

Ar pritartumėte, kad Dainių pelkėje būtų kasamos durpės?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Savivaldybės tarybos rinkimai – finišo tiesiojoje

Savivaldybės tarybos rinkimai – finišo tiesiojoje (0)

2019-02-27

Rinkimų apylinkių komisijoms ir jų pirmininkams prasideda tikras darbymetis: vyksta išankstinis balsavimas, penktadienį prasidės balsavimas namuose, o rinkimų rezultatai paaiškės kovo 3 d. J. Pileckienės nuotr

Šiandien prasidėjo išankstinis balsavimas savivaldybių tarybų rinkimuose ir nuo pat ryto atvira rinkimų apylinkė Jurbarko r. savivaldybėje. Atėjusiųjų balsuoti iš anksto laukė nedidelės permainos – balsavimo kabinos be užuolaidų ir nepermatomos balsadėžės. Be to, prieš pat rinkimus, skirtingai nei anksčiau, negalima pakeisti gyvenamosios vietos deklaracijos ir balsuoti kitoje savivaldybėje.

Šiandien prasidėjo išankstinis balsavimas savivaldybių tarybų rinkimuose ir nuo pat ryto atvira rinkimų apylinkė Jurbarko r. savivaldybėje. Atėjusiųjų balsuoti iš anksto laukė nedidelės permainos – balsavimo kabinos be užuolaidų ir nepermatomos balsadėžės. Be to, prieš pat rinkimus, skirtingai nei anksčiau, negalima pakeisti gyvenamosios vietos deklaracijos ir balsuoti kitoje savivaldybėje.

Jurbarko r. savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkės Vitalijos Juzėnienės teigimu, pasirengimas rinkimams vyko gana sklandžiai, pranešimų apie incidentus komisija negavo ir sulaukė vos vieno skundo, kuris aplinkybės rinkimų eigai didesnės įtakos negalėtų turėti. Rinkimų apylinkėse dabar pats darbymetis, tačiau, pasak V. Juzėnienės, su darbu komisijų nariai susitvarko.

Vasario 23 d. baigėsi rinkėjų kortelių pristatymas. Jei pasitaikė, kad gyventojai jų negavo, nusiminti nereikia, nes svarbiausia, ką reikia turėti atėjus balsuoti, yra asmens dokumentas. Balsuojantieji šiandien ir rytoj pareigą atliks anksčiau. Išankstinio balsavimo apylinkė abi dienas dirba nuo 8 iki 20 val. Balsuoti gali ir Jurbarko rajono gyventojai, ir asmenys, kurie yra išvykę ir šia teise gali pasinaudoti atėję į bet kurią savivaldybę.

Šiandien prasidėjo ne tik išankstinis balsavimas, bet ir balsavimas specialiuose punktuose – globos, socialinės rūpybos įstaigose, ligoninėse, kalėjimuose.

Jurbarko rinkimų apygardoje yra keturi specialūs punktai. Tai – Jurbarko ligoninė, Seredžiaus senelių globos namai, Smalininkų senjorų namai ir du punktai numatyti VšĮ Jurbarko socialinės paslaugos įstaigose Eržvilke ir Jurbarke.

Penktadienį, kovo 1-ąją, prasidės dvi dienas truksiantis balsavimas namuose. Tokia galimybė suteikta vyresniems nei 70 metų amžiaus rinkėjams, neįgaliems arba ligotiems žmonėms, kurie apie savo pageidavimą turėjo informuoti rinkimų apylinkę. Jurbarko r. savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkės V. Juzėnienės duomenimis, namuose šįkart balsuos apie 1200 rinkėjų. Komisijos pirmininkė tikisi, kad pažeidimų pavyks išvengti, nes kartu su rinkimų komisijų nariais rinkėjus gali lankyti ir stebėtojai.

Vyriausioji rinkimų komisija pristatė šių rinkimų pasikeitimus lyginant su ankstesniaisiais. Įstatymiškai nustatyta, kad asmenys savivaldybių tarybų rinkimuose balsuoja toje savivaldybėje, kurioje savo gyvenamąją vietą yra deklaravę prieš 90 d. iki rinkimų. Tokia nuostata atsirado dėl įtarto piktnaudžiavimo per 2015 m. rinkimus. Pasitaikė, kad kai kuriose savivaldybėse rinkėjai intensyviai kėlėsi iš miesto į rajoną. VRK įvardija labiausiai tokia tendencija išsiskyrusius Vilnių ir Alytų. Žmonės su seniūnų pagalba skubiai perdeklaruodavo gyvenamąją vietą, dėl to buvo pradėta ir ikiteisminių tyrimų.

Balsuoti atėję rinkėjai ras kitokias balsavimo kabinas. Jose nelieka užuolaidų. Pasak VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės, taip nuspręsta siekiant skaidrumo, norint apsaugoti nuo rinkėjų balsų pirkimo. Kitokios išvaizdos ir balsadėžės. Norint apsaugoti rinkėjų valią nuo viešumo permatomas balsadėžes keičia matinės. „Visi prisimename, kad ankstesniais rinkimais balsadėžės buvo permatomos. Po rinkimų VRK sulaukė nusiskundimų, kad nors ir rinkėjai sulanksto savo rinkimų biuletenį, įmeta į balsadėžę, tačiau biuletenis atsilenkia, pats rinkėjas mato, už ką jis balsavo, mano, kad ir kiti mato, ir taip galimai galėtų būti atskleista balsavimo paslaptis. Dėl šios priežasties VRK nusprendė, kad visos balsadėžės turi būti pakeistos į matines“, – sakė VRK pirmininkė.

L. Matjošaitytė atkreipė dėmesį, kad rinkimų dieną budės daugiau policijos pareigūnų ir pačius rinkėjus kvietė būti budriais. Pastebėjus, kad galimai perkami balsai ar kitaip įtakojami rinkėjai, VRK pirmininkė ragina apie tai pranešti kuo skubiau. „Jeigu asmenys pastebėjo tokius rinkimų pažeidimus, reikėtų apie tai pranešti ne tik VRK, bet ir teisėsaugos institucijoms“, – pristatydama rinkimų aktualijas sakė L. Matjošaitytė.

Asmenims, kurie organizuoja balsų pirkimą, gresia baudžiamoji atsakomybė ir gali būti skirta laisvės atėmimo bausmė iki ketverių metų. Balsą pardavusiems rinkėjams taikoma administracinė atsakomybė.

Jurbarko r. savivaldybės apygardoje teisę balsuoti turi 24065 rinkėjai. Į savivaldybės tarybą jie rinks 24 narius ir tarybos narį-merą. Rinkimuose dalyvauja septynios politinės partijos ir du visuomeniniai rinkimų komitetai. Kandidatų į merus sąraše – septyni asmenys. Šešis iškėlė partijos ir visuomeninis rinkimų komitetas, vienas išsikėlė pats.

Jolita Pileckienė« Back

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook