Sulaikytas aukštas savivaldybės administracijos pareigūnas (pa...

Sulaikytas aukštas savivaldybės administracijos pareigūnas (papildyta STT komentaru) (34)

2019-07-31

Antradienį Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai sulaikė Jurbarko r. savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoją Darių Juodaitį įtarus sukčiavimu, turto iššvaistymu ir antspaudo sunaikinimu. Nors iš areštinės jis trečiadienį buvo paleistas, į darbą grįžti negali – teismas nuo pareigų jį nušalino trims mėnesiams. Jo viršininkei, administracijos direktorei Vidai Rekešienei taip pat pareikšti įtarimai.

Įtarimai dėl turto iššvaistymo

STT patvirtino, kad liepos 30 d. pareikšti įtarimai Jurbarko r. savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojui D. Juodaičiui ir Infrastruktūros ir turto skyriaus vyr. inžinierei Rasai Pakštaitienei. STT išplatintame pranešime nurodoma, kad šie savivaldybės administracijos darbuotojai įtariami piktnaudžiavimu, dokumentų suklastojimu bei padėjimu iššvaistyti turtą.

Taip pat įtarimai dėl dokumentų klastojimo ir padėjimo iššvaistyti turtą pareikšti dviejų privačių bendrovių darbuotojams.

STT pareigūnai sulaikė D. Juodaitį, kitiems įtariamiesiems paskirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti ir nebendrauti su nustatytais asmenimis. Savivaldybėje buvo atliktos kratos, paimti tyrimui reikšmingi daiktai ir dokumentai.

STT nurodo, kad tiriamos aplinkybės dėl viešojo pirkimo pagrindu sudarytos sutarties vykdymo, galimai pažeidžiant nustatytą tvarką bei suklastojus dokumentus savivaldybės lėšomis apmokėjus už netinkamai atliktus statybos darbus. Tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų nutartimi nuo rugpjūčio 1 d. trims mėnesiams D. Juodaitis nušalintas nuo pareigų. Trečiadienį jis buvo paleistas iš areštinės, jam, kaip ir kitiems įtariamiesiems, skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir nebendrauti su nustatytais asmenimis.

Sprendimą skųs

D. Juodaitis savo feisbuko paskyroje išplatino žinią, kad iš areštinės buvo paleistas anksčiau jam skirto sulaikymo laiko, nors pasinaudojo teise parodymus duoti vėliau. Kalbintas D. Juodaitis teigė, kad tariasi su advokatu ir ketina skųsti Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų nutartį jį nušalinti nuo pareigų. Pasak jo, argumentų tokiam sprendimui yra pakankamai. Apie situaciją, į kurią pakliuvo, kol kas D. Juodaitis dėl vykstančio ikiteisminio tyrimo kalbėti gali tik su advokatu ir pareigūnais, tačiau tikisi, kad tiesa bus išaiškinta.

Jis taip pat patvirtino, kad kreipėsi į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partiją dėl narystės sustabdymo. „Nenoriu, kad partija, kuriai priklausau ir kuri mane delegavo į šias pareigas, būtų siejama su mano asmeniu, kurio atžvilgiu atliekamas ikiteisminis tyrimas“, – sakė D. Juodaitis.

Vakar „Šviesos“ redakcijoje jis patvirtino, kad išsakytos nuostatos lieka galioti. D. Juodaitis viliasi, kad teismas grąžins jį į darbą ir patikino, kad jis kaip tik buvo tas iniciatorius, kuris stengėsi išsiaiškinti galimą piktnaudžiavimą, pinigų pervedimo rangovams aplinkybes. Dabar jam rūpi ir kiti klausimai – kodėl apskritai jis buvo įtrauktas į šį procesą, paskirtas vadovauti komisijai. „Kyla įgaliojimų klausimas“, – sakė D. Juodaitis. Jis atkreipė dėmesį į subordinaciją, pareigų viršenybę priimant tam tikrus sprendimus.

„Pakeisti kitų nuomonės aš negaliu, tačiau man mestus kaltinimus neigiu“, – kalbėjo D. Juodaitis.

Bendrapartiečiu pasitiki

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos Jurbarko r. skyriaus pirmininkas, mero pavaduotojas Daivaras Rybakovas teigia, kad savo bendrapartiečiu pasitiki. „Liepos 30 d. savivaldybėje vyko tam tikri pareigūnų veiksmai, kokie ir kam pareikšti įtarimai žinome iš spaudos“, – sakė D. Rybakovas.

Jis patvirtino, kad D. Juodaitis narystę partijoje sustabdė. „Žinau, kad šis žmogus nieko nepavogė, nepasisavino ir į kišenę neįsidėjo“, – mano D. Rybakovas. Situaciją, patraukusią STT pareigūnų dėmesį į Jurbarko r. savivaldybę, jis žino ir viliasi, kad tyrimas viską išaiškins.

Neturi duomenų

Jurbarko r. savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius ketvirtadienį teigė, kad apie STT veiksmus savivaldybėje ir juos išprovokavusias priežastis beveik neturi duomenų. „Iš tiesų niekaip negaliu komentuoti, nes neturiu informacijos. Užvakar buvo atlikti procesiniai veiksmai, bet nebuvau informuotas apie jų pobūdį. Skaitom viešą informaciją“, – sakė S. Mockevičius.

Savivaldybę esą kol kas pasiekė tik žiniasklaidos paviešinta informacija ir STT paskelbtas bendro pobūdžio pranešimas. Teismo nutarties, pagal kurią savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas D. Juodaitis trims mėnesiams nušalintas nuo pareigų, pasak mero, taip pat jis dar nematė, o kai gaus, turės priimti sprendimą. Nors D. Juodaitis rugpjūčio 1-ąją darbe nepasirodė, meras mano, kad jis turėjo atvykti į darbą, nes savivaldybė neturi teismo nutarties.

S. Mockevičius pripažino, kad iš Kauno areštinės paleistas D. Juodaitis  buvo užėjęs, tačiau meras jo nekvotė, nes supranta, kad šis yra pasirašęs pasižadėjimą nekalbėti apie ikiteisminio tyrimo detales. S. Mockevičius tikino, kad jis neturi nė menkiausio įtarimo, jog D. Juodaitis būtų galėjęs paimti kyšį ar jo reikalauti, ir mano, kad šįkart savivaldybė susidūrė su sukčių įmone, kuri apgavo.

Ketvirtadienį apklausai į STT Kauno skyrių buvo iškviesta ir savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė. Redakcijos žiniomis, ji iškart ieškojo advokato. V. Rekešienė ryte darbe dar buvo ir į apklausą turėjo prisistatyti 12 val., todėl jai greičiausia užteko laiko apie tokią savo numatomą neeilinę darbotvarkę informuoti merą. Bet S. Mockevičius vėl teigė nieko nežinantis, nes vyko kiti pasitarimai ir jis buvo užimtas. Paklaustas, ar dar kas nors iš savivaldybės darbuotojų yra iškviestas į apklausą STT, meras atsakė: „Neturiu duomenų“.

O duomenys tokie, kad ketvirtadienį administracijos direktorei V. Rekešienei pareikšti įtarimai panašiu pagrindu kaip ir D. Juodaičiui. Vakar iki pietų V. Rekešienė teigė nieko nežinanti apie tai, ar galės toliau eiti pareigas. „Teismo nutarties dar negavau“, – sakė administracijos direktorė.

Nutarties ilgai laukti nereikėjo – STT išplatino pranešimą, kad V. Rekešienė nuo rugpjūčio 2 d. yra trims mėnesiams nušalinta nuo pareigų.

Kliuvo už mokyklos stadioną

Nors meras tvirtino tiksliai nežinantis, dėl kokio projekto į Jurbarko r. savivaldybę atvyko Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai ir vis laukia oficialios informacijos, savivaldybės administracijos darbuotojai jau tą pačią dieną atviravo apie mirties taške atsidūrusį Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno atnaujinimo projektą. „Šviesa“ apie paaiškėjusias problemas rašė liepos 10 d. Nerimas dėl projekto įgyvendinimo turi rimtą pagrindą, nes pinigai už stadioną sumokėti, o darbai – nė iš vietos. Viešųjų pirkimų konkursą laimėjusi UAB „Voverės namai“ ne tik vilkino darbus, bet šių metų pavasarį stadione visai nepasirodė ir kaip dabar aiškėja, pinigus iš savivaldybės galėjo gauti už neatliktus darbus, pasirašius fiktyvius darbų atlikimo aktus. Bendrovė galimai pasirašė garantinį raštą, pripažindama pareigą atlikti darbus, tačiau jei toks raštas ir yra, jo vertė – niekinė. Be to, įtariama, kad pažeidimų padaryta jau pasirašant sutartį.

Panašu, kad savivaldybės administracija galimai rizikavo, norėdama išsaugoti Valstybės investicijų programos lėšas, kurias nepanaudojus iki metų pabaigos būtų tekę grąžinti. Tačiau tokie veiksmai traktuojami kaip apgavystė ir valstybės pinigų iššvaistymas.

Planai buvo gražūs

Atnaujinti Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyną nutarta dar 2017 m. rugsėjį. Rajono taryba tada svarstė šį klausimą ir pritarė Naujamiesčio progimnazijos dalyvavimui Švietimo įstaigų sporto aikštynų atnaujinimo programoje. Švietimo ir mokslo ministerija vienam aikštynui atnaujinti planavo skirti 232 tūkst. eurų, dar 58 tūkst. Eur (arba 20 proc. projekto vertės) turėjo pridėti savivaldybė.

Pernai spalio pabaigoje savivaldybė savo interneto svetainėje informavo, kad stadiono atnaujinimo darbai pradėti. 2018 m. spalio 2 d. savivaldybės administracija ir UAB „Voverės namai“ pasirašė statybos rangos sutartį. Ten pat nurodoma, kad sporto aikštynui atnaujinti skirta 322 tūkst. Eur iš Valstybės investicijų programos ir Jurbarko r. savivaldybės biudžeto lėšų.

Tuomet meras, administracijos direktorė ir jos pavaduotojas džiaugėsi dovana, kuria galės naudotis ne tik progimnazija, bet ir sportuojanti vietos bendruomenė. Ši dovana dabar stipriai apkarto, nes iki rugsėjo stadiono jau tikrai niekas neįrengs, o ir apie tolimesnę jo atnaujinimo eigą kalbėti sudėtinga.

UAB „Voverės namai“, nors galimai – ir tuomet neteisėtai – gavo didelę pinigų sumą, bet darbų atlikti jau nepajėgi. Įmonės finansinė padėtis neaiški, buvusių vadovų nebėra, todėl abejotinos ir jos galimybės vykdyti bet kokius įsipareigojimus. Savivaldybės vadovai patys ėmėsi ieškoti telefonais neatsiliepiančių bendrovės atsakingų darbuotojų, bet aktyvūs veiksmai sugrąžinti UAB „Voverės namai“ darbininkus į stadioną rezultato nedavė.

Po STT pareigūnų vizito apie šį projektą savivaldybės valdininkai kalba atsargiai, todėl tik ikiteisminis tyrimas ir teismas galėtų konkrečiai įvardyti, kokia suma buvo pervesta bendrovei už dar neatliktus darbus.

Savivaldybės administracijos galimai padaryti finansiniai pažeidimai atnaujinant mokyklos stadioną skaudžiai kirs rajonui. Ne pagal nustatytą tvarką panaudotas Valstybės investicijų programos lėšas greičiausiai teks grąžinti jau iš rajono biudžeto, o stadionas taip ir liks nebaigtas.

Jolita Pileckienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook