Balsavimas

Ar pritartumėte, kad Dainių pelkėje būtų kasamos durpės?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Valdžios patyčios kultūros darbuotojus išginė į gatvę

Valdžios patyčios kultūros darbuotojus išginė į gatvę (0)

2018-09-19

Pirmadienį prie Vyriausybės rūmų su plakatais susirinkę keli šimtai kultūros darbuotojų reikalavo atlyginimų didinimo ir pagarbesnio požiūrio į kultūrą. A. Sinkaus nuotr.

Pirmadienį per pietų pertrauką prie Vyriausybės įvyko kultūros darbuotojų protestas. Ilgai dėl algų kėlimo su valdžia diskutavę kultūrininkai pasijuto it gavę šlapiu skuduru per veidą, kai jiems kitais metais darbo užmokestį pasiūlyta kelti 21 Eur. Prie protestuotojų prisijungė ir Jurbarko atstovai.

Į Vilnių vyko penki Jurbarko kultūros centro darbuotojai – Gintaras Zareckas, Kęstutis Matuzas, Algimantas Vizbara, Audrius Sinkus ir Lionius Bernotas.

Pasak kultūrinių renginių organizatoriaus G. Zarecko, nors piketas buvo organizuotas dėl mažų kultūros darbuotojų atlyginimų, ne mažiau svarbu, kad valdžia nevykdo duotų pažadų, neskiriamas žadėtas finansavimas visai kultūros sričiai, o labiausiai nuvilia požiūris ir nedėmesys kultūros srityje dirbantiems žmonėms.

„Reikia palaikyti jaunus kolegas, kurių atlyginimai yra tikrai labai maži, tačiau labiausiai pasigendame valdžios žmonių rūpesčio ir jautraus požiūrio į valstybės gyventojus. Tai liečia ne tik kultūrininkus. Tą patį galima pasakyti ir apie kitas sritis“, – įsitikinęs G. Zareckas.

Pasak jo, žmonės į piketą susirinko tam, kad atkreiptų dėmesį į problemas valstybėje, ir tikrai nesiėmė jokių drastiškų valdžios bauginimo priemonių. Pikete dalyvavo kultūros centrų, bibliotekų, muziejų, teatrų, kultūros paveldo įstaigų ir kitų organizacijų darbuotojai. Pasak G. Zarecko, piketuotojų buvo gerokai daugiau nei prieš penkerius metų vykusiame mitinge.

„Ministrė išėjo su mumis pakalbėti, pažadėjo, kad atsižvelgs į reikalavimus. Buvo daug Seimo narių, žurnalistų. Manau, piketas tikslą pasiekė – dėmesys buvo atkreiptas“, – sako G. Zareckas. Jis pasidžiaugė, kad pikete užteko laiko pabendrauti su kolegomis, netgi aptarti planus. „Pakalbėję supratome, kad pas mus Jurbarke dar nėra taip blogai. Su mumis gražiai elgiasi vietinė valdžia. Kitur yra žymiai blogiau“, – patikino kultūros darbuotojas.

Pasak G. Zarecko, Jurbarko kultūros centre ir bibliotekoje veikia profsąjungos, kurios rūpinasi darbuotojų teisėmis ir padėtimi. „Labai gerai, kad yra žmonių, kurie rūpinasi dirbančiaisiais“, – mano jis.

Protestą rengė Trišalės tarybos Kultūros komitetas, taip pat – kultūros centrų, teatrų, muziejų, viešųjų bibliotekų ir kitų kultūros įstaigų darbuotojus vienijančios profesinės sąjungos. Pasak Trišalės tarybos Kultūros komiteto pirmininkės Vidos Garunkštytės, perskaičius šios Vyriausybės programą, kurioje numatoma, kad kultūros sektoriaus darbuotojų atlyginimai bus sulyginti su švietimo darbuotojų atlyginimais, vilčių buvo daug, tačiau jos nepasiteisino.

2017 metais Lietuvoje kultūros srities darbuotojų vidutinis darbo užmokestis buvo 593 eurai atskaičius mokesčius, kai tuo pačiu laikotarpiu šalies vidurkis siekė 747 eurus po mokesčių. Šalyje pernai iš viso buvo 13,3 tūkst. kultūros ir meno darbuotojų.

Atlyginimai kultūros ir meno darbuotojams nedidinti nuo 2016 metų ir yra mažiausi visame viešajame sektoriuje Lietuvoje, o vidutinis kultūros srities darbuotojų darbo užmokestis yra trečias mažiausias visoje Europos Sąjungoje.

Trišalės tarybos Kultūros komitetas kreipėsi į visas valdžios institucijas: Seimo komitetus, susitiko su ministru pirmininku, inicijavo Kultūros ministerijoje darbo grupės sukūrimą dėl darbo užmokesčio didinimo programos parengimo, prašė 2019 metų biudžete numatyti 30 mln. eurų ir nuo 2019 m. sausio 1 dienos kiekvienam kultūros darbuotojui padidinti atlyginimą vidutiniškai 150 eurų. Deja, Kultūros ministerija kitiems metams pasiūlė tik 3,5 mln. eurų, o tai leistų kiekvieno kultūros darbuotojo atlyginimą padidinti vidutiniškai tik 21 euru, be to, ministerijos atstovai kol kas yra įsipareigoję 2020 ir 2021-aisiais atlyginimus kelti dar po 30 eurų, tačiau tai kultūros darbuotojų netenkina.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) palaiko reikalavimus nuo sausio 1 d. kiekvienam kultūros darbuotojui padidinti atlyginimą vidutiniškai po 150 eurų. LPSK mano, kad Lietuvos kultūros bendruomenės nusivylimas valdžios institucijomis yra pagrįstas, o pirmadienį kultūros darbuotojams ir įstaigoms atstovaujančių organizacijų surengta protesto akcija turi pagrindo.

Pasak LPSK pirmininkės Ingos Ruginienės, tiesiog gėdinga, kad kultūros darbuotojų atlyginimai mažiausi viešajame sektoriuje. „Kultūros ministerijos pasiūlymas kiekvienam jų darbo užmokestį pakelti tik po vidutiniškai 21 eurą skamba kaip pasityčiojimas“, – teigia ji. Profsąjungos ragina Vyriausybę pradėti vykdyti programą, kurioje numatyta, kad kultūra turi tapti viena prioritetinių viešosios politikos sričių.

Spaudos konferencijoje piketo rengėjai išdėstė savo problemas ir reikalavimus, kad atlyginimai jiems jau kitąmet kiltų mažiausiai 75 eurais.

Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson pažadėjo sieksianti, kad jau kitais metais algos padidėtų po 75 eurus.

Protestuojantiems kultūros žmonėms L. Ruokytė-Jonsson sakė, kad Vyriausybė yra išvien su jais, atlyginimų požiūriu kultūros žmonės buvo nepelnytai skriaudžiami.„Vyriausybė neišsižada savo pažado, trimečiame plane jį tikrai įgyvendins“, – garantavo ministrė.

Bus ieškoma sutarimo tarp šalių, kad būtų pasirašytas trišalis ar keturšalis susitarimas trejiems metams ir eliminuotas atotrūkis tarp švietimo, kultūros ir meno darbuotojų algų. „Tai dvi mūsų darbų kryptys ir tikiuosi, kad lapkričio 1-ąją turėsime kitokį atsakymą, o jūs galėsite pasidžiaugti bendrais mūsų darbo rezultatais”, – protestuotojams sakė kultūros ministrė.

 

Elta, „ŠVIESOS“ inform.« Back

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook