Balsavimas

Ar pritartumėte, kad Dainių pelkėje būtų kasamos durpės?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Verslo rėmimo fondo tarybos sprendimai – su pažeidimais

Verslo rėmimo fondo tarybos sprendimai – su pažeidimais (4)

2018-09-27

Savivaldybės kontrolierius Saulius Jakštys Smulkiojo verslo rėmimo fondo tarybos veikloje rado pažeidimų, tačiau fondo tarybos pirmininkas Saulius Meškauskas su tuo kategoriškai nesutinka. J. Stanaitienės nuotr

Rugsėjo 21 d. Kontrolės komiteto posėdyje tyrimą dėl Jurbarko r. savivaldybės smulkiojo verslo rėmimo fondo lėšų panaudojimo teisėtumo pristatęs savivaldybės kontrolierius Saulius Jakštys konstatavo, kad fondo pinigai skirstyti ne visai tinkamai. Posėdyje dalyvavęs fondo tarybos pirmininkas Saulius Meškauskas su kontrolieriaus išvadomis kategoriškai nesutiko ir apibėrė jį ne tik klausimais, bet ir kaltinimais.

Skundas dėl mokymų

Prieš porą mėnesių kontrolierių pasiekė Jurbarko r. verslininkų organizacijos raštas, kuriuo prašyta įvertinti fondo lėšų panaudojimo teisėtumą skiriant finansavimą birželį vykusiems rajono verslininkų mokymams.

Šiuos mokymus rengė UAB „Paslaugos jūsų verslui“ vadovė Jurgita Jokūbaitytė. Nemokamuose mokymuose verslininkus buvo žadama išmokyti įtaigaus prezentavimo, derybų įgūdžių, konfliktinių situacijų ir streso valdymo, efektyvios komunikacijos su partneriais.

Į mokymus kviesti visi, kas nori tobulinti pardavimo įgūdžius, atrasti naujų verslo idėjų, išmokti efektyvaus bendravimo, laisvai reikšti mintis, tinkamai pristatyti savo produktus ar net kilti karjeros laiptais.

Mokymus vedė aktorė doc. Adrija Čepaitė, verslo pasaulyje pripažinta kaip viena kvalifikuočiausių iškalbos ir kalbinės raiškos mokytojų.

Birželio 14 d. vykusiuose 4 val. kursuose dalyvavo apie 30 žmonių. Daugeliui jų mokymai paliko gerą įspūdį, dalyviai sakė gautas žinias pritaikysiantys darbe, bendraudami su klientais ir partneriais.

Šiems mokymams UAB „Paslaugos jūsų verslui“ iš Smulkiojo verslo rėmimo fondo prašė per 2 tūkst. Eur. Fondo nuostatai neleidžia skirti didesnės nei 1,5 tūkst. Eur sumos tokiems renginiams, tad tiek mokymų organizatoriams ir buvo skirta. 

Rajono verslininkų organizacijos pirmininko Gintario Stoškaus manymu, skiriant pinigus buvo padaryta nemažai nusižengimų: verslo rėmimo fondo tarybos posėdis tam, kad pinigai būtų skirti UAB „Paslaugos jūsų verslui“, buvo surengtas skubos tvarka, o bendrovės – organizatorės teiginiai, kad mokymai padės tobulinti būtinus pardavimų ir reprezentavimo įgūdžius, atrasti naujų verslo idėjų, pristatyti savo kompaniją, neturėjo nieko bendra su bendrovės „Gravitacija“ surengtais mokymais, pavadintais „Vieša kalba: sužavėti ir įtikinti“.

„Dalyvavau šiuose mokymuose. Nemanau, kad ten buvo viskas gerai. Mus mokė viešai kalbėti, suprasti gestų kalbą. Ar tai padės verslui? Abejoju“, – sako G. Stoškus.

Verslininkai pastebi, kad skelbimas apie registraciją į kursus pasirodė prieš pat savaitgalį, o jau pirmadienį užsiregistruoti nebuvo galima – neliko vietų. Tik dėl savo atkaklumo G. Stoškus į šiuos kursus dar buvo priimtas.

Netenkina visa veikla

Verslininkų rašte teigiama, kad Smulkiojo verslo rėmimo fondo tarybos dauguma ne pirmą kartą dėl įvairių nepaaiškinamų priežasčių nesilaiko fondo nuostatų, lėšų naudojimo taisyklių ir įvairioms įmonėms galimai neteisėtai skiria lėšas, todėl prašoma atlikti patikrinimą dėl galimo piktnaudžiavimo skirstant fondo pinigus ir neatmetama galimybė kreiptis į kitas institucijas.

Tyrimą atlikęs ir jį pristatęs kontrolierius S. Jakštys patikino, kad apklausęs ir mokymų verslininkams organizatorius, ir kitus asmenis susidarė nuomonę, kad pinigai šiam reikalui buvo skirti teisėtai.

„Šie mokymai verslo rėmimo fondo tarybos protokoluose buvo planuoti jau seniai. Kalbėjau su žmonėmis. Jie liko patenkinti mokymais, įvertinimai geri. O spręsti apie mokymo temų aktualumą ir įvertinti kokybę turėtų kompetentingos institucijos. Taip parašiau ir išvadose“, – mokymų finansavime nieko blogo neįžvelgė savivaldybės kontrolierius.

S. Jakštys atliko kelerių metų fondo veiklos tyrimą, išnagrinėjo lėšų skyrimą nuo 2015 m. iki šių metų rugsėjo. Jis įvertino, pagal kokį Smulkiojo verslo rėmimo fondo tarybos nuostatų punktą buvo skirtas finansavimas vienai ar kitai įmonei. Kontrolierius išskyrė tris atvejus, kai, jo manymu, lėšos buvo panaudotos ne pagal nuostatus: 2015 m. 504,3 Eur buvo skirti UAB „Jurbarko laikas“ šviečiančios reklaminės iškabos gamybos išlaidoms kompensuoti, 2016 m. tokiai pačiai paskirčiai 300 Eur skirta UAB „Čekauskas ir Co“ bei 250 Eur kompensuotos išorinės reklaminės iškabos gamybos išlaidos asmeniui, vykdančiam individualią veiklą.

„Ar reklama svarbi verslui? Žinoma, taip. Tačiau šį kartą pažiūrėjau griežčiau – finansavimas reklamai skirtas pažeidžiant fondo nuostatus. Juose tokia galimybė nenumatyta“, – konstatavo S. Jakštys.

Savivaldybės kontrolierius fondo tarybai turėjo ir daugiau pastabų, kurias surašė tyrimo pažymoje. Jis pastebėjo, kad ženkli pinigų suma skiriama ne tiesiogiai verslui remti, o verslo kelionėms ar renginiams. „Tokiu būdu 2016 m. panaudota 1,5 tūkst. eurų, kai iš viso buvo panaudota tik 2903 Eur. Arba net 50 proc.“, – rašoma pažymoje.

S. Jakščio nuomone, fondo veikla neefektyvi. „Fondo veikla nepakankama, tikslai ir uždaviniai nepasiekiami. Fonde esantys pinigai nepasiekia verslininkų. Mažai jų kreipiasi į fondą, dar mažiau sulaukia paramos. Rajone – šimtai verslo objektų, o finansuojamos vos kelios paraiškos per metus. Gal mažai informacijos, sklaidos apie fondo galimybes? Gal verslininkus nuo kreipimosi į fondą sulaiko stereotipai, kad pinigų gauti sunku? Vertėtų pažiūrėti, kaip tvarkosi kitose savivaldybėse veikiantys tokie fondai“, – sakė kontrolierius.

Pažymoje nurodoma, kad 2015 m. panaudota 50,2 proc. fondo lėšų, 2016 m. – vos 37,4 proc., pernai situacija pagerėjo ir verslininkams skirta 70,3 proc. fonde esančių pinigų.

Fonde pinigų vis daugėja. Štai 2014 m. jame buvo vos 9170 litų, 2015 m. į fondo sąskaitą iš biudžeto pervesta 6,7 tūkst. Eur, 2016 m. jame buvo 7,7 tūkst. Eur, o pernai – 8,8 tūkst. Eur. Šiais metais į fondą savivaldybė pervedė net 10 tūkst. Eur, o iš fondo sąskaitoje esančių 12,3 tūkst. Eur panaudota vos 4665 Eur. Atkreiptinas dėmesys, kad fondo sąskaitoje anksčiau pinigų nelikdavo, o nuo 2015-ųjų metų įsivyravo praktika neišleisti visų pinigų, ir kasmet fondo sąskaitoje likdavo po kelis tūkstančius eurų.

Apibėrė klausimais

Į Kontrolės komiteto posėdį pakviestas Smulkiojo verslo rėmimo fondo tarybos pirmininkas S. Meškauskas su kontrolieriaus išvadomis nesutiko ir pats apibėrė jį klausimais: ar reklama sukurianti pridėtinę vertę verslui? Kas yra netiesioginis verslo rėmimas? Ar fondo veikla neefektyvi, jei neišleidžiami visi pinigai?

„Turėjote atlikti auditą, atlikote, nieko neradote, tai prikibot prie reklamos“, – piktinosi jis.

Pasak S. Meškausko fondo tarybai neuždrausta skirti pinigų priemonėms kompensuoti, o tokioms priemonėms jie priskyrę ir reklamą.

Pirmininko teiginiams pritarė ir fondo tarybos narė, Jurbarko r. savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vyriausioji specialistė Gražina Ilgevičienė. Pasak jos, nuostatuose neįvardytos darbo priemonės, kurias galima įsigyti. „Mes ilgai taryboje diskutavome ir vis tik nusprendėme, kad šioms priemonėms galima priskirti ir reklamą“, – sakė specialistė.

Toks Smulkiojo verslo rėmimo fondo tarybos atstovų paaiškinimas neįtikino Kontrolės komiteto narių. Buvęs šio fondo pirmininkas Romansas Dragūnavičius buvo kategoriškas: „Klausimas labai aiškus. Nuostatai – šventas raštas. Ten yra labai aiškūs punktai, pagal kuriuos galima skirti finansavimą. Negali būti jokios interpretacijos. Jei nuostatai netenkina, jūs visada galite kreiptis į tarybą siūlydami juos papildyti ar pakeisti. Jūs nuostatų nesilaikėte.“

Kolegos nuomonei pritarė ir komiteto narys Egidijus Giedraitis bei pirmininkas Petras Vainauskas. Jie nesileido į ginčus su S. Meškausku, kuris bandė įtikinti, kad galima tai, kas neuždrausta, o reklama – darbo priemonė.

„Darbo priemonė – ir verslininko kostiumas bei batai. Ar ir juos reikėtų kompensuoti?“ – S. Meškausko teiravosi kontrolierius, turėdamas galvoje fondo tarybos narių pageidavimą laisvai interpretuoti.

Užvirė ginčai

Dėl kitų kontrolieriaus išvadų taip pat užvirė diskusijos. S. Meškauskas tikino, kad geriausias būdas padėti verslui yra būtent įvardintos kaip netiesioginės priemonės kelionės ir mokymai. Jam šiuokart pritarė ir E. Giedraitis, pasiūlęs tam išleisti visas fondo lėšas. Tačiau jis pritarė ir S. Jakščio teiginiui, kad neišleisti fondo pinigų – neefektyvu, nors S. Meškauskas tikino, kad geriau visai neduoti nei duoti bet kam.

„Mes savo išlaidų neplanuojam. Jei gaunam paraišką, tada ir žiūrim – skirti pinigų ar ne“, – sakė S. Meškauskas, nors fondo taryba kasmet pasitvirtina metų sąnaudų planą, pagal kurį planuojama panaudoti visas fondo sąskaitoje esančias lėšas.

Kai fondo pinigai skirstomi savaip interpretuojant nuostatus, nieko keista, kad ne visada lengva suprasti, gali jų tikėtis ar ne. Nesuprantamas ir fondo tarybos sprendimas šiemet skirti vos pusę prašytų lėšų Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centrui (TVIC) tradicinei Verslo šventei.

„Gaudavome paramą iš savivaldybės šiai šventei. Pernai skyrė 1,5 tūkst. Šiemet turėjome 3 tūkst. Eur išlaidų. Pusę susirinkome už bilietus ir vėl prašėme 1,5 tūkstančio. Iš pradžių fondo taryba pinigų iš viso neskyrė, motyvuodama, kad juos netenkino renginio kokybė, o vėliau skyrė 750 eurų“, – sakė TVIC direktorė Gaiva Mačiulaitienė.

Paprašiusi leidimo dalyvauti komiteto posėdyje savivaldybės tarybos narė, Jurbarko r. verslininkų organizacijos atstovė Zita Sorokienė turėjo daug priekaištų tiek fondo tarybai, tiek jos pirmininkui S. Meškauskui. „Mokymai yra gerai, tačiau kokių jų reikia, reikėtų klausti pačių verslininkų. Jie yra tokioje sunkioje padėtyje, kad ir tie keli šimtai eurų kasos aparatui tampa reikšminga parama“, – pastebėjo ji.

Kalbėdama Jurbarko r. verslininkų organizacijos vardu Z. Sorokienė patikino, kad fondo tarybos veikla verslininkų netenkina. Pasak jos, ir anksčiau pasitaikė atvejų, kai parama nebuvo suteikiama, nors tam nebuvo pagrindo. „Kai tapote fondo tarybos pirmininku, deklaravote, kad kalbėsite su verslininkais, klausite jų nuomonės. Jūsų pareigos įpareigoja jus bendrauti su verslo bendruomene. Ar kada kreipėtės į verslininkus, siūlėte pasinaudoti fondo parama?“ – S. Meškauską prie sienos spaudė tarybos narė.

Tai, kad niekad savo susirinkimuose nesulaukė fondo tarybos pirmininko ir negavo iš jo jokių pasiūlymų, patvirtina ir verslininkų organizacijos pirmininkas G. Stoškus. „Kai fondui vadovavo Romansas Dragūnavičius, nuolat sulaukdavome raginimo pasinaudoti fondo lėšomis, paraginimo būti aktyviems. Iš Sauliaus Meškausko to nesulaukėme. Galvojome kviestis jį į savo susirininkimą, tačiau vis tik nusprendėme kreiptis į kontrolierių, kad šis patikrintų fondo veiklą“, – sako G. Stoškus.

Jokių fondo veiklos negerumų nematantis jo tarybos pirmininkas S. Meškauskas Kontrolės komiteto posėdyje sulaukė netikėto pasiūlymo.

„Jei jau jūs norite dirbti pagal savo sugalvotus nuostatus ir nebendraujate su verslininkais, tai gal reikėtų apleisti šį postą ir atsistatydinti iš pirmininko pareigų“, – pasiūlė Z. Sorokienė.

Smulkiojo verslo rėmimo fondo pirmininkas S. Meškauskas vargu ar paklausys tarybos narės patarimo, tačiau, pasak G. Stoškaus, perskaitę kontrolieriaus pažymą išvadas turėtų padaryti savivaldybės vadovai ir nuspręsti, ar verslui parama turėtų būti skiriama pagal fondo nuostatus, ar pagal tos dienos fondo tarybos narių nuotaikas ir vaizduotės polėkius.

Jūratė Stanaitienė« Back

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook