Balsavimas

Klausimas jaunimui nuo 14-os iki 23-ejų: ar vasaros laikotarpiu planuojate ieškotis sezoninio darbo Jurbarko savivaldybėje?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Žemės mokesčio sąskaitos atėmė žadą

Žemės mokesčio sąskaitos atėmė žadą (6)

2018-11-05

Jau spalio 25 d. savivaldybės tarybos posėdyje Donatas Jackis kalbėjo apie ūkininkus į neviltį stumiantį žemės mokestį, tačiau niekas nesiėmė paaiškinti, kodėl šiemet taip smarkiai bus patuštintos žemės savininkų kišenės. L. Pilecko nuotr.

Spalio pabaigoje žemės savininkus pasiekusios žemės mokesčio sąskaitos ne vieną privertė aiktelėti. Nors buvo planuota, kad žemės mokestis savivaldybėje gali padidėti apie 20 proc., iš tiesų jis pakilo nuo 2,5 iki 3 kartų. Dėl tokio šuolio Jurbarko ūkininkų sąjunga lapkričio 7 d. 10 val. į Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centro konferencijų salę kviečia ne tik ūkininkus, bet visus žemės savininkus.

Jurbarko ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Jovarauskas ir jo pavaduotojas Donatas Jackis sako, kad susirinkimo reikia, nes būtina išsiaiškinti tokio didelio žemės mokesčio augimo priežastis. Be to, ūkininkai teigia nesulaukiantys rajono vadovų dėmesio ir aplinkybių, į kurias dvejus pastaruosius metus pateko žemės ūkis, vertinimo.

„Spalio mėnesį vykusiame rajono tarybos posėdyje klausiau mero, kokios priežastys, kad taip iškilo žemės mokestis? Atsakymo negavau. Meras žadėjo aiškintis su Registrų centru, tačiau kada ir ką darys išsiaiškinęs – nežinia. Manau, kad meras privalėjo sukviesti neeilinį savivaldybės tarybos posėdį, įvertinti šią situaciją ir ieškoti galimybių padėti ūkininkams“, – sakė rajono tarybos narys D. Jackis.

Jurbarko ūkininkų sąjungos pirmininkas R. Jovarauskas stebisi, kad prieš rinkimus bendradarbiavimą žadėjęs meras Skirmantas Mockevičius seniai tuos pažadus pamiršo.

„Mūsų negirdi ir net nenori klausytis. Kaip kitaip, jei į posėdžius nekviečia, svarsto ūkininkams labai svarbius klausimus, tačiau be ūkininkų – mūsų nekviečia, net neinformuoja apie planuojamus priimti sprendimus“, – kalbėjo R. Jovarauskas.

Parama nuvylė

Ūkininkų sąjungos vadovas piktinasi ne šiaip sau, o todėl, kad jau turi karčios patirties. Žemės mokesčio lengvatą ūkininkams savivaldybės taryba šiemet svarstė dukart. Antrąkart todėl, kad keitė pirmiau priimtą sprendimą, plėtė lengvatos gavėjų ratą, tačiau procentą sumažino nuo 50 iki 15.

„Mūsų neinformavo, kad bus iš naujo svarstomas klausimas dėl žemės mokesčio lengvatos ūkininkams. Ūkininkų sąjunga siekė, kad žemės mokesčiai būtų sumažinti ją dirbantiems žmonėms, o ne visiems žemės savininkams, bet mūsų siūlymai valdžiai neįdomūs“, – ūkininkų poziciją dėstė R. Jovarauskas.

Pasak jo, sumažindama 15 proc. žemės mokestį visiems žemės savininkams, rajono tarybai diriguojanti koalicija paskelbė priešrinkiminę socialinę akciją.

„Tai nėra parama ūkininkams, nors Jurbarko rajonas šiemet bene labiausiai nukentėjo nuo sausros, o daugelis dar neatsigavę ir po pernykščių liūčių“, – sakė R. Jovarauskas.

Jurbarko ūkininkų sąjungos vadovai apie 15 proc. lengvatą prabilo ne šiaip sau. Tai viena iš galimybių padėti nuo sausros nukentėjusiems žemdirbiams, nes savivaldybės taryba gali sumažinti žemės mokestį ar visai nuo jo atleisti.

Kitas savivaldybės tarybos valdomas svertas žemės mokesčiui sumažinti yra to mokesčio tarifas, galintis svyruoti nuo 0,01 iki 4 proc. Jurbarko r. savivaldybės taryba šiemet patvirtino 1,15 proc. tarifą, tačiau ūkininkai įsitikinę, kad paaiškėjus šiemetiniam žemės mokesčiui, šį tarifą savivaldybės taryba turėtų skubiai mažinti.

Tarybos narys D. Jackis vardija, kad Tauragės r. savivaldybėje patvirtintas 0,8 proc. tarifas, o Kauno rajono savivaldybė dėl ekstremalių sąlygų antri metai savo ūkininkus apskritai atleidžia nuo žemės mokesčio.

„Tačiau meras pateikia tik tuos pavyzdžius, kur žemės mokesčio koeficientas nustatytas didesnis negu Jurbarke ir žada mokesčio padidėjimo priežastis aiškintis Registrų centre. Bet nei kada aiškinsis, nei kokių priemonių imsis – nežinia“, – sakė D. Jackis.

Šiuos klausimus rajono vadovui D. Jackis jau uždavė spalio 25 d. vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje. Jis, beje, klausė ir kur valdžia dės surinkto žemės mokesčio perviršį, nes kone triskart padidėjus mokesčiui, planuotus 400 tūkst. eurų biudžetas surinks nė nemirktelėjus.

„Pernai taip pat buvo planuoti 400 tūkst. eurų, bet surinko apie 90 tūkst. eurų daugiau. Šiemet pareis beveik dvigubai. Tai jeigu iš kaimo tiek yra paimama, tos lėšos ir turėtų grįžti į kaimą“, – kalbėjo D. Jackis.

Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, iš Tauragės apskrities savivaldybių Jurbarko r. savivaldybės biudžetas papilnės daugiausia – 799,3 tūkst. eurų. Tauragės r. savivaldybės biudžetą žemės savininkai papildys 478,4 tūkst. Eur, Šilalės – 415,8 tūkst. Eur, Pagėgių – 216,3 tūkst. Eur.

Rėmėsi oficialiomis rekomendacijomis

Savivaldybės tarybos posėdyje meras S. Mockevičius priminė, kad nustatant žemės mokesčio tarifą buvo vadovautasi Registrų centro rekomendacijomis. „Mes darėme kaip nurodė Registrų centras“, – sakė S. Mockevičius.

Tvirtinant koeficientą remtasi informacija, kad žemės vertė gali kilti, pasak mero, todėl pernykštį 1,5 proc. žemės mokesčio koeficientą taryba sumažino iki 1,15 proc.

Meras kalbėjo, kad nei jam pačiam, nei kam kitam neaišku, kodėl žemės vertė padidėjo tris ar daugiau kartų. „Mes klydome vadovaudamiesi Registrų centro pateiktais duomenimis“, – kalbėjo savivaldybės meras ir svarstė galimybę, kad galbūt teks  pasikviesti šio centro atstovus, kad būtų paaiškinta, kodėl tiek kartų padidėjo žemės vertė.

S. Mockevičius tarybos nariui D. Jackiui, kėlusiam surinkto  žemės mokesčio perviršio klausimą, leido suprasti, kad panaudojant pinigus problemų nekils. Mat žemės mokestis – to paties rajono biudžeto pajamos, ir yra daugybė sričių, kur jos būtų reikalingos.

S. Mockevičius priminė ir tai, kad  negalintiems sumokėti išaugusio žemės mokesčio niekas nedraudžia kreiptis dėl atleidimo nuo jo ar sumažinimo.

Ieškos išeities

Mokesčių inspekcijos spalio 26 d. išplatintame pranešime teigiama, kad, lyginant su praėjusiais metais, daugumoje savivaldybių žemės mokestis padidėjo. Taip yra todėl, kad Registrų centras šiemet perskaičiavo žemės sklypų mokestines vertes, kurios galios ateinančius penkerius metus. Tačiau  žemės savininkų tokia informacija neguodžia, nes nesuprantama, kaip tiek kartų galėjo padidėti pati žemės vertė.

Atsakymo ateinantį trečiadienį ieškos Jurbarko ūkininkų sąjunga, į susitikimą pakvietusi Registrų centro, mokesčių inspekcijos atstovus, savivaldybės merą ir tarybos narius.

„Iš rajono valdžios pagalbos nesitikime, todėl iniciatyvos ėmėmės patys“, – sakė Jurbarko ūkininkų sąjungos pirmininkas R. Jovarauskas ir priminė, kad Jurbarko TVIC konferencijų salėje lauks ne tik ūkininkų, bet ir kitų žemės savininkų.

Jolita Pileckienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook