Rezervato paslaptis atskleidžia naujoji ekspozicija

Rezervato paslaptis atskleidžia naujoji ekspozicija (0)

2019-06-01

Gegužės 23 d. atidarytas Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato Lankytojų centras. Nors ekspozicija įrengta ir lankytojus priima jau nuo praėjusių metų rudens, visuomenei apie galimybę pažinti rezervato paslaptis garsiai pranešta dabar – kai gražus oras taip ir kviečia keliauti į gamtą.

Uždara teritorija

Rezervatai – griežčiausią apsaugos statusą turinčios teritorijos, kuriose draudžiama bet kokia žmogaus veikla ir siekiama išsaugoti laukinę, civilizacijos nepaliestą gamtą. Lietuvoje yra keturi gamtiniai rezervatai.

Viešvilės rezervatas – jauniausias, įkurtas 1991 m. Didžioji jo dalis yra Tauragės r. pietiniame pakraštyje, siaura rezervato juosta įsiterpia į Jurbarko r., Viešvilės miestelio link. Dabartinis rezervato plotas – 3216 ha. Rezervatas įsteigtas natūralaus Viešvilės upelio slėniui ir pelkėtoms jo ištakoms išsaugoti.

Upelis išteka iš pelkės su ežerais ir teka smėlinga lyguma, Karšuvos girios viduriu. Saugomoje teritorijoje – Viešvilės baseinas su Artosios, Gličio pelkėmis, jas supanti Karšuvos girios miškų ekosistema, žeminių kopų masyvai, Karšuvos žemuma, su tik jai būdinga ir reta augalija bei gyvūnija, margųjų upėtakių nerštavietės Viešvilės upėje.

Kuo turtingas rezervatas, iki šiol buvo galima pažinti keliaujant mokomuoju – pažintiniu taku, gavus rezervato direkcijos leidimą arba lydint jos darbuotojui. Viešvilės valstybinis gamtinis rezervatas buvo likęs tarp paskutinių saugomų teritorijų, kurios neturėjo savo ekspozicijos, skirtos lankytojams, todėl Lankytojų centro atidarymas tapo didele švente ir patiems rezervato direkcijos darbuotojams.

„Daug metų kalbėta, kad rezervatui reikia tokios ekspozicijos. Rezervatas – uždara teritorija, o lankytojams norisi atskleisti čia esančias gamtos vertybes, turtus“, – sakė Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direktorius Algis Butleris. Pasak jo, Viešvilės rezervatu tekančio Viešvilės upelio visos dalys – aukštupys, vidurupis, žemupys – natūralios ir ypač vertingos, čia vyrauja miškai, nors esama ir pelkių, o visą rezervato turtingumą ir vertę pabandyta atskleisti ekspozicijoje.

Bendras darbas

Ekspozicija „Upelis vidur girios“ įrengta pagal projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (I)“. Projektą vykdė Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcija.

Espozicija pradėta įrenginėti dar 2017 m. Konkursą laimėjo ir darbus vykdė UAB „Ekspozicijų sistemos“. Lankytojų centro ekspozicijos dizainerės Skirmantės Vaitkevičiūtės sumanymu, eksponatai paslėpti laiptuose.

Pasak projekto vadovo Viliaus Juozo Lunevičiaus, įrengti ekspoziciją užtruko metus, o medžiagą jai surinko ir pateikė rezervato direkcijos darbuotojai. „Vaizdus, kuriuos matysite filme, bepilote skraidykle nufilmavo direkcijos darbuotojas Saulius Bartminas, tekstą parašė žmogus, kuris tiek pat puikiai pildo protokolus ir rašo meninius tekstus, kurių nereikia taisyti, – įstaigos direktorius Algis Butleris, kiti darbuotojai rinko eksponatus, medžiagą“, – direkcijos darbuotojų indėlį sudarant ekspoziciją pabrėžė V. J. Lunevičius.

Atradimai ir žinios

Pasak projekto vadovo, ekspozicijos paskirtis – parodyti žmonėms gamtą, ne tik tai, kas matyti nuo tako, bet ir giliau. „Čia, kaip ir gamtoje, reikės šiek tiek savisaugos, budrumo, pastangų. Skaityti daug neteks, bet teks patyrinėti ir atrasti“, – vieną iš naujos ekspozicijos dalių pristatė V. J. Lunevičius.

Ekspoziciją sudaro trys dalys. Lankytojas, atvykęs ne direkcijos darbo laiku, taip pat ras, ką apžiūrėti. Lauke po stogu įrengti stendai pasakoja apie šių vietų praeitį, pristato rezervatą ir už jo ribų esančias gamtos įdomybes, Lietuvoje gyvenančių pelėdų rūšis, galima pasitikrinti savo žinias apie augalus ir gyvūnus žaidžiant žaidimą arba ko nežinai, sužinoti sukant „pažintinį ratą“.

Mažiausieji lankytojai, ir ne tik jie, tikrai norės nusifotografuoti skulptoriaus Manto Kazakevičiaus iš raudonos miško trešnės medienos išdrožtame soste, papuoštame pelėdų skulptūromis.

Pagrindinėje ekspozicijoje, sumontuotoje laiptuose – daugybė interaktyviai pateikiamos informacijos apie rezervatą ir jo buveines. Ant sienų pateikiama lakoniška tekstinė ir vaizdinė informacija, o laiptuose žaismingai suslėpta informacija apie augalus ir gyvūnus. Informaciją lankytojai turi atrasti patys.

Laiptuose slepiasi vabalai, samanos, grybai ir kitos gamtos įdomybės. Norint sužinoti, reikia liesti, sukti, klausyti, žiūrėti pro akutę, atpažinti, lyginti. Ekspozicijos lankytoją pasitinka gamtos garsai – galima paklausyti kaip gieda įvairūs paukščiai, o giroskopu – leistis į virtualią kelionę, kuri supažindins su rezervate gyvenančiais gyvūnais. Ekranuose bus galima pažiūrėti filmuotą medžiagą apie gamtą, direkcijos vykdomas veiklas.

„Ekspozicijoje yra daug informacijos apie visas rezervate esančias buveines, bet norit ją sužinoti teks lipti, kopti, šliaužti, ieškoti. Į ekspoziciją lankytojus įleidžiame jau nuo rudens – jos kūrėjai rekomendavo leisti lankytojams daryti čia ką nori ir klausyti atsiliepimų. Jie – patys geriausi“, – sako Viešvilės rezervato vyr. biologė Asta Uselienė.

Pasak specialistės, lankytojai ekspozicijoje užtrunka apie valandą, nors iš pradžių nelabai tiki, kad tokioje nedidelėje patalpoje bus ką veikti. Sau užsiėmimų randa ir patys mažiausi, bet įdomiausia tiems, kurie domisi gamta ir jos paslaptimis. „Dar lankytojus palydime į pažintinį taką, turime ir žaidimų, filmukų, negalima praleisti ir kurtiniams skirtos ekspozicijos dalies“, – sako A. Uselienė. Pasak jos, lankytojų jau sulaukiama, nors kol kas naujos ekspozicijos direkcija labai nereklamavo.

Pasididžiavimas – kurtiniai

Trečioji ekspozicijos dalis skirta  kurtiniams. Šie didingi paukščiai veisiami siekiant atkurti išnykusią Karšuvos girios populiaciją. Tai vienintelė vieta Lietuvoje, kurioje veisiami kurtiniai ir siekiama atkurti jų populiaciją gamtoje.

Pirmieji kurtiniai – 4 patelės ir 2 patinai Viešvilės rezervato kurtinių veislyne įkurdinti 2009 m. Per dešimtį veislyno gyvavimo metų į laisvę paleisti jau 43 paukščiai, tačiau jų veisimas nėra toks paprastas – patelės labai jautrios, kiaušiniai žūva nuo garso, vibracijos. Buvo metų, kai nuo netinkamų, nuo direkcijos darbuotojų nepriklausančių sąlygų, krito patelės, nepavyko išsaugoti kiaušinių.

Kurtiniai veisti į rezervatą dažniausiai parvežami iš Lenkijos, tačiau pernai du patinai atkeliavo iš Baltarusijos. Šie paukščiai labai jautrūs, todėl juos stebėti ir lankyti galima tik prižiūrint darbuotojams, laikantis tylos. Lankytojai kurtinius voljeruose gali stebėti iš tam pritaikytų patalpų. Ateityje planuojama per kamerą transliuoti tiesioginį vaizdą internete iš voljerų. Įrengti ir stendai su informacija apie šiuos paukščius.

Sveikino kolegos

Pasveikinti kolegų į Viešvilės rezervato direkciją sugužėjo gausus būrys įvairių rezervatų, regioninių parkų darbuotojų, Tauragės savivaldybės, Saugomų teritorijų tarnybos, mokyklų, bendruomenių, muziejų, urėdijų ir kitų įstaigų atstovai.

„Užeiti į rezervatą draudžiate, už tai – baudžiate, todėl ši ekspozicija bus galimybė parodyti, ką rezervate turite ir kuo didžiuojatės. Taip problema bus išspręsta, ir lankytojai savo smalsumą patenkins ekspozicijoje“, – įstaigos direktoriui įteikdamas naują knygą svečių įrašams linkėjo Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorius Albertas Stanislovaitis.

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Mindaugas Lapelė rado panašumų tarp Čepkelių ir Viešvilės rezervatų – pelkes ir kopas. „Čepkelių rezervatas – didžiausias, Kamanų – man pats gražiausias, o Viešvilės – pats tikriausias. Jis miniatiūrinis, bet labai tikras, nesugadintas“, – įsitikinęs svečias.

Viešvilės pagrindinės mokyklos direktorė Irena Oičenkienė ir pavaduotoja ugdymui Rasa Augustienė dėkojo už bendradarbiavimą ir perdavė sveikinimus nuo miško bičiulių būrelio narių ir vadovių Vaidos Jakaitytės ir Kristinos Budriuvienės. Viešviliečiai su rezervato darbuotojais nuolatos bendrauja, organizuoja renginius, kviečiasi į svečius ir patys keliauja pažinti gamtos turtų.

Su dovanomis atskubėjo ir Panemunių regioninio parko direktorius Mindaugas Janušonis, savo darbo karjerą pradėjęs būtent Viešvilės rezervate. „Čia atėjau po universiteto ir supratau, kad nieko nemoku. Ačiū Sauliui, su kuriuo išbraidėme visas pelkes, Algiui už visas pamokas, kitiems kolegoms. Čia dirbau trejus metus, ir jei tada būtų buvusi tokia eksozicija, mano mokslai būtų buvę trumpesni ir įdomesni“, – sakė M. Janušonis.

Juostelę į pagrindinės ekspozicijos patalpas perkirpo įstaigos direktorius A. Butleris, Saugomų teritorijų tarnybos direktorius A. Stanislovaitis ir projekto vadovas V. J. Lunevičius. Lankytojai Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcijoje kol kas bus sutinkami darbo dienomis darbo laiku, o atvykusieji kitu metu galės apžiūrėti stoginėje įrengtą ekspozicijos dalį ir paklausyti gamtos garsų.

Jūratė Stanaitienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook