„Atspindžiai“ – mėgėjų teatro veidrodis

„Atspindžiai“ – mėgėjų teatro veidrodis (0)

2016-12-10

Lietuvos suaugusiųjų mėgėjų teatrų apžiūroje-šventėje „Atspindžiai“ šiemet parodyti net 85 spektakliai. Apžiūroje dalyvavo ir trys Jurbarko rajono savivaldybės teatrai. Regioniniuose turuose komisijos atrinktus ryškiausius ir meniškiausius šio sezono darbus mėgėjų teatrai rodo baigiamojoje „Atspindžių“ šventėje.

Džiaugsmas aktoriams ir žiūrovams 
Pirmoji Lietuvos mėgėjų teatrų apžiūra surengta 1991 m., o šiemet vyko jau XXIII „Atspindžių“ apžiūra-šventė, kurioje vaidino 85 teatrai – ir tai dar ne visi šalies miestuose, miesteliuose ir kaimuose gyvuojantys mėgėjų teatro kolektyvai. Lietuvos nacionalinio kultūros centro specialistai suskaičiavo, kad „Atspindžių“ šventėje jau parodyta daugiau kaip 600 spektaklių, sukurta per 7000 vaidmenų.
„Nepatikėsite! Šiemet iš viso 5 regionai, 85 spektakliai per penkis savaitgalius! Tie teatrai yra jau atrinkti rajonuose geriausi. Labai didelis teatrų judėjimas. Nors visi verkia, kad jau Lietuva miršta, jau viskas baigiasi, bet tokia jūra mėgėjų teatrų to nerodo. Tiesiog atgimimas! „Atspindžiai“ vyksta kas dveji metai, ir tai be galo džiugus procesas“, – sakė Klaipėdos universiteto Menų akademijos Teatro katedros vedėja dr. Danutė Vaigauskaitė, lapkričio 11-13 d. Jurbarke vertinusi šio regiono teatrus. 
Tris „Atspindžių“ dienas Jurbarko kultūros centro scenoje vaidino Kauno, Klaipėdos, Palangos, Vilkaviškio, Tauragės, Šakių ir kt. miestų ir rajonų teatrai, parodytas 21 spektaklis. Jurbarkui atstovavo Konstantino Glinskio teatras, Girdžių klojimo teatras „Mituvis“ ir Skirsnemunės mėgėjų teatras. 
„Daro gerą įspūdį, stiprūs teatrai, – jau pirmosios apžiūros dienos pabaigoje konstatavo komisijos pirmininkė dr. D. Vaigauskaitė. 
Paprašyta įvertinti Jurbarko r. teatrus, komisijos pirmininkė sakė: „Girdžių – žavingas spektaklis, atrodė tarsi gabaliukas tikro gyvenimo, iš kaimo aplinkos paimtas ir perkeltas į sceną. Ir problematika, ir taip gražiai išvyniota. Aktoriai visi nuostabūs. Ypač tos dvi dėdienės, kurios viską užkuria. Toks geras įspūdis. Labai gražus darbas ir Birutės Šneiderienės, nes režisierė visada tokia estetiška, jos spektakliuose viskas apgalvota, sutvarkyta, sudėliota. Bet didžiausias džiaugsmas žiūrint spektaklius, kad aktoriai laimingi būdami scenoje, jiems taip gera, ir tas geras jausmas užkrečia žiūrovą – džiaugiesi kartu su jais.“ 
Girdžių „Mituvis“ apžiūroje rodė K. Čiplio-Vijūno „Bobutės susipyko“, spektaklyje vaidina ir režisierė Loreta Zdanavičienė, taip pat Danutė Bosienė, Laimutė Ušinskienė, Jonas Zaronas, Kamilė Pernarauskaitė ir Darius Juodaitis. 
Skirsnemunės teatras, vadovaujamas režisierės B. Šneiderienės, pristatė A. Griciaus komediją „Ponaitis“. Vaidino Mindaugas Dilys, Rasa Dilienė, Raimonda Vaičaitytė, Albina Miliauskienė, Vytautas Norkus, Vytas Petrauskas, Virginija Tamošaitienė, Sonata Paulienė, Jonas Tamošaitis, Edmundas Paulis, taip pat Rūta Plikusienė, kuri yra ir šio spektaklio choreografė. 
Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatro spektaklį J. Petrulio „Prieš srovę“ komisija išrinko vienu geriausių. Režisierės Danutės Samienės vadovaujamas teatras gruodžio 4 d. vaidino baigiamojoje „Atspindžių“ šventėje Telšių Žemaitės dramos teatre, kur pasirodė Lietuvos miestų ir rajonų centrų geriausi teatrai.
Sujungė teatro kartas
Masiškas, sujungęs visų kartų teatro artistus, apimantis ilgą istorinį laikotarpį, su aktorių gyvai atliekamomis dainomis glinskiečių spektaklis „Atspindžių“ komisijai padarė didžiausią įspūdį. Juozo Petrulio (1895–1982) drama „Prieš srovę“ – apie kunigą, poetą, vargdienių gynėją Antaną Strazdą. 1936 m. parašyta šešių paveikslų kronikinė pjesė šiuolaikiniam teatrui ir per ilga, ir idėjiškai pasenusi, tačiau režisierė D. Samienė atrado joje ir daug šiandienos aktualijų bei, gavusi autoriaus sūnaus Algimanto Petrulio leidimą, patrumpino, o kai kuo ir papildė kūrinį. Pavyzdžiui, sukilėlių vado Jokūbo Jasinskio monologu, kurį iš lenkų kalbos išvertė Aldutė Pauliukaitienė, o spektaklyje skaito mokytojo vaidmenį atliekantis Mindaugas Balčaitis. 
Premjera įvyko vasarą, Konstantino Glinskio teatro rengiamame festivalyje „Senjorai ir jaunystė“. Po festivalio spektaklis nebebuvo rodytas. Net ir repeticijoms susirinkti, pasak režisierės, gana sudėtinga, nes spektaklyje vaidina per 20 aktorių. Prieš apžiūros regioninį turą glinskiečiai pasipraktikavo vaidindami Šakių rajono Gelgaudiškio kultūros centre, o prieš baigiamąją „Atspindžių“ šventę Telšiuose savo spektaklį parodė Kauno mažajame teatre. 
Komisija įvertino spektaklio ansambliškumą, muziką, scenografiją, vaidybą. „Scenografiją kūrė Alma Busch, kostiumus – Regina Balčaitienė, nors konsultantų buvo ir daugiau. Tik kai kurie kostiumai nauji, kiti – pritaikyti iš kitų spektaklių“, – pasakoja D. Samienė. Paklausta, koks spektaklio biudžetas, režisierė sako: „Joks. Na, suknelė Malvinos kainavo gal 50 eurų, dekoracijos šiek tiek... Bet mes turėjom rėmėjų – mus nuolat remia Daivaras Rybakovas. Rekvizitui naudojome ir Karilės Baltrušaitis daiktų, kuriuos padovanojo jos dukra Aura.“
Antano Strazdo vaidmenį atliko kviestinis aktorius – gelgaudiškietis Edgaras Pilypaitis, beje, dar ir Šakių r. savivaldybės vicemeras. Pasak D. Samienės, spektaklis kurti pradėtas tik gavus jo sutikimą, mat pagrindinio vaidmens atlikėjui tenka ir dainuoti, o ne kiekvienas aktorius gali tą daryti profesionaliai. 
„Dar kai mokėmės, kalbėjom, kad liaudiškasis teatras toks ir turėtų būti – sueina iš visų teatrų geriausi atlikėjai. Gal čia pradžia mūsų tos idėjos įgyvendinimo?“ – svarsto režisierė ir primena, kad Konstantino Glinskio teatre yra vaidinęs profesionalus aktorius Evaldas Leskauskas. 
Muziką dainoms Sigito Gedos ir Antano Strazdo tekstais sukūrė jurbarkietė kompozitorė Rūta Šličkutė. Be E. Pilypaičio, spektaklyje dainuoja ir Raimeda Viliumaitė bei Monika Buitkuvienė. „Raimeda – nauja aktorė teatre, muzikali, ne tik dainuojanti, bet ir kurianti. Monika seniai teatre, jauna, graži, protinga, išmintinga ir – dainuojanti. Man patinka dainuojantys aktoriai, manau, kad aktorius turi būti muzikalus“, – sako režisierė. 
Vis dėlto pagrindiniai, pasak režisierės, spektaklyje yra teatro senjorai Juozapas Abromavičius ir Birutė Skandūnienė. „Ta scena, kai jiedu pasirodo, yra spektaklio žiedas. Labai gerai jaunimui, kai draugauja su vyresniaisiais, labai gražu, kai spektaklyje kartu vaidina“, – sakė režisierė. Jauniausias šiame spektaklyje – epizodinį vaidmenį atliekantis Povilas Buitkus. 
Įdomūs sugrįžimai: Juozas Karvauskas – teatro senbuvis, vaidinęs pas režisierių Pauliukaitį, ir sugrįžęs. Jam teko vyskupo vaidmuo, ir, pasak režisierės, aktorius pats labai domėjosi, daug ką išsiaiškino, kad jo kuriamas vyskupas būtų tikroviškas. Sugrįžo į teatrą ir Stasys Kliukas, ir suvaidino sukilėlį, nes jo tipažas – karys. Sukilėlius vaidina ir teatro naujokai Vytautas Bogušauskas, Linas Parulis, jiems padeda aktorystėje patyręs Algis Vizbara. 
Iš naujokų režisierė dar mini Aidą Navikaitę. Taip pat M. Balčaitį, kuriam patikėjo vieną pagrindinių – mokytojo vaidmenį. Mokytoją senatvėje vaidina Arvydas Višinskas. 
„Jūratė Videikienė turi tris epizodinius vaidmenis, be žodžių – ir kiekviename ji kitokia: karčemos šinkorka, klebono gaspadinė, kaimo davatkėlė. Ir dar dainuoja Strazdą. Ji profesionalė! Darius Juodaitis vaidina kunigą – nenorintį suprasti menininko Strazdo. Darius sugeba išmintingai, kūrybiškai išeiti iš įvairių situacijų. Kęstutis Matuzas turtingą dvarininką padarė kilmingą, griežtą, konservatyvų. Jis nepiktnaudžiauja jumoru. O Alvydas Šimaitis – komikas, ir šiame spektaklyje jis turi linksmą vaidmenį. Ir vaidina taip įtikinamai, kad vienas komisijos narys pasigailėjo, kad senam raišam žmogui davėme tokį vaidmenį, kur reikėjo daug laipioti...“ – apie savo aktorius ir jų darbus pasakoja režisierė D. Samienė.
„Atspindžiai“ kvietė pasižiūrėti ir palyginti įvairių autorių, skirtingų žanrų, stilių spektaklius, kuriuose vaidina mėgėjai – pačių įvairiausių profesijų žmonės, mylintys ir mėgstantys teatrą. Mėgėjų teatras nėra mažiau vertingas už profesionalų, nes kas daroma su pomėgiu – visada iš širdies ir paliečia kitas širdis. 
Danutė Karopčikienė« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook