„Atspindžių“ scenoje – gausesnis mėgėjų teatrų būrys

„Atspindžių“ scenoje – gausesnis mėgėjų teatrų būrys (0)

2014-10-04

Lietuvos liaudies kultūros centro rengiamoje suaugusiųjų mėgėjų teatrų apžiūroje-šventėje „Atspindžiai“ šiemet dalyvavo šeši rajono kultūros centrų dramos kolektyvai. Juos vertino Jurbarko r. savivaldybės Kultūros skyriaus sudaryta komisija ir į regioninį apžiūros etapą delegavo Skirsnemunės teatrą.

„Atspindžiai“ šiemet vyko jau 22-ą kartą. Šios apžiūros-šventės tikslas – skatinti suaugusiųjų mėgėjų teatrų plėtrą, meninio lygio augimą, regionų teatro tradicijų bei nacionalinės dramaturgijos puoselėjimą.
Sprendžiant pagal apžiūros rajoninį turą, mėgėjų teatrų judėjimas Jurbarko rajone plečiasi. Šiemet „Atspindžiuose“ dalyvavo daugiau nei bet kada kolektyvų – net šeši mėgėjų teatrai iš keturių kultūros centrų: Jurbarko, Klausučių, Veliuonos ir Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto. Spektaklius vertino Kultūros skyriaus vyr. specialistės Reginos Kliukienės vadovaujama komisija: Jurbarko kultūros centro renginių organizatorius Gintaras Zareckas ir režisierė Birutė Šneiderienė bei Eržvilko kultūros centro meno vadovė Gintarė Stirbienė.
„Pirmą kartą surengėme teatrams tikrą šventę – rugsėjo 7 d. sukvietėme visus apžiūros dalyvius vaidinti Jurbarko kultūros centre. Visi turėjo galimybę išbandyti save didesnėje scenoje, taip pat pamatyti vieni kitus, pasimokyti, palyginti“, – pasakojo režisierė Birutė Šneiderienė. Kultūros skyriaus sudarytoje komisijoje B. Šneiderienė buvo atsakinga už organizacinius reikalus.
Režisierė nusišalino nuo spektaklių vertinimo, nes jos vadovaujamas Skirsnemunės teatras irgi dalyvavo apžiūroje. Skirsnemuniečiai „Atspindžiuose“ vaidino pirmąjį savo naujos trupės pastatymą – Žemaitės „Trys mylimos“.
Smalininkų mėgėjų teatras „Ąžuolynė“ rodė naujausią savo spektaklį – J. Katkevičiaus komediją „Provincijos aistros“. Režisierės Nijolės Aleksienės vadovaujama „Ąžuolynė“ buria nemažai vaidinimo mėgėjų. Bet, pasak režisierės, vaidinti labiau mėgsta moterys, todėl reikėjo pasistengti rasti moterišką pjesę. „Provincijos aistrose“ – 8 moterų vaidmenys, ir tik vienas vyro – jį atliko Severikas Baukas.
Klausučių kultūros centro suaugusiųjų teatras, kaip ir skirsnemuniškiai, į apžiūrą atvežė lietuvišką scenos klasiką – S. Kymantaitės-Čiurlionienės „Pinigėlius“. Klausučių mėgėjų teatrui vadovauja Vilma Baltutienė, surinkusi didelį būrį vaidintojų.
Girdžių mėgėjų teatras „Mituvis“ į sceną perkėlė kadaise lietuvių labai mėgtą J. Baltušio kūrybą. Spektaklį pagal romaną „Parduotos vasaros“ režisierės Loretos Zdanavičienės vadovaujama trupė pirmąkart parodė vasarą Girdžiuose vykusioje respublikinėje klojimo teatrų krivūlėje ir sulaukė itin gero komisijos įvertinimo. Spektaklyje vaidinusius Danutę Bosienę, Algimantą Vizbarą, Laimutę Ušinskienę, Laimą ir Zigmą Pernarauskus, Gediminą Norvilą, Darių Juodaitį režisierė Loreta apibūdina kaip žmones, turinčius artisto gyslelę. „Ir scenoje jie – ne naujokai, dauguma „Mituvyje“ nuo pat pradžios – jau trylika metų, o kai kuriems, kaip D. Bosienei, Pernarauskams, – vaidinimas mėgėjų teatre yra šeimos bruožas“, – pasakojo L. Zdanavičienė.
„Atspindžiuose“ be jau minėtų, vaidinusių Jurbarke, dalyvavo dar du teatrai, kurių spektaklius komisija pažiūrėjo atskirai, nuvykusi pas juos. Veliuonos kultūros centro mėgėjų teatras, vadovaujamas Reginos Mačiulaitienės, vaidino K. Gineičio komediją „Knarkia paliepus“. Raudonės dramos būrelis „Kultuvė“ apžiūrai pristatė vaidinimą „Gyvenimas gerėja“, kurio scenarijų sukūrė ir režisavo būrelio vadovė Birutė Jurkšienė.
Atstovauti Jurbarko rajonui regioniniame etape komisija išrinko Skirsnemunės teatrą. Žemaitės komedijoje „Trys mylimos“, kurią režisavo jurbarkiškė režisierė B. Šneiderienė, vaidina Rasa Dilienė, Sonata Paulienė, Edmundas Paulis, Ruslanas Baranauskas, Vytautas Norkus, Raimonda Vaičaitytė, Julija Galbogienė.
Skirsnemuniečiai lapkričio 8-9 d. vaidins Šakiuose. Ten vyks pirmasis regiono turas ir jame dalyvaus 17 mėgėjų teatrų. Pasak B. Šneiderienės, bus įdomu pasižiūrėti į kitus ir pristatyti savo miestelio teatrą. Apie galimybę laimėti ir patekti į respublikinį „Atspindžių“ turą režisierė sakė negalvojanti. Bet kas gali atmesti prielaidą, kad ir pirmas kartas tokiame konkurse Skirsnemunės teatrui gali būti labai sėkmingas?
Juo labiau kad, kaip sakė komisijos narys G. Zareckas, įvertinti spektaklį yra gana sudėtinga – nors yra nuostatai, yra dėsniai, bet visada lieka daug vietos ir subjektyvumui: „Spektaklyje kaskart tas pats tekstas, tie patys rūbai, mizanscenos, bet ne kiekvieną kartą vaidinant atsiranda tai, kas ypač užkabina žiūrovą, kas vadinama teatro stebuklu. Skirsnemunės spektaklį mačiau gal penkis kartus, bet tąkart, per apžiūrą, jiems viskas ėjo kaip iš pypkės“.
Į klausimą, ar turi kritikos apžiūroje dalyvavusiems teatrams, G. Zareckas atsakė: „Kritikos – ne. Stebiuosi ir džiaugiuosi žmonėmis, kurie nori savo laisvalaikį skirti teatrui, stengiasi padaryti gerai, vaidinti ir profesionalėti.“

Danutė Karopčikienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook