Literatūrinės vaišės knygų gurmanams

Literatūrinės vaišės knygų gurmanams (0)

2014-12-06

Jurbarko viešoji biblioteka lapkričio 14 d. pakvietė į renginį intriguojančiu pavadinimu „Literatūrinis furšetas“. Savo šeimos literatūrinį meniu jurbarkiečiams pristatė Aistė Smilgevičiūtė ir Rokas Radzevičius. Žmonių susirinko daug ir panašu, kad ne tik dėl žinomų atlikėjų dainų, bet ir dėl jų rekomenduojamų skaityti knygų sąrašo.

Furšetą dovanojo Klaipėda

„Literatūrinį furšetą“ Jurbarke surengė Klaipėdos apskrities viešoji Ievos Simonaitytės biblioteka, dar pernai pradėjusi šį įdomų skaitymo skatinimo projektą. Rekomenduojamų skaityti knygų sąrašas pateikiamas per maisto prizmę, o meniu sudaro ir skaitytojams pristato visuomenei žinomi žmonės.
„Tapti projekto partnere mums pasiūlė Klaipėdos apskrities viešoji Ievos Simonaitytės biblioteka, kuri yra Žemaitijos zonos bibliotekų metodininkė. Mielai priėmėme pasiūlymą. Klaipėdiškiai viskuo pasirūpino – jie pakvietė atlikėjus, serviravo literatūrinį stalą, vaišino arbata. Mums reikėjo tik paskelbti apie renginį ir sukviesti skaitytojus“, – pasakojo Jurbarko viešosios bibliotekos Skaitytojų skyriaus vedėja Danutė Kėžinaitienė.
Projekte jau yra dalyvavę filosofas, europarlamentaras Leonidas Donskis, poetai, eseistai Rolandas Rastauskas ir Kęstutis Navakas bei dainininkas, TV laidų vedėjas Marijonas Mikutavičius, jų „Literatūros meniu“ galima rasti Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos internetinėje svetainėje.
Jurbarke susirinkusiesiems į renginį buvo pasiūlyta arbatos, kiekvienas gavo po literatūros meniu – jį šiemet, Šeimos metais, sudarė dvi muzikos kūrėjų ir atlikėjų šeimos: Aistė Smilgevičiūtė ir Rokas Radzevičius bei Jurga Šeduikytė ir Vidas Bareikis, o salėje stovėjo ir tų meniu „patiekalais“ padengtas stalas.
Renginio vedėja Kristina Sadauskienė kalbino atlikėjus Aistę Smilgevičiūtę ir Roką Radzevičių daugiausia apie knygas, bet svečiai, žinoma, ir dainavo, netgi išpildė žiūrovų prašymus – kaip pageidavimų koncerte. Bet dainos irgi susijusios su literatūra – ypač šių atlikėjų, savo kūrybai pasirenkančių gerą poeziją. Poezijos knygų šios šeimos rekomenduojamų skaitinių sąraše irgi yra.
Aistė prisipažino, kad literatūros meniu sudarė ji, nes ir virtuvėje dažniausiai ji sudarinėja meniu. Bet atsižvelgė į vyro – istorijos magistro – pasiūlymus, todėl pagrindinių „patiekalų“ sąraše randame XVII a. istoriko Mato Pretorijaus veikalą apie Prūsiją, o vaikiškame meniu – gruzinų pasakas, kurias vaikystėje Rokas labiausiai mėgo.
Neslėpė atlikėjai ir to, kad, kaip ir daugelis mūsų, per darbus nedaug teturi laiko skaitymui, pasakojo, kaip pas juos atkeliauja knygos, apie savo skaitymo įpročius ir rūpesčius dėl skaityti nebenorinčių paauglių vaikų.
Kadangi tame pat meniu pateikiamos ir Jurgos Šeduikytės ir Vidas Bareikio šeimos rekomendacijos, žvilgsnis krypo ir į jas. Kai kurios knygos abiejų šeimų sudarytame sąraše kartojasi. Beje, nemažai tų pačių galima rasti ir praėjusiais metais projekto „Literatūrinis furšetas“ dalyvių sudarytuose sąrašuose.
Radzevičių šeima teigė, kad literatūros meniu sudarymas padėjo prisiminti skaitytas knygas, išrinkti tas, kurios yra padariusios didžiausią įspūdį. Šnekučiuodamiesi su jurbarkiškiais atlikėjai minėjo ir į sąrašą nepatekusias knygas ir teigė, kad kitą kartą jų sudarytas literatūros meniu galbūt būtų kitoks.

Rekomendacijos suveikė

Turbūt kiekvienas skaitytojas galėtų sudaryti savo literatūros meniu, galbūt po šio įdomaus renginio ir būta panašių bandymų?
Skirsnemunės bibliotekininkė Giedrė Jasinskienė sakė savo literatūros meniu neturinti, nors skaitytojai nuolat prašo patarti, ką skaityti. „Meniu nesu sudariusi, ir visų knygų perskaityti neįmanoma, bet aš darau kitaip – pažįstu žmones ir pagal knygų anonsus bandau atspėti ir patarti, kuri kam gali patikti“, – pasakojo Giedrė.
Iš renginio Jurbarko viešojoje bibliotekoje parsivežtą literatūros meniu ji pasidėjo ant darbo stalo – pati studijavo ir kitiems rodė. „Jau dvi knygas iš to meniu užsakiau bibliotekai, tikiuosi, kad ateityje galėsime įsigyti ir daugiau. Be to, „Literatūrinis furšetas“ pamėtėjo gerų idėjų – kitais metais bandysiu mūsų bibliotekoje padaryti ką nors panašaus“, – sakė bibliotekininkė.
Ji pasakojo, kad pati šiuo metu ypač daug skaito psichologinės literatūros, mėgsta ir romanus: „Vienu metu turiu net kelias skaitomas knygas, o kurią atsiversti, nusprendžiu pagal nuotaiką. Skaityti įpareigoja ir profesija. Pavyzdžiui, neseniai rengdama parodą apie Salomėją Nėrį perskaičiau, ką apie poetę rašo Viktorija Daujotytė knygoje „Parašyta moterų“ – negaliu tik padėti knygas, turiu ir pati perskaityti“, – sakė Skirsnemunės bibliotekininkė G. Jasinskienė.
Skaityti mėgsta ir Danutė Matelienė, savivaldybės administracijos Dokumentų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja. Į „Literatūrinį furšetą“ ji sakė atėjusi ir dėl atlikėjų, ir dėl knygų. „Skaitau nemažai. Iš renginyje pateikto meniu beveik visos knygos žinomos, ne visos skaitytos. Porą pasižymėjau – būtinai skaitysiu“, – sakė moteris.
„Knygas renkuosi įvairiai – nemažai skaitau saviugdai, laisvalaikiui renkuosi pagal temas: perskaičiau visą lentyną knygų apie keliones – puikūs laisvalaikio skaitiniai. Neseniai atradau detektyvą – irgi labai tinka laisvalaikiui. Gyvenimo istorijos irgi patinka, neskaitau tik lėkštų meilės romanų ir žurnalų“, – pasakojo D. Matelienė.
 Pašnekovė knygų perka nedaug, užtat dažnai eina į biblioteką. „Eidama į biblioteką dažniausiai jau žinau, kokios knygos noriu, be to, seku, kas naujo išleidžiama, bibliotekoje irgi visada peržiūriu naujienų lentyną. Rekomendacijos irgi gerai!“ – sakė D. Matelienė.
Skaitytojų skyriaus vedėja D. Kėžinaitienė teigė, kad visos renginyje pristatytų literatūros meniu knygos yra ir Jurbarko viešojoje bibliotekoje. „Turime visas, bet kai kurios yra sudėtingos, mažai skaitomos. Tačiau pastebėjome, kad jau kitą dieną po renginio skaitytojai prašė knygų iš pateikto sąrašo. Vadinasi, renginys pasiekė tikslą, rekomendacijos suveikė“, – sakė bibliotekininkė.

Danutė KAROPČIKIENĖ« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook