Paroda sugrąžino vasaros prisiminimus

Paroda sugrąžino vasaros prisiminimus (0)

2014-11-08

Darganotą spalio vidurio dieną Jurbarko krašto muziejus nušvito skaisčia saule ir tvokstelėjo vasaros kaitra – būrelis tapytojų su jurbarkiečiais pasidalijo rugpjūtį Girdžiuose vykusiame plenere „Mituva 2014“ sukurtais darbais. Peizažuose atgijo Mituvos užtvankos skardžiai, Girdžių klebonijos kampeliai, senovinė kaimo bažnyčia, ryškiaspalvių gėlių žydėjimas – viskas, ką per trumpą laiką spėjo užfiksuoti menininkų žvilgsnis.

Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus akvarelininkai parodą Jurbarko krašto muziejuje atidarė tuomet, kai Kaune vyko tarptautinė akvarelės bienalė „Baltijos tiltai“. Akvarelininkų sekcijos vadovas Eugenijus Nalevaika į Jurbarką atvyko įsitikinęs, kad muziejuje eksponuojami tapytojų darbai praplečia ir papildo bienalės erdves, o tai savaime suteikia parodai reikšmingumo.
Tradicija išvykti už Kauno, apsigyventi kuriame nors kaime, atsiriboti nuo kasdienių rūpesčių ir pasinerti į kūrybą Dailininkų sąjungoje gyvuoja nuo neatmenamų laikų. „Anksčiau pleneras „Nemunas“ vykdavo gyvenvietėse prie Nemuno, šiemet irgi nedaug tenutolome – Girdžiuose, prie Mituvos, visiems buvo labai gera, pasijutome laukiami ir mylimi – ačiū Rimui Konteniui, kuris informavo apie galimybę rengti Girdžiuose plenerą ir padėjo jį surengti“, – sakė E. Nalevaika.
Taip pat gražiai, tarsi ir komentuodami savo tapybos darbus, apie Girdžiuose praleistą vieną, tikriausiai pačią karščiausią, praėjusios vasaros savaitę kalbėjo ir dailininkai Elma Šturmaitė, Rita Kišonienė, Eglė Petraitytė-Talailienė, Marija Rastenienė, Bangutis Prapuolenis.
Dailininkė E. Šturmaitė prisiminė labiausiai jai atmintin įstrigusį įspūdį – pro kluono, kuriame pietaudavo, duris atsivėrė vaizdas į Girdžių bažnyčią, todėl paveikslas atsirado tarsi savaime. „Girdžiuose daug gražių vietų, tad ir vaizdų galėjome pasirinkti toli neidami iš klebonijos kiemo, kuriame nuo karščio mus saugojo didžiuliai medžiai – tapėme užtvankos pakrantes, nuo šlaito prie vandens besileidžiančius laiptukus“, – pasakojo dailininkė.
R. Kišonienė neslėpė, kad jai svarbiausia buvo bendrauti su kolegomis ir vietiniais gyventojais. „Tai svarbiau už galutinį rezultatą – nutapytus paveikslus, kuriuos čia matote“, – įsitikinusi dailininkė.
Girdžių klebonijos kiemo vaizdus tapė ir E. Petraitytė-Talailienė. „Klebono Sauliaus Pavalkio pasakojimai įkvėpė didžiulį norą kurti – tai nuostabus žmogus, įdomi asmenybė, būtinai norėčiau dar kartą aplankyti jo apibūdintas vietas, artimiau susipažinti su žmonėmis. Tokios išvykos – mums šventė, nes visus metus kuriame vienumoje, savo namuose, o su žmonėmis susitinkame tik per parodų atidarymus“, – tikino E. Petraitytė–Talailienė.
Pasak Akvarelininkų sekcijos vadovo E. Nalevaikos, vasaros plenere sukurti darbai paprastai fiksuoja pirmąjį įspūdį, todėl dažniausiai būna spontaniški. „Tos savaitės menininkams neužtenka, grįžę į savo kūrybines dirbtuves jau kitaip dailininkai tęsia savo darbą, improvizuodami perteikia vaizdus ir vizijas. Muziejuje eksponuojamas gal tik trečdalis plenere „Mituva 2014“ gimusių akvarelių – jų bus daugiau, tad ir ši paroda gali būti ne vienintelė“, – įsitikinęs E. Nalevaika.
Dailininkas linkėjo, kad atėję pažiūrėti parodoje eksponuojamų kūrinių, jurbarkiečiai užsidegtų noru aplankyti Girdžius ir rasti tas vietas, kuriose jie dirbo.
Susitikti su Kauno dailininkais į parodos atidarymą atvyko ir Girdžių seniūnas Darius Juodaitis. Pasak jo, rugpjūtis tapo didžiule dovana visiems Girdžių seniūnijos gyventojams, nes nedažnai tokie talentingi žmonės atvyksta kurti į jų apylinkes. „Smagu žiūrėti į jūsų darbus ir žinoti, kad Girdžiuose jums patiko – esate laukiami, atvykite dar ne kartą, nes mes turime daug gražių vietų, per savaitę visų tikrai nespėjote pamatyti“, – tvirtino seniūnas.
Kauniečiams seniūnas atvežė ypatingą dovaną. Kol menininkai klebonijos kieme brandino savo kūrybos vaisius, Girdžių sode noko obuoliai – iš jų išspaustas sultis, kad dar ilgai prisimintų Girdžius, menininkams su meile ir įteikė seniūnas. E. Nalevaika pažadėjo, kad šio nektaro paragaus visi Akvarelininkų sekcijos nariai, ir tai bus dar viena proga prisiminti Girdžius.
Pasigėrėti Girdžiuose sukurtomis akvarelėmis jurbarkiečiai dar galės visą lapkričio mėnesį.

Daiva BARTKIENĖ« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook