Kaimus stiprina nacionalinė parama ir aktyvūs žmonės

Kaimus stiprina nacionalinė parama ir aktyvūs žmonės (0)

2017-06-23

Iš beveik 0,8 mln. eurų nacionalinės paramos, kurią Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) paskirstė Lietuvos kaimo bendruomenėms, Jurbarko rajonui atiteko 21629,49 Eur. Septynios bendruomenės už gautus pinigus stiprins materialinę bazę, tvarkys viešąsias erdves, rengs šventes. O penkios, kurių projektai atmesti, nuo planuotų darbų turės susilaikyti.

Lėšų pritrūko
Beveik 0,8 mln. Eur paskirstyta 260 Lietuvos kaimo bendruomenių, o iš viso paraiškas teikė net 412 bendruomeninių organizacijų ir savo projektams įgyvendinti prašė dvigubai didesnės sumos – 1,6 mln. Eur. Dėl nekokybiško parengimo atrankos neperėjo 61 projektas, dar 91 pritrūko lėšų.
Pagal remiamas veiklos sritis 22 proc. visų pateiktų paraiškų buvo prašoma lėšų kaimo bendruomenių materialinės bazės stiprinimui, 35 proc. – tradicinių renginių organizavimui, daugiausia pareiškėjų – 43 proc. teikė projektus tvarkyti viešąsias erdves, pritaikant jas kaimo gyventojų poreikiams.
Iš patvirtintų Jurbarko r. projektų tik vienas skirtas viešųjų erdvių sutvarkymui – toks projektas bus įgyvendintas Klausučiuose.
Gaivins parką
Didžiausia galima nacionalinės paramos suma – 7 tūkst. Eur skirta Klausučių bendruomenės centrui. 
„Bandome gaivinti parką. Už projekto pinigus įrengsime parke laisvalaikio zoną – bus nupirkta 11 treniruoklių: lygiagrečių, pečių ir kojų raumenims stiprinti ir kitokių – jaunimui ir suaugusiesiems, karuselė, lipynės vaikams – žodžiu, visoms amžiaus grupėms“, – vardijo bendruomenės pirmininkė Daivutė Gvildienė. Panašų projektą ji buvo parengusi jau pernai, tačiau tuomet finansavimas negautas. Nors parką, pasak bendruomenės pirmininkės, ir be pinigų jau prieš keletą metų pradėjo tvarkyti entuziastingi klausutiškiai.
Užtvankos apjuostas 10 ha ploto parkas buvo labai gražus, kai jį prižiūrėjo buvęs sodininkystės ūkis. Dabar parką gaivina patys klausutiškiai, nes jis jiems reikalingas. „Parkas centre, prie kultūros namų, labai tinkama vieta pasivaikščioti, leisti laisvalaikį, rengti šventes. Pas mus kuriasi jaunos šeimos, savaitgaliais grįžta vaikai su anūkais – graži laisvalaikio erdvė tikrai reikalinga. Ir žmonės patys pradėjo ją tvarkyti. Didžiausi entuziastai, dešinioji ranka gražinant gyvenvietę yra Neringa ir Žydrūnas Tamuliūnai ir Gintas Gudžiūnas“, – sakė D. Gvildienė ir vardijo dar būrį pagalbininkų: Vytautas Ramanauskas, Gražina Ivanauskienė su sūnumi Tomu, Kristina Steponavičienė, kredito unijos ir įmonės „Pas Daivutę“ darbuotojai, kultūros centro meno mėgėjų kolektyvų nariai. 
Bendra projekto, kurį įgyvendinant bus nupirkti lauko treniruokliai, vertė – 8760 Eur. 10 proc. prie ŽŪM skirtos sumos pridės Jurbarko r. savivaldybė, likusią sumą – pati bendruomenė.
Kuria savo namus ir...
Stakių bendruomenės centras „Židinys“ iš valstybės biudžeto gavo 2555,33 Eur materialinės bazės stiprinimui. Pirks kėdžių, stalą, mobilią garso kolonėlę, lentyną, nes kol kas visas bendruomenės centro turtas guli dėžėse. 
„Bet esmė šio projekto – kėdės, – patikslino bendruomenės pirmininkė Gitana Kačiukienė. – Pernai paaukojome nario mokestį ir nusipirkome 30, bet tiek mažai. Į renginius sueina daugiau žmonių, ir nėra kur atsisėsti.“
Savo namų „Židinys“ neturi, tik patalpą Veliuonos kultūros centro Stakių skyriuje, kurioje ir kuriasi. 
Stakių bendruomenė buvo apsnūdusi, o dabar žmonės gausiai sueina ir į talkas, ir į renginius. Tarpti bendruomeniškumui labiausiai ir padeda bendras darbas ir šventės. Bet reikia ir bent kokios materijos – kėdės, stalo. Tuo ir pasirūpino bendruomenės pirmininkė. Projektą stiprinti parengė bendruomenės buhalterė Birutė Kazlauskienė, o pirmininkė, pasak jos pačios, tik surinko pažymas iš įvairių instancijų.  
Neapsiriko Stakių bendruomenė prieš metus pirmininke išsirinkusi ūkininkę G. Kačiukienę. „Nesisiūliau, bet mane išrinko, ir nenoriu, kad minėtų blogu žodžiu“, – sako stakiškė. Šiemet Raudonės seniūnija teikdama tradicinius apdovanojimus G. Kačiukienei skyrė nominaciją „Metų atradimas“. 
Savo namus, gavusi 2195,45 Eur paramos, turtins ir Žindaičių bendruomenė ,,Mituva“. Bendruomenė dar jauna, o jos namai buvusioje kaimo mokykloje. Pirks kėdžių, stalą, teniso stalą, muzikinį centrą. Ne viskam, ko prašė, gavo pinigų, tačiau bendruomenės pirmininkė Roma Kasparaitienė nenusimena – ji pirmą kartą pati rašė ir teikė projektą ir – sėkmingai.
Kitaip nei kitos bendruomenės, Žindaičių „Mituva“ neprašė koofinansavimo iš rajono savivaldybės. „Prie šio projekto įgyvendinimo prisidėsime savo lėšomis – taip nusprendėm ir savotiškai išlošėm, nes kitą projektą – „Draugauk su medžiu“ teikėme savivaldybei ir gavome 400 Eur. Pirksime medžio apdirbimo staklikes, mokysim jaunimą, turime ir mokytojų“, – pasakojo R. Kasparaitienė.
Žindaičių kaime veikia dvi bendruomenės. „Pirmoji turi patalpas kultūros namuose, o mes įsikūrėme, kad turėtume savo patalpas, kur bursimės, rengsime renginius, edukacijas – turime daug minčių. Buriame įvairiausius žmones, ir visi rūpinamės tuo, ką turime, nes norime turėti ką nors savo“, – teigė žindaitiškė.
Penktus metus veikianti Pašaltuonio kaimo bendruomenė ,,Šaltuonėlė“ paraišką ŽŪM irgi teikė pirmą kartą ir gavo 2618,09 Eur. ,,Šaltuonėlė“ pagal panaudos sutartį gavo patalpas iš savivaldybės. Susiremontavo savo lėšomis – pakeitė langus, duris, išdažė. Gyventojai dėjo pinigus, ypač daug parėmė ūkininkai – jau vien tai rodo, kad bendruomenės namai reikalingi. 
Pagal bendruomenės pirmininkės Jolantos Naujokaitės parengtą projektą bendruomenės namams bus įsigyta baldų, įgarsinimo aparatūra ir daugiafunkcis treniruoklis. „Atsinaujinsime!“ – džiaugiasi bendruomenės pirmininkė ir pasakoja, kad labiausiai žmonėms reikalinga šarvojimo salė, bet ir švenčių norisi. „Būtų ir daugiau tų švenčių, bet reikia ir laiko, ir sugebėjimo jas paruošti. O kultūros darbuotojo neturime, nors kreipėmės ne kartą ir į savivaldybę, ir į seniūną, bet – kaimui nepriklauso...“, – sakė J. Naujokaitė, burianti pašaltuoniškius ir besirūpinanti visų gerove. 
...ambicingus planus
Pilies kaimo bendruomenė gyvuoja jau 12 metų, yra turtinga aktyvių žmonių, o bendruomenės namų skurdžiais irgi nepavadinsi. Tačiau kai galvose kirba aibė idėjų, siekiama dar daugiau. 
„Norime žengti toliau, reikia pabaigti įsikurti bendruomenės namuose. Pirksime dar baldų ir buitinės įrangos“, – sakė bendruomenės pirmininkė Ramutė Matijošaitienė, paklausta, kam bus naudojama ŽŪM skirta parama – 2204,24 Eur. 
Bendruomenės namus Pilies kaimas turi nuo 2011 m. buvusiame vaikų darželio pastate. „Susiremontavom ir įsirengėm, turime baldų, indų, multimediją, ekraną... Šiemet jau sutvarkyti dokumentai, tas pastatas patvirtintas mūsų bendruomenės buveine. Turime dvi sales: viena liūdnesnėms progoms, kita tinka renginiams, suėjimams, konferencijoms, šeimų šventėms – viskam, ko reikia mūsų žmonėms“, – sako R. Matijošaitienė.
Bendruomenės namai jau tapo mėgiami ir patogūs saviems, o bendruomenė kuria planus, kaip galėtų tuose namuose priimti svečius, kurių kaime su Panemunės pilimi būna gausu. 
„Manome, kad galėtume teikti laikino apgyvendinimo paslaugas. Jau baigiame paruošti edukacines programas, bendruomenės namus papildysime buitine įranga. Neturim tik lovų, bet jau turime vietą. Prie mūsų bendruomenės namų turistai galėtų pasistatyti kemperį ar palapinę mūsų pievelėje. Tai būtų pigios nakvynės paslauga, alternatyva pilies viešbučiui“, – ateities planais dalijasi R. Matijošaitienė. Veikliems žmonėms ateitis – tai artima perspektyva.
Rinkosi kitus dalykus
Šimkaičių ir Viešvilės bendruomenės nacionalinės paramos prašė kitokiems dalykams. 
„Kartu su mokykla nutarėm įamžinti Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį, kartu rengėme ir tą projektą. Paminklinis akmuo bus pastatytas aikštelėje tarp Jono Žemaičio pagrindinės mokyklos ir vaikų darželio“, – sakė Šimkaičių bendruomenės pirmininkas Robertas Šiugžda. Bendruomenė iš ŽŪM gavo 3556,38 Eur paramą Nepriklausomybės 100-mečiui pažymėti.
„Bendruomenės namus mes irgi turime, ir juose daug ką turime. Kai kas jau baigia susidėvėti, reikia atsinaujinti, kai ką ir atnaujinome. Bet šį kartą teikdami paraišką paramai mes rinkomės visai kitus dalykus“, – sakė R. Šiugžda, pirmininkas bendruomenės, kurioje saugomas partizanų vado Jono Žemaičio atminimas ir puoselėjamas patriotiškumas. 
Viešvilės bendruomenės centras „Skalvija“ paramos prašė ir gavo tradicinei miestelio šventei rengti. „Smagiausia leisti pinigus šventėse, – sakė linksmo būdo neslepiantis bendruomenės pirmininkas Andrius Šašys, iš tiesų kalbėjęs visai rimtai. – Mūsų šventės tikslas – ne tik paūžti, siekiame, kad tai būtų miestelėnų, buvusių klasiokų, visų viešviliečių, kur jie begyventų, sueiga. Taip ir yra, taip jau buvo pernai, ir, manome, taps tradicija.“
Siekiantys sutraukti kuo daugiau kraštiečių organizatoriai rengia didelę ir įvairią programą. Rugpjūčio 12 d. vyksiančios šventės viena sudėtinių dalių – Viešvilės žirgų konkūras. O ŽŪM skirtus pinigus bendruomenė naudos scenos nuomai, įgarsinimui ir apšvietimui. „Šiemet viešviliečiai galės išbandyti atrakcioną „Rodeo bulius“, nes visa šventė yra kaubojiško stiliaus, tik čia veiks ne laukinių vakarų, bet Viešvilės salūnas“, – pasakojo A. Šašys.
Bendruomenės namų „Skalvija“ neturi, tad ir kėdžių pirkti nereikia. „Nėra poreikio turėti – mus įsileidžia ir kultūros centras, ir seniūnija, mes su visais puikiai sutariam. O bendravimas juk ir yra pats svarbiausias dalykas bendruomenei“, – teigė „Skalvijos“ pirmininkas.
Nepasisekė
Kaip skelbiama Žemės ūkio ministerijos puslapyje, artimiausiu metu Nacionalinė mokėjimo agentūra kaimo bendruomenes kvies pasirašyti paramos sutarčių. Bendruomenėms bus išmokamas 70 proc. avansas projektų veikloms pradėti. Dalinį finansavimą, iki 10 proc., projekų įgyvendinimui skirs savivaldybė. 
O penkios bendruomenės, irgi teikusios paraiškas, nuo planuotų darbų turės susilaikyti arba ieškoti kitų galimybių. Jurbarkų, Varlaukio, Eržvilko ir Lybiškių bendruomenių projektams finasavimas neskirtas dėl valstybės biudžeto lėšų trūkumo, Pavidaujo kaimo bendruomenei – dėl netinkamai parengto projekto.
Danutė Karopčkienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook