Ties rajono vartais – jubiliejinis stogastulpis

Ties rajono vartais – jubiliejinis stogastulpis (0)

2018-07-04

Birželio 23 d. atgijo Seredžiaus miestelis – į jubiliejinę šventę, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui ir Seredžiaus vardo pirmojo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 725-osioms metinėms, sugužėjo ne tik serediškiai, bet ir gausus būrys svečių. Juos pasitiko Palemono kalno papėdėje, prie kelio Kaunas–Jurbarkas, pastatytas stogastulpis.

Vartai į rajoną

Šventė prasidėjo Mišiomis Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje, iš kurios Lietuvos istorine, Trispalve ir Seredžiaus vėliavomis bei ąžuolo lapų vainiku pasipuošusi eisena, lydima Lietuvos karinių oro pajėgų orkestro, per miestelį nužygiavo iki naujojo stogastulpio.

Paminklas jubiliejui atsirado Seredžiaus Stasio Šimkaus mokyklos-daugiafunkcio centro direktoriaus Petro Baršausko iniciatyva.

„Prieš penkerius metus švęsdami Seredžiaus 720-ąjį jubiliejų ant piliakalnio pastatėme paminklą „Palemonas“, kuris tapo vienu lankomiausių miestelio objektų. Kad pravažiuojančių pro šalį žvilgsnį prikaustytų ne tik piliakalnis, kilo mintis pastatyti stogastulpį prie kelio. Šis statinys – lyg vartai į Jurbarko rajoną ir kitus panemunių miestelius“, – idėją pristatė P. Baršauskas.

Gedimino stulpais, tautiniais raštais ir panemunės seniūnijų herbais puoštame paminkle įamžintas atkurtos Lietuvos 100-metis ir 725 -asis Seredžiaus jubiliejus. Prieš tiek metų Dusburgo kronikose buvo paminėta vokiečių ordino sudeginta Pieštvės pilis, stovėjusi ant Palemono kalno.

Juostelę prie stogastulpio perkirpo idėjos sumanytojas P. Baršauskas, Seimo narys Ričardas Juška, Jurbarko r. savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius ir Seredžiaus seniūnė Rimantė Pavalkienė. R. Juška įteikė padėką ir Liudo Mažylio surasto Lietuvos nepriklausomybės akto kopiją P. Baršauskui.

„Serediškiai didžiuojasi unikaliu trijų upių – Nemuno, Dubysos ir Pieštvės bei Palemono kalno įrėmintu kraštovaizdžiu. Nuo šiol didžiuosimės ir dar vienu meno kūriniu – stogastulpiu, kuris pasitiks kiekvieną, atvykusį į Seredžių“, – sakė seniūnė R. Pavalkienė. Ji padėkas įteikė stogastulpio autoriui – skulptoriui Algimantui Sakalauskui, drožėjui Aidui Andriekui ir kalviui Ričardui Grekavičiui.

Šventė visą dieną

Po ceremonijos papėdėje šventė persikėlė ant piliakalnio. Ant Palemono kalno suplevėsavo Seredžiaus vėliava, pasivaišinti blynais su silke, rūkyta žuvimi, duona ar sūriu su medumi, įsigyti rankdarbių, alpakos vilnos, medžio gaminių kvietė amatų kiemelio prekiautojai. Mugėje buvo galima įsigyti jubiliejinių Seredžiaus puodelių, už kuriuos surinktos lėšos buvo skirtos šventei organizuoti ir mokyklinėms uniformoms socialiai pažeidžiamų šeimų vaikams nupirkti.

Visą dieną ant piliakalnio skambėjo muzika ir dainos, sukosi poros – pasirodė Lietuvos karinių oro pajėgų orkestras, Seredžiaus ir Klausučių meno saviveiklos kolektyvai, dainų ir šokių ansamblis „Veliuonietis“, atlikėjai Eligijus Jukna, Indrė Kapočiūtė ir Laisva, buvo sveikinami Jonai ir Janinos.

„Šiandien Seredžiaus vėliava plazda aukščiausiai rajone, o gal ir visoje Lietuvoje. Naujasis jūsų stogastulpis – lyg infoterminalas apie visus panemunių miestelius, o Seredžiaus grožio pavydi net suvalkiečiai iš kitos Nemuno pusės“, – gyrė meras S. Mockevičius.

Serediškiai buvo nusiteikę smagiai švęsti. Nekantriai sportinių varžybų laukė žaliais marškinėliais pasipuošusi Seredžiaus bendruomenės komanda. „Tampame etatiniais sportininkais, už Seredžių dalyvaujame daugelyje varžybų. Bendruomenė daro daug darbų, o mes – aktyvistai, sportininkai“, – juokėsi Kristina Laurinaitė. Linksmųjų estafečių varžyboms su Vosbutų, Klausučių ir Armeniškių bendruomenių komandomis rengėsi ir jos sutuoktinis Edvinas, Vaida ir Darius Diškevičiai, Ramunė ir Vaidotas Arkušauskai bei Saulius Jankauskas.

„Seredžius visada garsėjo sportininkais. Kažkada viduryje Nemuno buvo sala, į kurią plaukdavome žaisti futbolo su ten atplaukusiais kriūkiečiais. Dabar dalyvaujame visose seniūnijų žaidynėse, bendruomenių varžybose“, – sakė S. Jankauskas.

Komandos nariai tikino, kad Seredžiuje labai smagu – čia geri žmonės, padedantys vienas kitam, aktyvi bendruomenė. „Pažiūri į piliakalnį, įkvepi gryno oro ir supranti, kad čia gyventi gera!“ – juokėsi serediškiai.

„Šiandien Seredžius švenčia gražią progą. Miestelis paminėtas anksčiau nei Vilnius. Didžiuojamės jo istorija, o labiausiai – čia gyvenančiais darbščiais žmonėmis. Iš Seredžiaus kilę daug visoje Lietuvoje ir pasaulyje žinomų žmonių. Tai, kas yra Seredžiuje – tikrai verta dėmesio. Todėl šiandien įvertinsime čia gyvenančius žmones“, – sakė seniūnė R. Pavalkienė.

Išrinko verčiausius

Seredžiaus seniūnija pasveikino „Už nuopelnus Seredžiaus kraštui“ nominantus. Kandidatus šiems apdovanojimams siūlė seniūnijos bendruomenės, o nominantų sąrašas patvirtintas gegužę seniūnaičių sueigoje.

Stiklo suvenyrais su Seredžiaus herbu apdovanoti 10 serediškių. Už ilgametę visuomeninę, kultūrinę veiklą ir begalinį atsidavimą savo kraštui ir jo žmonėms – serediškių sambūrio „Palemonas“ prezidentė Jadvyga Sutranavičienė. Benedikta Jaugėlienė įvertinta už visą gyvenimą puoselėtą audimo meną, jo išsaugojimą bei perdavimą jaunajai kartai. Antanina Iliuvienė – už ilgametę Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios, šv. Jono koplytėlės ir šaltinėlio priežiūrą ir finansinę paramą.

Už ilgametę ir aktyvią kultūrinę veiklą nominaciją gavo Aldona Stumbrienė. Žymus istorikas, rašytojas ir žurnalistas Gediminas Kulikauskas, monografijos „Seredžius“ vyriausioji redaktorė ir viena sudarytojų Vida Girininkienė ir Margupio valstybinio botaninio draustinio ir pirmojo Lietuvoje speleologijos muziejaus steigėjas Erikas Laiconas sulaukė padėkos už Seredžiaus vardo garsinimą.

Už ilgametę finansinę paramą bažnyčiai, mokyklai ir miestelio gražinimui įvertinti Asta ir Žilvinas Žilinskiai. „Malonu, kad mus pastebėjo. Kaip iki šiol darėme, padėjome, taip ir toliau darysime. Seredžiuje gyventi smagu, čia – geri žmonės, bendruomenė – pakankamai tvirta“, – sakė čia vaikus į mokyklą leidžiantis, gyvenimą kuriantis ir niekur išvykti nežadantis Ž. Žilinskis. „Ne dėl pastebėjimo viską darome. Nesame mes labai aktyvūs, bet kai paprašo, niekada neatsisakome padėti“, – vyrui pritarė Asta. „Apdovanojimo verčiausias yra Petras Baršauskas. Jis – bendruomenės siela“, – pridūrė Žilvinas.

Niekam nekilo abejonių, kad vieni verčiausių nominacijos buvo Margarita ir Petras Baršauskai. Jie apdovanoti už ilgametę etnokultūrinę, visuomeninę veiklą, begalinį atsidavimą savo kraštui, tradicijų puoselėjimą ir nuolatinį Seredžiaus vardo garsinimą.

„Nominacija – ne tik džiaugsmas, bet ir įpareigojimas. Jei tave įvertino, turi neužmigti ant laurų ir galvoti, ką dar galėtum padaryti, – sakė Margarita.

Dar viena sukaktis

Už nuopelnus Seredžiaus kraštui įvertintas ir Seredžiaus senelių globos namų direktorius Zigmas Zakaras. Jubiliejaus šventės išvakarėse senelių namai minėjo savo veiklos 25-metį.

Įstaigos jubiliejus minėtas dviejų kunigų – Gintauto Jankausko ir Lino Šipavičiaus laikytomis šv. Mišiomis, svečių priėmimu, tautodailininko Juozo Videikos sukurto koplytstulpio „Pieta“ atidarymu, gražiomis padėkomis, koncertu ir nuoširdžiu buvimu drauge.

„Mano nuostata – palikti kažką po savęs. Mūsų įstaigos istoriją yra surinkusi Jadvyga Sutranavičienė, tačiau dabar kreipėmės pagalbos į profesionalus, ir Pranas Šarpnickas padėjo parengti knygą ir filmą apie senelių globos namus“, – džiaugėsi Z. Zakaras. Knygos ir laikmenos su filmu „Mūsų istorija. Seredžiaus senelių globos namai 1993 – 2018“ buvo padovanoti įstaigos darbuotojams ir svečiams.

Z. Zakaras įstaigai vadovauja nuo pat jos įkūrimo, iki tol dirbdamas viršaičiu Seredžiuje taip pat atliko ne vieną gerą darbą. „Seredžiui atidaviau labai daug. Nuolat bendraujame su mokyklos, miestelio bendruomene, seniūnija. Ir toliau man rūpės graži ir gera serediškių ir senelių namų gyventojų kasdienybė“, – patikino nominantas, sulaukęs ir mero padėkos.

Apie apdovanotuosius būtų galima knygas parašyti, tačiau vienas iš dirbančiųjų ne savo, o bendruomenės naudai bruožų – kuklumas. Nominacijos – proga pažinti savo kraštui dirbančius žmones iš arčiau ir sekti jų pavyzdžiu. Juk netruks prabėgti dar penkeri metai – ir nuvilnis Seredžiaus piliakalniu kitas jubiliejus, o padėkų ir gražių žodžių sulauks kitas gražus pulkas serediškių.

Jūratė STANAITIENĖ« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook