Vadžgiriškiai myli savo kraštą

Vadžgiriškiai myli savo kraštą (0)

2016-09-07

Nuaidėjo, nušurmuliavo tradicinė Vadžgirio miestelio Atsimainymo atlaidų šventė. Šiemet švęsta tris dienas: nuo penktadienio vadžgiriškių, sugrįžusiųjų į gimtinę ir svečių laukė įvairi programa, parengta Eržvilko kultūros centro Vadžgirio skyriaus darbuotojų, o sekmadienį visi sugužėjo į Šv. Juozapo bažnyčią švęsti atlaidų.

Miestelio bibliotekoje kraštietė Angelė Raudienė (Stoškutė) pristatė pavasarį išleistą knygą „Patirtys“. Knygos autorė – pedagogė, germanistė, pirmos katalikiškos mokyklos Lietuvoje, Telšiuose, įkūrėja ir ilgametė direktorė. „Patirtys“ – trečioji jos knyga, į kurią sudėjo tai, ką pati išgyveno, drąsiai, atvirai ir nuoširdžiai pasidalijo savo mintimis su skaitytojais. Gyvenimiškomis patirtimis bei prisiminimais ji dalijosi ir su kraštiečiais, džiaugėsi salėje pamačiusi buvusius klasiokus ir naująją vadžgiriškių kartą, sutikusi savo brolius – tėviškėje tebegyvenantį Alfonsą ir į miestus iškilusius filosofą Krescencijų ir istoriką Albiną.
Šeštadienį jėgas išbandė sporto mėgėjai, varžybas organizavo Ričardas Volkus ir Kęstutis Giedraitis. Krepšinio varžybose rungėsi vadžgiriškiai su komanda iš Eržvilko seniūnijos. Nugalėjo svečiai ir pelnė itin vyrišką prizą. Buvo numatytos dar futbolo ir tinklinio varžybos, bet sutrukdė lietus – futbolo aikštėje tyvuliavo vanduo. Tačiau, pasak R. Volkaus, bus dar tų varžybų. „Kai baigiasi rudens darbai, sportuoti renkamės net tris kartus per savaitę, tada būna ir varžybų, atvažiuoja sportuojančių iš Raseinių ir kitur. Krepšinį žaidžiame mokyklos salėje, bendruomenės centre yra štanginė, treniruokliai, biliardo stalas, o į Paskynus važiuojame žaisti tenisą – tik du kilometrai“, – pasakojo sporto entuziastas.
Šventėje buvo daug koncertų. Garsusis Vadžgirio sakralinės muzikos ansamblis keletą savo repertuaro kūrinių atliko kraštietės knygos pristatymo renginyje. Tą patį vakarą organizatoriai pakvietė į koncertą Šv. Juozapo bažnyčioje – giedojo jurbarkiečių Andželos ir Gitanos Jagminaičių duetas „Sorelle di canto“, senąją instrumentinę muziką atliko „Tocco musicale“ – vadžgiriškė Lina Lukošienė ir jurbarkietė Laura Matuzaitė-Kairienė.
Šeštadienio vakarą skambėjo jau kitokia muzika – gitara grojo ir dainavo jaunosios kartos vadžgiriškis Almantas Tamošaitis, džiazavo šventės viešnia Laura Jaraitė, „Bandonija Plius“ iš Tauragės suskambo linksmomis liaudiškomis gaidomis, daug smalsuolių ir gerbėjų sutraukė televizinių žvaigždžių Violetos ir Viliaus Tarasovų koncertas. Linksmybes užbaigė smagi diskoteka.
Sekmadienis prasidėjo Atsimainymo atlaidų šventomis Mišiomis, kurias kunigas Saulius Pavalkis aukojo už Vadžgirį ir savo kraštą mylinčius vadžgiriškius.
Prie bažnyčios, kaip visada per atlaidus, šurmuliavo karabelninkai – taip nuo senų senovės šiame krašte vadina atlaidų saldainių pardavėjus. Ir šiandien karabelninkai tebėra didelis visų džiaugsmas: mažiesiems maga paragauti nekasdieniškų spalvotų skanėstų, suaugusieji nori vaikams padovanoti malonumą, kokį patys vaikystės atlaiduose patirdavo.
Po Mišių, aplankius kapinėse šalia bažnyčios besiilsinčius artimuosius, pašnekinus rečiau tesutinkamus kaimynus, pabendravus su giminaičiais, šventė tęsėsi – visi buvo kviečiami į teatrą.
Girdžių mėgėjų teatras „Mituvis“, vadovaujamas Loretos Zdanavičienės, atvežė spektaklį „Brangutė“, sukurtą pagal vadžgiriškės Izabelės Lukošienės pjesę. Pjesės autorė žiūrėjo vaidinimą įsitaisiusi pirmoje eilėje. „Brangutė“ iš prieš keletą metų išleistos knygos „Meilės pinklės“ – režisierių mėgiama pjesė, ir I. Lukošienė jau yra mačiusi ne vieną savo kūrinio pastatymą. Girdžiškių spektaklį ji įvertino puikiai: aktoriai įtaigiai suvaidino ir parodė, koks netinkamas įprotis yra apkalbos – taip, kaip ji ir buvo parašiusi.
Vaidinimas vyko lauke, bendrabučio sodelyje – tai nauja, bet Vadžgirio kultūrininkų jau prisijaukinta erdvė. Bendrabutis, tiesa, senas, užkaltais langais, ir dar reikės gerai pagalvoti, ką su tuo pastatu daryti. O sodelį prieš porą metų padėjo sutvarkyti „Dvaras Bebirva“ – pasamdė ekskavatorių, išlygino gruntą, atvežė juodžemio. Sodelis žaliuoja, scena padaryta iš europadėklų, o žiūrovams po šimtamečiais ąžuolais net ir lietus nebaisus.
Atsimainymo atlaidų šventės organizatorės Lina Lukošienė ir Erika Žievienė be dosniųjų rėmėjų neišsivertė, todėl dėkojo visiems prisidėjusiems ir padėjusiems ir vardijo ilgiausią sąrašą geradarių. Pagrindiniai rėmėjai ir pernai, ir šiemet – UAB „TAN Oil“, gavus šios bendrovės paramą jau galima planuoti koncertus ir kviesti atlikėjus. Nuolatiniai rėmėjai – UAB „Aldmaris“ ir kaimo turizmo sodyba „Dvaras Bebirva“. Organizatorės nuoširdžiai ačiū sako ir dideliam būriui vadžgiriškių: Danguolei ir Rimui Galbuogiams, Daivai Mažonienei ir jos dukrai Aistei, Giedrei ir Vincui Ačams, Steponui Siriūnaičiui, Svajūnui Siriūnaičiui, Sauliui Stoškui, Jūratei Girdžiūtei, Vidai ir Raimondui Girdžiams, Virginijai ir Kęstui Krikščionaičiams, Jūratei ir Virginijui Kasiliauskams, Vilijai Giedraitytei, Liubovei Korol, Elenai Šileikienei, Gintarui Stoškui, Salomėjai ir Vidui Beržinskams, Mildai ir Donatui Balčiams, Linai ir Nerijui Šlickiams, Dalei ir Jonui Tiškevičiams, Daivai Dobilienei, taip pat Vadžgirio bendruomenės centrui. Paramą skyrė ir jurbarkiškis verslininkas Daivaras Rybakovas. O Raimonda ir Mantas Mačiai iš Naujosios Akmenės į Vadžgirį atvažiuoja tik pasisvečiuoti, tačiau už savo lėšas balionais papuošė sceną ir, kas itin naudinga, Lina ir Erika iš jų išmoko daryti tokias pačias dekoracijas.
Dar būtina paminėti ir padėkoti Birutei Jovarauskienei, Janinai Čiumielienei, Birutei Kasiliauskienei, Genovaitei Sinkevičienei, Irenai Pernarauskienei, kurios prižiūri, tvarko, puošia bažnyčios aplinką. Pačios perka gėles, sodina, laisto, ravi – visą vasarą, ne tik prieš atlaidus, ir niekieno neprašomos ar juolab neliepiamos – savo noru. O už gražią miestelio aplinką ačiū viešuosius darbus atliekantiems vadžgiriškiams.
Daugoka tų pavardžių? Bet dar daugiau vadžgiriškių, mylinčių savo miestelį.

Martyna Bylaitė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook