Veliuonoje skleidžiasi kūrybiškumo žiedai

Veliuonoje skleidžiasi kūrybiškumo žiedai (0)

2018-05-02

Rašytoja Violeta Šoblinskaitė Aleksa Veliuonos biblioteką pavertė šiuolaikišku estetiškos kultūros ir literatūros židiniu.

Balandžio 23 d. Jurbarko r. savivaldybės viešojoje bibliotekoje prasidėjo Nacionalinės muziejų savaitės renginiai: minint Pasaulinę knygos dieną saulėtame bibliotekos kieme buvo garsiai skaitomos knygos, o vakare į šventę pakviestas gausus bibliotekos kolektyvas ir į kvapniomis pavasario gėlėmis apkaišytą krėslą pasodinta išrinktoji Metų bibliotekininkė – Violeta Šoblinskaitė Aleksa.

Metų vaisiai

Šventinis Bibliotekininko dienos vakaras prasidėjo susikaupimu ir kūryba – iš viso rajono sugužėjusios bibliotekininkės palinko prie mandalų – spalvino jas ryškiomis ir švelniomis, šviesiomis ir niūresnėmis spalvomis taip, kaip savo išmone spalvina dienas bibliotekų lankytojams.

„Linkiu mums visoms vienodo matymo, žvelgimo viena kryptimi. Jūs neatsisakėte įgyvendinti nė vienos idėjos, kad ir kiek pastangų reikėtų įdėti. Kartu mes kursime ateitį“, – darniu kolektyvu pasidžiaugė bibliotekos direktorė Rasida Kalinauskienė.

Bibliotekininkės per metus nuveikė daug gražių darbų, o bibliotekos tampa įvairiapusiu traukos centru. Jurbarko viešoji biblioteka jungia Jurbarko, Smalininkų bibliotekas ir 23 kaimų skyrius. Ten, kur neveikia skyriai, žmones su knygomis pasiekia knygnešiai – savanoriai, padedantys aptarnauti nutolusių kaimų, vienkiemių gyventojus. Tokių savanorių rajone – 300.

Jurbarko bibliotekose pernai dirbo 40 bibliotekininkų. Skaitytojams sudarytos kuo geresnės sąlygos pasiimti knygą – net 10 kaimų filialų dirba šeštadieniais, darbo laikas derinamas taip, kad būtų patogiau gyventojams.

Ką skaityti – pasirinkimas didelis. Bibliotekos fonduose – beveik 228 tūkst. knygų ir serialinių leidinių, taip pat čia galima rasti natų, elektroninių, kartografinių, vaizdinių, garsinių leidinių, rankraščių, daugybę dokumentų įvairiomis kalbomis.

Bibliotekos tampa mažaisiais kultūros centrais. Pernai visuose filialuose surengta 1053 renginiai, kuriuose apsilankė beveik 18 tūkst. gyventojų. Bibliotekose galima ir pramogauti, ir mokytis, čia vykdomos neformalaus ugdymo programos, įgyvendinami projektai. Lankytojų paslaugoms – beveik 100 kompiuterių, visur garantuojama viešoji interneto prieiga.

Pro juoko akinius

Nuo darbų atitrūkusius bibliotekos darbuotojus akordeono garsais atsipalaiduoti pakvietė Antano Sodeikos meno mokyklos akordeono mokytojas Audrius Daučianskas, o vakaro linksmybėms vadovavo beveik metus už bibliotekos vairo stovėjusi, įstaigos direktoriaus pavaduotoja Lina Lukošienė.

„Kad rajono valdžia nesakytų, jog mes išlaidaujame, paruošėme labai taupias, bet daug funkcijų galinčias atlikti dovanas“, – sakė L. Lukošienė, rankoje vartydama geltonžiedžiais narcizais papuoštus musių muštukus.

Kokios dovanos, tokios ir nominacijos! „Metų kafemane“ paskelbta Elena Danutė Kėžinaitienė, kurios verdama kava kvepia visi bibliotekos koridoriai, nepailstančiai Europos dienos renginių organizatorei Rasai Miliūnienei atiteko „Metų Europos žvaigždės“ titulas, o vaikus žaidimo šaškėmis paslapčių mokančiai Seredžiaus skyriaus bibliotekininkei Rasai Kaminskienei – „Metų šaškės“ nominacija.

Kas dalyvavo, kai buvo švenčiama Kultūros diena, iš karto suprato, kodėl Algimantas Tamulis paskelbtas „Metų baikeriu“. Raitelio ant geležinio žirgo pasirodymą nominantas pakartojo visiems žiūrovams ir sulaukė ovacijų. „Metų emigrante“ tapo Virginija Petrauskienė, ne į užsienį išvykusi, o iš pirmo aukšto į antrąjį emigravusi. Tyliai paslaptį, kodėl „Metų gaisrininke“ paskelbta Jurbarkų skyriaus darbuotoja Lilija Zebliockienė, atskleidė R. Kalinauskienė: „Per priešgaisrinio saugumo mokymus Lilija sugalvojo išbandyti mūsų gesintuvus ir putas paleido mokymus vedusiam ugniagesiui į veidą.“

„Metų dūdoriumi“ be konkurencijos tapo Arvydas Locaitis, savo dūdavimo sugebėjimus viešai pademonstravęs per teatro apdovanojimų „Vanduo“ vakarą. O už sugebėjimus atlikti viską, ko reikia, ir universalumą „Metų Kung Fu panda“ paskelbta Lina Maziliauskienė. Už mokslų pasiekimus „Metų supermagistre“ tapo įstaigos buhalterė Vilma Vasiliauskienė, „Metų Raudonės balsu“, kurį girdi visi, nori to ar ne, pripažinta miestelio bibliotekininkė Rima Šalnaitienė.

Paulių skyriaus bibliotekininkei Vidai Birgiolienei už aktyvų renginių viešinimą feisbuke sveikinimą ir dovaną perdavė Pagėgių r. viešosios bibliotekos darbuotojai. „Kai nuvažiavome aplankyti pagėgiškių, apie tai, kas vyksta Pauliuose, jie žinojo geriau nei mes“, – juokėsi įstaigos direktorė.

Įvertinimų netrūko

Linksmomis nominacijomis apdovanojimai nesibaigė. Pasveikinti bibliotekininkų atvyko savivaldybės vadovai, buvę kolegos. Meras Skirmantas Mockevičius padėką įteikė šauniai metus bibliotekai vadovavusiai L. Lukošienei, o visiems bibliotekininkams palinkėjo ir toliau dėlioti gražią darbų mozaiką.

Seimo nario Ričardo Juškos vardu padėką už suvaldytus skaičius ir kruopštų bei atsakingą darbą įstaigos buhalterei V. Vasiliauskienei įteikė jo padėjėja Liudmila Norkaitienė. R. Kalinauskienė Veliuonos bibliotekos darbuotojai Violetai Šoblinskaitei Aleksai ir Jurbarko viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus darbuotojoms Aldutei Masaitytei, Birutei Petraitienei ir L. Maziliauskienei perdavė Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos padėkas už dalyvavimą Metų nominacijos konkurse. Veliuonos biblioteka teikta „Kūrybiškiausios bibliotekos“, o Vaikų literatūros skyrius – „Vaikų ir jaunimo draugo“ nominacijoms.

Kalba darbai

Daugiausia dėmesio tą vakarą sulaukė pati geriausioji – Metų bibliotekininke paskelbta, Veliuonos skyriuje dirbanti rašytoja Violeta Šoblinskaitė Aleksa. Beveik dvidešimtmetį Veliuonoje gyvenanti žemaitė čia jau įleido tvirtas šaknis. Bibliotekoje V. Šoblinskaitė Aleksa dirba dvejus metus. „Ačiū tuometei direktorei, kad mane priėmė. Niekada nesu turėjusi tokio nuostabaus kolektyvo, kokiame atsidūriau. Pasijutau savo rogėse“, – buvusiai bibliotekos direktorei Nijolei Masiulienei dėkojo nominantė.

Ekrane sukosi vaizdai iš Veliuonos bibliotekos gyvenimo, kuris į geriausios bibliotekininkės sostą pasodino V. Šoblinskaitę Aleksą. Buvo nelengva surinkti nuotraukas iš visų renginių, nes jų tikrai daug: kalbos kultūros metai paminėti popiete „Pilna širdis lietuviškų žodžių“, o į renginį „Kalba – mūsų namai“ atvyko Kauno r. mokyklų lituanistai, kalbėta apie kraštiečius kūrėjus, „Gavėnioje su „Karunka“ skambėjo maldos ir liaudiškas giedojimas, o „Palaunagėje“, skirtoje Ievos Simonaitytės garbei, svečiavosi vaikų folkloro ansamblis „Šebukai“ ir aktorė Jūratė Onaitytė, Violetos Židonytės akvarelių paroda „Neišsiųsti laiškai“ pristatyta renginiu „Sonetų pavakarys“, surengtas Liudo Vasario literatūrinis teismas.

Veliuona neįsivaizduojama be „Veliuonos novelės“, kuriai itin kruopščiai rengiasi bibliotekininkė V. Šoblinskaitė Aleksa. Ypatinga švente tapo Veliuonos vaikų poezijos teatro gimimas ir premjerinis spektaklis „Eglė – žalčių karalienė“, kuriame vaidino Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijos moksleiviai. Spektaklį V. Šoblinskaitė Aleksa pastatė drauge su kultūros darbuotoja Irma Svetlauskiene.

Rašytoja itin daug dėmesio skiria vaikams. Spektaklis buvo vienas būdų vaikus supažindinti su poezija, o pratinti juos skaityti ir domėtis knygomis, pasak bibliotekininkės, reikia nuo mažens. V. Šoblinskaitės Aleksos personažas – Pasakų bobutė kas dvi savaites keliauja į darželinukų grupes ir skaito pasakas. „Tie mažučiai, kuriems skaičiau pasakas, tampa biobliotekos skaitytojais“, – yra sakiusi rašytoja.

Vyresnieji – pradinukai buvo pakviesti į žaidimą „Ar būsi bibliotekininko šešėlis?“ Vaikai mokėsi , kokia tvarka turi būti bibliotekoje, padėjo dirbti. Gimnazijoje vyksta projektas „Lietuvių kalbos ir literatūros pamokos“ – mokiniai jau supažindinti su kraštietės Danutės Žilaitytės kūryba, pristatytas lėlių teatras.

Visų renginių moksleiviams ir suaugusiesiems neišvardysi, tačiau daug informacijos apie juos ir apie visą Veliuonos gyvenimą galima rasti Veliuonos bibliotekos feisbuko puslapyje. Veliuoniškiai jau įprato ten ieškoti naujienų. O tie, kurie nepasiekia bibliotekos arba nesinaudoja internetu, V. Šoblinskaitės Aleksos ir jos nuolatinio palydovo rašytojo Gasparo Aleksos sulaukia namuose. Kiekvieną pirmadienį bibliotekininkė išvyksta aplankyti neįgalių ir senyvo amžiaus skaitytojų į namus bei veža jiems knygų, kitų leidinių.

Žiedai Veliuonai

Metų bibliotekininkė dėkojo visai Veliuonos bendruomenei, be kurios palaikymo, pasak jos, ne ką galėtum padaryti. „Seniūnija, gimnazija, darželis, bendruomenė. Nijolės Dungveckienės klinika, kurioje skaityti pradėjo ne tik visi darbuotojai, bet ir jų šeimų nariai“, – vardijo V. Šoblinskaitė Aleksa. Pati rašytoja prisipažino, kad ir ji, pradėjus dirbti bibliotekoje, ėmė skaityti daugiau, net meilės romanų, kurių niekad neskaitydavo.

„Nedrąsu man čia sėdėti, kai žinau, kiek dar visko norėčiau bibliotekoje padaryti, kad ji taptų tokia, kokios noriu“, – pripažino soste besimuistydama V. Šoblinskaitė Aleksa. Aukščiausius tikslus sau kelia patys darbščiausi ir atsakingiausi žmonės. Tokie – pastebimi ir verti pagarbos.

N. Masiulienė pasidžiaugė, kad V. Šoblinskaitė Aleksa labai daug dėmesio skiria literatūriniam darbui. „Dabar bibliotekos tapo įvairių renginių, veiklų vieta. Tai gerai, tačiau jose nelieka literatūrinio darbo. Violeta tai daro. Tai – tikrasis bibliotekininko darbas“, – sakė buvusi bibliotekos vadovė.

Šį darbą įvertino ne tik kolegos. Netrukus Veliuoną pasieks dar vienas apdovanojimas. V. Šoblinskaitei Aleksai bus įteikta Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos direktoriaus Juozo Šikšnelio įsteigta Klaipėdos regiono Metų bibliotekininko nominacija „Jonvabalis“. Ši nominacija skiriama geriausiam regiono bibliotekininkui už skaitymo skatinimą, meilės knygai ugdymą ir aktyvią veiklą buriant bendruomenę.

Sveikinimų lietus paliejo tris magnolijas, kurias iš įvairių sveikintojų gavo Metų bibliotekininkė, apie norą turėti tokį augalą kažkada užsiminusi feisbuke. Magnolijos pasodintos Veliuonoje: viena – prie kryžiaus, dvi kitos – prie Trijų karalių koplytstulpio. Žydinčios magnolijos – lyg kūrybiškumo ir bendruomeniškumo simbolis, kviesiantis nuoširdžiam bendravimui ir kelionei po knygų pasaulį.

Jūratė Stanaitienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook