Nuo smurtautojų kenčia kas trečia moteris

Nuo smurtautojų kenčia kas trečia moteris (1)

2017-12-02

Minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną ir prisijungiant prie Jungtinių Tautų iniciatyvos „Orange the World“ Jurbarke lapkričio 27 d. surengta akciją prieš smurtą prieš moteris. Mieste pasklidę moksleiviai, pareigūnai ir socialiniai darbuotojai gyventojams dalijo baltus kaspinus ir lankstinukus su informacija, kaip elgtis, jei smurtaujama.

Lietuvoje ir visame pasaulyje psichologinį, fizinį arba seksualinį smurtą patiria kas trečia moteris. Smurtaujančių partnerių nužudytų moterų skaičius Lietuvoje yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje. 2016 m. Lietuvoje užfiksuota daugiau nei 66 tūkst. pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje.

Kova su smurtu artimoje aplinkoje – vienas pagrindinių nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ tikslų. Tam suburtos ne tik valstybės ir teisėsaugos institucijų, bet ir nevyriausybinių organizacijų, pilietiškų žmonių pajėgos.

Vien Europos Sąjungoje smurto prieš moteris žala vertinama 225 milijardais eurų. Tai fiziniai, psichologiniai ir emociniai smurto padariniai, su kuriais susiduria ne tik aukos ir jų šeimos, bet valstybių ekonomikos, sveikatos ir socialinės apsaugos, teisėsaugos sistemos.

Pirmadienio akciją Jurbarke organizavo Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras. Jo vadovė Nijolė Meilutienė tikina, kad 95 proc. smurto atvejų šeimose – smurtas prieš moteris.

„Visuomenė vis geriau atpažįsta smurtą, vis drąsiau apie tai kalba. Tačiau kol kas daugiausia dėmesio skiriama lengviausiai pastebimam smurtui, kuris vyksta asocialiose šeimose. Tačiau smurtaujama visur, net ir aukščiausiuose sluoksniuose. Tik smurtas nebūtinai būna fizinis. Jis gali būti psichologinis, ekonominis, seksualinis. Moterys dažnai būna įsuktos į tokį ratą, kad iš jo išeiti pasidaro labai sunku“, – sakė N. Meilutienė.

Pasak N. Meilutienės, smurtas prieš moteris neišvengiamai susijęs ir su smurtu prieš vaikus. Juos apsaugoti galima tik sprendžiant smurto prieš moteris problemą.

„Reikia suprasti, kad yra smurto grandinė. Smurtautoju negimstama, smurtauti išmokstama. Kai vaikai šeimose mato smurtą, jie jį perkelia į mokyklas, į gatves. Tada prasideda patyčios, suoliukų spardymai. Ypač greitai to išmoksta berniukai. Smurtas – kaip cunamis. Vienur įvyko, o banga nuplovė viską aplink“, – tikino moteris.

Būtent todėl per akciją jurbarkiečiai buvo skatinami netylėti apie jokį smurtą. Pastebėjus smurtaujant derėtų iškart kreiptis į tarnybas ir įvairią pagalbą teikiančias įstaigas. Viena tokių vietų – specializuotos pagalbos centrai (SPC), kurie teikia nemokamą pagalbą smurto artimoje aplinkoje aukoms.  SPC veikia visoje Lietuvoje, kiekvienoje apskrityje.

Jurbarkiečiai gali kreiptis į Tauragės moters užimtumo ir informacijos centrą Tauragėje, Kudirkos g. 9, tel. 8 446 61 565.

SPC specialistai, gavę iš policijos informaciją apie smurtą artimoje aplinkoje, telefonu ar kitais būdais susisiekia su smurtą patyrusiu asmeniu ir jam pasiūlo pagalbą. Pagalba teikiama ir tuomet, jei smurtą artimoje aplinkoje patyręs asmuo pats savarankiškai kreipiasi į SPC.

„Lietuvoje kas trečia moteris patiria vienokį ar kitokį smurtą. Tai visiškai nepriklauso nei nuo jos pajamų, nei nuo socialinio statuso. Žinoma, būna, kad ir moterys smurtauja, tačiau tai labai nedidelė dalis. Be to, dažniausiai tai vyksta tada, kai moteris nebeatlaiko vyro smurto“, – tikino N. Meilutienė.

Moteris ragina artimuosius nebūti abejingus ir visada atkreipti dėmesį į tokius dalykus, kaip augantis moters nepasitikėjimas aplinkiniais, depresija, kalbos apie savižudybę, savęs nevertinimą, pykčio protrūkius, motyvacijos praradimą, alkoholio ar narkotikų vartojimą. Visa tai gali byloti apie rimtas problemas šeimoje.

„Į mūsų centrą gali kreiptis ne tik pačios moterys, bet ir jų artimieji. Jei žinosime, kad yra bėda, mūsų specialistai susisieks su moterimi ir bandys jai padėti. Pagalbą teikiame įvairią – nuo psichologinės iki teisinės. Būna, kad moteriai užtenka poros mėnesių, kad ji vėl taptų savimi, būna, kad prireikia ir kelerių metų“, – tikino N. Meilutienė.

Įvairią pagalbą gyventojams teikiančios viešosios įstaigos „Jurbarko socialinės paslaugos“ direktorė Audronė Balčiūnienė sako, kad kova su smurtu kol kas vyksta labai neefektyviai. Nors įgyvendinamų projektų daug, jų rezultatai – menki.

„Smurto problema rajone tikrai yra, tačiau dabar vis girdime, kad su juo kovojama ir kovojama. Tik to smurto beveik nemažėja. Turbūt turės pasikeisti ištisos kartos, turės vaikai kitaip užaugti, kad situacija realiai pasikeistų“, – sakė moteris.

Lukas Pileckas« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook