Balsavimas

Ar pritariate valdininkų išvykai į mokymus Ispanijoje?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Užduotis: suprasti, prisiliesti, pajusti meną

Užduotis: suprasti, prisiliesti, pajusti meną (0)

2017-07-05

Dvejus metus asociacija Vadžgirio jaunimo klubas „Išlaikyk pusiausvyrą“ vykdė projektą „Jaunimui apie meną“. Aštuoni renginiai kvietė ne tik sužinoti, kas yra profesionalus, šiuolaikinis menas, bet ir suteikė progą atrasti savyje kūrybinių galių.

„Projektas parodė, kad turime ne tokį ir mažą ratą žmonių, kuriems meno projektai reikalingi, kurie ieško galimybių pabūti kūrybinėje aplinkoje. Norėjome suteikti tokią galimybę“, – sako projekto vadovė Daura Giedraitienė. 
Svarbiausias projekto „Jaunimui apie meną“ tikslas buvo padėti pažinti šiuolaikinį meną. Jurbarko krašto žmonės turi išskirtinę galimybę nuolat jausti intensyvų Vilniaus dailės akademijos (VDA) gyvenimo pulsą Panemunės pilyje, savivaldybė užmezgė ryšius su VDA Telšių fakulteto menininkais, parodas rengia Kauno fakultetas – taip vis dažniau susiduriama su šiuolaikinėmis meno raiškos formomis. Dažnam jos regisi gana keistos ir nesuvokiamos. Jose tarsi ir nerandame gyvybės, tradicinės estetikos, turinio. Meno kūrinių turinį galima atrasti priimant juos jausmais, o ne protu.
Šiuolaikinis menas dažnai kelia socialines problemas ir jei jos skaudžios, forma gali būti nemaloni žiūrovo akiai, sunkiai priimama. Apie visa tai ir bandyta kalbėti, patirti, suvokti projekto „Jaunimui apie meną“ renginiuose.
Apie meną buvo kalbama per įvairias dailės sritis, muziką. Buvo galima ne tik sužinoti, bet ir patiems išbandyti. „Būtent patyriminis pažinimas leidžia suvokti kūrybos esmę, leidžia plaukti pasroviui mintims ir emocijoms, atrasti netikėtumus, kurie staiga gali virsti menu“, – įsitikinusi D. Giedraitienė. 
Visos paskaitos ir kūrybinės dirbtuvės, darbo priemonės įsijungusiems į projekto veiklas buvo nemokamos. Dalyvavo ir jauni, ir brandūs žmonės. Projektą, suteikdami patalpas ir geranoriškai padėdami, parėmė Jurbarko r. savivaldybės viešoji biblioteka ir Jurbarko švietimo centras. Projekto rengėjai už paramą dėkingi ir VDA, Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklai, verslininkui Daivarui Rybakovui, Vadžgirio muzikos klubui „Mūza“, Vinco Grybo memorialinio muziejaus darbuotojoms.
Projekto dalyviai turėjo galimybę klausytis VDA Fotografijos ir medijos meno katedros profesoriaus, įvairių tarptautinių projektų sumanytojo ir įgyvendintojo Audriaus Mickevičiaus paskaitos „Kodėl menas keistas“. Profesorius vedė kūrybines dirbtuves „Linija ir dėmė“ – pagal jo paties parengtą piešimo mokymo šešių valandų trukmės programą ir metodus nemokantys piešti žmonės patikėjo savo jėgomis ir sukūrė kompozicijas. „Tai – piešimo žinių ir džiazo kokteilis apie tai, kaip sukurti gyvą, laisvą, greitą ir vizualų eskizą“, – sakė menininkas.
Projekte dalyvavę žmonės liko maloniai nustebinti ir patenkinti savo darbo rezultatais. Dirbtuvių metu sukurti piešiniai bus eksponuojami Jurbarko viešojoje bibliotekoje. Renginyje dalyvavę Jurbarko ir Šakių dailės mokytojai įgavo vertingos patirties darbui dailės pamokose.
Nepakartojami perkusininko multiinstrumentalisto iš Gruzijos Irakli Koiava pasirodymai Panemunės pilyje – taip pat šio projekto dalis. Tarp atlikėjo ir Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklos užsimezgė kūrybiniai kontaktai, kurie ateityje gali duoti vaisių.
Jurbarko rajono žmonės galėjo susipažinti su Vilniaus dailės akademijos studentų medijos meno darbais – trumpametražių filmų ciklu „Tapatybė LT“. Šiuos filmus galima pažiūrėti ir dabar. 
Apie modernią Lietuvos ir užsienio šalių keramiką pasakojo keramikas, Vilniaus dailės akademijos Kūrybinio centro direktorius, kultūrinių iniciatyvų grupės „Kvadratas“ vadovas Tomas J. Daunora. Per paties inicijuotą „Laiko ekspoziciją“, kuri buvo demonstruota keliuose miestuose, jis pristatė žymiausius šiuolaikinius Lietuvos keramikus, vėliau vedė ir kūrybines keramikos dirbtuves. Į jas susirinko keramiką jau išbandę dalyviai, tad T. J. Daunora dalijosi amato paslaptimis, naudingomis kuriant tiek tradicinę, tiek modernios raiškos keramiką.
Smagiai praėjo jaunutės grafikės Paulės Vaitkutės kūrybinės dirbtuvės, kurios pradžiugino netikėtomis galimybėmis kurti su daile nesusijusiems žmonėms. Šios, dar studijuojančios Vilniaus dailės akademijoje, ambicingos dailininkės noras dalytis kūrybiniu įkvėpimu pagavo ne vieną. „Svarbu, kad žmonės patiki savimi ir savo galimybėmis ir tuo pačiu patiki menininkais“, – tikina projekto vadovė D. Giedraitienė. Dar žiemą Paulės surengtos parodos pristatyme ji su užsidegimu pasakojo apie kūrybos kelius, atradimus, nusivylimus, skaitė pranešimą apie dailės raidą žmonijos istorijos kontekste bei įdomias priešistorinio ir šiuolaikinio meno sąsajas.
Didelio susidomėjimo sulaukė ir paskutinis projekto renginys – menotyrininko, teatrologo, muzikos vadybininko Tomo Ivanausko paskaita apie fluxus mene.
Projekte „Jaunimui apie meną“ paskaitas lydėjusios kūrybinės dirbtuvės suteikė jų dalyviams asmeninės kūrybinės patirties, leidžiančios suvokti, mokėti interpretuoti kitų žmonių, profesionalių menininkų, kūrybą, neretai keistoką savo raiškos būdais, bet kalbančia žiūrovui, jei tik šis nori klausytis. Projekto tikslas ir buvo – suartinti kūrinius ir žiūrovus.
Užsak. Nr. 802.« Atgal

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook