Vaikai prašo suaugusiųjų pasirūpinti saugia aplinka

Vaikai prašo suaugusiųjų pasirūpinti saugia aplinka (0)

2014-05-03

Daugiau nei pusė vaikų patiria smurtą ir patyčias namuose, mokyklose, viešose vietose. Tą patvirtino projektą „Saugios mokyklos kūrimas per aktyvaus pilietiškumo skatinimą ir mokyklos bendruomenės įgalinimą“ įgyvendinančios organizacijos „Gelbėkite vaikus“ atlikta apklausa. Savivaldybėje susirinkę trijų mokyklų atstovai prašė vietos valdžios ne tik aptverti mokyklų teritorijas ir įvesti elektroninius mokinio pažymėjimus, bet ir kontroliuoti prekybą alkoholiu, rūpintis beglobiais gyvūnais bei likviduoti grėsmę keliančius pastatus-vaiduoklius.

Organizacijos „Gelbėkite vaikus“ saugios mokyklos kūrimo projekte dalyvauja Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijos, Jurbarko Naujamiesčio bei Girdžių pagrindinių mokyklų moksleiviai. Balandžio pradžioje šių mokyklų atstovai susirinko savivaldybėje pasakyti, kodėl jie jaučiasi nesaugūs ir paprašyti suaugusiųjų pagalbos. Naujamiesčio pagrindinės mokyklos moksleivius atlydėjusi socialinė pedagogė Vaida Beinarienė tikino, kad projektas įgyvendinamas ir diskusijos su vietos valdžia vyksta aštuoniose šalies savivaldybėse. Projekto iniciatoriai siekia, kad vaikai ir jaunimas dalyvautų sprendžiant patyčių ir smurto problemas ir taptų pilietiškesni.
Pasak V. Beinarienės, projektą įgyvendinant atlikto tyrimo metu vaikai prašė suaugusiųjų nebūti abejingais – drausminti skriaudikus, nepraeiti pro šalį, kai kas nors blogai, daugiau bendrauti su vaikais ir užsiimti informacijos sklaida. Mokyklų atstovai savivaldybei pateikė vienuolika rekomendacijų, o susitikę su vietos valdžios atstovais bandė įrodyti, kodėl jiems to reikia.
Deja, į susitikimą su vaikais atvyko tik savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Gvildys ir Jurbarko miesto seniūnas Romualdas Kuras, todėl į kai kuriuos klausimus nebuvo kam atsakyti.
Bene ilgiausiai buvo diskutuojama dėl vaikų noro aptverti mokyklų teritorijas. Naujamiesčio pagrindinės mokyklos vaikai nerimauja, kad gali atsitikti nelaimė – kamuolys iš stadiono skrieja tiesiai į Kalninės gatvę, laužo aplinkinių gyventojų gėlynus. Panašių problemų patiria ir Girdžių pagrindinės mokyklos moksleiviai.
„Rodėme vaikų parengtas rekomendacijas savivaldybės administracijos direktoriui Petrui Vainauskui. Jis pritaria iniciatyvai ir siūlo rengti projektus, nes savivaldybė tvoroms tverti pinigų neturi“, – aiškino su vaikais dirbanti Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Zita Tytmonienė.
Tačiau Švietimo skyriaus vedėjo A. Gvildžio nuomone, aptverta mokykla atrodytų keistai – aplinkiniai galvotų, kad įstaiga nuo jų sklepiasi. „Reikia aptverti tas vietas, kur vaikai jaučiasi nesaugūs, pavyzdžiui, stadionus“, – siūlė A. Gvildys. Toks pasiūlymas netiko Naujamiesčio pagrindinės mokyklos direktorei Almai Uznei, nes mokyklos stadionu naudojasi ne tik vaikai – jame vakarais ir rytais renkasi Naujamiesčio gyventojai. Mokykla planuoja savo teritorijos ribas apsodinti eglaitėmis.
Nuomonės išsiskyrė ir dėl antrosios rekomendacijos nustatytas rūkymo zonas pažymėti specialiais ženklais. Veliuoniškiai tikino, kad tokie ženklai jaunimo nesudrausmins – jiems kils noras prieštarauti suaugusiųjų valiai. Kad nereikia apsistatyti ženklais, mano ir miesto seniūnas R. Kuras, pasidalijęs planais ženklinti nerūkymo zonas autobusų stotelėje bei vietas, kuriose mėgsta rinktis jaunimas.
Prašymas apstatyti daugiau šiukšliadėžių automobilių stovėjimo aikštelėje atrodė pats paprasčiausias, bet irgi sulaukė suaugusiųjų pasipriešinimo. Kalninės gatvėje, kur vakarais suvažiuoja bendrauti ratuotas miesto jaunimas, kiekvieną rytą neįmanoma perlipti per šiukšles, bet blogiausia – pirmadieniais. Įdomią išeitį pasiūlė veliuoniškiai – vaikų nuomone, tokiose vietose reikia statyti šiukšliadėžes, į kurias atliekas galima būtų sumesti neišlipant iš automobilių.
Nors įstatymas draudžia nepilnamečiams parduoti tabako gaminius ir alkoholinius gėrimus, mokyklų atstovai tvirtino, kad tai nėra problema – prie kai kurių Jurbarko parduotuvių „budi“ moksleiviams savo paslaugas siūlantys piliečiai. Vidur dienos nepilnamečiai kavinėse geria alų, nes padavėjoms jų amžius nerūpi. Pedagogai tvirtina, kad pareigūnai žino tas parduotuves ir yra informuoti apie tai, kas prie jų vyksta, bet neturi priemonių sudrausminti vaikų sąskaita uždarbiaujančių gyventojų.
Įdomią išeitį naujamiestiečiams siūlė Girdžių moksleiviai. Vaikai pasakojo, kad prieš keletą metų nelegaliai surogatinį alkoholį ir kontrabandinius tabako gaminius pardavinėjusius gyventojus laiškais informavo apie jų daromą žalą. Du iš penkių „taškų“ savininkų sureagavo į vaikų pasirašytus laiškus – atsisakė nelegalaus užsiėmimo. Kitais metais Girdžių moksleiviai parašė ir įteikė padėkas visų miestelio parduotuvių savininkams už tai, kad vaikams neparduoda alkoholio ir cigarečių. „Taip mes pasibeldėme į verslininkų sąžinę“, – tikino mokyklos socialinė pedagogė Irena Molčankinienė.
Pastebėję, kad prie vienos parduotuvės susibūrę skerdyklos darbininkai po darbo geria alų ir laido replikas, moksleiviai nutarė prie parduotuvės pakabinti plakatą, informuojantį, kad girtauti viešose vietose draudžiama. Kol prie parduotuvės kabojo įspėjimas, kompanija nesibūriavo, tačiau užrašui nublukus sugrįžo.
Taip pat vaikai prašė savivaldybės užtikrinti, kad pardavėjos suaugusiesiems neduotų skolon alkoholinių gėrimų, nes dėl to kenčia šeimos.
Atrodytų, kad vaikai neturėtų spręsti tokių problemų – juk tai suaugusiųjų reikalas, tačiau savivaldybei pateiktos moksleivių rekomendacijos byloja ką kita. Vaikai, o ne suaugusieji, atkreipia dėmesį į pastatus-vaiduoklius, kuriuose vakarais renkasi nuobodžiaujantys nepilnamečiai. Moksleiviai prašo savivaldybės pasistengti, kad mieste nelakstytų palaidi šunys, organizuoti daugiau renginių jaunimui ir net skleisti tėvams informaciją apie vaikų patiriamas problemas.
Kokių priemonių imsis savivaldybės valdininkai, kad vaikų rekomendacijos būtų įgyvendinamos?
Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Z. Tytmonienė teigia, kad vaikai ir nesitiki, jog visos vienuolika rekomendacijų bus įgyvendintos, nes patys supranta, kad daugelis dalykų priklauso ne nuo vietos valdžios norų ir galimybių – pavyzdžiui, savivaldybė niekaip negali įpareigoti moksleivių nešioti mokyklines uniformas.
„Skaudžiausia, kad prekybos įmonių darbuotojai nesilaiko įstatymų, o prie parduotuvių renkasi „geradariai“, uždarbiaujantys vaikų sveikatos sąskaita. Bet ir vaikai supranta, kad pagauti už rankos nesąžiningas pardavėjas labai sunku – ir parduodantys, ir perkantys draudžiamas prekes elgiasi itin atsargiai. Antra vertus, visi žino, kad policijos komisariatui trūksta pajėgų“, – tvirtino Z. Tytmonienė.
Pasak Švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės, projektą įgyvendinančių mokyklų moksleiviai tikisi, kad savivaldybė, pareigūnai, mokyklų administracijos, visuomenės informavimo priemonės įgyvendins bent trečdalį jų pageidavimų.
Tačiau net ir nepavykus pasiekti tikslo, pasak Z. Tytmonienės, projektas jau duoda naudą. „Tai priemonė, padedanti ugdyti ne tik moksleivių, bet ir visuomenės sąmoningumą. Jei žmonės daugiau žinos, bus akylesni ir labiau rūpinsis vaikų saugumu – tikslas bus pasiektas. Būtent to mūsų vaikai ir laukia“, – tvirtino Z. Tytmonienė.

Daiva BARTKIENĖ« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook