Pagalbos ranka ieškant savęs

Pagalbos ranka ieškant savęs (0)

2016-06-22

Irma Savickaitė pirmiausia bando suprasti, kuo jaunas žmogus gyvena, ir sukurti pasitikėjimo ryšį, o vėliau motyvuoja žengti žingsnį link išsikelto tikslo. J. Stanaitienės nuotr.

Atrodo, jauniems žmonėms atviri visi keliai – mokykis, dirbk, tobulėk, keliauk. Tačiau ne kiekvienas sugeba šiomis galimybėmis pasinaudoti – nepalankios aplinkybės, nepalaikanti šeima, galbūt ir tingėjimas jaunuolius atveda į gyvenimo paraštę. Nežinančiam kuo užsiimti jaunimui skirtas projektas „Atrask save“.

Kiekvienam – pagal poreikius

Projektą „Atrask save“ įgyvendina Lietuvos darbo birža ir Jaunimo reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
Darbo birža teikia garantijas 16-29 m. bedarbiams, kurie nesimoko, nedalyvauja mokymuose ir yra užsiregistravę teritorinėje darbo biržoje, o Jaunimo garantijų iniciatyvos (JGI) koordinatoriai rūpinasi nedirbančiu ir nesimokančiu 15-29 m. jaunimu, neregistruotu teritorinėje darbo biržoje.
Projektu siekiama padėti kiekvienam jaunam žmogui geriau pažinti save, įvardyti savo poreikius ir svajones, išsikelti artimiausius tikslus ir suplanuoti jų įgyvendinimo žingsnius. Jaunuoliai mokomi susikurti palaikančią aplinką, realizuoti savo pomėgius ir sumanymus, pasirinkti tikslingą mokslų ar studijų kryptį arba rasti patinkančios darbinės veiklos.
Jei jaunuoliui nepavyko susikurti tokio gyvenimo, kokio norėjo, jam suteikiama proga keisti situaciją, patirti naujų iššūkių, padedama suvokti, ką toliau gyvenime veikti.
Projekto dalyviai „Atrask save“ yra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu. Su kiekvienu dalyviu dirbama 4 mėn., siekiama, kad per šį laiką jis pradėtų mokytis arba susirastų darbą. Jei nepavyksta, jis gali registruotis darbo biržoje ir dalyvauti kitose programose ir mokymuose.
Projekto išskirtinumas – individualus darbas su kiekvienu dalyviu, atsižvelgiant į konkrečius pageidavimus ir poreikius. Projektas truks iki 2018 m. rugpjūčio 31 d., o esant geriems rezultatams gali būti pratęstas.

Projektas įsibėgėja

Jaunimo reikalų departamento partneriu Jurbarke tapo švietimo centras, kuriame įsteigtas Jaunimo garantijų iniciatyvos koordinatoriaus etatas. Šio darbo ėmėsi Irma Savickaitė.
Specialistei pirmiausia teko sukaupti duomenų bazę ir surasti projekte norinčių dalyvauti jaunuolių. Pirmieji pagalbininkai šiame darbe – socialiniai darbuotojai. Jie žino, kurie jauni žmonės reikalingi pagalbos ir būtų pasiruošę keisti savo gyvenimą. Informacijos galima gauti ir iš mokyklų.
„Važiuoji per seniūnijas, kalbini žmones, ieškai, o radus bandai kalbėti ir suprasti, ar jiems reikia pagalbos“, – sako I. Savickaitė.
Šiuo metu projekte dalyvauja šeši asmenys: 2 vaikinai ir 4 merginos iš Eržvilko, Viešvilės, Smalininkų, Girdžių, Jurbarkų ir Jurbarko. JGI koordinatorė bent kartą per savaitę su jais susitinka. Jei jie dalyvauja veiklose, nuveža ir parveža juos atgal.
Du dalyviai yra vieniši, kiti turi šeimas, augina vaikų.
Ką galima pasiūlyti mamai, auginančiai septynis vaikus?
„Pirmiausia bandau suprasti, kuo jaunas žmogus gyvena, kurti pasitikėjimo ryšį. Mano tikslas – surasti ir parodyti pačiam asmeniui, kuo jis apdovanotas ir kokius vidinius turtus turi. Tik vėliau ieškau būdų, kaip motyvuoti žengti kitus žingsnius. Kartais parodau filmukų, kaip žmonės siekia savo svajonių, o tada aiškinamės, kokios priežastys, sunkumai trukdo siekti asmeninių siekių. Tai ypatinga mano darbo dalis – atskleisti svajones“, – sako I. Savickaitė.
Tai nėra lengva – dažnas, turėdamas liūdnos ir skaudžios patirties, teigia, kad nenori svajoti ir nežino, ko nori iš gyvenimo. Atrodo, taip lengva pasakyti – mokykis, ieškok darbo ir gyvenk. Tačiau nežinia, kodėl jaunas žmogus nesimokė tada, kai galėjo, kas jo laukė mokykloje, ar namuose pasitikdavo blaivūs tėvai. Galbūt tada jis neturėjo galimybių pasirinkti kitokio gyvenimo ir liko įklimpęs alkoholio, susvetimėjimo, skolų liūne? O dabar yra galimybė pradėti viską iš naujo.
„Pirmiausia žmones reikia motyvuoti, nes dažnai jie, užsisklendę savam pasaulėlyje, nieko nenori, – teigia koordinatorė. – Mūsų tikslas, kad jie pamatytų didesnes galimybes. Gyvenant uždaroje erdvėje problemos atrodo labai didelės ir neišsprendžiamos, todėl norisi programos dalyviams parodyti, kad pradėjus bendrauti atsiranda daugiau ryšių ir galimybių, o problemos nebeatrodo tokios baisios, kai yra kas padeda.“
Programa „Atrask save“ – vienas iš žingsnių įsilieti į bendruomenę. JGI koordinatorė ne tik bendrauja, bet ir ieško užimtumo: surasti širdžiai mielą užsiėmimą, tarpininkauti susitariant su darbdaviu ar padėti tapti savanoriu.
Šios programos dalyviai skatinami tapti savanoriais. Tai galima daryti ne tik Jurbarke, bet ir kituose miestuose – svarbu rasti sau patinkančią sritį. Savanoris gali dirbti 100 val. per mėnesį. Kaip paskatinimas už valandą mokama 0,71 Eur, savanoriaujant kitame mieste kompensuojamos apgyvendinimo ir kelionės išlaidos.
„Savanorystė – puiki proga pasitikrinti save, sužinoti, ką sugebi, įgyti praktikos ir įgūdžių, pabandyti įsikurti kitame mieste. Dažnai tėvai negali suteikti tokių galimybių“, – sako I. Savickaitė.

Naudojasi galimybėmis

Projekto dalyvė Odeta turi magistro diplomą, baigė aplinkosaugos inžinerijos studijas, tačiau jauna specialistė be patirties Jurbarko rajone darbo rasti negalėjo.
Tarpininkaujant koordinatorei savanoriškam darbui ją priėmė Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Jurbarko r. agentūra. Kad galėtų įdarbinti savanorį, įstaiga specialiai susitvarkė akreditaciją.
Odeta džiaugiasi nauja patirtimi savanoriaujant: „Nors savanorystė dar tik įpusėjo, jau įgijau nemažai patirties. Turiu kasdienes užduotis, bet taip pat kasdien susiduriu su naujais iššūkiais, kurie neleidžia sustoti vietoje. Dirbu labai draugiškame kolektyve su specialistais, kurie puikiai išmano savo darbą, todėl labai įdomu iš jų pasisemti patirties ir naujų žinių. Tai puiki galimybė susipažinti su naujais žmonėmis, įsilieti į darbinę aplinką, įgyti naujų įgūdžių ir didesnio pasitikėjimo savimi.“
Devyniolikmetis vaikinukas projekto dalyviu tapo labai noriai. Vaikinas nebuvo niekur keliavęs, todėl jį pakvietė į tarptautinį projektą su vokiečiais, važiavo į Vilnių, aplankė Seimą. Jis taip pat dalyvavo Pauliuose vykusiose jaunimo rekolekcijose, atvyksta į Atvirą jaunimo erdvę.
„Pabendravę su kitokiais, išėję iš savo aplinkos žmonės nusikrato savotiško štampo: tu esi toks ir negali būti kitoks. Galima atversti visai naują gyvenimo puslapį“, – sako I. Savickaitė.
Bene labiausiai projekto galimybėmis džiaugiasi viešvilietė Raimonda. Septynis vaikus auginanti 29 metų moteris dar pateko į žmonių kategoriją, galinčių dalyvauti projekte. Meninių polinkių turinčiai moteriai buvo pasiūlyta kūrybos paslapčių pasimokyti pas menininkę Sandrą Mielkaitytę.
Net kelis kartus per savaitę Raimondą, neretai su keturiais mažiausiais vaikais, Irma veža į Sandros kūrybines dirbtuvėles. Kol mama gamina gražius ir naudingus daiktus, vaikai žaidžia su JGI koordinatore.
Aktyvi ir optimistiška moteris neleidžia sau apkerpėti: „Namuose – vaikai, gyvuliai, ūkis, o norisi kažko sau. Nuo mokyklos laikų mėgau piešti, siuvinėti kryželiu, todėl pas Sandrą man labai patinka. Ne tik pati daug ko išmokstu, bet galiu ir savo mokytojai parodyti ką nors naujo.“
Raimonda džiaugiasi, kad vyras ją palaiko, vaikai padeda. Namuose pribėgdama pagamina ką nors gražaus. Moteris svajoja baigusi programą pagaminti po vazą seniūnijai ir vaikų mokyklai, o gal net surengti savo darbų parodą. „Labai džiaugiuosi galimybe dalyvauti šiame projekte. Visiems rekomenduoju. Sandra man parodė, ką galima gaminti iš įvairių „atliekų, šiukšlių“.Pradėjau patikėti, kad galiu pati ką nors sukurti, kas kitiems sukelia džiaugsmą ir nuostabą. Galiu ir kitus išmokyti to, ką pati moku. Vaikai taip pat noriai prisijungia, kartu ieškom gamtinių medžiagų, lipdome, dažome. Labai tikiuosi, kad šis naujas mano pomėgis ateityje galėtų tapti darbine veikla.“

Kviečia prisijungti

Projektas tęsiasi, todėl visi norintys jame dalyvauti gali kreiptis į Jurbarko švietimo centre dirbančią JGI koordinatorę el. paštu jaunimas@jurbarkosc.lt, tel. 8 633 38 761.
Užsiregistravusius darbo biržoje jaunus žmones į šį projektą gali įtraukti Jurbarko darbo biržos specialistai.
Pasak Tauragės teritorinės darbo biržos projekto ,,Atrask save“ su jaunimu dirbančios specialistės Ritos Sutkutės, penkiolika Jurbarko skyriuje registruotų 16-29 metų bedarbių pasirašė susitarimus dalyvauti projekto ,,Atrask save“ veiklose. Jaunuoliai buvo įtraukti į papildomų gebėjimų ir kompetencijų ugdymą, supažindinti su vietos įmonėmis, paklausiomis darbo vietomis ir joms užimti keliamais reikalavimais. Bus surengti mokymai, kaip efektyviai save pristatyti ieškant darbo, apie laiko, konfliktų ir stresinių situacijų valdymą. Dalyviai lankysis trijose Jurbarko įmonėse.
Šis projektas įgyvendinamas keliose Europos Sąjungos šalyse, nes įtraukiant jaunimą į programą sutaupoma daug lėšų, kurios būtų skirtos pašalpoms mokėti, o jaunuoliai tampa savarankiškesni ir turi didesnę savivertę.

Jūratė Stanaitienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook