Balandžio 9 d. aktyvaus laisvalaikio gerbėjams buvo atkelti Mažosios Lietuvos rytiniai vartai. Laikraštis „Šviesa“ ir bendruomenės „Tvarkau Jurbarko kraštą“ bei „Skalvija“ pakvietė žygeivius pasivaikščioti po nuostabias Viešvilės apylinkes ir kartu paremti ruošiamą išleisti monografiją apie šį kraštą.
Ėjimo entuziastams buvo pasiūlytos dvi trasos – 8 km trumpoji, kurios dalis sutapo su Viešvilės pėsčiųjų pažintiniu taku, ir ilgoji, 20-ies km trasa, vedusi per apylinkėse išsidėsčiusius istorinius ir gamtinius objektus – senąsias girininkijas, ąžuolų alėją, Naudvario kapinyną, Kalvelių kaimą.
Tikrino „pasieniečiai“
Abiejose trasose žygeivius lydėjo gidai, vietos bendruomenė surengė įvairiausių siurprizų ir vaišių. Pirmiausia žygeiviams teko įveikti improvizuotą Mažosios Lietuvos ir Vokietijos sieną. Čia juos pasitiko posto vyresnysis vachmistras Vašys ir kiti pasieniečiai. Pareigūnai atidžiai tikrino keliautojus, domėjosi jų tikslais, svoriu ir kitais dalykais.
„Be žodžių“, – muitinės procedūras iškėlusi nykštį į viršų komentavo jurbarkietė Rasa Daunienė.
Kiti žygeiviai garsiai prisipažino apie nešamą kontrabandą. Kas tikino kuprinėje turintis lenkiškų sulčių pakelį, kas seniau neleistina preke buvusio anodijos gėrimo butelį – spirito ir eterio mišinį.
Lydėjo gidai
Po muitinės patikros žygeiviai išsiskyrė. Mažąja trasa nusprendusius eiti žygeivius lydėjo ir apie gamtą įdomybes pasakojo Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato gidai. Ilgojoje trasoje keliautojus globojo miškininkai ir jaunųjų miško bičiulių būrelio nariai. Pastarieji kiekvienoje įdomesnėje vietoje pasakojo istorijas, suteikdami galimybę žygeiviams atsipūsti ir daugiau sužinoti apie Viešvilės kraštą.
Ilgosios trasos pusiaukelėje žygeivių laukė dar viena maloni stotelė – ypatinga arbata iš Viešvilės apylinkėse surinktų žolelių.
„Labai gražios vietos, gražūs augalai, visas maršrutas mišku“, – po žygio džiaugėsi net iš Radviliškio su kompanija atvykusi Elena Danišauskienė.
Žygyje dalyvavo apie šimtą aktyvaus laisvalaikio entuziastų. Ilgiausią kelią iki Viešvilės sukorė 144 km įveikę klaipėdiečiai, apie 140 km važiavo ir svečiai iš Radviliškio. Taip pat atvyko ir žygeivių iš Pagėgių, Šakių, Tauragės. Ėjimo entuziastai monografijos leidybą parėmė beveik 500 eurų. Antra tiek bendruomenei paaukojo savivaldybės tarybos narys Daivaras Rybakovas.
Svarbi parama
Pasak Viešvilės seniūno Valentino Kucino, monografijai išleisti reikia apie 27 tūkstančių eurų. Bendruomenė šiuo metu yra surinkusi apie 12 tūkst. eurų. Didžiąją lėšų dalį suaukojo fiziniai asmenys, paramos sulaukta ir iš kelių įmonių. „Žygis buvo ženkli parama monografijos leidybai. Juk tūkstantis eurų nesimėto“, – sakė V. Kucinas.
Tačiau seniūną labiausiai džiugina ne pinigai, o tai, kad į Viešvilę pavyko pritraukti tiek žygeivių, per žygį pažinusių miestelį, apylinkes, gamtą ir Mažosios Lietuvos istoriją.
„Svarbu ir tai, kad pamatėme, ką gali bendras darbas – kas organizavo, kas reklamavo, kas kitais reikalais pasirūpino. Įgijome patirties, pamatėme klaidas, todėl organizuojant kitus žygius jau bus lengviau. O žygių dar tikrai organizuosime“, – sakė seniūnas.
Lukas PILECKAS
























