Birželio 14-ąją savivaldybėje surengtame Ūkio, verslo, ekologijos ir kaimo reikalų komitete UAB „Ren Energija“ vadovas Darius Velička vietos politikams pristatė planus šalia Skirsnemunės statyti vėjo jėgainių parką. Keturiolika įrenginių būtų vieni didžiausių ir galingiausių sausumos jėgainių Europos Sąjungoje.
Verslininkas atsakė į politikų ir gausiai susirinkusios Skirsnemunės bendruomenės klausimus bei paaiškino priežastis, kodėl atsinaujinančios energetikos vystymui pasirinko būtent Skirsnemunės ir Rotulių apylinkes.
„Pirmiausia mes žiūrėjome, kad yra kvietimas investuoti rajone – savivaldybės parengtas specialusis planas. Tuomet – energijos perdavimo galimybės. Netoli nuo planuojamo parko yra 110 kV elektros linija, kuri gali priimti mūsų planuojamus pajėgumus. Jei planuotume statyti kažkur toliau, tektų tiesti papildomas elektros perdavimo linijas, o kad tai apsimokėtų, reikėtų ir kur kas daugiau pačių vėjų jėgainių“, – sakė D. Velička.
Verslininkas pateikė daugybę informacijos ir skaičiavimų, kuriais bandė nuraminti skirsnemuniškius ir vietos politikus, kad tarp miestelio ir planuojamų jėgainių atstumai bus pakankamai dideli ir žmonėms elektrinės netrukdys.
Į kalbas nesileidžia
Verslininko įtikinėjimai vietos žmonių nuomonės nepakeitė. Skirsnemunės kaimo bendruomenės pirmininkė Ilona Ruškytė tikina, kad kaimo žmonės nelinkę leistis į jokius kompromisus. Savo nuomonę skirsnemuniškiai aiškiai parodė birželio 4-ąją vykusiame susitikime su „Ren Energija“ vadovu. Taip pat – birželio 14-ąją, kai savivaldybėje svarstyti reikalų susirinko Ūkio, verslo, ekologijos ir kaimo reikalų komitetas. Tarp šių datų žmonės dar spėjo nuvykti į Vilnių, į Sveikatos apsaugos ministeriją.
„Kaimo bendruomenė tvirtai nusistačiusi prieš vėjo jėgainių parką šalia Skirsnemunės ir aplinkiniuose kaimuose. Pagrindinis mūsų tikslas – siekti, kad būtų pakeistas specialusis planas, kuriame numatytos vėjo jėgainių statybos. Mes ne prieš vėjo jėgaines apskritai. Mes prieš tai, kad jos būtų statomos nuo sodybų tokiu atstumu, kuris kenkia žmonių psichinei ir fizinei sveikatai. Bendruomenė net nesvarstė, koks galėtų būti mažiausias atstumas nuo miestelio iki artimiausios jėgainės. Imamės visų, kaip mums atrodo, būtinų priemonių, kad sustabdytumėm „Ren Energija“ planus“, – sakė I. Ruškytė.
Pasak moters, tolesni bendruomenės veiksmai priklausys nuo to, kokius sprendimus priims rajono taryba. Taip pat – nuo Visuomenės sveikatos departamento, kurio specialistai turėtų atlikti naują tyrimą dėl planuojamų vėjo jėgainių įtakos žmonių sveikatai.
Prie įpykusių skirsnemuniškių, panašu, jungiasi ir Dainių II k. gyventojai. Pastarieji tikina atsidūrę dar blogesnėje padėtyje nei kaimynai. Pasak kaimo bendruomenės pirmininkės Jolantos Pocienės, žmones į neviltį varo tai, kad gyvenvietę ruošiamasi apstatyti jėgainėmis net iš trijų pusių.
„Esame pastatyti prieš faktą. Bendruomenės anksčiau nebuvo, mūsų niekas normaliai neinformavo nei apie vėjininkų planus, nei kaimui kompensacijų pasiūlė. Neaišku kodėl, bet kompensacijas verslininkai pasiūlė Žindaičiams, kurie visiškai niekuo dėti, nes jėgainės ne po jų langais stovės. Todėl turime situaciją, kai žindaitiškių šventes remia, jie šoka ir dainuoja, o mes su pasekmėmis gyvensime“, – sakė J. Pocienė.
Moteris tikino suprantanti, kad verslininkų planus pakeisti bus nelengva, tačiau tikisi, kad pavyks kiek įmanoma pagerinti maždaug dviejų dešimčių žmonių gyvenimą. „Iš trijų pusių vėjo jėgainės bus, šalia dar durpes nori kasti. Nenorime savo kaime tokio pragaro“, – tikino J. Pocienė.
Siūlo naikinti
Kol gyventojai protestuoja, rajono politikai – ginčijasi. Birželio 14-ąją vykusiame Ūkio, verslo, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto posėdyje paaiškėjo, kad susiklosčiusią padėtį dėl vėjo jėgainių rajono valdžia ir Seimo narys Ričardas Juška mato visiškai skirtingai.
Rajono politikai neranda rimtų argumentų ir galimybių sustabdyti vėjininkų planus, tačiau parlamentaras įsitikinęs, kad kaip tik tai būtų vienintelė teisinga ir būtina išeitis.
Pasak R. Juškos, 2010-aisiais parengtas specialusis planas, kuriuo vadovaudamiesi verslininkai susiruošė statyti vėjo jėgaines, turi būti panaikintas. To priežastis – pasikeitė daugiau nei pusė įstatymų, kuriais vadovaujantis šis planas buvo sukurtas.
„Specialusis planas yra niekinis. Juo vadovaujantis trukdomi investuotojai, kurie mano, kad planas galiojantis. Taip pat į sudėtingą situaciją pastatomos bendruomenės. Keičiantis įstatymams, ypač pagrindiniams, kaip teritorijų planavimo, poveikio aplinkai, turėjo planas pagal situaciją būti atnaujinamas. Savivaldybė to nepadarė“, – sakė R. Juška.
Seimo narys stebėjosi, kad savivaldybės vadovai į situaciją reagavo labai pasyviai. Jo manymu, ne bendruomenė turėjo vykti į Sveikatos apsaugos ministeriją, o būtent vietos politikai, kurie privalėjo išsiaiškinti teisinius niuansus ir ieškoti galimybių statybas stabdyti.
„Jie privalėjo patys važiuoti į Aplinkos, Sveikatos apsaugos ministerijas. Tačiau jau per Ūkio komiteto posėdį pamačiau, kad viskas krypsta prie to, kad pakalbės ir išsiskirstys. Net žmonės už nugarų replikavo – pasišnekės, pasišnekės, bus kaip Rotuliuose, nes administracijos direktorė pasakė – patriukšmaus ir bus kaip turi būti“, – sakė R. Juška.
Parlamentaras taip pat atkreipė dėmesį, kad 2010-aisiais sudarytame dokumente numatyta ir ribojimų vėjo jėgainėms dėl aukščio ir galios. „Didžiausia galima galia – 2,3 MW, o dabar planuojama 5,3 MW. Gerokai galingesnės, nei leidžia specialusis planas, planuojamos ir aplink Dainių II-ąjį kaimą. Taip būti negali. Esamas specialusis planas turi būti naikinamas ir kuriamas naujas, o iki tol procesai stabdomi, nes jie vyksta pagal negaliojantį dokumentą“, – tikino R. Juška.
Jei savivaldybė neatliks, parlamentaro manymu, jai privalomų darbų, į procesą greičiausiai turės įsitraukti teisėsauga. R. Juška atviras – esant reikalui, dėl savivaldybės vadovų pareigų neatlikimo teks kreiptis į Generalinę prokuratūrą.
Nemato galimybių
Pirmadienį rajono meras Skirmantas Mockevičius tikino, kad vietos politikai aptarė jėgainių klausimą ir priėmė sprendimą naujai sudaryti specialųjį planą. Tiesa, kol kas neaišku, ar šiandienines realijas turėsiantis atitikti dokumentas bus skirtas tai pačiai teritorijai, kaip ir dabar, ar visam rajonui.
„Artimiausiame tarybos posėdyje parengsime sprendimą dėl specialiojo vėjo jėgainių parko plano Skirsnemunės ir Rotulių kadastrinėse vietovėse keitimo. Taip pat antradienį bus pateiktos pastabos dėl poveikio sveikatai vertinimo“, – sakė S. Mockevičius.
Meras tikino, kad būsimajame plane bus naujai įvertintos galimybės ir gyventojų interesai. Savivaldybė planuoja įvesti ir saugiklių, kurie prireikus leistų papildomai apriboti verslininkų apetitą.
Tačiau politikas nepritarė R. Juškos pozicijai, kad naikinant senąjį specialųjį planą ir sudarant naują, verslininkų planai turėtų būti sustabdyti. „Sunku pasakyti, bet greičiausiai atgaline data keitimai negalioja“, – svarstė S. Mockevičius.
Praranda lėšas
Kol politikai, bendruomenės ir verslas ginčijasi ir diskutuoja, aišku viena – dėl prieštaringos situacijos ir tinkamai neparuoštų dokumentų rajono biudžetas praranda milžiniškas įplaukas.
Vėjo jėgainės rajone apmokestintos 3 proc. nekilnojamojo turto mokesčiu. „Ren Energija“ planuojamas 14 jėgainių parkas būtų vertas apie 60 milijonų eurų.
Dabartinis specialusis planas numato, kad jėgainių rajone galėtų būti nuo 90-ies iki 113-os. Šie įrenginiai vien savo buvimu rajono biudžetą papildytų didelėmis sumomis. Tačiau tam reikia aiškaus bendruomenių ir verslo interesus tenkinančio teisinio reguliavimo. O šį darbą atlikti gali tik ant pasenusio dokumento ne vienerius metus snaudžiantys savivaldos politikai ir valdininkai.
Lukas PILECKAS
Bėda tame, kad Juška prisidirbo gerokai savo meravimo metu patvirtinęs specialųjį planą, dabar jau šikna dega, nes elektrines įtaisė savo mamos kaimynams ir visam kaimui, kuris už jį dar neblogai balsuoja. Dabar beliko tik paskleidti demagogiją, esą planas negalioja, nes keitėsi kai kurie teisės aktai. Na, dokumentas galioja tol, kol jis nepakeistas, arba nepanaikintas. Tad ir vėl pamelavo, ir vėl savo kaimo žmonėms, savo rinkėjams…