Savaitgalį Jurbarko ir Šakių rajonuose vyko karinės pratybos „Piktas šernas 2018“. Mokymuose dalyvavo Krašto apsaugos savanorių ir Šaulių sąjungos pajėgos. Kariai ir šauliai mokėsi kovoti mieste – surasti priešą, surinkti informaciją ir sunaikinti taikinius.
Pratybas organizavo KASP S. Dariaus ir S. Girėno 2-osios rinktinės Šakių 205 lengvoji pėstininkų kuopa kartu su LDK Kęstučio 7-ąja ir Suvalkijos 4-ąja šaulių rinktinėmis. Mokymų scenarijus pasirinktas gan įprastas šių dienų aktualijoms – mažų padalinių veikimas apgyvendintoje vietovėje ir hibridinių grėsmių atrėmimas.
Šauliai ir kariai savanoriai bendradarbiavo ne tik per pratybas, bet ir jas planuojant. LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės padalinys „Juodas vilkas“ kartu su 205-ąją KASP kuopa kūrė mokymų scenarijų, padėjo parinkti užduočių vietas ir suplanuoti pačias užduotis.
Jurbarke mokymai prasidėjo šeštadienį, iš Šakių rajono atvykus KASP kariams. Pagal pratybų scenarijų, jų judėjimą stebėjo civiliais rūbais vilkintys šauliai, įsilieję į turgaus lankytojų būrį. Vėliau abi pusės žvalgėsi bandydamos nustatyti priešininkų buvimo vietas ir vykdė kitas užduotis, aiškinosi silpnas priešininkų vietas.
Sekmadienio vidurdienį kariai šturmavo numatytą objektą. Ši pratybų dalis buvo atvira visuomenei – stebėti kovą dėl pastato ir „įkaito“ prie Vytauto Didžiojo pagrindinės mokyklos susirinko gausus būrys smalsuolių. Po šturmo visi galėjo paragauti kareiviškos košės, apžiūrėti ginkluotę ir techniką.
Jurbarkiečiams ir miesto svečiams buvo pristatytos abi organizacijos – Šaulių Sąjunga ir KASP, papasakota apie galimybes tapti šauliais ar KASP kariais.
„Kariai savanoriai kartu su rinktinės žvalgais treniravosi vykdyti pasalas apgyvendintoje teritorijoje, patruliuoti ir atlikti suplanuotą reidą. Kartu kariai turėjo puikią galimybę treniruotis organizuoti radijo ryšį bei užtikrinti kuopos susitelkimo rajono apsaugą“, – pasakojo KASP 205-osios kuopos vadė vyresnioji leitenantė Elmyra Baljanaitė-Stanevičienė.
Pasak karininkės, įdomu ir tai, kad pratybose dalyvavo ir psichologinių operacijų grupės kariai, kurie bendravo su gyventojais, informavo juos apie mokymus, vykdė kitas užduotis.
„Taip pat labai norėčiau padėkoti „Juodam vilkui“, Šakių ir Jurbarko šauliams už pagalbą imituojant priešiškų pajėgų karius ir taip priartinant pratybas prie realių sąlygų“, – sakė vyr. leitenantė.
Pasak pratybose dalyvavusio LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės štabo būrio vado Dariaus Virvilo, pratybos tikrai pavyko. Nors galima visada rasti trūkumų, tačiau vien tai, kad kariuomenė ir šauliai bendradarbiauja, kartu mokosi atremti šiuolaikines grėsmes, yra labai gerai.
„Tokie mokymai turėtų vykti bent du ar tris kartus per metus. Šauliai nėra kariuomenė ir jų užduotys kitokios. Tačiau bet kokiu atveju, kuo daugiau sąveikos ir bendradarbiavimo, tuo geriau. Juolab kad ir miesto bendruomenei duoklė buvo atiduota – ginkluotės ir technikos paroda, parodomąjį šturmą stebėję jurbarkiečiai pavaišinti koše“, – sakė šaulys.
D. Virvilui pritaria ir LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės jaunųjų šaulių 701-osios kuopos vadas Marius Jazukevičius. Vyras ne tik šaulys, bet ir ilgametis kariškis, KASP leitenantas. Pasak M. Jazukevičiaus, pratybos ir yra tam, kad visi mokytųsi. Net jei ir ne viskas pavyksta, tai labai gera patirtis. Bendraminčiams pritarė ir Šakių šaulių kuopos vadas Mildaras Skripka, pratybas vertinantis kaip karybos įgūdžių tobulinimą.
„Mūsų padalinys džiaugėsi galimybe gauti patirties tiek iš „Juodo vilko“ šaulių, tiek iš karių savanorių. Svarbu tai, kad vis daugiau mokymų ir pratybų pagal šiandienos aktualijas iš miško persikelia į miestą“, – sakė M. Skripka.
Lukas PILECKAS
Psichoze Rusai puola niekaip nesibaigia.Jau darosi net nebejuokinga.Matyt is to kazkas gerai pelnosi