Viešvilės savanorių ugniagesių rinktinė – vienintelė rajone. Tik šiemet susibūrusiems savanoriams jau teko gesinti gaisrų savo miestelyje, o kad jų būtų išvengta, viešviliečiai įsijungė į akciją „Kūrenkime saugiai“ – savanoriai lanko gyventojus ir pataria jiems, kaip pasirengti saugiam kūrenimo sezonui.
Lanko gyventojus
Į pirmąją išvyką pas gyventojus susiruošę Viešvilės savanoriai ugniagesiai seniūno Valentino Kucino kabinete aptarė prevencinės akcijos maršrutus ir tikslus. Kasmet rudenį Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas rengia akciją „Kūrenkime saugiai“, kurios tikslas – gyventojus perspėti ir patarti susitvarkyti krosnis, išsivalyti dūmtraukius ir susiremontuoti kaminus.
„Akcija ragina žmones būti atsakingus, ir mes esame kviečiami joje dalyvauti. Yra žmonių, kurie nekreipia dėmesio į savo krosnis, kaminus, o kilus gaisrui nukenčia ne tik patys, bet ir kiti žmonės“, – sakė seniūnas ir prisiminė skaudžią nelaimę, kai prieš keletą metų miestelyje sudegus namui pastogės neteko net penkios šeimos.
Praėjusį trečiadienį savanoriai Antanas Žalgevičius, Dainoras Kožikis ir Kęstutis Vizbara lankė Jūravos gyventojus. Netikėtas gaisrinio automobilio pasirodymas kaime, ko gero, sukėlė nerimo, bet svečiai paaiškino atvykę tik pasikalbėti ir patarti. Uniformuotus vyrus žmonės sutiko geranoriškai, namų duris atvėrė net ir tie, kurie patys žino, kad nusipelno baudos dėl netvarkingų krosnių, nevalytų dūmtraukių ar apsileidimo, kuris gali prišaukti nelaimę. Bet skaudžiausiai baudžia ugnis, o ugniagesiai tik patarė, kaip išvengti gaisro, atsakė į klausimus, padalijo lankstinukų.
Dauguma aplankytųjų jau buvo girdėję apie Viešvilėje susikūrusią savanorių ugniagesių komandą, nes rugpjūčio viduryje miestelio šventėje ji prisistatė seniūnijos gyventojams. Žmonės džiaugiasi, kad nelaimės atveju greičiau sulauks pagalbos.
Būtent todėl ir susibūrė savanoriai. „Padėti nelaimėje – visos bendruomenės reikalas, juk nežinai, kas pas tave kada pasidarys. Tačiau tapti savanoriu – kiekvieno pasirinkimas“, – sakė K. Vizbara, ir kartu važiavę kolegos jam pritarė. Užteko vieno seniūno skambučio, kad šie vyrai apsispręstų tapti ugniagesiais.
Pagalba šalia
Pirmieji į savanorius jungėsi tie, kurie buvo nukentėję nuo gaisro. „Pats esu nukentėjęs, pamačiau, kokia situacija: ugniagesiai važiuoja ilgai, žymiai geriau, kai jie yra vietoje. Tačiau pas mus jų niekada nėra buvę, išskyrus, kai Viešvilė buvo vokiškas kraštas. Mūsų rinktinėje yra ne vienas, nukentėjęs nuo gaisro, todėl visi buvome suinteresuoti turėti ugniagesių komandą“, – sakė Paulius Šašys, savanoriu tapęs vienas pirmųjų. Jį vyrai išsirinko savo vadu.
„Turim budėjimo grafiką: savaitę budi ir perduodi kitam, esam 8 komandos, tai ir budėjimai kas aštuntą savaitę. Visi esam dirbantys, bet su darbdaviais sutarta, kad į gaisrą savanorius išleis“, – pasakoja P. Šašys.
Gesinti gaisrus teko dar ne visiems savanoriams, nors jie tam pasiruošę, ir geriau, kad netektų. Pirmas krikštas buvo gaisras „Aibės“ parduotuvėje – jie atvažiavo per 7 minutes, bet pardavėjos liepsnas jau buvo užgesinusios, liko tik apžiūrėti, ar nebėra pavojaus. Kai miestelyje užsidegė apleistas medinis namas, savanoriai atvažiavo, kai gesinti jau buvo pradėjusios kitos ugniagesių komandos, ir sulaukė kai kurių viešviliečių kritikos. „Bet mes tada dar nebuvome įregistruota komanda, ir mūsų numerio nebuvo Bendrajame pagalbos centre, todėl pranešimų negaudavome. Atvažiavome savo iniciatyva ir su savo automobiliu, kuris talpina daug vandens, veiksmingai prisidėjome prie gesinimo“, – sako seniūnas V. Kucinas.
Gaisrinį automobilį Viešvilės savanorių rinktinei perdavė rajono savivaldybė, gavusi jį dovanų iš Lenkijos Ryno gminos. 1984 m. pagamintas automobilis talpina net 9200 litrų vandens. Beje, Jurbarko r. priešgaisrinė tarnyba naudoja ir senesnį, 1962 metų, automobilį, jis techniškai tvarkingas ir dar niekada nėra pavedęs.
Pasak Viešvilės seniūno V. Kucino, burti savanorius ugniagesius paskatino užsienio šalių patirtis ir skaudūs gaisrai miestelyje. „Tie žmonės padėdavo gesinti gaisrus, bet plikom rankom mažai ką padarysi, o dabar turim techniką, esam apmokyti“, – sako seniūnas, pirmasis užsirašęs savanoriu ir raginęs seniūnijos vyrus.
Pirmuose mokymuose dalyvavo tik penki, o šių metų liepos 1 d. įregistruotoje rinktinėje – 16 vyrų. Savanorio ugniagesio pažymėjimai ir ženkleliai įteikti V. Kucinui, P. Šašiui, Raimondui Česnavičiui, Raimondui Jasuliui, Andriui Šašiui, Kęstučiui Vizbarai, Edgarui Skvereckui, Gediminui Kolyčiui, Antanui Žalgevičiui, Heroldui Tamoševičiui, Artūrui Lukošiui, Karoliui Banaičiui, Mariui Brigadieriui, Edmundui Banaičiui, Dainorui Kožikiui ir jauniausiam – gimnazistui Mantui Leveckiui.
Pasak seniūno, tai sąmoningų, rimtų, pasitikėjimą keliančių žmonių bendruomenė.
Įstatyme numatyta, kad už dalyvavimą gesinant gaisrus savanoriams mokamas iki 1 proc. vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio už sugaištą valandą atlyginimas. Jurbarko r. priešgaisrinė tarnyba šiais metais savanoriams iš viso sumokėjo 587 Eur. Nedideli pinigiai, ne dėl jų ir dirba savanoriai. Viešvilės vyrai linkę į savanorystę įdėti ir savo pinigų – jie palaikė H. Tamoševičiaus pasiūlymą turėti fondą, sudarytą iš asmeninių lėšų, verslininkas R. Jasulis savo įmonės patalpose rengia garažą gaisrinės automobiliui, o Londone gyvenantys viešviliečiai padovanos marškinėlius, kuriais pasipuošę savanoriai prisistatys renginiuose.
Viename, visai netikėtai, jau teko dalyvauti. „Kai lankėmės Slovakijoje, netikėtai patekome į tarptautines ugniagesių varžybas. Buvome trys savanoriai, sudalyvavome ir užėmėme antrą vietą!“ – pasakoja V. Kucinas ir tikina, kad ryšiai su Europos valstybių savanoriais ugniagesiais jau mezgami. – Ten mažiau gaisrų, nes kai kaimynas sako: pas tave kaminas netvarkingas, poveikis didesnis, negu sakytų seniūnas. Su savanoriais ir pas mus daugėja sąmoningų žmonių.“
Vienintelė rajone
Savanorių ugniagesių veiklą organizuoja savivaldybės biudžetinė įstaiga Jurbarko rajono priešgaisrinė tarnyba. Pasak tarnybos viršininko Stasio Pociaus, ši veikla mūsų rajone vykdoma nuo 2016 m. balandžio 1 d.
Priešgaisrinės saugos įstatymo papildyme 2014 m. numatytas ir savanorių ugniagesių veiklos organizavimas. Savanoris ugniagesys – tai asmuo, pasirengęs savanoriškai dalyvauti gesinant gaisrus ir atlikti visuomenei naudingą priešgaisrinės saugos veiklą. Savanoris turi atitikti nustatytus amžiaus, sveikatos, bendrojo fizinio parengtumo reikalavimus.
Savanoriais ugniagesiais gali būti gyventojai nuo 18 iki 65-erių metų. Jaunesni – nuo 14 metų – kviečiami tapti savanoriais, atliekančiais prevencinį visuomenės švietimą gaisrosaugos klausimais.
„Agitavome žmones visame rajone, kreipėmės į seniūnus, bet tik vienoje kitoje seniūnijoje – Veliuonos, Raudonės, atsirado vienas kitas norintis, bet ir jie neįstojo. O Viešvilės seniūnui labai ačiū – kai kreipėmės, jis labai rimtai pažiūrėjo, jis ir subūrė tą rinktinę“, – sakė Jurbarko r. priešgaisrinės tarnybos viršininkas S. Pocius.
„Teoriniai ir praktiniai mokymai buvo surengti Viešvilėje, vyrai laikė egzaminą, o demonstruodami fizinį pasiruošimą ir bėgo, ir atsispaudimus darė – ir visi labai atsakingai, geranoriškai ir rimtai. Tikri savanoriai!“ – džiaugiasi S. Pocius.
Viešvilės rinktinė – kol kas vienintelė rajone, tačiau savanorių ugniagesių rajone yra daugiau. „Savanoriais tapo 30 mūsų tarnybos ugniagesių gelbėtojų ir 14 Jurbarko priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos statutinių pareigūnų. Ne darbo laiku jie dalyvauja gesinant gaisrus, taip pat – planinėse savanorių ugniagesių pratybose. Jie pasiruošę bet kuriuo paros metu būti pakviesti į gaisrą ar gelbėjimo darbus“, – sako S. Pocius.
Savanorių ugniagesių veiklą finansuoja rajono savivaldybė, bet ieškoma ir kitų galimybių. Vietos veiklos grupei „Nemunas“ Priešgaisrinė tarnyba teikė projektą „Jurbarko rajono savanorių ugniagesių veiklos užtikrinimas“. Pasak tarnybos viršininko S. Pociaus, projektui įgyvendinti gauta 20560 Eur, iš kurių beveik 16,5 tūkst. Eur – ES paramos lėšos, likusi dalis – savivaldybės. „Planuojama Viešvilės savanoriams nupirkti dar specialiųjų rūbų bei gaisrų gesinimo inventoriaus: kopėčias, vandens siurblį ir kt., taip pat radijo stotelę. Bet projektas skirtas ir kitoms ugniagesių komandoms, kurių rajone yra penkios, o pinigai nedideli, kažin ko nenupirksi“, – sakė tarnybos viršininkas.
Savanorių ugniagesių veikla rajone, pasak S. Pociaus, bus plečiama, todėl visi norintieji jais tapti kviečiami kreiptis į Priešgaisrinę tarnybą Ugniagesių g. 1, Jurbarke. Pasiteirauti galima tel. 71 961 arba 8 698 46 433.
Danutė Karopčikienė