Net visai nesidomintys astronomija žino, kad rugpjūčio dangaus žvaigždės – nuostabios ir jų labai daug, o mėgėjams į dangų pasižvalgyti pro teleskopus prasideda nemigo naktys. Drauge patyrinėti visatą Jakaičių kaime, sodyboje „Pas Kipšiuką“, rinkosi astronomai-mėgėjai, kuriuos subūrė jurbarkietis Marius Mikalainis.
Nuo vaikystės
Jurbarkiečiai Marių žino kaip prisiekusį dviratininką, bene kas vakarą matuojantį trasas aplink miestą, o savaitgaliais dviračiu naršantį po rajoną ar dar toliau. Vyras socialiniame tinkle „Facebook“ sukūrė Jurbarko dviračių mėgėjų grupę, kurioje subūrė mėgstančius minti dviračių pedalus, ir dažnai rengia bendrus pasižvalgymus po Jurbarko apylinkes, miškus.
Ne mažesnę dalį M. Mikalainio laisvalaikio užima ir astronomija. „Šie du užsiėmimai vienas kitam visiškai nemaišo. Aš netgi sakyčiau, kad abi veiklos viena kitą papildo. Ir važinėjant dviračiu, ir stebint žvaigždes smegenys labai pailsi nuo kasdienybės“, – sako Marius.
Kiek save pamena, nuo mažų dienų Marių traukė žvaigždėtas dangus. Dar būdamas visai pipiras užvertęs galvą stebėdavo žvaigždes, kartais savo klausimais šiurpindamas tėvus, kurie, deja, atsakymų į smalsaus vaiko klausimus neturėjo. „Kartą kaime, namo palėpėje, radau seną mokyklinį vadovėlį „Astronomija“, kurį godžiai perskaičiau ir pirmą kartą rimčiau supratau, kas vyksta tolimajame kosmose“, – prisimena M. Mikalainis.
Tais laikais Sovietų sąjunga ir JAV varžėsi kosminėmis programomis, tad kosmoso tema buvo „ant bangos“ – per televizorių rodydavo kosmoso užkariavimo pasiekimus, o dažno berniuko svajonė buvo tapti kosmonautu. „Tada apie teleskopą galėjau tik pasvajoti, tad dangų stebėjau plika akimi, o didžiausia sėkmė buvo gauti žiūronus“, – šypsosi Marius.
M. Mikalainiui pro akis nepraslysdavo moksliniai straipsniai ir knygos apie kosmosą, žurnalas „Mokslas ir gyvenimas“, kuriame neretai spausdindavo straipsnių kosmoso tema. „Pamenu, kaip perskaitęs straipsnį, jog mūsų Saulė už 5 milijardų metų išsiplės ir sudegins viską kas gyva, puoliau į paniką ir ašaras. Mažas buvau, nesupratau apie milžinišką metų tarpą“, – juokiasi vyras. Ir dabar jis daug informacijos randa internete, žurnaluose, knygose. Besidomintiems astronomija jurbarkiškis rekomenduoja Lawrence M. Krauss mokslo populiarinimo knygą „Visata iš nieko. Kitoks požiūris į Visatos atsiradimą“.
Vėliau žiūronus pakeitė tėčio, kuris dirbo statybose, nivelyras – prietaisas aukščiams matuoti. Tai ir buvo pirmas „teleskopas“, pro kurį M. Mikalainiui pavyko pamatyti Jupiterį, Saturną, Marsą ir, savaime suprantama, Mėnulį.
Kaip stebėti dangų?
M. Mikalainis dangui stebėti naudoja 10 colių skersmens Niutono tipo teleskopą su dobsono montuote, specialų kompiuterį, kuris palengvina paiešką danguje ir ekvatorinę platformą, ant kurios tvirtinamas teleskopas, taip pat būtini okuliarai bei spec. filtrai. „Su dabartine įranga galiu ir Saulę stebėti. Tad astronomija nėra vien naktinis užsiėmimas, nes Saulė ne ką mažiau įdomi, ypač kai joje matomos dėmės“, – sako Marius.
Pasak M. Mikalainio, stebėjimams dieną ypatingų sąlygų nereikia, o naktinėms išvykoms yra tam tikrų reikalavimų. Naktį galima stebėti Mėnulį ir planetas arba gilaus dangaus objektus (GDO) – tuos, kurie yra už mūsų Saulės sistemos ribų. Tai – įvairūs žvaigždžių spiečiai, galaktikos bei ūkai. Saulės, Mėnulio ar planetų stebėjimams pakanka tik giedro dangaus, o patyrinėti gilų kosmosą galima tik pavažiavus atokiau nuo miesto, nes jo šviesos yra rimta kliūtis stebėjimams. „GDO stebėjimą apsunkina ir Mėnulio pilnatis, stipriai apšviečianti dangų“, – kosmoso stebėjimo subtilybes aiškina Marius.
Lietuvoje žvaigždžių stebėjimo sezonas prasideda rugpjūčio viduryje ir tęsiasi iki gegužės pabaigos. Tačiau, pasak M. Mikalainio, nors dangus mažai „užterštas šviesomis“, giedrų naktų Lietuvoje yra nedaug. „Kai numatomas tikrai geras dangus, susipakuoju savo „žaislus“ ir važiuoju šiek tiek už miesto. Pamačius tuos tolimus tolimus objektus, užplūsta susižavėjimas ir teigiamos emocijos, kuriomis neretai pasidalinu su kitais astronomijos mėgėjais“, – sako žvaigždžių stebėtojas. Eiliniam žmogui jis pirmiausia pasiūlytų pažiūrėti į Mėnulį, Jupiterį ar žieduotąjį Saturną.
Subūrė mėgėjus
Norėdamas pasidalyti patirtimi ir surasti žmonių, besidominčių astronomija, M. Mikalainis sukūrė „Facebook“ puslapį „Pulsaras“, kuriame dangaus stebėtojai dalijasi įspūdžiais, kviečia burtis bendriems stebėjimams ne tik užkietėjusius astronomijos mėgėjus, bet ir tuos, kurie nori pamatyti, „kaip ten viskas atrodo“. „Pulsaras“ yra atviras visiems prijaučiantiems naktiniam dangui. Taip pat pas mus renkasi ir tie, kurie mėgsta fotografuoti naktinį dangų ar kitus meteorologinius reiškinius, pavyzdžiui žaibus“, – į paskyrą internete kviečia užsukti M. Mikalainis.
Prieš savaitę „Pulsaras“ susibūrė gyvam rankų paspaudimui. Į sodybą Jakaičių kaime sugužėjo astronomijos mylėtojai, atsivežė teleskopus bei kitą įrangą. M. Mikalainio surengtame susitikime dalyvavo dvylika labai skirtingų žmonių iš Šiaulių, Kauno, Vilniaus. Iš Olandijos atostogauti į Lietuvą parvykęs Arūnas Tupčiauskas astrologų susiėjimui taip pat nepagailėjo laiko.
Dangus tą vakarą susirinkusiųjų nelepino, tad stebėjimai nebuvo itin kokybiški. „Ką padarysi, oro užsakyti negalima, tačiau turėjome puikią progą pačiupinėti kitų teleskopus, aptarti pastarųjų privalumus bei trūkumus“, – sako Marius. Vakarėlio dalyviai galėjo pamatyti, kaip atrodo „žvaigždžių seklys“ – prietaisas, kuris kompensuoja žemės sukimąsi ir fotografuojant ilgais išlaikymais žvaigždės nuotraukoje „neišplaukia“. Susitikimas visus praturtino vienokia ar kitokia patirtimi, užsimezgė draugystė, buvo pasikeista kontaktais, susitarta dažniau susitikti.
Kaip nepasmalsauti, ar žvalgydamiesi po žvaigždes astronomijos mėgėjai aptinka ateivių pėdsakų? M. Mikalainis juokiasi: „Astronomai apie daug ką diskutuoja. Esame tokie patys mirtingieji kaip ir likęs pasaulis, tai ir temų būna įvairių. Žinoma, nelabai tikime, kad mus lanko ateiviai, bet visiškai atmesti tikimybės, jog jie Visatoje egzistuoja, negalima. Būtų naivu tikėtis, jog mes esame visiškai vieni.“
Giedromis naktimis nepatingėkim pakelti akių į dangų – ten vyksta daug įdomių dalykų, o susidomėjusieji gali jungtis prie „Pulsaro“ bendruomenės arba rezervuoti vietą kelionei pas Marių.
Jūratė STANAITIENĖ