Vakar lankydama mažąsias kultūros sostines Raudonvarį, Vilkyškius ir Priekulę, į Jurbarko rajoną užsuko Lietuvos Respublikos kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonnson. Ministrės darbotvarkėje buvo numatyta aplankyti Veliuoną ir Panemunės pilį.
Kultūros ministrę L. Ruokytę-Jonnson ir jos patarėją Viktorą Bachmetjevą Veliuonoje pasitiko Jurbarko r. savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius ir administracijos direktorė Vida Rekešienė.
Svečiai apžiūrėjo Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią. Pernai Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos lėšomis buvo baigtas vienas jos tvarkybos etapas – restauruoti bažnyčios pamatai ir fasadas.
Nors viešnagei Jurbarko r. ministrė skyrė vos 1,5 val, o Veliuonoje žadėjo užtrukti tik 20 min., meras S. Mockevičius su ministre aptarė bažnyčios vidaus restauravimo pabaigą, kalbėjo apie tam reikalingas lėšas.
Ministrės vizito laukė ir Veliuonos dvaro savininkė Olga Vakselytė-Larson.
Jurbarko r. vadovams su dvaro savininke nepavyko išspręsti dvaro nuosavybės ir priežiūros klausimo, todėl iš jo buvo priverstas išsikraustyti muziejus, o pats dvaras, neradus lėšų jo tvarkymui, pasmerktas sunykti.
Ministrės patarėjas V. Bachmetjevas tikino, kad situacija ministerijai žinoma, tačiau yra daug įvairių nuomonių, todėl vienas iš ministrės vizito Veliuonoje tikslų – susipažinti su savininke, įsigilinti į istoriją, pamatyti situaciją vietoje. „Ministrė neatvažiuos su kažkokiais sprendimais. Visada deklaruojama, kad reikia įsiklausyti ir nenuleidinėti sprendimų iš viršaus, o žiūrėti kontekstą. Todėl norima susipažinti su situacija, o sprendimus priimti tik pasitarus su bendruomene“, – sakė V. Bachmetjevas.
Meras S. Mockevičius abejojo, ar ministrei pavyks susikalbėti su dvaro savininke. „Mums to padaryti nepavyko, todėl nemanau, kad ir ministrei bus lengva suprasti situaciją“, – sakė jis.
Pabendravusi su O.Vakselyte-Larson ministrė turėjo tik vieną patarimą – arba bendradarbiauti su savivaldybe, arba pačiai rūpintis dvaro restauravimo projektais ir kreiptis paramos į valstybę. „Mums rūpi išsaugoti kultūros paveldą, kuris dabar yra apverktinos būklės, o tam jūs turite bendradarbiauti su vietine valdžia“, – dvaro savininkei sakė ministrė.
Nors kultūros ministrė Jurbarko rajonui skyrė itin mažai laiko, prieš vizitą meras S. Mockevičius tikėjosi įkalbėti L. Ruokytę-Jonnson užsukti ir į Raudonę ar bent pakeliui pakalbėti apie Raudonės pilies likimą. „Su ankstesniu premjeru buvom aptarę nacionalinės svarbos objekto statuso Raudonės piliai suteikimą, tačiau praėjus rinkimams reikalai niekur nepasistūmėjo“, – sakė meras. Kad ir vėluodama į kitus susitikimus, ministrė į Raudonę užsukti keletui minučių sutiko.
Pasak ministrės patarėjo, Vyriausybė deklaravo didelį dėmesį regionams, todėl kultūros ministrė L. Ruokytė-Jonnson suplanavo ne vieną išvyką į regionus. „Šio vizito metu dėmesio centre du dalykai: mažosios kultūros sostinės ir noras susipažinti su patirtimi įveiklinant paveldą per Norvegų ir Europos ekonominės erdvės mechanizmą“, – sakė V. Bachmetjevas.
Kaip panaudotos šių finansavimo šaltinių lėšos, kultūros ministrė domėjosi Panemunės pilyje. „Ministrė nori savo akimis pamatyti, kaip panaudoti pinigai, kaip sekasi dirbti pilies savininkei – Vilniaus dailės akademijai. Labai norisi pažiūrėti įgyvendintus projektus, išgirsti, kokios buvo kliūtys, problemos, ką tobulinti. Panemunės pilyje įdomus pavyzdys, kaip švietimo ir kultūriniams poreikiams pritaikomas paveldo objektas. Jei tai geroji praktika, ją galima panaudoti ir kitur“, – sakė ministrės patarėjas.
Lankant mažąsias kultūros sostines taip pat norėta įsitikinti, ar veikia šis kultūros skatinimo regionuose modelis. „Panašu, kad jis pasiteisina, ir kultūra lengviau randa kelią į regionus“, – svarstė V. Bachmetjevas. Pasak jo, svarbu paskatinti bendruomenes rodyti iniciatyvą. „Buvo daroma klaida nuleidžiant iš centro vieną modelį visiems regionams. Tai neveikia – kiekviena bendruomenė turi savo specifiką, lyderius, dinamiką, poreikius. Kūrybiškos vietokūros koncepcija akcentuoja, kad reikia pradėti nuo apačios, nuo konteksto ir derintis prie jo“, – patarėjas pabrėžė, kad veiklų modeliai turi atsirasti bendruomenėse, o ne ministerijose.
Iš bėgte vykusio savivaldybės vadovų susitikimo su kultūros ministre didelių rezultatų ir sprendimų tikėtis neverta, tačiau sudėlioti sau svarbius akcentus ir parodyti svečiams iš sostinės gerus pavyzdžius bei problemas keliančius objektus galbūt pavyko.
Jūratė Stanaitienė