Šią savaitę Jurbarko r. psichikos sveikatos centro pacientai ir visi, kam prireikė medicininių sveikatos patikrinimo pažymų, susidūrė su problema – keletą dienų centre nebuvo nė vieno gydytojo. Tiesa, jų čia ir tėra tik du: vienas atostogauja, kitas tedirba vos 0,1 etato.
Nepasitenkinimas kilo jau pirmadienį, kai paaiškėjo, kad rajono gyventojai nė viename pirminės sveikatos priežiūros centre ar ambulatorijoje negali gauti sveikatos patikrinimo medicininių pažymų, reikalingų norint gauti ar keisti vairuotojo pažymėjimą, įsigyti leidimą ginklui.
Jurbarko r. pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Remigija Mencienė patvirtino, kad problemų dėl pažymų buvo, nes be psichiatro parašo to daryti jokiu būdu negalima, o Psichikos sveikatos centre gydytojas psichiatras nedirbo.
Jurbarko r. PSPC direktorė priminė, kad Psichikos sveikatos centras nuo šių metų liepos 1 d. reorganizuojamas ir bus prijungtas prie pirminės sveikatos priežiūros centro, tačiau kol kas – tai atskira, savarankiška įstaiga.
Jurbarko r. psichikos sveikatos centrui laikinai vadovaujanti medicinos psichologė Dalia Šlekienė padėties nedramatizuoja. Jos nuomone, yra daug rimtesnių problemų, nei pažyma ar gydytojo atostogos, į kurias jis tikrai turi teisę. Pasak D. Šlekienės, čia pirmiausia iškyla specialistų problema, psichiatrų trūksta ir taip lengvai jų neprisikviesi. Laikinai pareigas einanti centro vadovė piktinosi, kad parengti psichiatrą reikia dešimt metų, o baigęs studijas ir į tokį kaimą kaip Jurbarkas atvykęs jaunas gydytojas gali tikėtis 500 eurų atlyginimo. D. Šlekienė iškėlė respublikinio lygmens problemas ir Vilniaus požiūrį į provinciją, beje, nieko gero, jos nuomone, nežadantį rajonų gydymo įstaigoms.
Psichikos sveikatos centro vadovė mano, kad ir šios gydymo įstaigos traukinys seniai nuvažiavęs. Jos įsitikinimu, centro steigėjas – Jurbarko r. savivaldybė, gerokai anksčiau turėjo numatyti įstaigos kryptį, galbūt einant privatizacijos keliu, o gal atkakliai ieškant naujų specialistų, kuriuos buvo galima į Jurbarką prikviesti siūlant patrauklias gyvenimo sąlygas ir karjeros galimybes. Dabar gi Psichikos sveikatos centras, ilgą laiką turėjęs „politinį stogą“, atsidūrė ten, kur yra. Daug ką lemia gydytojų, slaugytojų ir kito personalo atlyginimai, kurie didinami vien deklaracijomis, o realiai į atlyginimų lėkštelę tik trupinami trupiniai. D. Šlekienė mano, kad ir prijungus centrą prie Jurbarko r. pirminės sveikatos priežiūros centro, niekas per daug nesikeis, specialistų kaip nebuvo, taip ir neatsiras, o be jų organizuoti sklandaus darbo neįmanoma.
Būtent todėl, kad pritrūko specialistų, sutriko įprastinė centro veikla. Mat didžiausią krūvį šiuo metu turintis gydytojas psichiatras Stasys Makūnas nuo birželio 12 d. išėjo kasmetinių atostogų. Psichikos sveikatos centre dar dirba psichiatras Vytenis Arbačiauskas, tačiau dirbdamas vos 0,1 etato jis pacientus priima tik kelias valandas per savaitę. Kiek tiksliai, niekas ir nepaaiškino, nes registratūroje teigė, kad šio psichiatro darbo laikas yra ketvirtadieniais ir penktadieniais nuo 13 iki 15 val. Tačiau įstaigos buhalteriją, tuo pačiu ir darbo laiko apskaitą, tvarkantis specialistas Raimundas Babilius teigė, kad gydytojo V. Arbačiausko dirbtos valandos skiriasi kiekvieną mėnesį, pavyzdžiui, gegužę jis po tris valandas dirbo devynias dienas. R. Babilius patikino, kad galbūt gydytojas V. Arbačiauskas nuo kitos savaitės pavaduos atostogaujantį psichiatrą S. Makūną, tereikia išsiaiškinti, ar centras turi tam pinigų.
Kad dėl sveikatos patikrinimo medicininių pažymų žmonės tuščiai varsto Psichikos sveikatos centro duris, didelės bėdos nemato ne tik centro vadovė D. Šlekienė, bet ir įstaigos steigėjui, Jurbarko r. savivaldybei, atstovaujanti savivaldybės administracijos vyr. specialistė, savivaldybės gydytoja Gražina Sutkuvienė. Pasak jos, medicininė pažyma nėra skubi pagalba. Deja, į centrą atėję piliečiai su tokia valdininkės pozicija kategoriškai nesutinka, nes norint gauti pažymą galiojanti tvarka įpareigoja apsilankyti pas psichiatrą, tik kur eiti, jei jo nėra. Atsimušinėti, kad dirba kitas gydytojas, būtų galima gal tik tuo atveju, jei už rajono gyventojų sveikatos apsaugą atsakingi valdininkai apsilankytų centre ir pabandytų eilės tvarka patekti pas specialistą, dirbantį 0,1 etato.
Šį trečiadienį kalbinta savivaldybės gydytoja G. Sutkuvienė lengvos išeities nemato, nes, pasak jos, įstaiga reorganizuojama ir priimti į darbą papildomų specialistų negali, kaip ir už pavadavimą mokėti kitam gydytojui.
Taip išeitų, kad medicinines pažymas didžiajai daugumai teks užmiršti iki gydytojo S. Makūno atostogų pabaigos. Tik taip, kaip mano savivaldybės gydytoja, galvoja ne visi. Savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vyr. specialistė Edita Pažereckaitė įsitikinusi, kad išeitis labai paprasta – jei tik yra kam dirbti, gydytojas gali būti įdarbintas pagal terminuotą darbo sutartį, tik atostogų laikotarpiui. Panašu, kad išleidus gydytoją atostogų, pamainos nebuvo ieškoma.
Neaišku, kiek ilgai atostogaus gydytojas psichiatras S. Makūnas. Centrui vadovaujanti D. Šlekienė teigė, kad iki birželio 20-osios, o „paskui bus matyti“. Savivaldybės gydytoja G. Sutkuvienė linkusi tikėti jai pateikta informacija, esą gydytojas S. Makūnas bus jau pirmadienį, birželio 19 d. Tačiau paskambinus į Psichikos sveikatos centro registratūrą, registratorė paaiškino, kad pacientų pas gydytoją S. Makūną neregistruoja, nes jis atostogauja iki liepos 1 d.
Kol bandoma pagražinti centre susidariusią padėtį, gydytojas S. Makūnas iš tiesų turiningai atostogauja ir nei į telefono skambučius, nei į žinutes neatsakinėja. Pastarosiomis dienomis dirstelėjus į „Facebook“ aišku, kad gydytojas laivu leidosi į kelionę ir ją pradėjęs Vilniuje, Neries vandenyse, ketina pasiekti Rusnę, todėl kažin ar pirmadienį, kaip sako valdininkai, jau ateis į darbą.
Gydytojo atostogos – tikrai jo paties reikalas, ir svarbios ar įdomios tėra jo artimiesiems, bičiuliams ar „Facebook“ draugams. Tačiau visiems kitiems, kam prireikė psichiatro paslaugų, kur kas aktualesnis yra darbo organizavimas Psichikos sveikatos centre, o ne specialistų laisvalaikis. Būtent tvarkos pasigedo ne tik pacientai ar dėl jau minėtų pažymų atvykę rajono gyventojai.
Kalbinti rajono pirminių sveikatos priežiūros centrų ar ambulatorijų vyr. gydytojai teigė, kad apie tai, jog pacientai ne kasdien gali Psichikos sveikatos centre sulaukti pagalbos, jie neinformuoti. Seredžiaus ambulatorijos vyr. gydytoja Regina Petrukaitienė sakė, kad iš centro jų nepasiekė jokia žinutė, jog nebus psichiatro. Gydytoja mano, jog pranešti gydymo įstaigoms, kurios pacientus siunčia į Jurbarko r. psichikos sveikatos centrą, būtų privalu, nes kelias iki Jurbarko netrumpas, o ten nuvykęs žmogus pagalbos negaus. Nors problemą iškėlė vairuotojo pažymėjimui gauti reikalingos pažymos nesulaukę žmonės, gydytoja R. Petrukaitienė mano, kad tokia netvarka kur kas skaudžiau kerta žmonėms, reikalingiems psichiatro pagalbos. Pažymas iš bėdos galima susitvarkyti vėliau, o konsultacija ar receptas vaistams reikalingas šiandien.
Reorganizuojamam Jurbarko r. psichikos sveikatos centrui savarankiško gyvenimo liko vos pora savaičių, iki liepos 1-osios. Ar ne čia yra abejingumo ir atsipalaidavimo priežastis – bus kiti vadovai, ir jau jiems turės skaudėti galvą dėl darbo organizavimo, specialistų paieškų ir kitų problemų?
Jolita PILECKIENĖ