Laisvės atėmimo bausmė atidedant jos vykdymą ir po penkis tūkstančius eurų šešioms aukoms. Tokį nuosprendį buvusiam Viešvilės vaikų globos namų vadovui Algimantui Liaudaičiui ketvirtadienį paskelbė Jurbarko r. apylinkės teismas.
Bylą išnagrinėjusi teisėja Jūratė Lukšienė nuteistajam skyrė trejus metus ir dešimt mėnesių laisvės apribojimą bei patenkino šešių nukentėjusių paauglių prašymus atlyginti moralinę žalą.
„Bausmės vykdymas atidėtas trejiems metams. Nuteistajam skirti įpareigojimai bei baudžiamojo poveikio priemonės – būti namuose nuo 22 iki 6 val., neišvykti iš savo gyvenamosios vietos daugiau kaip parai be prižiūrinčios institucijos leidimo“, – sakė bylą nagrinėjusi teisėja J. Lukšienė.
A. Liaudaičiui taip pat uždrausta artintis prie nukentėjusių asmenų, bendrauti su jais. Jis turės sumokėti kiekvienam nukentėjusiajam po 5 tūkstančius eurų bei į nukentėjusių asmenų fondą įnešti 753,22 Eur.
Vyrui taip pat penkerius metus uždrausta dirbti bet kokį darbą tiek valstybinėse, tiek privačiose ugdymo bei globos įstaigose. Tiek pat laiko A. Liaudaičiui draudžiama būti vaikų globėju.
Per 20 dienų nuosprendį A. Liaudaitis gali apskųsti.
Ar tai darys, jis po posėdžio atsakyti negalėjo. A. Liaudaitis tikino, kad pirmiausia reikia išnagrinėti nuosprendį, ir paatviravo, kad tikėjosi kitokio teismo sprendimo. „Geresnio tikėjausi“, – su žurnalistais apie nuosprendį nedaugžodžiavo nuteistasis.
Kaltinimą teisme palaikęs prokuroras Artūras Bartusevičius nuosprendžio greičiausiai neskųs. Pasak prokuroro, teismo paskirta bausmė praktiškai yra identiška prašytai bausmei.
„Teismas, matyt, atsižvelgė labiau į aplinkybes, kad reikia griežtinti priežiūrą, kuri bus atidėjus bausmės vykdymą. Manau, kad tai tik į gera. Įstatymas numato, kad pirmą kartą teisiamam asmeniui paprastai neskiriama su laisvės atėmimu susijusi bausmė. Sakyčiau, kad gal laisvėje būnant ir paskyrus tiek pareigų žmogui gal labiau suteikiamas šansas pasitaisyti, nei būnant įkalinimo įstaigoje, šansas suvokti savo kaltę“, – sakė A. Bartusevičius.
Tiesa, prokuroras taip pat patikslino, kad A. Liaudaitis kaltės nepripažino iki pat bylos nagrinėjimo pabaigos.
„Iš pradžių savo kaltę A. Liaudaitis buvo pripažinęs, kol neprasidėjo viešas teismo posėdis, tačiau vėliau kardinaliai pakeitė savo parodymus ir nebepripažino kaltės. Nuteistasis aiškino, kad tai – sąmokslas prieš jį, kad vaikai viską išsigalvoja“, – sakė A. Bartusevičius.
Įdavė darbuotojai
Visą Lietuvą ir vaikų globos sistemą sukrėtusi istorija į viešumą iškilo 2015-ųjų kovą. Visuomenė pastebėjo, kad kažkas ne taip, kai Viešvilės vaikų namų auklėtiniai būriais buvo pradėti vežti į Jurbarko r. policijos komisariatą apklausoms.
Netrukus paaiškėjo, kad pareigūnai tikrino informaciją, kiek ir kaip A. Liaudaitis galėjo seksualiai išnaudoti vaikus. Taip pat, ar vaikai nekentėjo nuo kitų pedofilų.
Tyrimą Kauno apygardos prokuratūros 1-asis baudžiamojo persekiojimo skyrius pradėjo, kai į teisėsaugą kreipėsi tuomet globos namuose dirbęs žmogus. Buvusio darbuotojo surinktos medžiagos pakako, kad įstaigą užgriūtų policijos tyrėjai ir kitos tarnybos. Tuomet direktoriaus pareigas ėjęs A. Liaudaitis buvo nušalintas, vėliau atleistas iš darbo.
Ikiteisminį tyrimą pradėję pareigūnai tyrė įvairias versijas – nuo vaikų tvirkinimo globos įstaigoje ir direktoriaus namuose iki galimybės, kad vaikai iš Viešvilės būdavo vežami pedofilams į kitus miestus, o grįždavo į globos įstaigą turėdami pinigų, išmaniųjų telefonų, saldumynų.
Apie tai, kad Viešvilės vaikų namuose vyksta negeri dalykai, kalbos sklandė seniai. Apie galimą pedofiliją ūžė ne tik miestelis, bet ir visas rajonas. Tačiau iki šiol įtarimų iškelti į viešumą niekas nedrįso ir pirštais į vaikų namų direktorių A. Liaudaitį badė patylomis.
Įtarimų, kad berniukai gali būti išvežami kitur ir tvirkinami, buvo kilę ir prieš porą metų. Tuomet tirta, ar vaikai nebuvo seksualiai išnaudojami, kai savaitgaliais išvykdavo pas globėją į Tauragę. Tačiau tyrimas buvo nutrauktas nepakakus įrodymų.
Šįkart prasidėjus tyrimui paaiškėjo, kad vaikais tinkamai nepasirūpino ir laikinai vaikų namams po A. Liaudaičio nušalinimo vadovavusi Jūratė Bastienė. Tuometinė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė moteriai skyrė pastabą, nes ji neinformavo ministerijos apie galimą nepilnamečio asmens tvirkinimą globos namuose ir neužtikrino, kad vaikams būtų laiku suteikta psichologinė pagalba.
Neigė, prisipažino, persigalvojo
Pats A. Liaudaitis tris mėnesius kaltinimus neigė, tačiau prispaustas įrodymų savo kaltę pripažino.
„Yra dešimt epizodų pagal kelis skirtingus straipsnius. Svarbu pažymėti tai, kad įtariamasis pripažįsta savo kaltę“, – tuomet sakė Kauno apygardos prokuratūros atstovė Eglė Šliurpaitė.
A. Liaudaitis buvo kaltinamas jaunesnio negu šešiolikos metų asmens tvirkinimu, seksualiniu priekabiavimu, pornografinio turinio dalyko demonstravimu bei vaiko įtraukimu girtauti.
Tik pabaigusi ikiteisminį tyrimą Kauno apygardos prokuratūra kaltę pripažinusio A. Liaudaičio bylą siūlė baigti greitai – baudžiamuoju įsakymu. Prokurorai vyrui numatė ir bausmę – 5650 eurų baudą ir 90 valandų neatlygintinų darbų globos įstaigose.
Tačiau baigti ikiteisminį tyrimą baudžiamuoju įsakymu ir paskirti piniginę baudą nesutiko Jurbarko rajono apylinkės teismo teisėja J. Lukšienė, nusprendusi bylą nagrinėti iš esmės.
Tokį sprendimą iš dalies galėjo lemti ir tai, kad prie bylos buvo prijungti šešių nukentėjusių paauglių prašymai priteisti 60000 eurų patirtos moralinės žalos.
Prasidėjus teismo procesui A. Liaudaitis vėl persigalvojo. Buvęs vaikų namų vadovas ėmė neigti savo kaltę. Galiausiai kaltinamajam buvo skirtos dvi psichiatrinės ekspertizės – ambulatorinė ir stacionari. Ekspertai nustatė, kad vyras gali stoti prieš teismą ir atsakyti už savo veiksmus.
Smūgis bendruomenei
Neleistini buvusio Viešvilės bendruomenės pirmininko A. Liaudaičio pomėgiai skaudžiai smogė ir miesteliui, ir visai seniūnijai. Paaiškėję pedofilijos faktai įkalė vieną paskutinių vinių į vaikų globos sistemos karstą. Buvo nuspręsta vykdyti sistemos reformą išsklaidant vaikus į atskirai gyvenančias šeimynas.
Globos namai, kuriuose dirba daug vietinių žmonių, greičiausiai bus uždaryti. Kartu ant plauko pakibo ir Viešvilės pagrindinės mokyklos likimas.
Lukas PILECKAS
Ar reikia taip skubėti, kad darytum klaidas? Siūlau, skirtumą nuo paskirtos baudos 753,22 – 75,22 = 678 Eurų turi sumokėti Lukas.
Gal tuomet rašinėsi atidžiau, ir gal net perskaitysi ką parašei ?