Praėjusią savaitę Rotuliuose, šalia kelio Jurbarkas–Kaunas, atsirado čia žuvusiam motociklininkui skirtas paminklas. 2016-ųjų balandį įvykusi tragedija sukėlė aštrių diskusijų – kas kaltas dėl nelaimės. Prabėgus lygiai metams avarijos vietoje pastatytas paminklas kelia ne ką mažiau aistrų.
Į redakciją kreipęsi jurbarkiečiai stebėjosi, kodėl prie kelio buvo leista pastatyti paminklą – poros metrų aukščio akmeninį stulpą su stilizuotu motociklininko šalmu.
„Labai nukreipia vairuotojų dėmesį. Nesuprantu, kam reikėjo tokio milžiniško ir tokio pastebimo paminklo. Tikrai prišauks kitą nelaimę“, – sakė redakcijai apie paminklą pranešęs skaitytojas.
Paaiškėjo, kad paminklas pastatytas savavališkai ir pažeidžiant kelio apsaugos zoną. Jokių leidimų paminklo statytojai su atsakingomis institucijomis nederino.
Kelininkai nepritaria
Motociklininko atminimo įamžinimas savavališkai pastatytu paminklu nustebino VĮ „Tauragės regiono keliai“ vadovus. Paminklas įrengtas kelio ribose, o čia jokie statiniai neleistini.
„Pagal įstatymą čia negali būti jokių statinių, kurie nesusiję su keliu, jo aptarnavimu ir panašiai. Matyt, žmonės padarė, o paskui pagalvojo. Tas paminklas didelis, jam gi reikėjo pamatus įrengti. Tačiau šioje vietoje jis negalės būti įteisintas, turės būti iškeltas. Žinoma, mes esame žmonės, todėl labai to neskubinsime, juolab kad rankomis tų darbų neatliksi, reikės technikos“, – sakė įmonės direktoriaus pavaduotojas kelių priežiūrai Arvydas Andriejauskas.
Paminklas šioje vietoje likti negalės ir dėl to, kad čia turėtų būti tiesiamas pėsčiųjų takas.
Pasak A. Andriejausko, paminklų pakelėse, o ypač tokių didelių, beveik nepasitaiko. Tauragės regione žuvusieji avarijose pakelėse prisimenami vos keletoje vietų. „Labiau iš senesnių laikų tokie paminklai likę. Mačiau prie Pagėgių, netoli Tauragės yra. Nėra tokių atvejų daug. Problemų beveik nekyla. Žmonės darosi sąmoningesni, įstatymais pasidomi, pasiklausia – galima, negalima. Atvažiuoja, derina“, – tvirtino A. Andriejauskas.
Jurbarkų seniūnas Audronis Kačiušis, į kurio prižiūrimą teritoriją patenka Rotuliai, tikina, kad paminklas šioje vietoje jį nustebino. Su seniūnija toks statinys taip pat derintas nebuvo.
„Sunku pasakyti, ką dabar reikės daryti. Kol kas paminklas patenka į kelio ribas, todėl kelininkai greičiausiai jį lieps nukelti. Tokių dalykų be suderinimo būti negali. Greičiausiai vienintelė išeitis – jei bus susitarta su šalia esančio sklypo savininku ir jis leis paminklą statyti savo žemėje“, – svarstė seniūnas.
Kad be suderinimo jokie statiniai prie kelio negalimi, įsitikinęs ir Jurbarko r. policijos komisariato viršininkas Aivaras Dumčius. Pasak pareigūno, privaloma laikytis nustatytų taisyklių, kitu atveju už savavališką statybą numatytos baudos.
Jurbarko r. savivaldybės administracijos infrastruktūros ir turto skyriaus vedėjo pavaduotoja-vyriausioji architektė Gražina Gadliauskienė tikina, kad teisės aktai atskirai neapibrėžia atminimui skirtų statinių.
„Tai nei skulptūra, nei dar kažkas. Kadangi teritorija kaimo, tai būtų laikoma nesudėtingu statiniu. Sunku pasakyti, kaip reikėtų suderinti tokį dalyką. Dar neteko derinti nei kryžiaus, nei paminklo, kuris skirtas žuvusiajam kelyje. Lietuvoje tokių dalykų nedaug, važiuojant per Lenkiją teko matyti pilnas pakeles“, – sakė G. Gadliauskienė.
Pasak architektės, reikia suprasti ir artimuosius, kuriems šeimos nario žūties vieta, matyt, labai svarbi.
„Jei žemės savininkai sutiks, bus galima tokį paminklą pastatyti. Tačiau jis jau turės būti gerokai toliau nuo kelio, mažiausiai trys metrai už kelio ribų. Ar verta statyti laukuose, matyt, jau patys artimieji nuspręs. Mano nuomonė, kad anapilin išėjusius artimus žmones reikia nešiotis širdyje“, – svarstė G. Gadliauskienė.
Taranavo automobilį
Kaip „Šviesa“ jau rašė, motociklininko gyvybę nusinešusi avarija įvyko 2016-ųjų balandžio 23-osios popietę, apie 17 val. Tuomet nuo Jurbarko į Kauno pusę didžiuliu greičiu nušvilpė keturi motociklai. Vos už penkių kilometrų, ties Rotuliais, greičiausiai milžiniškas greitis lėmė skaudžią nelaimę. Skriejusių motociklų kelyje pasitaikė ta pačia kryptimi važiavęs automobilis. Du motociklininkai kliūties išvengė, du pateko į avariją.
Vienas iš avarijoje dalyvavusių motociklininkų nukentėjo nesunkiai – nučiuožė kelias dešimtis metrų ir šokęs ant vieno iš dviejų sveikų likusių motociklų galinės sėdynės spruko iš įvykio vietos. Kitam motociklininkui, 36-erių vyrui, jau niekas padėti negalėjo – jis žuvo vietoje.
Smūgis buvo toks stiprus, kad motociklas nuo kelio nubloškė „Audi“, abi transporto priemonės užsidegė. Moteris iš liepsnojančio automobilio ištraukė avariją pamatę žmonės.
„Audi“ važiavusios moterys smarkiai nenukentėjo, atsipirko išgąsčiu ir sutrenkimais. 87-erių ir 73-ejų metų keleivėms bei 53-ejų vairuotojai rimtesnės medikų pagalbos neprireikė.
Iškart po avarijos policija pradėjo net keletą tyrimų – dėl eismo įvykio, per kurį žuvo žmogus, dėl galimai vogtų motociklų bei pasišalinimo iš avarijos. Praėjus metams tyrimai buvo nutraukti.
Po nelaimės Jurbarko r. policijos komisariato viršininkas A. Dumčius buvo atviras – motociklininkų ketvertas pareigūnams buvo žinomas. Policijai ne kartą buvo tekę vaikytis chuliganiškai kelyje besielgiančius ir taisyklių nepaisančius vairuotojus.
Žuvusysis policijai buvo žinomas ne tik dėl pomėgio vairuoti agresyviai ir nesaugiai. Vyras su teisėsauga yra turėjęs kur kas rimtesnių problemų, atliko įkalinimo bausmę už kontrabandos gabenimą. Taip pat buvo įtariamas kaip galimai susijęs su automobilių vagystėmis Vokietijoje ir jų gabenimu į Lietuvą.
Lukas PILECKAS
Mirusių pagerbimo vieta yra kapinės.