Prieš dvejus metus, 2015-ųjų rugsėjo 1-ąją, iškilmingai atidarytas Jaunimo parkas Jurbarke jau spėjo tapti savivaldybės galvos skausmu. Nuolat streikuoja itin populiarios laisvalaikio teritorijos širdis – vienas iš fontanų ir jaukumo bei saugumo turinti suteikti apšvietimo sistema.
Į susitikimą parką stačiusius UAB „Jurmelsta“ ir elektros instaliaciją įrengusios IĮ „Elmonsta“ atstovus pakvietęs savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Viktoras Ganusauskas išsakė konkrečius priekaištus. Savivaldybės pozicija griežta – elektros instaliacija ir dalis fontanų veikia nekokybiškai.
Sistemas įrengusios įmonės su oficialiai pareikštais priekaištais nenori sutikti, jos įsitikinusios, kad Jaunimo parke kylančios problemos – paprasčiausias nusidėvėjimas.
Genda beveik viskas?
Pasak V. Ganusausko, problemų kyla dėl parko elektros įrangos. Pavaduotojo manymu, galimai netinkamai įrengti sujungimo mazgai, įtampos keitikliai ir kai kurie kiti sistemos elementai.
„Sistema yra jautri, 24 voltų, todėl atsiradus net ir nedidelių problemų saugiklius išmeta. Jei kažkur kažkas trumpina, yra elektros nuotėkis – viskas, neveikia“, – sakė V. Ganusauskas. Pasak valdininko, nors kol kas priežastys neaiškios, o jas išsiaiškinti gali prireikti nepriklausomų ekspertų, faktas tas, kad nenormalu, kai sistema kasmet genda.
Kad gedimai per dažni, mano ir Jurbarko miesto seniūnas Romualdas Kuras. Seniūnas liūdnai juokauja, kad galbūt problemų kyla dėl to, jog nemokama naudotis sistema.
„Galima juokauti, bet juk namuose kasmet elektros instaliacijos nekeiti, ji nesudega. O ir sistemos eksploatavimas paprastas – įjungi, ir ji veikia arba neveikia. Jei neveikia, tai tikrai ne žmogaus, kuris paspaudė įjungimo mygtuką, kaltė“, – įsitikinęs R. Kuras.
Pasak seniūno, panašių problemų dėl elektros instaliacijos kyla ar kildavo ne vienoje naujai sutvarkytoje teritorijoje – take palei Imsrę, dvaro parke, Gedimino gatvėje.
Trukdo cementas
Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas V. Ganusauskas įsitikinęs, kad jaunimo parke problemų daugiau nei elektros instaliacijos gedimai. Dvi akivaizdžios bėdos – nuolat sudega vienas fontanuose vandenį varinėjantis siurblys, o dalies elektros lempučių pakeisti esą neįmanoma, nes jos įmūrytos.„Tas siurblys realiai atlaiko vieną sezoną. Kitur pastatyti baltarusiški siurbliai problemų nekelia. O štai šis vienas nuolat genda. Kaip man aiškino specialistai, ir jei jie neapgavo, tai gali būti dėl to, kad jo vijos aliuminės ir nuo apkrovos sudega“, – sakė V. Ganusauskas.
Kita problema, kad parke sudėtinga pakeisti perdegusias lemputes, nes jų lizdai įmūryti.
„Taip buvo projekte, taip statybininkai ir padarė. Sunku paaiškinti tokį sprendimą, nes namuose taip tikrai nedaryčiau. Juk lemputes pakeisti reikia. Problema ir pačios lemputės, kuriomis, kaip pasirodo, nebeprekiaujama“, – stebėjosi V. Ganusauskas.
Gedimai įprasti
Parką įrengusios UAB „Jumelsta“ vadovas Kęstutis Naujokas kilusios problemos smulkiai nekomentavo. Įmonė šiems darbams samdė subrangovus – IĮ „Elmonsta“.
„Žinau, kad problemos jau lyg ir išspręstos. Nesu elektrikas, todėl nenoriu suteikti klaidingos informacijos. Dėl kitų objektų irgi konkrečiai nežinau. Buvo nuogirdų, kad kažkokių bėdų buvo, bet nieko konkretaus. Todėl greičiausiai viskas vienaip ar kitaip išsisprendė“, – sakė K. Naujokas.
„Elmonsta“ atstovas Artūnas Izokas taip pat tikino, kad problemos nebėra – įmonė pakeitė sudegusį transformatorių.
„Po objektų pridavimo paprastai pasitaiko atvejų, kai kažkas sugenda. Tai normali eksploatacija. O problemų kyla dėl įvairių dalykų – sudaužo šviestuvus, užtrumpina, sistema atsijungia. Būna ir kitokių priežasčių. Ir dabar kai kurie šviestuvai sudaužyti, keleto trūksta po seniau įvykdytos vagystės“, – sakė A. Izokas.
Pasak specialisto, ne bėda ir tai, kad žibintai yra įbetuonuoti. Tai esą padaryta pačios savivaldybės prašymu, kad būtų apsisaugota nuo vagių.
„Stiklai atsukami ir perdegusią lemputę galima pakeisti be problemų. Ne bėda pakeisti ir patį šviestuvą. Žinoma, tam jau reikia kiek daugiau darbo. Nesuprantu, kam kažkas nori keisti pačius žibintus, jei tereikia pakeisti lemputę. Juk kai keiti padangą, nekeiti viso rato“, – įsitikinęs A. Izokas.
Akivaizdu, kad savivaldybės administracijos ir parką įrengusių įmonių vadovų požiūriai dėl galimai blogai atliktų darbų skiriasi, o kalbos problemos iš vietos nepajudina – kiekvienas gina savo poziciją. Nors mažas žingsnis atgal abiem pusėms reiškia tą patį – pinigus. Jei nepavyks įrodyti, kad dėl elektros nesklandumų kalta „Elmonsta“, gendančius elektros įrenginius parke keis ir už darbą mokės savivaldybė, jei bus nustatyta, kad vis dėlto kalta įmonė, broką jai tektų taisyti už savus pinigus.
Lukas PILECKAS
kad projektų pinigai „įsisavinami” greituoju būdų, nepaisant darbus atliekančių firmų kompetencijos, nesant normalios kokybės kontrolės.